Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

1 minute ago, adpanos said:

 

O Τσορτσιλ δεν είχε πει πως κάθε 50 χρόνια πρέπει να βομβαρδίζουμε την Γερμανία ;

Ακόμα και να μην ξέρουμε το γιατί , θα το γνωρίζουν αυτοί ;

Αυτό ίσως να ήταν μία λύση... βέβαια με τα όπλα που παράγουν, θα κάθε σφαίρα μας θα μας έστελναν ένα τανκ.

1 minute ago, adpanos said:

 

Θεωρείς πως αν η Γερμανία στραφεί τόσο άκριτα απέναντι στους υπόλοιπους Ευρωπαίους θα μείνει τίποτα όρθιο ?

 

Μια ήπια ηγεμονία της Γερμανίας στα πλαίσιο μιας ψευδεπίγραφης Ευρωπαϊκής δημοκρατίας  μπορεί να υπάρξει , όπως υπάρχει ήδη,  μόνο όσο δεν επηρεάζει τους τρεις μεγάλους του νότου. (Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία).

Μετά θα δούμε άλλα ενδιαφέροντα πράγματα.

 

Η Γερμανία δε βγάζει τα πολυβόλα της, δίνει δάνεια. Η Ιταλία γκρινιάζει, γιατί θέλει χρήμα τσάμπα. Η Γερμανία και η Ολλανδία τους λέει, χρήμα ναι, αλλά θα γονατίσετε. Και αν δεν παίξει πόλεμος θα γονατίσουν σιγά σιγά

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 1 λεπτό, το μέλος schumifer έγραψε:

Αυτό ίσως να ήταν μία λύση... βέβαια με τα όπλα που παράγουν, θα κάθε σφαίρα μας θα μας έστελναν ένα τανκ.

Η Γερμανία δε βγάζει τα πολυβόλα της, δίνει δάνεια. Η Ιταλία γκρινιάζει, γιατί θέλει χρήμα τσάμπα. Η Γερμανία και η Ολλανδία τους λέει, χρήμα ναι, αλλά θα γονατίσετε. Και αν δεν παίξει πόλεμος θα γονατίσουν σιγά σιγά

 

Ποιο οι άμπαλοι Γερμανοί ?

Φου να τους κάνουν οι Γάλλοι θα ρουφάνε το αβγό τους ....

 

Η Εωρωπαϊκή ιδέα ήταν αρχικά άλλη και έχει καταλήξει αλλού. Οι πολιτικές αποφάσεις είναι δυναμικές και όχι στατικές, σταθμίζοντας πάντα τα του σήμερα και τις νέες συνθήκες που αναπτύσσονται .

Οι Ιταλοί έχουν σαθρό πολιτικό σύστημα. Τραγέλαφος η κατάσταση ... Η χώρα είναι χωρίς μακροπρόθεσμο πλάνο , αυτός είναι ο λόγος που γκρινιάζει και δεν απαιτεί.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, adpanos said:

 

O Τσορτσιλ δεν είχε πει πως κάθε 50 χρόνια πρέπει να βομβαρδίζουμε την Γερμανία ;

Ακόμα και να μην ξέρουμε το γιατί , θα το γνωρίζουν αυτοί ;

 

...

 

Έχουν πει ότι το έχει πει, δεν υπάρχει απόδειξη ότι το έχει πει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Simon said:

Θα προτιμούσα να είχε ενισχυθεί εγκαίρως το σύστημα υγείας και η καραντίνα να ήταν εστιασμένη. Εννοείται ότι κανένα σύστημα υγείας δεν μπορεί να αντέξει ένα σοκ δεκάδων χιλιάδων ατόμων που χρειάζονται ΜΕΘ. Αλλά δεν είναι δυνατόν να είναι η εύκολη λύση η καραντίνα. Αν υπάρχει έξαρση σε δύο μήνες θα επιβληθεί εκ νέου;

Είναι εύκολο οικονομικά επειδή το κόστος της δεν το πληρώνει η κυβέρνηση. Ακόμα και οι ενισχύσεις τελικά θα μπουν στο λογαριασμό, δεν είναι "δωρεάν". Δε θέλω να ασχοληθώ με τα τεχνοκρατικά αλλά πρέπει να μπούνε και αυτά στην εξίσωση..

Δυστυχώς έχουν παίξει και τα μίντια των ρόλο τους. Θα ήταν καλύτερα να ενημερώσουν τον κόσμο για την αντιμετώπιση του προβλήματος (με πρακτικές συμβουλές) και να μην τον τρομοκρατούν για να δικαιολογήσουν τον περιορισμό.

