Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

Και αφου το τελευταιο θεμα ειναι η φορητοτητα , τα νεα εργαλεια. Το weller φανταστικο , γρηγορο καλες θερμοκρασιες με μοναδικο μειονεκτημα η καταναλωση στο αεριο.Ο φυσητηρας στιβαρος με περισσοτερη δυναμη και πιο αθορυβος απο του ρευματος της ingco. Το δραπανο δεν το δοκιμασα.....ακομα

IMG_20211109_153721.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Vagouridis έγραψε:

Και αφου το τελευταιο θεμα ειναι η φορητοτητα , τα νεα εργαλεια. Το weller φανταστικο , γρηγορο καλες θερμοκρασιες με μοναδικο μειονεκτημα η καταναλωση στο αεριο.Ο φυσητηρας στιβαρος με περισσοτερη δυναμη και πιο αθορυβος απο του ρευματος της ingco. Το δραπανο δεν το δοκιμασα.....ακομα

IMG_20211109_153721.jpg

Ο Ingco τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Lakisss said:

Ο Ingco τι λέει;

Αξιοπρεπης , παραπανο δεν εχω , απλά το να τραβαω μπαλαντεζα για να φυσαω την σαβουρα του καθενος εξω απο το μαγαζι  ηταν θεμα, οπως θεμα ειναι να ψαχνεις πριζα στις διαφορες εταιρειες για να φυσηξεις εναν server πχ. Εαν δλδ δεν ειχα αναγκη την φορητοτητα θα εμενα με τον ingco.Στα makita πηγα καθαρα απο κολημα με την την εταιρεια αλλιως εχει και η ingco σειρα με μπαταρια αλλα δεν ηθελα να κανω τον δοκιμαστη.

Έγινε επεξεργασία από Vagouridis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2021 at 1:31 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μιας και μετά από αρκετά ελαφριά χρήση με άφησε η flexvolt μπαταρία, πήγα και πήρα μία άλλη και έστειλα την χαλασμένη πεσκέσι στην Dewalt

Ελπίζω σε αντικατάσταση γιατί είναι γελοίο τόσο ακριβές μπαταρίες, να ξεψυχάνε τόσο σύντομα. Ελπίζω απλά να ήμουν άτυχη...

 

dewalt flexvolt 54v 12ah.jpg

Σε συνέχεια του παραπάνω Post να πω ότι μόλις παρέλαβα την ολοκαινουρια μπαταρια μου!

Δεν περίμενα τίποτα λιγότερο για να είμαι ειλικρινής!

 

dealt 01.jpgdewalt 02.jpgdewalt 03.jpg

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζω ενα σετ για φιλη , με τ απαραιτητα για ενα σπιτι ,οταν κ αααααν χρειαστει κατι...

Ενα δραπανακι το θεωρω απαραιτητο, σκεφτηκα να παρω  μπαταρια 3Α για το 10ετιας μπος  που τα χουν φτυσει, αλλα  προτιμησα με τα λεφτα της μπαταριας να παρω ηλεκτρικο...

IMG_5905.thumb.JPG.d6f6d690917c8568e31965ee048f7952.JPGIMG_5907.thumb.JPG.bf3d04ba66c37fb77c7b0fbe62e03554.JPG

 

Αξιοπρεπες, ζυγισμενο στο χερι σε σχεση με αλλα κ επαρκεστατο για ψιλοδουλειες... δεν εχει κρουση ,αλλα ανοιγει μεχρι 8αρα σε τουβλο ευκολα κ με υπομονη σε τσιμεντο...ενα μεγαλο υπερ το 6 μετρα καλωδιο κ το ημιμεταλικο τσοκ..

