Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

10 λεπτά πριν, το μέλος beastie έγραψε:

To σιδερο που υπάρχει αριστερά σε τι χρησιμεύει στην δουλειά.. τι κρεμάτε εκει ως συνήθως?

 

Το κρεμας στην ζωνη 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

49989913_IMG_0343@033x.thumb.jpg.b7dd3a155af39fed0e1f570c0b6801de.jpg

 

Διαμαντόδισκοι 230mm για μπετό : Τους βλέπω να είναι 3.

Δεν έχω τέτοιο τροχό, αλλά μπορεί ίσως να πάρω...  

 

Δικοί κοπής μετάλλου 230mm : Περίπου 30 ή 35 τεμάχια.   

Ούτε τέτοιον κόφτη έχω.  Το Parkside παίρνει 180άρη. 

 

Ηλεκτρόδια μάλλον 2,5άρια : Καμιά εκατοστή.

 

Δίσκοι 125mm κοπής μετάλλου : Περίπου 50 τεμάχια.

 

Σχόλιο : Τώρα συμπληρώσαμε τον μισό τίτλο ....... Εργαλεία που παρέλαβα ....... 

Πάμε στον υπόλοιπο μισό τίτλο : ....... και δύο λόγια γι' αυτά .......

    

Ρε παιδιά, δεν τα παρήγγειλα !!!  Χα χα χα χα 

Απλά τα παρέλαβα μαζί με την ηλεκτροκόλληση από Αυστρία.   

Μέχρι να ανεβάσω φωτογραφίες της ηλεκτροκόλλησης, ακούω ιδέες για τους μεγάλους δίσκους.

 

Πάνω που έλεγα να βάλω μεταλλικό διαμαντόδισκο Dewalt Extreme, επάνω στο PARKSIDE PMTS 180

  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σαν ζυγισμα. Απλα ξεγελαει κ νομιζεις οτι θα ειναι πιο ελαφρυ απο το "κανονικό" αλλα δεν ειναι. 

Δε με χαλαει πάντως. Και με 4αρα μπαταρια φαινεται οκ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

366029493_IMG_0344@033x.thumb.jpg.d6e03825d85f51096e48854bf463550d.jpg

 

 

 Μεταλλικός διαμαντόδισκος Dewalt Extreme (κοπής σιδήρου), για δοκιμή επάνω στο PARKSIDE PMTS 180 

 

To PARKSIDE έχει ίδιο bore (22,23 mm) και γυρίζει στις 7.700 σ.α.λ

Ο δίσκος Dewalt κρατάει σταθερό μέγεθος (δεν τρώγεται) και τον δίνουν για μέχρι 8.500 σ.α.λ.

Δεν ξέρω αν είναι επικίνδυνο πλησίασμα στο όριο ασφαλείας αυτές οι 800 στροφές περιθώριο.

 

Εδώ τουλάχιστον οι φαλτσογωνίες, δεν θα γίνονται με την ελαφρά κύρτωση που παρατήρησε το review.

 

Τέλος, μπορεί ο Προμηθέας στον Πειραιά να είπε ότι η Dewalt δεν τον φέρνει στην Ελλάδα, αλλά όμως εγώ τον παρέλαβα από το TOOLCENTER στην Γλυφάδα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

MIG 160 από την IPOTOOLS στα 208,99 € (δίνουν εκπτωτικό κουπόνι 10€) και δωρεάν μεταφορικά.

 

IMG_0350_MIG.thumb.jpg.53ed530842cf174f56ecad8f870bcdca.jpg

 

Ο μόνος σοβαρός ανταγωνιστής στην Ελλάδα ήταν η Stayer MIG 131 (Ισπανική) με 120 Ah αλλά παντού έχανε στα σημεία :

1. Δεν είχε αέριο.

2. Δεν είχε σύρμα 0,6 για λεπτοδουλειές - παξιμάδια - εξατμίσεις - αυτοκίνητα - λαμαρίνες - στραντζαριστά ελαφρού τύπου.

3. Είχε 40 Αμπέρ λιγότερα, τα οποία είναι πολύ σημαντικά (πολύτιμα) σε μικρές μηχανές.

4. Είχε 70 € παραπάνω ακατέβατα., όσο και αν προσπάθησα να βγάλουμε άκρη.