Δε θέλω να πεθάνει κόσμος όπως σε άλλες φυσικές καταστροφές (πχ Μάτι 2018, Πελοπόννησος 2007) αλλά μη νομίζουμε ότι με την καραντίνα λύνουμε κάποιο πρόβλημα. Οπωσδήποτε αποφεύγουμε θανάτους -πολύ σημαντικό- αλλά δημιουργούμε άλλα προβλήματα, ακόμα και (ψυχικής) υγείας.

Η τιμή του πετρελαίου δείχνει την μεγάλη αύξηση των αποθεμάτων λόγω της απότομης μείωσης της κατανάλωσης. Δεν δείχνει ότι έρχεται ο Αρμαγεδδών ? Ύφεση θα υπάρξει βέβαια και είναι αναμενόμενο.

 

Edit 

Γράφαμε ταυτόχρονα ?

Αν χρειάζεται κάτι να προσθέσω στο post θα το κάνω, πάντως ένα περπάτημα πρωί βράδυ στη γειτονιά με το μικρό για να ξεσκάσουμε είναι αυτονόητο και το ξέρουν και αυτοί που θέσπισαν τους περιορισμούς ?


Μα ενισχυθηκε οσο μπορουσε το συστημα υγειας για να ειναι σε ετοιμοτητα.
και ΕΥΤΥΧΩΣ λογω καραντινας δεν ειχαμε γεμισμα ασθενων στις ΜΕΘ και νοσοκομεια. Αρα και πολλους νεκρους.

Αλλα δε σε καταλαβαινω. Απο την μια λες δε θελεις νεκρους, απο την αλλη εισαι κατα της καραντινας και των μετρων.

Και μη μιλας για ψυχικη υγεια γιατι το να κατσεις 1-2 μηνες σπιτι μπροστα στην ψυχολογια των Ιταλων η Ισπανων που χανουν τους ανθρωπους τους τον εναν μετα τον αλλον, δεν ειναι τιποτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ektakti-epikairotita-708_1.jpg?itok=PPxF
WWW.IEFIMERIDA.GR

Θετικά στον κορωνοϊό βρέθηκαν 150 άτομα στη δομή μεταναστών στο Κρανίδι, σύμφωνα με τον υφυπουργό Πολιτικής Προστασίας Nίκο Χαρδαλιά. | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr | Κρανίδι, κρούσματα, Κορωνοϊός

 

  • Like 1
  • Sad 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

Δε θέλω να πεθάνει κόσμος όπως σε άλλες φυσικές καταστροφές (πχ Μάτι 2018, Πελοπόννησος 2007) αλλά μη νομίζουμε ότι με την καραντίνα λύνουμε κάποιο πρόβλημα. Οπωσδήποτε αποφεύγουμε θανάτους -πολύ σημαντικό- αλλά δημιουργούμε άλλα προβλήματα, ακόμα και (ψυχικής) υγείας.

Αμα θες να μιλησουμε για ψυχικη υγεια, εχεις κατσει σε θαλαμο Νοσοκομειου 1 μηνα?

Χωρις να εχεις κατι βαρυ, το αφηνουμε στην ακρη αυτο

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Αμα θες να μιλησουμε για ψυχικη υγεια, εχεις κατσει σε θαλαμο Νοσοκομειου 1 μηνα?

Χωρις να εχεις κατι βαρυ, το αφηνουμε στην ακρη αυτο

 

 

Αυτή η σύγκριση που κολλάει; Για ποιο λόγο πρέπει κάθε φορά να γίνεται σύγκριση με κάτι χειρότερο; Εγώ προσωπικά δεν έχω κάτσει αλλά γιατί να αισθάνεται κάποιος τύψεις αν ψυχολογικά δεν αισθάνεται καλά με μια κατάσταση; Όχι δεν έχω κάτσει σε θάλαμο νοσοκομείου, αλλά ψυχολογικά έχω ζοριστει με την καραντίνα. Όπως επίσης έχω γυρίσει πολλές φορές κουρασμένος από τη δουλειά, αλλά δεν έχω δουλέψει 14 ώρες οικοδομή πχ. Έχω στεναχωρηθεί πολλές φορές με τα οικονομικά μου, αλλά δεν μου έχει λείψει φαγητό ή η στέγη όπως σε πολλούς συνανθρώπους μας. Πολλές φορές έχω γκρινιαξει, αλλά σίγουρα άλλοι έχουν κάποιον άλλο σοβαρότερο λόγο να γκρινιαξουν.

Ναι, άλλοι έχουν πολύ χειρότερα προβλήματα, αλλά γιατί να μην με πιέζουν τα δικά μου; 

Δε χρειάζεται να γίνεται αυτό νομίζω. Κάποιος αισθάνεται άβολα με κάτι, δε χρειάζεται να το υποτιμούμε. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Σε κανεναν δεν αρεσει η κατασταση αλλα δε θα αποκτησουμε και ψυχολογικα μενοντας σπιτι.

