Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

Ερώτηση γιατί παρόλο το research που έχω κάνει τα έχω χαμένα:

Θέλω να αγοράσω έναν λειαντήρα/αλοιφαδόρο για τις εξής δουλειές:

 

- Sanding (τρίψιμο) πλαστικών κομματιών προκειμένου να βαφτούν

- Απομάκρυνση πολύ λεπτών γρατζουνιών στην επιφάνεια μιας παλιάς οθόνης CRT στο γυαλί της. Οι γρατζουνιές είναι πολύ μικρές και αχνές. Μόνο μια ίσα-ίσα που την νιώθεις με το νύχι σου.

Έχετε να προτείνετε κάποιο μηχάνημα μέχρι 100-150 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Daytime Dreamer έγραψε:

Ερώτηση γιατί παρόλο το research που έχω κάνει τα έχω χαμένα:

Θέλω να αγοράσω έναν λειαντήρα/αλοιφαδόρο για τις εξής δουλειές:

 

- Sanding (τρίψιμο) πλαστικών κομματιών προκειμένου να βαφτούν

- Απομάκρυνση πολύ λεπτών γρατζουνιών στην επιφάνεια μιας παλιάς οθόνης CRT στο γυαλί της. Οι γρατζουνιές είναι πολύ μικρές και αχνές. Μόνο μια ίσα-ίσα που την νιώθεις με το νύχι σου.

Έχετε να προτείνετε κάποιο μηχάνημα μέχρι 100-150 ευρώ;

Για την CRT, έχε υπόψη σου ότι μάλλον έχει κάποια επίστρωση που θα φύγει με το τρίψιμο, αλλά μπορεί να επηρεάσει δυσμενώς την εικόνα.

Εν γένει το γυαλί είναι σκληρό και χαράσσεται (αλλά και τρίβεται) δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Daytime Dreamer έγραψε:

Ερώτηση γιατί παρόλο το research που έχω κάνει τα έχω χαμένα:

Θέλω να αγοράσω έναν λειαντήρα/αλοιφαδόρο για τις εξής δουλειές:

 

- Sanding (τρίψιμο) πλαστικών κομματιών προκειμένου να βαφτούν

- Απομάκρυνση πολύ λεπτών γρατζουνιών στην επιφάνεια μιας παλιάς οθόνης CRT στο γυαλί της. Οι γρατζουνιές είναι πολύ μικρές και αχνές. Μόνο μια ίσα-ίσα που την νιώθεις με το νύχι σου.

Έχετε να προτείνετε κάποιο μηχάνημα μέχρι 100-150 ευρώ;

 

Άλλο αλοιφαδόρος άλλο τριβείο, ο αλοιφαδόρος είναι αργόστροφος και καλύτεροι θεωρούνται οι Rupes που παίζουν στο 500ρικο… πάρε ένα φτηνό τριβείο για τα πλαστικά και ξέχασε το γυαλί όπως σου έγραψε ο από πάνω

Link to comment
Share on other sites

Τα παράγγειλα τα γυαλιά-κιάλια. Σε ενάμιση μήνα θα σας πως εντυπώσεις.

Τα πολύ φτηνά δεν είχαν ρύθμιση της απόστασης μεταξύ των φακών, που χρειάζεται οπωσδήποτε για να βλέπεις μια εικόνα.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

It is recommended to use this product to look better in the distance.

 

Buddy, I look good at every distance...

 

Πέρα από την πλάκα, για την ποιότητά τους μοιάζουν τσιμπημένα. Σε αυτήν την τιμή δεν έπαιζε κάτι από Ευρώπη; Είμαι περίεργος να μας πεις πώς είναι, όταν παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Πέρα από την πλάκα, για την ποιότητά τους μοιάζουν τσιμπημένα. Σε αυτήν την τιμή δεν έπαιζε κάτι από Ευρώπη; Είμαι περίεργος να μας πεις πώς είναι, όταν παραλάβεις.

 

Δεν υπήρχε τίποτα φθηνότερο που να μπορείς να ρυθμίσεις την απόσταση μεταξύ των φακών, ώστε να ταιριάζουν με την απόσταση μεταξύ των ματιών σου.

Τα ίδια γυαλιά (όπως φαίνονται) κυκλοφορούν από διαφορετικές εταιρίες, νομίζω ότι είναι ακριβώς τα ίδια.

