Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

On 15/5/2021 at 7:45 ΠΜ, το μέλος Vagouridis έγραψε:

Επειδη το απλο bosch μου την εδωσε , αλλαχτηκε με ενα makita . H μερα με την νυχτα στο τρυπημα σε τσιμεντολιθο και ντουβαρια..Βαρυ , κουραζει μετα απο πολυ χρηση, ευκολη αλλαγη τσοκ απο sds .

IMG_20210513_095629.jpg

IMG_20210513_095743.jpg

 

Καλορίζικο αδερφέ.

Εχουμε 2 Makita ρούτερ στην δουλειά από τότε που πήγαινα σχολείο :)
Και το Λύκειο το τελείωσα πριν το '90 :)

 

Τι διαφορά τιμής έχει το Bosch με το Makita που πήρες?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα 2 πιστολέτα σκαπτικά-περιστροφικά. Ένα μικρό βάρους περίπου 2 κιλά με τσοκ SDS κυρίως για τρυπήματα και για κανά χάραγματα στον σοφά. Και ένα μεγάλο βάρους περίπου 7 κιλά, με τσοκ SDS-Max, κρούση 9 Joule, για τρύπημα πάνω από Φ20, για κατεδάφιση τούβλινων τοίχων και για λίγο μπετό. 

Όταν όμως θέλεις να σπάσεις μασίφ μπετό θέλεις κατεδαφιστικό και όχι πιστολέτα. Μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με ένα πιστολέτο 9 Joule, αλλά πέρα ότι αργείς, ταλαιπωρείς και το μηχάνημα.

Γι αυτό πήρα ένα φτηνό κατεδαφιστικό που έχει μόνο κρούση, χωρίς περιστροφή, βάρους 16 κιλών και κρούσης 43 Joule.

Einhell TC-DH 43  https://www.skroutz.gr/s/20331714/Einhell-TC-DH-43-Κρουστικό-Κατεδαφιστικό-Ρεύματος-1600W.html

Διευκρινίζω ότι όλα τα  Einhell θεωρούνται ερασιτεχνικά, δεν κάνουν για επαγγελματική χρήση.

Το κάθε καλέμι του ζυγίζει 1,7 κιλά και όλα μαζί στην βαλίτσα του ζυγίζουν 20,5 κιλά.

Αν έχετε πρόβλημα με την μέση σας, δεν κάνει για σας. :lol:

Δουλεύει με λάδι και που και που θέλει συμπλήρωμα. 

 

Κατεδαφιστικό 1.jpg

 

 

Μερικές ώρες έχει δουλέψει μέχρι σήμερα, και είμαι ευχαριστημένος.

Πιστεύω δεν θα μου χαλάσει, γιατί η χρήση του θα είναι περιστασιακή.

 

Κατεδαφιστικό 2.jpg

 

 

Κατεδαφιστικό 3.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 8
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Asxetius said:

 

Καλορίζικο αδερφέ.

Εχουμε 2 Makita ρούτερ στην δουλειά από τότε που πήγαινα σχολείο :)
Και το Λύκειο το τελείωσα πριν το '90 :)

 

Τι διαφορά τιμής έχει το Bosch με το Makita που πήρες?

 

Κατι παραπανω απο διπλα λεφτα.( το bosch ξερο( ειχε αγοραστει  75€ , το μακιτα με πολλα εξτρα ομως στα 200 )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,αγόρασα προχτές το Κολλητηρι αερίου της Portsasol pro 125.Εχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος αν και δεν έχω τρελές απαιτησεις (κόλλημα καλωδίων 0,22 μεταξύ τους και κόλλημα καλωδίων σε ρελέ πλακέτας).

Στα συν του ότι μπορείς να δεις αν έχει αέριο η δεξαμενή του.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα σκουπάκι μπαταρίας που χρησιμοποιεί αποσπώμενη μπαταρία, κοινή με τις μπαταρίες των 18V ηλεκτρικών εργαλείων Einhell που έχω.

https://www.skroutz.gr/s/10628792/Einhell-TE-VC-18-Li-solo-Επαναφορτιζόμενο-Σκουπάκι-18V-Χωρίς-Φορτιστή-και-Μπαταρία.html

Κατά την γνώμη μου, αυτά του είδους τα σκουπάκια είναι τα μοναδικά που έχουν λόγο ύπαρξης. Τα παλιά κλασικά που είχαν ενσωματωμένη μπαταρία, είχαν το πρόβλημα της μικρής χωρητικότητας μπαταρίας που ήθελε κάθε λίγα λεπτά φόρτισμα και  τελικά το πέταμα στα σκουπίδια όταν σε κανά δύο χρόνια χάλαγε η μπαταρία τους. 

