Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

Καλησπέρα,πήγα σήμερα βοηθήσω ένα φιλο στο καινούριο του σπίτι.Καποια στιγμή έπεσε το μάτι μου σε ένα καινούργιο εργαλείο και ρωτώντας τον λεπτομέρειες μου λέει δικό σου.Οποτε έφυγα με αυτό.

IMG_20221115_234250.thumb.jpg.4354e80fae0bf9b54f944274c8697cf4.jpg

Η ποιότητα του φαίνεται ακόμα και στον τρόπο που ανοίγει η κασετίνα.

Όσο για τα ενδότερα.....

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος stam1982 έγραψε:

Περιστρέφοντας την χειρολαβή της καστανιάς,περιστρέφεται και η κεφαλή του εργαλείου

Μεγειά και καλοδούλευτα !
Αυτό είναι ένα βασικό πλεονέκτημα σε σημεία στενάχωρα όπου δεν υπάρχουν περιθώρια κίνησης, με την καστάνια παίρνεις όλα τα διαθέσιμα μπόσικα, και στο σφίξιμο της αρκεί πολύ μικρός χώρος για την απαιτούμενη διαδρομή τους για να "πέσει" ένα δόντι στην καστάνια.
Έχει 72 δόντια στον κύκλο, οπότε μόνο 5 μοίρες περιστροφή είναι αρκετές για να μπορείς έστω και αργά να κάνεις το τελικό σφίξιμο.

Εύχομαι να έχεις συχνά δημιουργικούς λόγους για να την χρησιμοποιείς ! 
Μεγειά και πάλι !  :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος Seafalco έγραψε:

Έχει 72 δόντια στον κύκλο, οπότε μόνο 5 μοίρες περιστροφή είναι αρκετές για να μπορείς έστω και αργά να κάνεις το τελικό σφίξιμο.

Καλό. Θα ψαρώσω τον οδοντίατρο αν πάω για εμφύτευμα και πιάσει την καστάνια.😋

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2022 at 6:56 PM, karmen1983 said:

Μιας κ τον Stanley τον καβάτζωσε ο αδερφός μου έκανα μια αναβάθμιση θέλω να πιστεύω κ σε πρώτες δοκιμές φαίνεται καλός.

ο λόγος για τον μικρό αεροσυμπιεστη toros oil free 6lt silent.

Καμία σχέση απολύτως ο θόρυβος του με τον Stanley. Άνετα τον βάζεις πρίζα μεσημέρι μέσα σε διαμέρισμα.

Ο χρόνος θα δειξει

 

 

Έχω τον 24λιτρο από το 2017 (τότε νομίζω πρωτο-κυκλοφόρησαν) και τον έχω κατα-ευχαριστηθεί.
Από φούσκωμα μπαλονιών μέχρι καθάρισμα κάγκελα με αεροματσάκονο
(λίγο-λίγο φυσικά διότι άδειαζε γρήγορα και έτριζαν τα κρύσταλλα της κυρίας, τρεις ορόφους παραπάνω!!)
Απλά, μην τον αφήνεις πρεσαρισμένο διότι αρχίζουν οι διαρροές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/16/2022 at 11:04 PM, stam1982 said:

Και οι εκπλήξεις συνεχίζονται.Περιστρέφοντας την χειρολαβή της καστανιάς,περιστρέφεται και η κεφαλή του εργαλείου αντίστοιχα.

Άμα  καταφέρεις να βολέψεις και μια μανέλα μέσα στο κουτί (τόσα χρόνια δεν λένε να βάλουν) θα είσαι κομπλέ.

