Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

πριν 13 ώρες, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

 

Ήρθε από Κίνα χωρίς να πληρώσεις τελωνείο;

Ναι!

Επίσης σε κάποια προϊόντα που παραγγέλνω τα μεταφορικά είναι δωρεάν!!!

Στο συγκεκριμένο, μου ήρθε το πρώτο πακέτο σε άθλια κατάσταση το κουτί του, έλειπαν τα σακουλάκια από τα εξαρτήματα, ο πομπός είχε στο πίσω μέρος κάποιες γρατζουνιές τέλος πάντων έβγαλα φωτογραφίες, τις έστειλα και ζήτησα η αντικατάσταση με καινούριο, ή επιστροφή των χρημάτων και μου έστειλαν επιπλέων ένα καινούριο.

Απ ότι είδα τώρα το φέρνουν και στην Ελλάδα γύρω στα 10 ευρώ πιο ακριβά! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και μετά από αρκετά ελαφριά χρήση με άφησε η flexvolt μπαταρία, πήγα και πήρα μία άλλη και έστειλα την χαλασμένη πεσκέσι στην Dewalt

Ελπίζω σε αντικατάσταση γιατί είναι γελοίο τόσο ακριβές μπαταρίες, να ξεψυχάνε τόσο σύντομα. Ελπίζω απλά να ήμουν άτυχη...

 

dewalt flexvolt 54v 12ah.jpg

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karmen1983 said:

μπαταρία, Dewalt

 

Μια γενική συμβουλή από έναν επαγγελματία ηλεκτρολόγο και μονταδόρο, με πλήθος ηλεκτρικών εργαλείων.

Τα εργαλεία μπαταρίας τα θεωρώ ακόμα και σήμερα ως ασύμφορη μοντερνιά.

Εαν οι εργασίες που θα εκτελέσουν τα εργαλεία μπαταρίας δεν εξυπηρετούν παραγωγή πολλών προϊόντων ανά ήμερα,  τότε είναι ασύμφορα. 

Τουλάχιστον στον παρελθόν, μια μπαταρία NiCD είχε χρόνο ζωής στο ράφι  μέχρι οχτώ χρόνια, και πέντε χρόνια υπό ελαφριά χρήση, και τρία χρόνια στα χέρια ενός μαραγκού (μικρο-δράπανο βιδοτίρη) τρεις φορτίσεις την ήμερα (δυο εναλλασσόμενες μπαταρίες).

 

Για χόμπι και ερασιτεχνισμό, μόνο εργαλεία με καλώδιο. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω για το ασύμφορη μοντερνιά (με το υπόλοιπο μήνυμα συμφωνω σε γενικές γραμμες). Είμαι με εργαλεία μπαταρίας (σοβαρά εργαλεία εννοώ και με σοβαρή χρήση) από το 2015. Καμία μπαταρία δεν με έχει προδώσει έως τώρα με εξαίρεση την συγκεκριμένη που αναφέρω πιο πάνω. Οπότε μιλάμε για 6 χρόνια και βάλε και ακόμα έχω τις πρώτες μπαταρίες που είχα αγοράσει τότε. Πνευματικό πιστολέτο ηλεκτρικό το έχω και σκουριάζει στη θήκη του, γιατί αγόρασα αντίστοιχο μπαταρίας. Οι γωνιακοί μου τροχοί και αυτοί από μπαταρίας αντικατασταθήκανε. Τα εργαλεία μπαταρίας πλέον είναι τόσο καλά όσο και του ρεύματος και δεν έχουν να ζηλέψουν σε τίποτα. Απλά πρέπει να πληρώσεις και ναι για ερασιτέχνη είναι ασύμφορο. Αλλά ένα δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας μπορεί να το έχει και ο ερασιτέχνης πλέον με τις τιμές που παίζουν.

 

Καλό το ρεύμα, σταθερό, δε θα σε αφήσει στη μέση όπως η μπαταρία αν δεν έχεις δεύτερη, αλλά η ευκολία είναι άλλο πράμα. Τωρα αν θες μια φορά το χρόνο το δραπανο δεν παίρνεις ούτε ηλεκτρικό, αλλά δανείζεσαι από τον γείτονα που λέει ο λόγος. 

 

Και προσωπικά δε θα μπω καν στην διαδικασία να συγκρίνω σύγχρονες μπαταρίες Λιθίου με παλαιότερες NiCD. Είναι η μέρα με την νύχτα.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, karmen1983 said:

 Είμαι με εργαλεία μπαταρίας (σοβαρά εργαλεία εννοώ και με σοβαρή χρήση) από το 2015.

Βγάλε από την λίστα την Dewalt, και θα υπάρξει ελπίδα σύμπλευσης απόψεων.  

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος overvolt έγραψε:

 

Μια γενική συμβουλή από έναν επαγγελματία ηλεκτρολόγο και μονταδόρο, με πλήθος ηλεκτρικών εργαλείων.

Τα εργαλεία μπαταρίας τα θεωρώ ακόμα και σήμερα ως ασύμφορη μοντερνιά.

Εαν οι εργασίες που θα εκτελέσουν τα εργαλεία μπαταρίας δεν εξυπηρετούν παραγωγή πολλών προϊόντων ανά ήμερα,  τότε είναι ασύμφορα. 

Τουλάχιστον στον παρελθόν, μια μπαταρία NiCD είχε χρόνο ζωής στο ράφι  μέχρι οχτώ χρόνια, και πέντε χρόνια υπό ελαφριά χρήση, και τρία χρόνια στα χέρια ενός μαραγκού (μικρο-δράπανο βιδοτίρη) τρεις φορτίσεις την ήμερα (δυο εναλλασσόμενες μπαταρίες).