 

Για την ArcMax 135 πάλι δεν το συζητάω.  Είχε σχεδόν την ίδια τιμή, και 35 Ah λιγότερα. Θεωρείται σχεδόν βέβαιο ότι δεν παίρνει σύρμα 0.6.

Ούτε έχει 7 χρόνια εγγύηση (αχρείαστη να είναι).

O κύκλος της, ήταν 30% εκεί που εγώ έχω 100% και ο κύκλος μου στα 160 Ah που δεν πιάνει, είναι 60% (πολύ καλύτερος κύκλος στα όρια).     

 

Τέλος, είναι αντίγραφο της Stahlwerk MIG-135 και αν υποθέσουμε ότι έχουν στο αριστερό κουμπί επιλογή ρύθμισης ''Arc Welding Inductance Adjustment'', τότε το ίδιο έχει και η IPOTOOLS, Μόνο που ονομάζεται +- 10Volt.    

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βαρέθηκα να τραβάω καλούμπα με ένα φυσερό στη δουλειά, οπότε σήμερα το πρωί πήρα τον Παυλάτο ένα τηλέφωνο και πριν τις 12 είχα στα χέρια μου το Dewalt DCV100


Στα θετικά φυσικά η ευκολία μπαταρίας, ο ρυθμιστής της έντασης και τα διάφορα εξαρτήματα που το συνοδεύουν. Μεγάλο ατού η προέκταση του "κανονιού" γιατί τα χρόνια περνάνε και τα γόνατα δε θα ακολουθουν πάντα

 

 

20220608_205207.jpg

20220608_205256.jpg

20220608_205359.jpg

20220608_205413.jpg

20220608_205416.jpg

20220608_205420.jpg

20220608_205443.jpg

20220608_205508.jpg

20220608_205528.jpg

20220608_205644.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983 Καλορίζικο. Μοιάζει ύποπτα με το Milwawkee που έχω. Πολύ ύποπτα όμως.

 

Milwaukee-facebook-tile.jpg
UK.MILWAUKEETOOL.EU

M18™ battery blower. Compact body - clears dirt and debris in tight spaces. Power control - 3 speed settings with variable speed trigger .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα ψαλίδι λαμαρίνας με μακριές σιαγόνες. Κάνει για λεπτές λαμαρίνες, 1,2mm σιδήρου, 0,70mm ανοξείδωτη.

Τώρα που είναι καινούργιο κόβει και λεπτό χαρτί.

https://www.skroutz.gr/s/11969346/Stanley-Ψαλίδι-Λαμαρίνας-Ίσιο-Maxsteel-Μακρύ-Μήκους-300mm-2-14-566.html

 

Και ένα ψαλίδι γενικής χρήσης για σκληρά υλικά.

https://www.skroutz.gr/s/11989778/Stanley-Ψαλίδι-Γενικής-Χρήσης-Μήκους-312mm-STHT0-14103.html

 

Τα πήρα για να κόβω κυρίως πλαστικά.

Για λαμαρίνες έχω ψαλίδια με κοντές σιαγόνες.

 

 

Ξαλίδια.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για το μεγαλο δεν ξερω αλλα το μικρο της stanley το εχω δοκιμασει απο συναδελφο 1 μερα μετα την αγορα του  (κοψιμο πλαστικων καναλιων) και ....εκοβε χειροτερα απο το αντιστοιχο facom που εχω χρονια και το εχω σκισει ...Ασε που εσπαγε με πολυ ευκολια τα καναλακια 25χ25 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Για το μεγαλο δεν ξερω αλλα το μικρο της stanley το εχω δοκιμασει απο συναδελφο 1 μερα μετα την αγορα του  (κοψιμο πλαστικων καναλιων) και ....εκοβε χειροτερα απο το αντιστοιχο facom που εχω χρονια και το εχω σκισει ...Ασε που εσπαγε με πολυ ευκολια τα καναλακια 25χ25 


Αυτό έχεις;

https://www.skroutz.gr/s/12100270/Facom-Ψαλίδι-Γενικής-Χρήσης-Ίσιο-Μήκους-185mm-980PB.html

Κάποιος γράφει ότι σπάει εύκολα τα καναλάκια.