IMG_5906.thumb.JPG.76c80951b30cf63eef8f9e1385b9bbcc.JPGIMG_5908.thumb.JPG.b22d4181a113c29dc16ddbbaddcfebdc.JPG

 

Κ λογω χρωματων το βρηκε τακαπληκτικοοοοοοοο!!:p

 

IMG_5909.thumb.JPG.a3f5df853048ef5a3b5aabd2d5fee3ff.JPGIMG_5910.thumb.JPG.01afb562d65258dbb38d6fc3a170f7e5.JPGIMG_5911.thumb.JPG.a38e07594dbf6085156ea91b2c2c22d3.JPG

 

Φτηνο σετ μυτες, TOTAL στο 5ευρω  που στην πορεια οποια χαλαει θα αντικαθισταται με καλη, [εχουν δοθει οδηγιες]:)  κ ενα πολυ καλο κατσαβιδι για μυτες ,που θα το χει για παντα, στα  5 κ αυτο...

 

IMG_5912.thumb.JPG.8a54cf540030b50c7461a8d5884963c9.JPGIMG_5913.thumb.JPG.2261a6defaf6d10a8fbe6bffa3baa311.JPG

 

Κ τελος ενα σετ με λιγο απ ολα , λιγοτερο απο 10αρικο, μετριοτατης ποιοτητας, για οταν κ αν...[κ εδω οτι σκορπαει θα μπαινει καλο στο μελλον]. Αγοραστηκαν σε διαφορα μαγαζια του πειραια, κ τα υπολοιπα εργαλεια  που θα δοθουν θα ναι 2α δικα μου καλης ποιοτητας...

Απ τα παραπανω εχω να προτεινω μονο το δραπανακι , κ αυτο για ερασιτεχνικη χρηση...εχει αρκετα θετικα  κ στα 35e που βρεθηκε το θεωρω αρκετα τιμιο κ αξιζει να υπαρχει σε ενα σπιτι, εστω κ για 2ο...

Οι total μυτες παρθηκαν μονο κ μονο  για τις τετραγωνες που εχει κ μπορει να χρειαστουν σε κουφωματα κ πορτοπαραθυρα....

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2021 at 3:34 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω για το ασύμφορη μοντερνιά (με το υπόλοιπο μήνυμα συμφωνω σε γενικές γραμμες). Είμαι με εργαλεία μπαταρίας (σοβαρά εργαλεία εννοώ και με σοβαρή χρήση) από το 2015. Καμία μπαταρία δεν με έχει προδώσει έως τώρα με εξαίρεση την συγκεκριμένη που αναφέρω πιο πάνω. Οπότε μιλάμε για 6 χρόνια και βάλε και ακόμα έχω τις πρώτες μπαταρίες που είχα αγοράσει τότε. Πνευματικό πιστολέτο ηλεκτρικό το έχω και σκουριάζει στη θήκη του, γιατί αγόρασα αντίστοιχο μπαταρίας. Οι γωνιακοί μου τροχοί και αυτοί από μπαταρίας αντικατασταθήκανε. Τα εργαλεία μπαταρίας πλέον είναι τόσο καλά όσο και του ρεύματος και δεν έχουν να ζηλέψουν σε τίποτα. Απλά πρέπει να πληρώσεις και ναι για ερασιτέχνη είναι ασύμφορο. Αλλά ένα δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας μπορεί να το έχει και ο ερασιτέχνης πλέον με τις τιμές που παίζουν.

 

Καλό το ρεύμα, σταθερό, δε θα σε αφήσει στη μέση όπως η μπαταρία αν δεν έχεις δεύτερη, αλλά η ευκολία είναι άλλο πράμα. Τωρα αν θες μια φορά το χρόνο το δραπανο δεν παίρνεις ούτε ηλεκτρικό, αλλά δανείζεσαι από τον γείτονα που λέει ο λόγος. 

 

Και προσωπικά δε θα μπω καν στην διαδικασία να συγκρίνω σύγχρονες μπαταρίες Λιθίου με παλαιότερες NiCD. Είναι η μέρα με την νύχτα.

