Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

Πήρα 4 σφιγκτήρες (νταβίδια) 300Χ120 από το ergaleiogatos.gr.

 

EP-SL-868809-1.jpg
WWW.ERGALEIOGATOS.GR

Σφιγκτήρας Μαραγκών Silverline, Εργαλεία, Βίδες Ξύλου, Ξυλογλυπτική, Σφιγκτήρες, Πλάνες, Ροκάνια, Τρυπάνια Μεντεσέδων Ακίδος Φτερού Ξύλου, Κόλλες Ξύλου, Ρούτερ, Κοπτήρας...

 

Για τα λεφτά τους καλά τα βλέπω, αλλά θα ήθελα να είναι μεγαλύτερης διαμέτρου τα ξύλινα χερούλια για να βάζω μεγαλύτερη ροπή και να σφίγγω πιό δυνατά. 

Τα παλιά που είχα (άλλου κατασκευαστή) μου χάλασαν γιατί έφυγε το εξάρτημα που έχω βάλει σε κόκκινο κύκλο στην φωτογραφία.

Και αυτά το ίδιο βλέπω να παθαίνουν.?

Σφιγκτήρες μαραγκού λέγονται, αλλά εγώ τους χρησιμοποιώ περισσότερο σε άλλες δουλειές και σε σιδηροκατασκευές.  

Έχει κάνει κάποιος καμιά πατέντα για αντικατάσταση αυτού του εξαρτήματος;

 

 

13.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Έχει κάνει κάποιος καμιά πατέντα για αντικατάσταση αυτού του εξαρτήματος;

 

 

13.jpg

Κάτι που μου έρεται πρόχειρα στο μυαλό, μήπως να ποντάρεις εκεί στη θέση αυτής της πατουρίτσας κάποιο παξιμάδι μεγάλης διαμέτρου ή κάτι αντίστοιχο (χοντρή ροδέλα ίσως - θα αυξήσεις κ την επιφάνεια πίεσης)

Link to comment
Share on other sites

@Γιώργος 1 Για δες μήπως η χρησιμοποίηση δυο μικρών πλακιδίων από σίδερο ή αλουμίνιο ή μπρούτζο, δώσει μια καλή λύση: 

 

large.1924517850__01.jpg

 

Η δουλειά μπορεί να γίνει και με πόντα, αλλά αν έχει και με μηχανουργικό βελόνι / καλέμι αν σου βρίσκεται.

Ακόμα και το στέλεχος από μια παλιά βαλβίδα αυτοκινήτου κατάλληλα τροχισμένο μπορεί να βοηθήσει.

Αλλά πιστεύω και μόνο με την πόντα θα κάνεις καλή δουλειά αρκεί να προσέξεις την διάμετρο της οπής και τις ανοχές.

Θα προτιμούσα το σίδερο για πιο μεγάλη αντοχή.

Καλή συνέχεια !  :) 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2021 at 11:27 ΠΜ, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Κάτι που μου έρεται πρόχειρα στο μυαλό, μήπως να ποντάρεις εκεί στη θέση αυτής της πατουρίτσας κάποιο παξιμάδι μεγάλης διαμέτρου ή κάτι αντίστοιχο (χοντρή ροδέλα ίσως - θα αυξήσεις κ την επιφάνεια πίεσης)

 

Δεν πρέπει να είναι κολλημένο το εξάρτημα-πέλμα στην βίδα του σφιγκτήρα.

Η βίδα του σφιγκτήρα καταλήγει σε μια σφαίρα (όπως την δείχνει ο Seafalco) και το πέλμα έχει μια θηλυκή φωλιά για την σφαίρα, ώστε να μην μπορεί να φύγει αλλά να περιστρέφεται ελεύθερα.

 

 

 

 

 

πριν 23 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

@Γιώργος 1 Για δες μήπως η χρησιμοποίηση δυο μικρών πλακιδίων από σίδερο ή αλουμίνιο ή μπρούτζο, δώσει μια καλή λύση: 

 

large.1924517850__01.jpg

 

Η δουλειά μπορεί να γίνει και με πόντα, αλλά αν έχει και με μηχανουργικό βελόνι / καλέμι αν σου βρίσκεται.

Ακόμα και το στέλεχος από μια παλιά βαλβίδα αυτοκινήτου κατάλληλα τροχισμένο μπορεί να βοηθήσει.

Αλλά πιστεύω και μόνο με την πόντα θα κάνεις καλή δουλειά αρκεί να προσέξεις την διάμετρο της οπής και τις ανοχές.

Θα προτιμούσα το σίδερο για πιο μεγάλη αντοχή.

Καλή συνέχεια !  :) 

 

Νομίζω ότι μόνο με μαλακό μέταλλο θα μπορέσω να μειώσω την περίμετρο ώστε να αγκαλιάσει την σφαίρα.