 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:


Αυτό έχεις;

https://www.skroutz.gr/s/12100270/Facom-Ψαλίδι-Γενικής-Χρήσης-Ίσιο-Μήκους-185mm-980PB.html

Κάποιος γράφει ότι σπάει εύκολα τα καναλάκια.

 

 

Ναι αυτο εχω 

Ισως ο χρηστης που λεει οτι τα σπαει , να παει και να το πιεζει με δυναμη . 

Αν το κανεις μαλακα-προοδευτικα δεν τα σπαει 

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά σας !  :)
Όποιος ασχολείται με ψιλοδουλιές, όπου το ψαλίδι πρέπει να κόψει σε μήκος μεγαλύτερο από το μήκος των σιαγόνων του, καλό είναι να δούν και κάτι τέτοια :

 

UNIORTOOLS.COM

Unior tools. Ψαλίδια. Ψαλίδια λαμαρίνας. Ψαλίδι λαμαρίνας αμερικάνικου τύπου
UNIORTOOLS.COM

Unior tools. Ψαλίδια. Ψαλίδια λαμαρίνας. Ψαλίδι λαμαρίνας αμερικάνικου τύπου

Ashampoo_Snap_Δευτέρα, 27 Ιουνίου 2022_23h35m18s_003_.jpg

 

Τα δύο link δεν μπήκαν από λάθος, πρόκειται για δύο διαφορετικά / ίδια ψαλίδια  . . .

ένα αριστερό (L)   και ένα δεξί  (R) !

Κόβουν τρίχα και το σημαντικό -που είναι και το χαρακτηριστικό προτίμησής τους-

είναι ότι δεν παραμορφώνουν ΚΑΘΟΛΟΥ την λαμαρίνα  που βρίσκεται στην πλευρά που λέει το όνομά τους!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Μάσκες προστασίας με φίλτρα, μισού και ολόκληρου προσώπου, κινέζικες αντίγραφα της 3Μ, στο 1/4 της τιμής. Με κουμπωτά φίλτρα τύπου μπαγιονέτ.

Τα έχω πάρει πριν 2-3 μήνες αλλά τώρα τα θυμήθηκα λόγω των πυρκαγιών.

Για τις δουλειές μου αρκούσε η μάσκα μισού προσώπου.  Την μάσκα ολόκληρου προσώπου την πήρα μήπως μου χρειαστεί να επέμβω σε καμιά πυρκαγιά (χτύπα ξύλο).

Σε πολυκατοικία μένω, αλλά με έχει απασχολήσει τι θα συμβεί αν υπάρξει μια πυρκαγιά σε κάποιο διαμέρισμα. Η μάσκα ολόκληρου προσώπου θα με προστατέψει από τους αποπνικτικούς καπνούς για να μπορέσω να κάνω κάτι.

Και οι δύο μάσκες παίρνουν τα ίδια φίλτρα.

Και φίλτρα από Κίνα πήρα, αν και οι περισσότεροι παίρνουν αυθεντικά της 3Μ από Ελλάδα για σιγουριά.

(1) στην φώτο, φίλτρο για χημικά που θα το χρησιμοποιήσω και σε πυρκαγιά. Δεν έχω βρει ακόμη κατάλληλες συνθήκες για να το δοκιμάσω. 

(2) στην φώτο, φίλτρα μόνο για σκόνη. Τα βάζω με τις λεπτές θήκες μόνα τους, σε οικοδομικές εργασίες που υπάρχει σκόνη. Μπαίνουν και εξωτερικά παράλληλα με τα  χημικά φίλτρα (1) για να μην μπουκώσουν τα ακριβά μας χημικά φίλτρα αν υπάρχει σκόνη στο περιβάλλον.

(3) στην φώτο, μικρά φίλτρα ενεργού άνθρακα, κουμπώνουν μόνα τους δεν χρειάζονται θήκη. Αυτά τα χρησιμοποιώ στην ηλεκτροκόλληση, δεν χρειάζονται τα ακριβά φίλτρα τύπου (1) εκτός από ιδιαίτερες περιπτώσεις.

Οι μάσκες εφαρμόζουν μια χαρά στο μεγάλο πρόσωπο μου, είμαι διαστάσεων XL. 😃

Ολόκληρου προσώπου
Μισού προσώπου

 

 

Μάσκες.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.