IMG_20221121_015416.jpg

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
23 ώρες πριν, το μέλος Vagouridis έγραψε:

Εκανα και μια βαση για τον τοιχο απο εναν παλιο δισκο

Μεγειά και καλοδούλευτα !  :)
Μιας και έχεις αρκετά κατσαβίδια μικρά θα σου πρότεινα να φτιάξεις μια βάση από σανιδάκια κλιμακωτή.
Ας πούμε με τρία σκαλοπάτια, με ύψος το κάθε σκαλοπάτι σε σχέση με το επόμενό του, τόσο όσο χρειάζεται για να φαίνεται εύκολα το είδος του κατσαβιδιού.
Μπορείς ακόμα, στο "ρίχτι" (κάθετο μέρος) του κάθε σκαλοπατιού να γράψεις/μαρκάρεις τον τύπο του κατσαβιδιού που αντιστοιχεί στην  κάθε τρύπα / θήκη.
Και αν φροντίσεις οι τρύπες του ενός σκαλοπατιού να κεντράρονται στα διάκενα μεταξύ των τρυπών του προηγούμενου σκαλοπατιού, τότε θα έχεις ακόμα πιο εύκολο εντοπισμό του κατσαβιδιού που θέλεις.
Επιπλέον αυτών για να μην γέρνουν πολύ τα κατσαβίδια και "Μπερδεύονται" μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάπως φαρδιά σανιδάκια, έτσι ώστε η κάθε τρύπα να έχει αρκετό βάθος με αποτέλεσμα να μην επιτρέπει στο κατσαβίδι να γέρνει πολύ.
Και κάτι ακόμα, μπορείς την είσοδο της κάθε τρύπας/θήκης να την φρεζάρεις έτσι ώστε η διάμετρος εισόδου της να είναι αρκετά μεγάλη, διευκολύνοντας έτσι την εισαγωγή του κατσαβιδιού χωρίς να χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή!
Αν σου αρέσει η ιδέα μου και σε βάλει σε κατασκευαστικό πειρασμό, διάλεξε ένα σχετικά σκληρό ξύλο και βγάλε και φωτό από τη κατασκευή να "συμμετέχουμε" και εμείς!
Καλή συνέχεια !  :)  

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γρύλος hi lift 48" STIX από amazon.de. Μήκος 122 εκατοστά, βάρος 12 κιλά. Ο Κινέζος λέει ότι σηκώνει 3 τόνους. Αν σηκώνει 1 τόνο θα είμαι ευχαριστημένος.

Τον χρησιμοποιούν περισσότερο όσοι έχουν 4Χ4 αλλά κάνει και για άλλες δουλειές.

Για να χωρέσει όμορφα στο πορτμπαγκάζ τον κόντυνα 10 εκατοστά. Του άνοιξα μιά νέα τρύπα στην πάνω άκρη για να στερεώνεται το εξάρτημα που έχει και τον έκοψα 10 εκατοστά στην πριονοκορδέλα μετάλλων που έχω πάρει από τα Λίντλ.

 

Γρύλος hi lift.jpg

 

 

Γρύλος hi lift 2.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2022 at 1:43 ΠΜ, το μέλος Translatoras έγραψε:

Έχω τον 24λιτρο από το 2017 (τότε νομίζω πρωτο-κυκλοφόρησαν) και τον έχω κατα-ευχαριστηθεί.
Από φούσκωμα μπαλονιών μέχρι καθάρισμα κάγκελα με αεροματσάκονο

 

Αεροματσάκονο εννοεί αυτό με τις βελόνες;

Κάνει δουλειά σε σκουριασμένα παραδοσιακά κάγκελα με πολλά σχέδια;

Για να δουλεύει συνεχώς, τι μέγεθος αεροσυμπιεστή νομίζεις ότι χρειάζεται; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήρα από την Κίνα μιά κάμερα που συνδέεται με WiFi με το κινητό για να βλέπεις και να ελέγχεις τα δόντια σου.

Αλλά δεν την πήρα για τα δόντια μόνο, μπορείς να βλέπεις με μεγέθυνση σε δύσκολα σημεία και άλλα πράγματα .

Την έχω κανά μήνα και είμαι ευχαριστημένος. 

 

Την πήρα από άλλον έμπορο φτηνότερα, αλλά τώρα δεν την πουλάει και βάζω αυτό το λινκ ενδεικτικά.

 

Στις φώτο, αριστερά το δείγμα με την κάμερα, δεξιά η εικόνα στο τάμπλετ

 

Κάμερα 1.jpg

 

 

 

Κάμερα 2.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγόρασα 45 ευρώ ένα κρικοπάλαγκο. Καλή κατασκευή φαίνεται, όλα τα εξαρτήματα είναι χρωμιωμένα. Το βάρος του είναι 3,7 κιλά.