 

WWW.AMAZON.COM

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

 

Δεν υπήρχε τίποτα φθηνότερο που να μπορείς να ρυθμίσεις την απόσταση μεταξύ των φακών, ώστε να ταιριάζουν με την απόσταση μεταξύ των ματιών σου.

Τα ίδια γυαλιά (όπως φαίνονται) κυκλοφορούν από διαφορετικές εταιρίες, νομίζω ότι είναι ακριβώς τα ίδια.

 

WWW.AMAZON.COM

 

 

WWW.AMAZON.DE

MagiDeal Vergrößerungs Brille, TV Gläser Abstand Betrachtung Fernsehen Vergrößerungs Brille, Lupe Vergrößerungs Brille, Angeln Teleskop Gläser: Amazon.de: Elektronik & Foto

 

WWW.AMAZON.DE

Teleskop Brille, Leichtgewicht, HochauflöSende Sichtlinie, Einstellbarer Abstand, Tag Und Nacht, Geeignet Zum Angeln, Wandern, FüR Konzerte Usw. : Amazon.de: Elektronik & Foto

 

WWW.AMAZON.DE

BESPORTBLE TV-Lupen Fernsicht Fernsehen Lupen Brille HD Lupe Stirnband Vergrößerung Teleskop Brille Headset : Amazon.de: Elektronik & Foto

 

WWW.AMAZON.DE

BIJIA Tragbare Fernglas-Brille Stil Teleskop / Angeln Teleskop Super klare und scharfe Sicht für Urlaub machen Angeln Outdoor Astronomische Studieren : Amazon.de: Elektronik & Foto
WWW.AMAZON.DE

BIJIA Portable Binocular Glasses Style Telescope/Fishing Telescope Super Clear and Sharp View for Holiday Fishing Outdoor Astronomical Study : Amazon.de: Electronics & Photo

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εδώ και μερικά χρόνια βγάζω τα μάτια μου με έναν μεγεθυντικό φακό όταν κάνω κολλήσεις σε smd, τελικά πήρα την απόφαση να σκάσω ένα 500άρικο για να πάρω ένα στερεοσκόπιο, η αγορά έγινε απο εδώ και η αποστολή έγινε απο απο Γερμανία.

 

3-62FwNsQMHJeTdapllSW7Ps31wnX7c69UdOOBaGkzantwGz2COr68JthGwgihYlxJVAXorUcuofYuzEdJE-4vleHS2tI-jXl_kn1aamgfHzIVN9ZJe52O_4pgS16d1tt3Rq_a4Ebks8kXHYMEhjdxj3eNPZ-tewOOckJBZVj9QhLEUZ2RJyHXgx9wRwV5ioSbkfXfe4hz8X4fZA5mOT4QolE-W66k-Frbw2zy71ij_ldj3yvJmZ847fRIc0oyfJ8FTMGjcCq2gsSrwp_Ko05hL-onQAHeu_ie0RfDIe5BtvcZYJ53m6bneStidFygl7haKqN0hj4UOQkOZ2gncVsbGrLdeyqPbte_O2Qr1XTnumDWh2W1NzCNljBxc5IgT5j5J1d5I2auvdQql89f5arccTHfGTxgS_vLaQK27SXSZoslMbkYxQMPb_VQ1WFbsV1ZUbIraIVFRCwNcTKNDSN-VxWVVn9QIZwhN3uM5_p6ftGsOj-chYIOXPK4hYudi232BPBQ7NiixfxOGcObKQFicsGJaIxVHiwrQXkGWml4Y2IvBRLrOC6IG3z4FvKwNduNntSC_HAd2XIP2jYrGmNpdPT8Kye11FXIa-ALyRKiSbq4ER406rGxyCIhtVlM1w7eFda0qU7F_kIaJ4UuNq251od71BFly4Nl4MKNL2HK5TbnEqi0XZ-gwJN-TDXzyujO5QrXa__HTO1eX7Jw4_O1lM=w1106-h829-no?authuser=0

 

