Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

8 λεπτά πριν, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Έψαχνα για ένα μαχαίρι γενικής χρήσης να κόβει και να είναι φτηνό.

Αφού είχα δοκιμάσει διάφορα που έβρισκα στο σούπερ μάρκετ, λέω ας παραγγείλω με βάση τις αξιολογήσεις στο skroutz.

Αγόρασα ένα από τα φτηνότερα μαχαίρια της Victorinox Swiss  ~ 5 Ευρώ.

 

20211122125028_victorinox_swiss_machairi
WWW.SKROUTZ.GR

Δες τιμή, χαρακτηριστικά & πραγματικές κριτικές χρηστών για το προϊόν Victorinox Swiss Μαχαίρι Γενικής Χρήσης 10cm 6.7733...

 

Το μαχαίρι πραγματικά κόβει, είναι άριστο.

Τα μαύρα είναι για την κουζίνα και τα κίτρινα για τα εργαλεία.

 

Θα είναι το μαχαίρι που πρέπει να υπάρχει μέσα στα εργαλεία μου.

Θα τους κάνω και τρύπα στην άκρη της λαβής γιατί χρειάζεται σε κάποιες περιπτώσεις να το ασφαλίζεις.

 

 

 

Μαχαίρια.jpg

 

Τα έχω και εγω τα συγκεκριμένα για την κουζίνα, είναι κορυφαία στο κόψιμο, με πολύ καλή τιμή.

 

Για μαστορέματα χρησιμοποιώ tramontina, που είναι πιο φθηνά και πιο γερά (πιο χοντρές λάμες), αλλα δεν κόβουν τόσο καλά οσο τα victorinox.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2022 at 12:05 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

 

29.jpg

 

 

Μήπως μπορείς να μου πεις τις διαστάσεις της θήκης για τις μύτες;

 

 

μύτες.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Έψαχνα για ένα μαχαίρι γενικής χρήσης να κόβει και να είναι φτηνό.

Αφού είχα δοκιμάσει διάφορα που έβρισκα στο σούπερ μάρκετ, λέω ας παραγγείλω με βάση τις αξιολογήσεις στο skroutz.

Αγόρασα ένα από τα φτηνότερα μαχαίρια της Victorinox Swiss  ~ 5 Ευρώ.

 

20211122125028_victorinox_swiss_machairi

Θα τους κάνω και τρύπα στην άκρη της λαβής γιατί χρειάζεται σε κάποιες περιπτώσεις να το ασφαλίζεις.

 

 

 

Μαχαίρια.jpg

Τι εννοείς ακριβώς; Πώς θα τα ασφαλίζεις;

 

 

Btw είχε προσφορά τα μαχαίρια της Smeg ο Μασούτης σε πολύ καλές τιμές.

 

https://kitchentools.smeg.com/gr-el/sulloge-makhairion

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος akilleas έγραψε:

Τι εννοείς ακριβώς; Πώς θα τα ασφαλίζεις;

 

 

Btw είχε προσφορά τα μαχαίρια της Smeg ο Μασούτης σε πολύ καλές τιμές.

 

https://kitchentools.smeg.com/gr-el/sulloge-makhairion

Τι λες τώρα...!!!!!!

Μπήκα και πήρα ένα πλήρες σετ μαζί με μαύρη βάση... Ευχαριστώ πάρα πολύ που το ανέφερες. :jumpy::jumpy::jumpy:

Link to comment
Share on other sites

Εργαλεια χειρος knipex, σαν πρωτη παρατηρηση μου καθονται σχετικα μεγαλα στο χερι σε συγκριση με τα φτηνιαρικα που ειχα εως τωρα.Και κανα δυο ακομα makita . ΤΟ δισκοπριονο πολυ καλο ( μονο μια δοκιμαστικη κοπη εκανα φυσικα ) δεν κλωτσαει στο ξεκινημα και κοβει ισια ακομα και χωρις οδηγο. Το μπουρντοροψαλιδο την πατησα γιατι ειναι 12volt ( δεν το ειδα) και ολα τα αλλα ειναιθ 18 που εχω.Πρεπει να παραγγειλω και μπαταριες.

1647931229835.jpg

1647939936516.jpg

Έγινε επεξεργασία από Vagouridis
  • Like 8
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, το μέλος akilleas έγραψε:

Τι εννοείς ακριβώς; Πώς θα τα ασφαλίζεις;

 

Btw είχε προσφορά τα μαχαίρια της Smeg ο Μασούτης σε πολύ καλές τιμές.

https://kitchentools.smeg.com/gr-el/sulloge-makhairion

 

Έψαχνα για ένα φτηνό μικρό μαχαίρι που να κόβει για να πάρω αρκετά κομμάτια. Δεν θα έδινα με τίποτα περισσότερα από 8 ευρώ.

Έχω πάρει και  κάποια μαχαίρια με 25-35 ευρώ, αλλά είναι μεγάλα μαχαίρια, πάνω από 20 εκατοστά.