 

Για χόμπι και ερασιτεχνισμό, μόνο εργαλεία με καλώδιο. 

 

 

Πας στους πελατες με εργαλεια ρευματος ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος overvolt έγραψε:

 

 

 

Για χόμπι και ερασιτεχνισμό, μόνο εργαλεία με καλώδιο. 

 

Πάντα φίλε μου υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος... Μιλάω ως καθαρά χομπίστας και ερασιτέχνης και το μέλος του ευρυτερου οικογενειακού κύκλου που πιάνουν τα χέρια του και το "εχει" με τις ψιλοεπισκευές/κατασκευές. Ευχαριστώ το Θεό που βγήκαν τα εργαλεια μπατταρίας και είναι πλέον αρκετά δυνατά και οι μπατταρίες εχουν μια κάποια διάρκεια. Είναι πολύ άνετα και βολικά στη χρήση. Και το βασικότερο σε εμένα που κάνω το χόμπι μου (νομίζω και στους περισσότερους  που έχουν το όποιο χόμπι) είναι να  ευχαριστιέμαι αυτό που κάνω. Σίγουρα με τα εργαλεια μπατταρίας μου είναι πολύ ευχάριστο το γεγονός ότι δεν έχω τη "μακαρονάδα" από τα καλώδια των εργαλειων-μπαλλαντέζας-πολύμπριζου κλπ μέσα στα ποδάρια μου να μου ζαλίζει το ταμτιριριμ  όταν  φτιάχνω μια ξυλοκατασκευή όπου χρειάζομαι τρυπάνι και κατσαβίδι ταυτόχρονα για παραδειγμα... Κι αν χαλάσει η μπατταρία στα τρία- τέσσερα-πέντε χρόνια θα πάρω άλλη.

Έγινε επεξεργασία από nik0laus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tα καλα μπαταριας εργαλιας περα απο τη μακαροναδα που γλιτωνεις εχουν ενα καλο, ειναι ομορφα ζυγισμενα. Πιανεις το dτd153 (παλμικο κατσαβιδι) και το κανεις σβουρες, πανω κατω αριστερα δεξια αναποδα μπροστα γυρω γυρω και δε καταλαβαινεις τιποτα. Ουτε στο 1% η ιδια αισθηση με οποιοδηποτε ρευματος.

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι σχετικά μαστορια. Το ρεύμα σε δεσμεύει γιατί πρέπει να είσαι κοντά σε πρίζα αλλά δεν τελειώνει ποτέ η δύναμη του "σχετικό". Ενώ  με την μπαταρία σε εξυπηρετεί σε σημεία που δεν φτάνει η πηγή ρεύματος . Απλά τα πράματα. Και τα 2 είναι χρήσιμα. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ψΕφτασαν το πρωι , το black and decker αξιοπρεπες ,εχει δυναμη  αλλα στην μεγαλη ταχυτητα εχει τρεμουλο , οχι τοσο οσο το παλιο doit ρευματος .Ισως τελικα να εδινα κατι παραπανω να επαιρνα dremel  dremel .Θετικο οτι φορτιζει απο micro usb. To ingco το κατσαβιδι απλα ικανοποιητικο , λυση αναγκης για την φορητοτητα και αυτο φορτιζει απο micro usb , εδω τελικα επρεπε να παω σε bosch ( μπλε σειρα εχουν και αυτην με micro usb ). Η γκαζονταναλια και τα κλειδια , φαινονται πολυ ωραια στο ιντερνετ , εχουν και καλες κριτικες αλλα η αισθηση οτι πηρα κατι κινεζικο στο πρωτο πιασιμο ειναι καρααισθητη.Εδω 100% επρεπε να παω σε facom knipex αντιστοιχα .

1.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Vagouridis έγραψε:

ψΕφτασαν το πρωι , το black and decker αξιοπρεπες ,εχει δυναμη  αλλα στην μεγαλη ταχυτητα εχει τρεμουλο , οχι τοσο οσο το παλιο doit ρευματος .Ισως τελικα να εδινα κατι παραπανω να επαιρνα dremel  dremel .Θετικο οτι φορτιζει απο micro usb. To ingco το κατσαβιδι απλα ικανοποιητικο , λυση αναγκης για την φορητοτητα και αυτο φορτιζει απο micro usb , εδω τελικα επρεπε να παω σε bosch ( μπλε σειρα εχουν και αυτην με micro usb ). Η γκαζονταναλια και τα κλειδια , φαινονται πολυ ωραια στο ιντερνετ , εχουν και καλες κριτικες αλλα η αισθηση οτι πηρα κατι κινεζικο στο πρωτο πιασιμο ειναι καρααισθητη.Εδω 100% επρεπε να παω σε facom knipex αντιστοιχα .

1.jpg

Υπάρχει και αυτή η μάρκα

 

s-l1600.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

 

 

 

A για τετοια χορταρια μιλας, γκαζον και λουλουδακια :p Γιατι στα χωρια συνηθως εχουμε κατι τετοια

 

spacer.png

 

και με αυτα ακομα τα τα βενζινης κωλονουν :p

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

 

 

 

 

Εγώ πιστεύω ότι αφού το δοκιμάσεις για μερικές ώρες, δεν θα το ξαναχρησιμοποιήσεις. ?

Πρέπει να είναι 36V για να έχει επαρκεί δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και βενζίνης που ξηλώνει τα πάντα....αλλά...βενζίνες... λάδια... μπουζί...

Ταλαιπωρία για χορταρακια κήπου θεωρώ...με 35 ευρώ πιστεύω καθάρισα....

Θα κατέβω με το καλο σε κάνα 3αρι βδομάδες και θα το δω στην πράξη

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.