Θα συμφωνήσω σε ολα, εκτος απο τους γωνιακους τροχους μπαταριας. Ακομα και με 5A μπαταρια πανω απο 20 λεπτα δεν βγαζουν. Τους εχω μονο αν χρειαστει να κοψω καμια βιδα, κανενα κονταρι σε δωμα κτλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος graph83 έγραψε:

Θα συμφωνήσω σε ολα, εκτος απο τους γωνιακους τροχους μπαταριας. Ακομα και με 5A μπαταρια πανω απο 20 λεπτα δεν βγαζουν. Τους εχω μονο αν χρειαστει να κοψω καμια βιδα, κανενα κονταρι σε δωμα κτλ.

 

Οι γωνιακοί τροχοί με μπαταρία βγήκαν για τους καταλύτες ; )

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Haha 6
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Vagouridis έγραψε:

Θερμικη καμερα απο flir , πρωτες εντυπωσεις καλες μειονεκτημα οτι δεν εχει ή δεν βρηκα μπαρα για να δειχνει απο μια θερμοκρασια και πανω.

1.jpg

2.jpg

 

Βρήκες καμιά καλή προσφορά Black Friday; Την έχω στο νου μου καιρό :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από καιρό αποφάσισα τελικά να προχωρήσω στην αγορά πολυεργαλείου.

Ειχα δει αρκετά από κοντά και είχα καταλήξει ότι θα πάω σε Leatherman και ανάμεσα στα Wave,Surge και MUT αποφάσισα το τελευταίο. 
 

132063A3-9956-4627-BD48-07FC2AC589C5.thumb.jpeg.8b94007d31d2c8c2d17d71820128b095.jpeg41D1626B-67AF-4E9E-997E-344F3C9E14C9.thumb.jpeg.c85b4bea946f6add4b94652124fc5691.jpeg312F75C8-5DCB-434C-84B2-42BD12EEB4A2.thumb.jpeg.78f9b505e218eec3f0d05737549eef7b.jpeg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! 

Το βασικό είναι ότι αυτό και το Signal είναι τα δυο που μου "κάθονταν" καλά στο χέρι.

Το Signal το απέρριψα γιατί δεν είναι για βαριά χρήση και δεν έχει και έξτρα κόφτη.

Σε σχέση με το Wave και το Surge οτι εχει το punch, κρικο και κοφτη που δεν εχουν τα άλλα και γενικα μου εδωσε την εντυπωση οτι ειναι πιο  ευχρηστο με το ενα χερι.

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι το pocket clip.Αρκετα χοντροκομμένο και δυσκολο στην χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να αγοράσω ένα κοντάρι πτυσσόμενο με το μεγαλύτερο δυνατό μήκος.

Μετά από μιά έρευνα, είδα ότι τα μακρύτερα είναι 6 μέτρα.

Παράγγειλα από τον Πασχαλίδη που έχει τα λιγότερα μεταφορικά παρότι είναι στην Καβάλα, δύο κοντάρια αλουμινένια ένα 6 μέτρα και ένα 3 μέτρα.

Και μια και έκανα παραγκελία, παράγκειλα και διάφορα αναλώσιμα, ροδέλες, παξιμάδια, γάντια, ....,  αλλά η παραγγελία έγινε για το 6μετρο κοντάρι.

Είναι ένα εργαλείο για να φτάνεις μακρυά, υπάρχουν πολλοί λόγοι, όχι μόνο το βάψιμο κάποιου σημείου.

 

14701.jpg
PASXALIDIS.GR

ΚΟΝΤΑΡΙ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΠΤΥΣΣΟΜΕΝΟ…

 

 

Κοντάρια 3 και 6 μ.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Για να βλέπω όμως τι κάνω με το κοντάρι των 6 μέτρων, χρειάζομαι και κιάλια σαν τα παρακάτω. 😃

Είμαι στο ψάξιμο για να παραγγείλω.  Άμα έχει σχετική εμπειρία κάποιος ας βοηθήσει. 

 

 

Γυαλιά-Κιάλια.jpg

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.