Jump to content



WAMTA Season 2 Race #5 - Silverstone GP - 26/3/2017


Recommended Posts

nordschleife!!! Μακράν η καλύτερη πίστα του assetto με ότι αμάξι και να τρέξεις...

 

Στα του αγώνα στο silverstone....με το που ξεκινάει το quallify κόβεται το internet μου....αλλα ευτυχώς πρόλαβε και ξανασυνδεθηκε και έκανα και καλο χρονο....

Στον αγωνα ειχα στην αρχή μια συγκρουση με @4WNikos και επεσα τελευταίος.....αλλα μετα με τις μαχες με @jumaru99 αποζημιώθηκα...

Mπράβο στην ομάδα @Thodoris1884 @Dimitris Pappas

 

Σε ευχαριστούμε @Etern4L  για αλλη μια φορά , τίμησες με την περιγραφή όλες τις κατηγορίες ...και εμας με τα GT4 με το παραπάνω στο τέλος. 

Μια μόνο "συμβουλή-άποψη" αν μου επιτρεπεις....... οι χρονικές διαφορές μεταξυ αυτοκινήτων της ίδιας κατηγορίας δεν ειναι πάντα οι πραγματικές όταν αρχίσουν τα pit stop και μετά...για αυτό πολλες φορες όταν έμπαινε κάποιος στα pit και άλλοι όχι...έχανε πολλές θέσεις και βρισκόνταν πίσω ...ή το αντίστροφο για κάποιους να παλέυουν με κάποιους που στην πραγματικότητα έιναι πολύ μπροστα.....(όπως πχ νομίζω jumaru vs bill) . Παρόλα αυτά εχουν ενδιαφέρον και αυτές οι μάχες γιατι θεωρητικά μάχεσαι για θέση( αν και ουσιαστικα χρωστας pit stop) . Υπάρχει όμως και το λεγόμενο undercut ή overcut.... που ειπώθηκε και πολύ στο προσχθεσινο GP της F1 στην αυστραλία.... δηλάδη το κέρδος ή χάσιμο μεταξύ δυο οδηγών αφου κανουν και οι δυο τα pit stop τους.... πχ με τον jumaru είχαμε μια μάχη πριν μπώ εγώ πρώτος για pit και ενω έμεινα ετσι πίσω .... με το που έκανε και εκέινος το δικό του αργότερα ....βγήκε ακριβώς μπροστά μου στην έξοδο τον pit....... ( κάτι σαν τον Vettel στην Αυστραλία  που βγήκε μερικα μετρα μπροστα απο verstapen kai hamilton μετα το pit stop toy)..... απο ότι ειδα και το app της κατάταξης που χρησιμοποιείς στο βίντεο γράφει δεξια την λέξη "pit" όταν μπαινει κάποιος μέσα οπότε αν το παρατηρεις μπορείς ίσως να βοηθηθέις στην περιγραφη. Επίσης ειδα οταν ησουν onboard με τον marmaga (μπλε corvete) στα pit..... ενω οπτικά δεν φαινεται  να γινεται κατι .... εκεινη την ώρα γινεται ανεφοδιασμός, αλλαγή ελαστικών ή και επιδιόρθωση οπότε ο χρόνος παραμονης μπορει να διαφοροποιείται πολύ ανάλογα το τι θα επιλέξει ο κάθε οδηγός να κανει.....

 και κατι τελευταιο ....Στη F1 πχ. παιζει  μεγάλο ρόλο επίσης το τι γόμα φοράει καθε στιγμή ο καθένας....δεν ξέρω αν μπορείς εσυ να βλέπεις το τι ελαστικό (soft, medium, hard)  φοράει ο καθένας ....αλλα αν γινεται μπορεις να εξηγεις γιατι καποιος ειναι πιθανον ταχυτερος ...ή γιατι ισως χρειαστει παραπάνω pit stop. Ισως θεωρούνται αυτονότητα ολα αυτα .... αλλα ίσως κατι απο αυτα να σου ειναι χρησιμο...