 

Δεν νομιζω οτι εγινε λογος για βαρυα ψυχολογικα σε αυτο το νημα. Βεβαια, αν σκεφτουμε ποσοι ανθρωποι επασχαν απο βαρυα ψυχολογικα ακομα και πριν, που ειχαμε κανονικοτατα, μαλλον ο εγκλεισμος στο σπιτι μπορει να αποτελεσει σημαντικη αιτια για εξαπλωση τους...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:


Μα ενισχυθηκε οσο μπορουσε το συστημα υγειας για να ειναι σε ετοιμοτητα.
και ΕΥΤΥΧΩΣ λογω καραντινας δεν ειχαμε γεμισμα ασθενων στις ΜΕΘ και νοσοκομεια. Αρα και πολλους νεκρους.

Αλλα δε σε καταλαβαινω. Απο την μια λες δε θελεις νεκρους, απο την αλλη εισαι κατα της καραντινας και των μετρων.

Και μη μιλας για ψυχικη υγεια γιατι το να κατσεις 1-2 μηνες σπιτι μπροστα στην ψυχολογια των Ιταλων η Ισπανων που χανουν τους ανθρωπους τους τον εναν μετα τον αλλον, δεν ειναι τιποτα.

 

Οι συγγενείς και φίλοι μου που δουλεύουν σε νοσοκομεία λένε ότι δεν έγινε καμία ενίσχυση μέχρι και αρχές Απριλίου. Μάσκες γάντια κλπ τα πληρώνουν από την τσέπη τους. Τους έχουν επιταξει με υπερωρίες κλπ χωρίς να τα πληρώνουν εγκαίρως πολλές φορές. Καμία πρόσληψη σε νοσηλευτές για παράδειγμα.

 

Το ότι είμαι κατά καραντίνας ή μέτρων πρόληψης δεν ξέρω πως το συμπερανες. Δεν σχολιάζω το ότι όποιος δε θέλει καραντίνα σημαίνει αυτόματα ότι θέλει νεκρούς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Simon said:

 

Οι συγγενείς και φίλοι μου που δουλεύουν σε νοσοκομεία λένε ότι δεν έγινε καμία ενίσχυση μέχρι και αρχές Απριλίου. Μάσκες γάντια κλπ τα πληρώνουν από την τσέπη τους. Τους έχουν επιταξει με υπερωρίες κλπ χωρίς να τα πληρώνουν εγκαίρως πολλές φορές. Καμία πρόσληψη σε νοσηλευτές για παράδειγμα.

 

Το ότι είμαι κατά καραντίνας ή μέτρων πρόληψης δεν ξέρω πως το συμπερανες. Δεν σχολιάζω το ότι όποιος δε θέλει καραντίνα σημαίνει αυτόματα ότι θέλει νεκρούς.



Αρα μας λεει ψεμματα η κυβερνηση για ολα αυτα τα νουμερα που ακουμε καθε μερα για την ενισχυση του συστηματος υγειας;

Δε βγαζω ακρη και παλι. Δεν εισαι κατα της καραντινας αλλα δε θελεις καραντινα.
οκ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Δεν σχολιάζω το ότι όποιος δε θέλει καραντίνα σημαίνει αυτόματα ότι θέλει νεκρούς.

Αφού δεν υπάρχει φάρμακο, δεν υπάρχουν τεστ(σε μεγάλο αριθμό εννοώ), δεν υπάρχει εμβόλιο και το μόνο 'φάρμακο' είναι η καραντίνα κι εσύ δε θέλεις το μοναδικό φάρμακο που υπάρχει αυτή τη στιγμή, τι μπορεί να σημαίνει αυτό αυτόματα;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

7ad37a885328474bbb96b22390199e9d.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Από 27 Απριλίου ανοίγουν Υποθηκοφυλακεία, Ειρηνοδικεία και...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Αφού δεν υπάρχει φάρμακο, δεν υπάρχουν τεστ(σε μεγάλο αριθμό εννοώ), δεν υπάρχει εμβόλιο και το μόνο 'φάρμακο' είναι η καραντίνα κι εσύ δε θέλεις το μοναδικό φάρμακο που υπάρχει αυτή τη στιγμή, τι μπορεί να σημαίνει αυτό αυτόματα;

 

Ότι θέλω να πεθάνουν οι γονείς μας και οι παππούδες μας? ?

Τεσπα προσέχουμε για να έχουμε την υγεία μας.

Link to comment
Share on other sites

Έεεεεερχονταιαιααι...από τας Ελβετίας και από τας Αγγλίας περικαλώ:

 

vaccine.jpg
WWW.SWISSINFO.CH

A Swiss biotech firm says it has the formula for getting a Covid-19 vaccine to patients by October.