Αυτό που πήρα ξεχνάς να το φορτίσεις όταν του βάζεις μεγάλη μπαταρία, και όταν ξεφτιστεί απλά αλλάζεις μπαταρία.

Βέβαια η κάθε μπαταρία 18V στοιχίζει διπλάσια λεφτά από το σκουπάκι, αλλά κατά την γνώμη μου αγοράζεις τέτοιο σκουπάκι όταν έχεις ήδη τις μπαταρίες για τα άλλα εργαλεία σου.

 

Σκουπάκι.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πριν καιρό τσάκισα με το αυτοκίνητο :p ένα τριβείο τοίχου που είχα και επειδή αυτές τις μέρες θα έχει πολύ τρίψιμο και πάλι πήρα ένα οικονομικό της einhell. Να πω ότι έχω πολλά πολλά χρόνια να πάρω προϊόν της, αλλά από ότι κατάλαβα σε συζήτηση με το κατάστημα για τα λεφτά που ήθελα να διαθέσω ήταν μονόδρομος.

Το τριβείο τοίχου είναι αυτό

 

https://www.skroutz.gr/s/7003726/Einhell-TC-DW-225-600W.html

 

Συνδέθηκε πάνω του η σκούπα και κυριολεκτικά δεν ξέφυγε τίποτα! Έμεινα άφωνη για να είμαι ειλικρινής. Μένει να δω με τη χρήση, τι φθορά θα έχει το πέλμα του και τι θα ξεφεύγει. 

45.jpg

Στη συσκευασία είχε 6 γυαλόχαρτα αν θυμάμαι καλά τα οποία δε τα χρησιμοποιησα καν μιας και δουλευω με αυτά εδώ που βοηθάνε πάρα πολύ την σκούπα να κάνει πιο σωστή δουλειά και είναι πολύ αποδοτικά

https://www.skroutz.gr/s/27010283/Smirdex-Δίσκος-Λείανσης-με-Κεραμικό-Δίχτυ-750-P150-225mm-750492150.html

 

46.jpg47.jpg

 

Εχει ρυθμιστή στροφών και θέλει αρκετή προσοχή στην αρχή μέχρι να βρει κάποιος ανάλογα το γυαλόχαρτο που φοράει την ιδανική ρύθμιση. Προσωπικά το είχα τέρμα χαμηλά. Τα πήγε καλά και μένουν αρκετές γυψοσανίδες ακόμα για να τρίψει. Ελπίζω να τη βγάλει καθαρή μέχρι το τέλος

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως τα φτηνα καινε μοτερ, [μαλλον απο ζορισμα κ τη σκονη] οταν τα δουλευεις επαγγελματικα, πολυ συντομα....

Θεωρητικα πρεπει να υπαρχει ανταλλακτικο πελμα κ ντιζα που πανε πρωτα ακλαυτα αν το δουλευεις πολυ ,[με σκουπα παντα για να γλυτωσει το μοτερ απο τη σκονη] ....αν υπαρχουν ολα οκ, με προσοχη θα βγαλει αρκετη δουλεια, αλλοιως αναγκαστικα πας στο 500αρικο ως 1000αρικο! πραγματικα περιμενω εντυπωσεις για το συγκεκριμενο στο μελλον!!!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσα τα εργαλεία μπαταρίας Einhell που έχω με ένα παλμικό κατσαβίδι μπαταρίας, το Einhell TE-CI 18 Li Brushless.

https://www.skroutz.gr/s/10966755/Einhell-TΕ-CI-18-Li-BL-Παλμικό-Κατσαβίδι-Μπαταρίας-18V-Solo.html

Στις πρώτες δοκιμές μια χαρά μου φαίνεται. Τα 180 Nm ροπή που έχει, μου φαίνονται υπεραρκετά.

Άνετα βίδωσε και το στριφώνι των 10 χιλιοστών που δεν είχε σπείρωμα και σε όλο του το μήκος.

 

Έχω τις εξής παρατηρήσεις:

1) Το έχω ψιλομετανιώσει, γιατί μάλλον ήταν καλύτερα να έπαιρνα ένα δεύτερο δραπανοκατσάβιδο.

Νομίζω οι περισσότεροι ερασιτέχνες καλύτερα θα βολευτούν με δύο δραπανοκατσάβιδα.

2) Το εργαλείο είναι Brushless, δηλαδή έχει κινητήρα χωρίς καρβουνάκια. Πέρα ότι δεν θα χρειαστείς ποτέ να αλλάξεις καρβουνάκια, οι Brushless κινητήρες έχουν μεγαλύτερη δύναμη στις ίδιες διαστάσεις με τους απλούς και καλύτερη απόδοση που σημαίνει μεγαλύτερη διάρκεια με την ίδια μπαταρία..