@bill123

15 minutes ago, bill123 said:

μαλλον καποιο λαθος παιχτηκε......

9 λεπτα για τις cayman η πιστα αυτη στο rsr

μήπως ειναi εκει η endurance cup(μικρότερη) όχι η σκέτο endurance?

 

Έγινε επεξεργασία από aKosmas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Thanks @aKosmas για τα infos. Δεν είχα τις πληροφορίες και νομίζω δεν μου τις δίνει το addon. Αν μου τις έδινε εννοείτε πως θα έκανα σχόλιο και για ελαστικά και για ρεζερβοάρ κλπ. Θα το ψάξω όμως.

 

Τώρα τα undercut, overcut με πιάνεις τελείως αδιάβαστο. Στο WRC δεν έχουμε τέτοια :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως την (VLN)Endurance Cup θα τρέξουμε. Την "μικρή" μεγάλη δηλαδή :p 

Το app δίνει την δυνατότητα, από το config, του να δείχνει και τα ελαστικά που φορά ο καθένας, στο tower. Από default είναι κλειστά.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στους νικητες των κλασεων...πολυ δυνατοι και οι τρεις τους! 
Ενας ακομη ωραιος αγωνας για μενα...τον ευχαριστηθηκα(Αν και δεν μου καθοταν το στησιμο του αυτοκινητου, και φανηκε στις κατατακτηριες), ειδικα το πρωτο μισο οπου ημουν στο τελος απο ενα ωραιο τρενακι με @bill123 και @tasosmich
Μπηκα ενα γυρο πριν απο τον Bill και αυτο με εφερε μπροστα του μεχρι το τελος του αγωνα, αλλα δεν καταφερα να φτασω τον Τασο.
Το μοναδικο προβλημα που ειχα ηταν την στιγμη που μηδενισε ο χρονος, εκει εφαγα μια μαυρη οθονη (ευτυχως ο ηχος επαιζε κανονικα) για 2-3 ισως και 4 δευτερολεπτα πριν παρω την Τ5 για την ευθεια, λαχταρααααα...!!! :p  Για καλη μου τυχη ειχα μολις κλειδωσει για το απεξ και δεν εφυγα να αγορασω αγρους!

 

παμε για Nords! @sosna θα ερθεις, να παρουμε το πρωταθλημα;;;! :D:p 

Έγινε επεξεργασία από angeln1ck
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Stelios F. έγραψε:

Endurance παιδιά, η πιο μεγάλη.. Η μακρύτερη. Η δυνατότερη. ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΤΥΧΗ.

Μόνο εγώ δεν έχω ιδέα από την πίστα; Ζήτημα να έχω κάνει 2-3 γύρους με κάποιο τυχαίο αυτοκίνητο κι αυτό από την εποχή που είχα την logitech driving force gt... 

Αν μπω την Κυριακή στο practice, προλαβαίνω να την μάθω, ή να δηλώσω από τώρα ότι θα έχω "γαστρεντερίτιδα" για να με αντικαταστήσει ο @GoMaR ? :D:p

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος fatalara έγραψε:

Σοβαρα τωρα... θα τρεξουμε σε αυτη την "πιστα" αγωνα;

Λίγα λόγια για την καλύτερη πίστα του ( γνωστού ) κόσμου...B)

 

@Dimitris Pappas τσέκαρε λίγο εδώ http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/44076/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anthemius said:

Μόνο εγώ δεν έχω ιδέα από την πίστα; Ζήτημα να έχω κάνει 2-3 γύρους με κάποιο τυχαίο αυτοκίνητο κι αυτό από την εποχή που είχα την logitech driving force gt... 

Αν μπω την Κυριακή στο practice, προλαβαίνω να την μάθω, ή να δηλώσω από τώρα ότι θα έχω "γαστρεντερίτιδα" για να με αντικαταστήσει ο @GoMaR ? :D:p

 

και να με πληρωσεις δε τρεχω σε αυτη τη πιστα :D

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.