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Γιώργος 1 said:

Νομίζω ότι μόνο με μαλακό μέταλλο θα μπορέσω να μειώσω την περίμετρο ώστε να αγκαλιάσει την σφαίρα.

Αυτό είναι σωστό!
Αλλά και το σίδερο το απλό για κοινές κατασκευές δεν είναι ιδιαίτερα σκληρό!

Το μυστικό είναι στο να πετύχεις τη διάμετρο της οπής για να είναι ο τζόγος μικρός και από εκεί και πέρα με την πόντα περιμετρικά θα το φέρεις εκεί που χρειάζεται πιστεύω πιο εύκολα από ότι μπορεί να φαίνεται από πρώτη ματιά.
Δοκίμασε με την πόντα γύρω από μια τρύπα που θα κάνεις σε μια λάμα, να δεις πόσο εύκολα (ή δύσκολα) γίνεται.

 

Αν βέβαια παίζει ηλεκτροσυγκόλληση, υπάρχει και άλλη λύση,

ακόμα και αν δεν υπάρχει και πάλι γίνεται με τη βοήθεια μιας  ροδέλας, αρκεί να υπάρχει κολαούζο (  ;) ),

αλλά θεωρώ ότι καλύτερα να δοκιμάσεις πρώτα έτσι !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και ερασιτέχνης εχω παθει πλάκα με το μηχάνημα Helix S-Mini 140 FI Ηλεκτροκόλληση Inverter 140A κολλαει απίστευτα ευκολα ακομα και για τον ποιο αρχάριο !! δεν κολλάει το ηλεκτρόδιο και φυσικά χωρις να ζεσταίνετε και να σταματάει καθε τρεις και λιγο ......υπέροχο μηχάνημα μικρο ελαφρύ εύχρηστο οτι ποιο καλο εργαλείο εχω παρει ποτε . Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο !!!!!!!

20200305103930_helix_s_mini_140_fi.jpeg

  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/7/2021 at 8:35 ΜΜ, το μέλος dukepapas έγραψε:

Αν και ερασιτέχνης εχω παθει πλάκα με το μηχάνημα Helix S-Mini 140 FI Ηλεκτροκόλληση Inverter 140A κολλαει απίστευτα ευκολα ακομα και για τον ποιο αρχάριο !! δεν κολλάει το ηλεκτρόδιο και φυσικά χωρις να ζεσταίνετε και να σταματάει καθε τρεις και λιγο ......υπέροχο μηχάνημα μικρο ελαφρύ εύχρηστο οτι ποιο καλο εργαλείο εχω παρει ποτε . Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο !!!!!!!

20200305103930_helix_s_mini_140_fi.jpeg

Και είδα την κριτική σου σκρουτζ προχθες χαχα. Δεν ξέρω να κολλάω, και σπίτι έχουμε τις κλασικές τις συγκολήσεις που 5 την ανάβεις 6 φορες πεφτει η ασφάλεια ?

(καλα ο ηλεκτρολόγος φταίει που δεν υπήρχε μελέτη για καλύτερη πρίζα και εχει μπουρδουκλώσει τα ρευματα).

 

Ειχες εμπειρία από άλλες πριν από αυτήν; χρειάζεται έξτρα καλώδια ή αλλαγή σε αυτά που έχει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειχα την  parkside.......no commends...........  ουτε εγω ξερω αλλα ξεκίνα ............. δες εδω να μαθεις τα βασικα

 

 

 

και μετα θες ηλεκτροδια και μια μασκα..............https://www.skroutz.gr/c/2484/maskes-hlektrokollisis.html

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις πρόσεξε τα καλώδια να είναι 3-4 μέτρα. Στη συγκεκριμένη ειναι 1,3μ. Αν πεις τα αλλάξεις εχει 5€ το μέτρο οπότε δες το από την αρχή.

Και πάρε και μάσκα αυτόματη για τα ματάκια σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος georgeps έγραψε:

σπίτι έχουμε τις κλασικές τις συγκολήσεις που 5 την ανάβεις 6 φορες πεφτει η ασφάλεια


Ακομα και αυτην να παρεις ή καποιο ακριβο και επωνυμο ινβερτερακι αν η ασφαλεια της μπριζας δεν ειναι 16Α οι πιθανοτητες λενε οτιβθα την ριξει...

Προτιμησε να χρησιμοποιεις την μπριζα του πλυντηριου που ειναι σιγουρα 16Α ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος anarxos έγραψε:

Αν πάρεις πρόσεξε τα καλώδια να είναι 3-4 μέτρα. Στη συγκεκριμένη ειναι 1,3μ. Αν πεις τα αλλάξεις εχει 5€ το μέτρο οπότε δες το από την αρχή.