QyzGjTm3bR5xAPX6e2HApPYLnuQK2Ccnzzi0nUJqdbQfwNCusPx676Ny03lX7J4sxZReJV26qHAV7XrWiAoDSaZMomjCy-RlVknaEFonGKxviuuuHS5Z86P3hH7sfh8CfI-I8_HWsFm_6aYEbQAvBFnCQV96TUEumNNCCHhYe_xzzSwPLuadOxOhuAmnd0Y2bbuEWxAT8T0fxJ4Z1DFQzZant4JTgjRF8_CaVzLJ4nMIh0MhEGvEZcXoCvXtEIbPrRKd2SeYjX6eLcBuAFtFMtYWw9uFxYYUmwo2W_80D8pZeKKTv0ATG03r6gG-UM1qCOIR1XIQVb9LDDzH_RdPLsDO5SiivJKfsX5ffOsHe5i9_8ZhWPA0xU9UOZyCeddTypsRnTGanK9y8mnPjL7UUNOM5-wLvE8NAHA6ZFHqddc9jhzUfkSVlNAsG_NHVKAZYiXnbHE4HQN3uoznaIrw5o0g4YE_6mIbLALYJ54bVs9bLdw-6SNwnf9OYIufvoXwpVPiQGw8cxTE7DfUh_Q-ieIYE1kQZ5Rk4gQkYoxilokuYR2QV8umNNSAD9vHxYq7ncdve2YnzaX8LlkiqftCaYUwmtyOFMgqGE-Ni0B9u_PX3Kk_aTtsipksKcrjGBmC6fdwsNrKf0AGAmvmmkp1cRLmARQU1O3_K5AJ9ZrJOVFBSwLwC5CX5OkJ2n2gNIx8OlU5lz3WDq8kyS_QOe4sIEeH=w1106-h829-no?authuser=0

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα από Κίνα δύο βοηθητικά τηλεσκοπικά χεράκια. Είναι για δώρο.

Το χεράκι χρειάζεται για να σε ξύνει ένα χέρι εκεί που δεν φτάνεις και όταν δεν προσφέρεται άλλος να σε ξύσει.

Επεκτεινόμενο φτάνει σε μήκος 60 εκατοστά.

Ένα <εργαλείο> που χρειάζονται και όσοι δεν μαστορεύουν.😀

 

 

 

 

χεράκι.jpg

  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

Χθες παρέλαβα από Πολωνία (aliexpress) μια τηλεσκοπική αναδιπλούμενη αλουμινένια σκάλα των 2,5μ + 2,5μ = 5 μέτρων.

Με 135 + 10 μεταφορικά = 145 Ευρώ που την παράγγειλα πριν 20 μέρες, ήταν φτηνότερη από ότι θα στοίχιζε αν την παράγγελνα από Ελλάδα.

 

 

Το βάρος της είναι 18 κιλά, και δεν κάνει για όσους έχουν πρόβλημα με την μέση τους. 😃

Τώρα τι διαπίστωσα.

Το μεγάλο προσόν αυτής της σκάλας είναι το μικρό της μέγεθος όταν είναι μαζεμένη και ότι μπορείς να την ρυθμίσεις στο ύψος να χωράει ακριβώς κάτω από μία οροφή.

Παρόλα τα 18 κιλά της η διαχείριση της είναι πιο εύκολη απ ότι περίμενα.

Σαν τηλεσκοπική που είναι, ο τζόγος των δεκάτων του χιλιοστού που έχουν οι συνδέσεις, προστίθενται και πολλαπλασιάζονται γεωμετρικά όταν ανοίξεις όλη την σκάλα, με αποτέλεσμα να καμπυλώνεται μερικά εκατοστά χωρίς φορτία, μπρος-πίσω, όχι αριστερά-δεξιά. Τα αλουμίνια της είναι πίο άκαμπτα από ότι μια συνηθισμένης αλουμινένιας σκάλας και δεν παλαντζάρει από το φορτίο.  Δεν μου δημιουργεί πρόβλημα σταθερότητας κατά την χρήση της και είμαι κοντά 100 κιλά. 