Όταν υπάρχει στην σειρά των εργαλείων που θέλετε να πάρετε, εργαλείο με κινητήρα Brushless, να δίνετε ασυζητητί τα λίγα παραπάνω λεφτά που κοστίζει.

3) Το αγόρασα από το GatoShop που ήταν το φτηνότερο στο skroutz. Αν προσέξετε τις τιμές στο skroutz, θα δείτε ότι τα πρώτα μαγαζιά έχουν αρκετά φτηνότερες τιμές από τα υπόλοιπα. Αυτά φέρνουν το εργαλείο από Ευρώπη, δεν είναι της Ελληνικής αντιπροσωπίας. Τι σημαίνει αυτό για την εγγύηση, δεν ξέρω. Εγώ το κατάλαβα αφού το παρέλαβα, γιατί δεν είχε οδηγίες στα Ελληνικά. :)

 

 

Παλμικό Κατσαβίδι.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2021 at 10:27 ΠΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Στη συσκευασία είχε 6 γυαλόχαρτα αν θυμάμαι καλά τα οποία δε τα χρησιμοποιησα καν μιας και δουλευω με αυτά εδώ που βοηθάνε πάρα πολύ την σκούπα να κάνει πιο σωστή δουλειά και είναι πολύ αποδοτικά

https://www.skroutz.gr/s/27010283/Smirdex-Δίσκος-Λείανσης-με-Κεραμικό-Δίχτυ-750-P150-225mm-750492150.html

 

Ποια νούμερα γυαλόχαρτα χρησιμοποίησες; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέχασα να αναφέρω ότι είχα ήδη γκαζοτανάλιες τις knipex, αλλά τώρα πήρα για πρώτη φορά αυτές που ρυθμίζονται με το κουμπί.

Είναι πολύ πιό εύχρηστες από τις παλιές. Θα αντικαταστήσω και τις παλιές, καλόμαθα και δεν μπορώ πιά τις παλιάς τεχνολογίας,. :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lakisss said:

Τόσο μικρή που χρησιμεύει;

Όλες οι δουλειές με ρακόρ ας πούμε γίνονται πιο εύκολα σε στριμώκολα σημεία και -κατά περίπτωση- ίσως και πολύ καλύτερα από τα κλειδιά.
Καθώς με τη μια γκαζοτανάλια κρατάς σταθερά το σύνολο της σύνδεσης και με την άλλη σφίγγεις.

Αν δε -όπως συμβαίνει σε αυτά- δεν χρειάζονται τρελά σφιξίματα, τότε οι μικρές γκαζοτανάλιες είναι μεγάλη ευκολία και επιπλέον και μένοντας στις ρακοροδουλειές έχοντας πιο στενές σιαγόνες μπορούν και δουλεύουν και εκεί που τα δυο σημεία σύσφιξης είναι κοντά το ένα στο άλλο !

Με την ίδια λογική για σφιξίματα που δεν χρειάζονται πολύ μεγάλη δύναμη, είναι ιδανικές για στενάχωρα σημεία και για επιτάχυνση των εργασιών !  :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Lakisss έγραψε:

Τόσο μικρή που χρησιμεύει;

 

Μπορεί να πιάσει όλα τα συνηθισμένα μεγέθη σωλήνων, ρακόρ, διακοπτών νερού, διαφόρων εξαρτημάτων, ...  και χωράει να περιστραφεί στον χώρο που χωράει να και το χέρι σου, αφού έχει το μέγεθος της χούφτα σου.

10 φορές πιό εύκολα κάνεις την δουλειά σου απότι να προσπαθείς με καμιά πένσα να την κάνεις.

Όπου χρησιμοποιούσα πρώτα την πένσα για συγκράτηση, τώρα χρησιμοποιώ την μικρή γκαζοτανάλια που συγκρατεί πολύ καλύτερα.  

 

Εγώ έχω μεγάλο χέρι (γάντια Νο11) γι αυτό πήρα την 15 εκατοστών. Όσοι έχουν μικρά χέρια καλύτερα να πάρουν την 12,5 εκατοστών.

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα από Κίνα τους γρύλους της φωτογραφίας που δεν ξέρω πως λέγονται στα Ελληνικά.

Βλέποντας το βιντεάκι στο aliexpress θα καταλάβετε πως χρησιμοποιούνται.

 

 

Τα θεωρώ πολύ χρήσιμα για όσους κάνουν κατασκευές σε κτίρια.