 

3819.jpg?width=1200&height=630&quality=8
WWW.THEGUARDIAN.COM

Matt Hancock, the health secretary, has announced that he is making £20m available to an Oxford team to accelerate trials for a coronavirus vaccine...

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

image770x420cropped.jpg
NEWS.UN.ORG

The looming global recession resulting from the COVID-19 pandemic could cause hundreds of thousands of additional child deaths this year, effectively reversing recent gains in reducing infant

 

Μόλις τώρα αρχίζουν να καταλαβαίνουν τις συνέπειες των πράξεών τους. Fasten your seatbelts.....

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, GoMaR said:



Αρα μας λεει ψεμματα η κυβερνηση για ολα αυτα τα νουμερα που ακουμε καθε μερα για την ενισχυση του συστηματος υγειας;

Δε βγαζω ακρη και παλι. Δεν εισαι κατα της καραντινας αλλα δε θελεις καραντινα.
οκ

Καλά το να λένε ψέμματα δεν είναι κάτι το... πρωτότυπο ή σπάνιο.
Αν θες πρόσφατο, δες το πρόγραμμα ( τρομάρα τους! ) με τα ΚΕΚ και το voucher.
Από πού να το πιάσεις και που να το αφήσεις...

εν αρχή, από κονδύλια του ΕΣΠΑ.
Στο διαύγεια "κρατικά έξοδα, όχι κονδύλια ΕΣΠΑ"

3 προμηθευτές ψηφιακής παλατφόρμας με ύλη από γοογλε τρανσλάτε τσεπώνουν εκατομμύρια

ξοδεύμε ένα κάρο λεφτά για να... κάνουν μάθημα μαθητές ΣΕΛΕΤΕ σε απόφοιτους ΤΕΙ/ΑΕΙ και μεταπτυχιακούς :D

Και εν τέλει, δίνουνε λεφτά σε... ιδιοκτήτες ΚΕΚ ( Κέντρα Εκπαίδευσης του Κώλου σημαίνει ? ) οι οποίο όλως τυχαίως είναι... ιδιοκτήτες ΜΚΟ που τρώνε χρήμα τόσα χρόνια, άλλους πρώην δήμαρχους που είχαν υπεξαιρέσει δημόσιο χρήμα... ξαδέρφια βουλευτών....
ΕΝΩ μπορούσαν, με το ίδιο κόστος να μοιράσουν 800€ επίδομα σε όλους αυτούς τους δικαιούχους, και έμενε για να δώσουν και σε άλλο κόσμο που δεν πήρε τίποτα ( π.χ. ωρομίσθιοι όλων των κλάδων )

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, colt3003 said:

Μόλις τώρα αρχίζουν να καταλαβαίνουν τις συνέπειες των πράξεών τους. Fasten your seatbelts

διάβασες το κείμενο;
Π.χ. Ξέρεις πολλά σχολεία στην Ελλάδα που τα παιδιά τρώνε εκεί κι αν λείψουν από το σχολείο μένουν νηστικά σπίτι; 'Εχεις παρατηρήσει σοβαρές ελλείψεις στην αλυσίδα εφοδιασμού τροφίμων στην Ελλάδα σε βαθμό που να οδηγεί σε ασιτία; Το ότι περιγράφει πως λόγω της συμφόρησης που προκαλεί στο νοσοκομειακό σύστημα η ασθένεια παρά τα lockdowns πολλά παιδιά που χρειάζονται περίθαλψη για άλλα έχουν θέμα να βρουν διαθέσιμη νοσοκομειακή προστασία βρίσκεις  ότι έχει ως απάντηση να μην υπάρχουν lockdowns ώστε να υπάρχουν ακόμα περισσότερα περιστατικά και να φρακάρει ακόμα περισσότερο το νοσοκομειακό σύστημα; Το ότι η Ελλάδα (ρητά ο ίδιος ο Τσιόδρας) έχει ζητήσει να μην διακοπεί επ ουδενί ο παιδικός εμβολιασμός κι όσα παιδάκια ήταν να κάνουν εμβόλιο αυτή την εποχή, να το κάνουν κανονικά έχει καμιά σχέση με το αν έχουν διακοπεί οι εκστρατείες υπέρ του παιδικού εμβολιασμού σε άλλα μέρη του κόσμου (π.χ. στο Πακιστάν και το Αφγανιστάν ή στις 23 χώρες που διέκοψαν τα προγράμματα εμβολιασμού κατά της ιλαράς); Ότι ζητά ακόμα περισσότερη προστασία και κοινωνικές (κυβερνητικές) δαπάνες σε προγράμματα προστασίας των παιδιών σου φαίνεται συμβατό με απόψεις που ζητούν περικοπή τέτοιων ακριβώς προγραμμάτων;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.