Κάτι τώρα που δεν το είχα σκεφτεί όταν είδα το διαφημιστικό βιντεάκι. Τα σκαλιά κλειδώνουν όταν η σκάλα είναι ανοιγμένη. Όταν τα σκαλιά είναι μαζεμένα, δεν είναι κλειδωμένα, αν παν να μετακινήσεις την σκάλα πιάνοντας την από πάνω, ανοίγουν τα σκαλιά. Για να μην ανοίξουν ή πρέπει να πιάσεις την σκάλα από κάτω ή πρέπει να είναι δεμένα με τον ιμάντα. Αλλά η σκάλα έχει έναν ιμάντα μόνο στην αρχή της, και όταν την ανοίγεις σε σχήμα Λ όπως στην φωτογραφία τα μαζεμένα σκαλιά του άλλου άκρου δεν μπορείς να τα δέσεις. Γι αυτό θα προσθέσω εγώ έναν ιμάντα και στο άλλο άκρο της σκάλας και άλλον ένα στο σκαλί δίπλα στην μεσαία άρθρωση γιατί μπορεί να θέλω τα σκαλιά να είναι μαζεμένα εκεί και όχι στην άκρη.

Τα είπα λίγο μπερδεμένα αλλά μόνο με βιντεάκι θα τα καταλάβαιναν όλοι.😀   

 

Σκάλα τηλεσκοπική.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Έχω πέσει κινηματογραφικά με τέτοια σκάλα που δεν είχαν ανοιξει όλα τα σκαλοπάτια. . . 

Έμαθα λοιπόν οτι πρέπει να είναι όλα ανοιχτά και δεν το ξαναέπαθα 😛

  • Like 1
  • Haha 4
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

Έχω πέσει κινηματογραφικά με τέτοια σκάλα που δεν είχαν ανοιξει όλα τα σκαλοπάτια. . . 

Έμαθα λοιπόν οτι πρέπει να είναι όλα ανοιχτά και δεν το ξαναέπαθα 😛

 

Αρκεί να ναι δεμένα με ιμάντα τα κλειστά σκαλιά.

Άμα την χρησιμοποιείς μόνο με όλα τα σκαλιά ανοιχτά, χάνει ένα από τα πλεονεκτήματά της.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρέλαβα ένα φλόγιστρο προπανίου και μια φιάλη προπανίου.

Πήρα φλόγιστρο με ανάφλεξη για να μην χρειάζεται να ψάχνεις τον αναπτήρα. Επειδή δεν το σκέφτεσαι να το κλείσεις και να το ξανανοίξεις, κάνεις και οικονομία στο αέριο.

Δεν έχω εμπειρία για αυτά τα φλόγιστρα, είχα παλιότερα ένα φτηνό, οπότε δεν μπορώ να πω αν είναι καλό ή όχι.

 

 

Φλόγιστρο.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Παρέλαβα ένα φλόγιστρο προπανίου και μια φιάλη προπανίου.

Πήρα φλόγιστρο με ανάφλεξη για να μην χρειάζεται να ψάχνεις τον αναπτήρα. Επειδή δεν το σκέφτεσαι να το κλείσεις και να το ξανανοίξεις, κάνεις και οικονομία στο αέριο.

Δεν έχω εμπειρία για αυτά τα φλόγιστρα, είχα παλιότερα ένα φτηνό, οπότε δεν μπορώ να πω αν είναι καλό ή όχι.

 

 

Φλόγιστρο.jpg

Αγαπώ τα φλόγιστρα, οπότε είναι καλό 😁

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα για ένα μαχαίρι γενικής χρήσης να κόβει και να είναι φτηνό.

Αφού είχα δοκιμάσει διάφορα που έβρισκα στο σούπερ μάρκετ, λέω ας παραγγείλω με βάση τις αξιολογήσεις στο skroutz.

Αγόρασα ένα από τα φτηνότερα μαχαίρια της Victorinox Swiss  ~ 5 Ευρώ.

 

20211122125028_victorinox_swiss_machairi
WWW.SKROUTZ.GR

Δες τιμή, χαρακτηριστικά & πραγματικές κριτικές χρηστών για το προϊόν Victorinox Swiss Μαχαίρι Γενικής Χρήσης 10cm 6.7733...

 

Το μαχαίρι πραγματικά κόβει, είναι άριστο.

Τα μαύρα είναι για την κουζίνα και τα κίτρινα για τα εργαλεία.

 

Θα είναι το μαχαίρι που πρέπει να υπάρχει μέσα στα εργαλεία μου.

Θα τους κάνω και τρύπα στην άκρη της λαβής γιατί χρειάζεται σε κάποιες περιπτώσεις να το ασφαλίζεις.

 

 

 

Μαχαίρια.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.