Μόνο να μην κάνετε το λάθος και πάρετε σαν αυτά που πήρα εγώ. Γιατί το ελάχιστο ύψος που δουλεύουν είναι 8-10 χιλιοστά. Το ελάχιστο είναι αυτό που φαίνεται στην 2η φωτογραφία. Με αποτέλεσμα να μην μπαίνουν κάτω από τις πόρτες στις περισσότερες των περιπτώσεων.  Υπάρχουν άλλα που δουλεύουν από 3-4 χιλιοστά, σαν αυτά που βάζω στην 3η φωτογραφία.   

 

10.jpg

 

 

11.jpg

 

 

12.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2021 at 8:07 ΜΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:

Όλες οι δουλειές με ρακόρ ας πούμε γίνονται πιο εύκολα σε στριμώκολα σημεία και -κατά περίπτωση- ίσως και πολύ καλύτερα από τα κλειδιά.
Καθώς με τη μια γκαζοτανάλια κρατάς σταθερά το σύνολο της σύνδεσης και με την άλλη σφίγγεις.

Αν δε -όπως συμβαίνει σε αυτά- δεν χρειάζονται τρελά σφιξίματα, τότε οι μικρές γκαζοτανάλιες είναι μεγάλη ευκολία και επιπλέον και μένοντας στις ρακοροδουλειές έχοντας πιο στενές σιαγόνες μπορούν και δουλεύουν και εκεί που τα δυο σημεία σύσφιξης είναι κοντά το ένα στο άλλο !

Με την ίδια λογική για σφιξίματα που δεν χρειάζονται πολύ μεγάλη δύναμη, είναι ιδανικές για στενάχωρα σημεία και για επιτάχυνση των εργασιών !  :) 

εγώ πήρα τη δικιά μου αφού ειδα να τη χρησιμοποιεί ο υδραυλικός μου. Είδα πόσο τον βόλεψε και μου γυάλισε.

 

Από τότε όμως όποτε κοιτάω τη βάνα από το καζανάκι βλέπω τα σημάδια από τα δόντια τις κνίπεξ. Εβαλε περισσότερη δυναμη από ότι έπρεπε? χρησιμοποίησε λάθος δόντια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος georgeps έγραψε:

εγώ πήρα τη δικιά μου αφού ειδα να τη χρησιμοποιεί ο υδραυλικός μου. Είδα πόσο τον βόλεψε και μου γυάλισε.

 

Από τότε όμως όποτε κοιτάω τη βάνα από το καζανάκι βλέπω τα σημάδια από τα δόντια τις κνίπεξ. Εβαλε περισσότερη δυναμη από ότι έπρεπε? χρησιμοποίησε λάθος δόντια?

 

IM0015584.jpg
WWW.KNIPEX.COM

Erhöhte Greifkapazität durch zwei zusätzliche Einstellpositionen: stufenloses Greifen aller Schlüsselweiten bis 40 mm, 10 % weniger Gewicht bei gleicher Stabilität...

 

IM0021193.jpg
WWW.KNIPEX.COM

Mit auswechselbaren Kunststoffbacken für empfindliche Oberflächen; bis Ø 75 mm, Für Stecker und Kupplungen mit Schraubverschluss (wie z. B. Cannon-Rundsteckverbind...

 

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, georgeps said:

Εβαλε περισσότερη δυναμη από ότι έπρεπε? χρησιμοποίησε λάθος δόντια?

 

Τα σημάδια -μικρά ή μεγάλα- είναι λίγο πολύ αναπόφευκτα, γι' αυτό και όταν σφίγγουμε σημεία (ρακόρ) εμφανή που δεν θέλουμε να χαλάσουν (π.χ. ρακόρ μπαταριών) δεν χρησιμοποιούμε τέτοιες γκαζοτανάλιες, αλλά άλλες που έχουν λείες σιαγόνες και προσομοιώνουν ένα γερμανικό κλειδί με την διαφορά ότι αυτές σφίγγουν διαρκώς τις ολόκληρη την πλευρά του εξάγωνου ρακόρ και δεν πιέζουν μόνο τις "γωνίες" όπως κάνουν τα απλά κλειδιά (ακόμα και τα γερμανοπολύγωνα).

Οπότε για καθαρά σφιξίματα και αλώβητες επιφάνειες . . . μόνο :

IM0006417.jpg
WWW.KNIPEX.COM

Auch hervorragend geeignet zum Greifen, Halten, Pressen und Biegen von Werkstücken, Keine Kantenbeschädigung bei empfindlichen Armaturen durch spielfreie, vollfläc...

IM0004710.jpg?itok=6y-E_Mrv

 

Προσοχή, σταθερό χέρι και όλα γίνονται!   :) 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.