Υπάρχουν αντίστοιχα ανώνυμα με τα μισά λεφτά, αλλά δεν το διακινδυνεύω για 20 ευρώ.

Θα το έχω μαζί με τα ανάλογα σχοινιά στο αυτοκίνητο όταν πηγαίνω σε βουνά.

Το ωφέλιμο μήκος που δουλεύει είναι 1,5 μέτρο, δηλαδή αν έχεις ελευθερώσει όλο το συρματόσχοινο και το μαζέψεις, ο γάντζος του θα κινηθεί 1,5 μέτρο. Τα περισσότερα κρικοπάλαγκα έχουν μικρότερο ωφέλιμο μήκος λειτουργίας.

Λίγο προσοχή γιατί σε κάποια κρικοπάλαγκα αντί να δίνουν το ωφέλιμο μήκος, δίνουν το μήκος συρματόσχοινου. Το ωφέλημα μήκος που δουλεύει είναι λιγότερο από το μισό του μήκους του συρματόσχοινου. Αυτό εδώ έχει μήκος συρματόσχοινου 3,60 μ.

 

Όταν έχω χρόνο θα πάω μια βολτούλα στο ύπαιθρο να δω πόσο εύκολα τραβάει το αυτοκίνητο.

 

     

Κρικοπάλαγκο.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενα differential Probe για τον παλμογράφο μου, για να παίρνω μετρήσεις σε τροφοδοτικά με μεγαλύτερη ασφάλεια.

AJFCJaVscl2KMNk2hX9EnPBs2Lc2jmPnuXL-5ImX

 

AJFCJaUY0ZXUjTdKVS5iD3JfKOuRfQCvuZiclDgp

 

AJFCJaVv9EWKvUf70NSN1AGiKmGgC2h9aY7Te-LK

 

AJFCJaUKliqAGdhDWi3Yrd_i4XXc79AWEqxUtmBI

 

αγορασμένο απο εδώ https://eleshop.eu/micsig-dp10007-differential-probe.html

θα χρησιμοποιηθεί εκτενώς τις επόμενες μέρες

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, το μέλος eleozz έγραψε:

Ενα differential Probe για τον παλμογράφο μου, για να παίρνω μετρήσεις σε τροφοδοτικά με μεγαλύτερη ασφάλεια.

Μεγειά και καλοδούλευτο!   :)
Να σε ρωτήσω, μιας και καταπιάνεσαι με "Υψηλή τάση", έχεις εγκαταστήσει κάνα μετασχηματιστή απομόνωσης?
Για να μπορείς με μεγαλύτερη ασφάλεια να ψαχουλεύεις στα κυκλώματα, χωρίς φόβο για  αθέλητο "περμανάτ" ?   😛

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είχα πάρει πρίν απο μερικά χρόνια ένα μετασχηματιστή 1:1 άλλα ήταν λίγα VA και τον χρησιμοποιούσα σε μικρά φορτία (τον είχα πάρει απο έναν παλιό του επαγγελματος)

ήθελα να τον αντικαταστήσω με μεγαλύτερο άλλα λόγο του κόστους δέν το έκανα, αυτή την στιγμή έχω κάνει ένα current limiter με λάμπες πυρακτώσεως για να "προλαβαίνω"

τα βραχυκυκλώματα (φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία)

 

.thumb.png.400d220284f8e348373c12c4fd8f2c36.png

 

πρακτικά η μόνη προστασία που έχω είναι οτι για να ασχοληθώ με υψηλές τάσεις πρέπει να είμαι ήρεμος και συγκεντρωμένος, αλλιώς τα αφήνω για την επόμενη μέρα

  • Like 4
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, καινούριο πολύμετρο.Αγορά από το eshop στα 15 ευρώ.Η ακρίβεια δεν είναι κρίσιμη στις μετρήσεις που παίρνω,οπότε είπα να το αγοράσω και όσο αντέξει.

Στα συν του η μέτρηση στο αυτόματο όπως και το non contact voltage.Τα μακριά καλώδια και το μικρό μέγεθος.

Στα έξτρα έχει και φακό.

IMG_20230720_230827.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.