Και πάρε και μάσκα αυτόματη για τα ματάκια σου.

 

εμενα μου αρέσουν τα μικρα καλώδια δεν χρειάζονται  μακρύτερα μακαρι να ηταν και κοντύτερα  για την ασφαλεια παει μεχρι τα 140αμπερ και λιώνει μεταλο......... οταν το εβαλα κατα τυχη εκει που λεει και ο φιλος στο ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ μια χαρα τα σήκωσε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λεω και για  ενα τροχο 125ρι ..... θελω να εχει ταχύτητες, Προστασία υπερθέρμανσης και Μαλακό ξεκίνημα με προκίνηση σε κατι οικονομικό βρήκα αυτον τον εχει κανεις ; https://www.skroutz.gr/s/21806147/Yato-YT-82101-Τροχός-125mm-Ρεύματος-1100W-με-Ρύθμιση-Στροφών.html?from=account_favorites

 

Τον εχει κάνεις; εχετε να προτείνετε κατι παρόμοιο; μηπως θα επρεπε να εχι και κανενα αλλο βασικο χαρακτηριστικό που δεν το εχει αυτος;

20200130114445_yato_yt_82101_1100w_125mm.jpeg

Έγινε επεξεργασία από dukepapas
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,εργασίες στο σπίτι των πεθερικών και μιας και επισκέφτηκα το μαγαζί με τα υδραυλικά είδη βρήκα μπροστά μου δυο εργαλεία που είχα κατά νου εδώ και καιρό.Προκειται για ένα γαλλικό κλειδί που φτάνει μέχρι τα 30 χιλιοστά και ένα τρυπάνι έξι χιλιοστών για πλακάκια υγρής κοπής της milwaukee.Για το τρυπάνι έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και ανυπομονώ να το δοκιμάσω.Συνολικο κόστος περίπου στα 20 ευρώ και τα δύο.

IMG_20210812_103058.jpg

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/8/2021 at 7:16 ΜΜ, το μέλος dukepapas έγραψε:

Παιδιά λεω και για  ενα τροχο 125ρι ..... θελω να εχει ταχύτητες, Προστασία υπερθέρμανσης και Μαλακό ξεκίνημα με προκίνηση σε κατι οικονομικό βρήκα αυτον τον εχει κανεις ; https://www.skroutz.gr/s/21806147/Yato-YT-82101-Τροχός-125mm-Ρεύματος-1100W-με-Ρύθμιση-Στροφών.html?from=account_favorites

 

Τον εχει κάνεις; εχετε να προτείνετε κατι παρόμοιο; μηπως θα επρεπε να εχι και κανενα αλλο βασικο χαρακτηριστικό που δεν το εχει αυτος;

20200130114445_yato_yt_82101_1100w_125mm.jpeg

Αγόρασα το συγκεκριμένο ως δεύτερο! Για την ερασιτεχνική χρήση που κάνω, είμαι ευχαριστημένος! Μαλακό στην λειτουργία του και πολύ δυνατό!!! 

On 8/6/2021 at 1:41 ΜΜ, το μέλος Asxetius έγραψε:

 

Καλορίζικο αδερφέ.

Εχουμε 2 Makita ρούτερ στην δουλειά από τότε που πήγαινα σχολείο :)
Και το Λύκειο το τελείωσα πριν το '90 :)

 

Τι διαφορά τιμής έχει το Bosch με το Makita που πήρες?

 

Ωραίο εργαλείο!!! Θα το ευχαριστηθείς!!!!

Link to comment
Share on other sites

482x482
WWW.LEROYMERLIN.GR

Δραπανοκατσάβιδο κρουστικό μπαταρίας MAKITA HP457DWE10 με μπαταρία τύπου Li-Ion χωρητικότητας 1,5Ah για βίδωμα και τρύπημα. Διαθέτει ταχυτσόκ, κρουστική δράση, διακόπτη...

 

για πείτε μια γνώμη για αυτό...το σκέφτομαι

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Σε αυτην την τιμη θα πηγαινα εδω

Αυτο που δειχνεις της μακιτα ειναι παναρχαιο

 

το θέλω για οικιακή χρήση κοινώς μια στο τόσο. Μου άρεσε που έχει και εξαρτήματα μαζί. Σε άλλα μαγαζιά το βρίσκω κάπου 200. Είναι τόσο παλιό;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πριν 19 ώρες, το μέλος vikto95 έγραψε:

Πριν λίγες ημέρες παρέλαβα από banggod ένα πολυλειτουργικό ελεγκτή καλωδίων δικτύου και όχι μόνο....

 

Ήρθε από Κίνα χωρίς να πληρώσεις τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.