 

Όταν λέω για να ασφαλίζω το μαχαίρι, εννοώ να μην το χάσω όταν είμαι στο ύπαιθρο ή στην θάλασσα.

Το σχοινάκι το περνάς μέσα στα δάχτυλά σου και δεν υπάρχει περίπτωση να σου πέσει το μαχαίρι.

 

 

Μαχαίρια.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από τον Παυλάτο ένα σετ καρυδάκια 1/4 Force, ένα σετ μύτες Makita  και μια τσιμπίδα για σώμα ηλεκτροκόλλησης.

 

- Τα καρυδάκια είναι το δεύτερο ίδιο σετ που έχω πάρει. Το ένα είναι στην αποθήκη-εργαστήριο και το άλλο για την φορητή εργαλειοθήκη.  Το κόστος των 36 Ευρώ για ένα τόσο χρήσιμο σετ εργαλείων είναι μικρό, οπότε για να γλιτώσω τα πήγαινε-έλα  πήρα και το δεύτερο. Στην αποθήκη έχω και σετ καρυδάκια 1/2.

Υπάρχουν και μικρότερα σετ καρυδάκια 1/4 της Force που είναι φτηνότερα, αλλά δεν αξίζει  να γλυτώσεις 8-10 ευρώ και να μην έχεις σε καρυδάκια μύτες κατσαβιδιών, άλλεν και torx.

 

- Τις μύτες τις επέλεξα με βάση το μέγεθος του κουτιού τους και τα είδη των μυτών που είχε το σετ. Έπρεπε να χωράνε στην εργαλειοθήκη. Στοιχίζουν 13,5 Ευρώ και ο αντάπτορας που έχει το σετ, κλειδώνει τις μύτες, δεν υπάρχει περίπτωση να φύγουν όπως συμβαίνει με τους μαγνητικούς αντάπτορες που συγκρατούν την μύτη μόνο με την δύναμη του μαγνήτη.  

 

- Η τσιμπίδα είναι μια φτηνή λύση για να αντικαταστήσω την απαράδεκτη τσιμπίδα που έχει ως συνήθως η ηλεκτροσυγκόλληση. Με 3 ευρώ που στοιχίζει λογικό είναι να μην είναι χάλκινα τα εξαρτήματα που βλέπεται (εκτός από την ταινία), αλλά από επιχαλκωμένο  σίδερο.

 

 

 

https://www.pavlatos-tools.gr/exartimata/trupania-mutes-set/Set-Mytes-Makita-se-Kelyfos-Sximatos-Mpatarias-31tmx-E-00016

 

https://www.pavlatos-tools.gr/soma-geiosis-300a-46089-p-4846-html?search=γείωση

 

 

καρυδάκια μύτες.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ενα update, τα knipex μαλλον υπετιμημενα, το piergiacomi ειναι καλυτερο κοφτακι ηλεκοτρνικων κατα πολυ. Η πενσα κοφτακι ( τουλχιστον αυτα που διαλεξα ) ειναι τεραστια και δυσχρηστα  τουλαχιστον γαι τις δουλειες που κανω εγω . Ηρθαν και τα υπολοιπα makita ,σεγα και τριβειο δοκιμη το απογευμα.

IMG_20220324_104657.jpg

IMG_20220324_104659.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσα το πιο πάνω σετ καρυδάκια 1/4 που πόσταρα. Αγορά από άλλο κατάστημα που ήταν

Προσθέτω στην συλλογή, από αριστερά προς τα δεξιά της φωτογραφίας:

1, Αντάπτορα για εξάγωνες μύτες 1/4.  Άλλο το καρυδάκι 1/4 και άλλο οι μύτες 1/4, το καρυδάκι έχει τετράγωνη θηλυκή ουρά 1/4, ενώ οι μύτες κατσαβιδιού έχουν εξάγωνη αρσενική ουρά 1/4. (1/4 ίντσας = 6,35 χιλιοστά)

2, 3, 4, 5, Μακριά καρυδάκια 7, 8, 10, 13 χιλιοστά, είναι τα νούμερα που έχουν οι βίδες Μ4, Μ5, Μ6, Μ8. Τα ενδιάμεσα νούμερα πολύ σπάνια θα τα συναντήσεις.

6, Αντάπτορας για καρυδάκια 1/2.

7, 8, Καρυδάκια 1/2 17 και 19 χιλιοστά. Είναι τα νούμερα που έχουν οι βίδες Μ10 και Μ12.

Τα καρυδάκια 1/4 βγαίνουν μέχρι το νούμερο 14. Για να χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερα με τις μανέλες του 1/4, θα πάρεις καρυδάκια 3/8 ή 1/2 και τον αντίστοιχο αντάπτορα. Εγώ πήρα καρυδάκια 1/2 γιατί δεν χρησιμοποιώ καθόλου καρυδάκια 3/8. Έχω σετ 1/4 και 1/2.  

 

 

 

καρυδάκια.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτά θα έχουν τριπλάσια τιμή από τα Force.

Για περιστασιακή ερασιτεχνική χρήση δεν τα δίνω.

 

Κατ εξαίρεση θα τα έδινα άμα είχα παιδί που έβλεπα ότι του αρέσουν τα μαστορικά και θα τα κληρονομούσε. 😀

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά αν σκεφτείς ότι δεν χρειάζεσαι μανέλα

 

https://www.amazon.de/-/en/dp/B007K69PGW/?coliid=I1T68M696EA6YJ&colid=22LZWRSMFN9KB&ref_=lv_ov_lig_dp_it&th=1

 

Τριπλάσια υπολόγιζα, έχουν δεκαπλάσια και πάνω τιμή από τα Force.  😀

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω λάβει εδώ και καιρό τα περίφημα Κιάλια-Γυαλιά. 😃

Αποτυχημένη αγορά.

1) Έχουν πολύ μικρό οπτικό πεδίο.

2) Ρυθμίζοντας τα ανάλογα την απόσταση, υπάρχει και ελαφρά διαφορετική μεγέθυνση. Επομένως αν έχεις  διαφορετική μυωπία στα μάτια, θα έχεις και μια μικρή διαφορετική μεγέθυνση. Δεν θα ταυτίζονται οι δυο εικόνες που βλέπουν τα μάτια σου, αποτέλεσμα να σου δημιουργούν πονοκέφαλο.

3) Οι οπτικοί άξονες δεν είναι απόλυτα παράλληλοι. Λογικό για ένα φτηνό πλαστικό σκελετό.  Δεν ταυτίζονται οι δυο εικόνες που βλέπουν τα μάτια σου, οπότε και από εδώ θα έχεις πονοκέφαλο μετά από λίγη ώρα.

 

Και έλεγα να τα χρησιμοποιήσω το καλοκαίρι στην παραλία.😀

 

 

Κιάλια-Γυαλιά.jpg

  • Like 3
  • Agree 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Κυριες και κυριοι μαστοροι. Αυτα τα Parkside του Lidl λενε τιποτα για απλους χομπιστες οπως εγω?

Να κοψω σωληνα η κανα mdf για διαφορα builds στο pc?

Εάν θέλεις μονολεκτική απάντηση, ναι.

Για πιο συγκεκριμένα, έχουμε και θέμα:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα από Κίνα ένα ψηφιακό παχύμετρο.

Είχα και πριν 2 ψηφιακά φτηνά παχύμετρα τα οποία αχρηστεύτηκαν όταν χάλασε το πλαστικό κουμπωτό καπάκι της μπαταρίας.

Οπότε τώρα το πρώτο που κοίταγα στο νέο που θα παράγγελνα ήταν να έχει μεταλλικό καπάκι μπαταρίας με βίδα, όχι κουμπωτό.

Επίσης πάντα κοιτάω αν γίνεται να είναι και αδιάβροχο το εργαλείο.

Μετά από ψάξιμο κατέληξα στο ανώνυμο κινέζικο IP54 Digital Caliper με κόστος αγοράς περίπου 20 ευρώ που είναι ακριβώς ίδιο με άλλα επώνυμα που πουλιούνται στην διπλάσια τιμή. Το 54 είναι ο βαθμός αδιαβροχοποίησης στο διεθνές πρότυπο.

Το παχύμετρο είναι στιβαρό και καλά κατασκευασμένο.

Ο Κινέζος δίνει ακρίβεια μέτρησης για τα πρώτα εκατοστά 0,01 mm (χιλιοστά). Εξεπλάγην όταν το σύγκρινα με  μικρόμετρο ακριβείας 0,001 mm  και διαπίστωσα ότι λέει αλήθεια.

Για την αντοχή στο νερό δεν ξέρω κατά πόσο την έχει, αλλά το καπάκι της μπαταρίας δεν είχε κανένα λαστιχάκι για να σφραγίζει. Εγώ του έβαλα γύρω-γύρω λίγη βαζελίνη για να μην μπορεί να μπει εύκολα το νερό.

Αφού χθές το παρέλαβα δεν ξέρω και την αντοχή του στο χρόνο, ούτε πόσο γρήγορα τρώει την μπαταρία.

Είμαι ευχαριστημένος και την θεωρώ άριστη την αγορά μου.  

Σημείωση, έχω και μερικά κλασικά αναλογικά παχύμετρα. Όταν αρχίζεις να ασχολείσαι με μηχανολογικά, από τα πρώτα εργαλεία που παίρνεις είναι το παχύμετρο.

 

Ο Κινέζος πωλητής έχει και άλλους τύπους παχυμέτρων στην ίδια ιστοσελίδα.

 

 

Παχύμετρο 1.jpg

 

Παχύμετρο 2.jpg

 

Παχύμετρο 3.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.