Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

θα εχουμε εσενα σα spectator να κανεις τον ηχο του μοτερ εκκινησης μιας και δε παιζεις τις Πεμπτες αφου οι 16 ψηφισαν Πεμπτη και οχι Κυριακη και αναρωτιεσαι καθε φορα :hehe:

:p

 

Σε λιγο θα δωσω τα ανανεωμενα sheets και θα μπουμε στην 2η λουπα.
 

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αρκετοι εμειναν ανικανοποιητοι απο το "χειμερινο" φορματ των αγωνων, τι θα λεγατε στη προοπτικη των διπλων αγωνων?

 

Δηλαδη αγωνες πχ πεμπτη και κυριακη με συννενοηση ωστε το ενα κομπο να ειναι το "δυσκολο" και το αλλο το "ευκολο" ωστε να μην υπαρχει γκρινια για την ελειψη προπονησης. 

 

Με αυτο το τροπο περνανε και πιο γρηγορα τα κομπο, για να μην βαριομαστε.

 

Επισης θα προτεινα καποιο συστημα εγγραφης στο εβεντ ωστε να ξερουμε πανω κατω ποσοι θα συμμετεχουμε και αναλογα να πρατουμε. Πχ.να σπαμε τα race σε 2 μικρους αγωνες και να μην μπαινει password (σε περιπτωση που ειμαστε πολυ λιγοι). Αλλωστε δε τρεχουμε για να κερδισουμε (γκουχ γκουχ)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αργα βραδυ η αυριο πρωι θα ανακοινωσω το Combo της ερχομενης εβδομαδας.

 

Αν και εχω meeting την Πεμπτη μεχρι αργα, το λεω απο τωρα οτι δε ξερω αν θα τρεξω.

Ξεκιναμε τον νεο μας κυκλο combo οπως θα δειτε

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1OxPbDlA5MeOje8pwkh8ep8iVGTFRnjyUBOjGTci0kbk/edit#gid=1444404571

 

Ο πρωτος κυκλος εκλεισε.
Θα ηθελα να παρακαλεσω πως οποιος θελει να μπει στην λιστα  η να βγει να το δηλωσει για να την προσαρμωσω.
Τους κανονες τους ξερετε και μπορειτε να τους διαβασατε παλι.Ειναι sticky.

 

@tasosmich @wolves @liakjim @wargasm @uhu @Billys @fatalara @thazio @Aris Teidis @Georgiadis Giorgos @Thodoris1884 @khr1s @racer @jumaru99 @akis_z80 @Oxide Burnedbrain @PolomanGR @Lazy Dog @sosna @Lylankor @GeoF1 @panosdimp @rapid_fast @Anthemius @Dimitris Pappas @angeln1ck @konnos @aKosmas

@Mr. Rous @ferrarimanos @JohnnyGTR @NickAtsi @bill123 

Συγχωρεστε με αν ξεχναω καποιον.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, wolves said:

no-effin-way.gif.ad54ac6f57a9025cc48184fab5bd19e2.gif

Πρέπει να ανεβεί το racecraft των οδηγών "μας"... Διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλά απ όσο ξέρω με hotlaping το racecraft δεν ανεβαίνει... Με 5 άτομα στους server δεν μαθαίνεις ούτε να πατάς φρένο σε ατύχημα ούτε να το αποφεύγεις. 

 

Και όπως έλεγε και ο Einstein Insanity: doing the same thing over and over again and expecting different results. 

Εκτός και αν είσαι αρκετά έμπειρος για να μπορέσεις να διαβάσεις τους γύρους σου και να δεις που φρενάρεις νωρίς, που φρενάρεις αργά και σε πως πρέπει να πάρεις τη x ή y στροφή, τότε ο μόνος τρόπος για να γίνει πράσινο το delta είναι είτε έχοντας κάποιον να σε κάνει tailgating μέχρι να πιέσεις περισσότερο,  είτε να κυνηγάς κάποιον από πίσω που δεν θα σου φύγει μέσα σε 3 στροφές, αλλά θα είναι τόσο πιο γρήγορος από σένα ώστε κυνηγώντας τον να σε βελτιώσει.

 

Όλα αυτά ούτε με 5 άτομα γίνονται, ούτε με αποστειρωμένους αγώνες που φοβόμαστε να ακουμπήσουμε ο ένας τον άλλο επειδή ο άλλος θα αφήσει το τιμόνι και θα αρχίσει να γκρινιάζει πριν καν το χάσει. Δόξα το Kuno τα collisions μπορεί να μην είναι τέλεια, αλλά είναι αρκετά καλά ώστε να σου επιτρέψουν να ανταλλάξεις μπογιά με τον αντίπαλο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα, πιστεύω ότι το racecraft όλων των παιδιών εδώ μέσα, είναι σε πολύ καλά επίπεδα ίσως για Α rating. Θυμάστε παλιά τί γινόταν?

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Georgiadis Giorgos said:

Πρέπει να ανεβεί το racecraft των οδηγών "μας"... Διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλά απ όσο ξέρω με hotlaping το racecraft δεν ανεβαίνει... Με 5 άτομα στους server δεν μαθαίνεις ούτε να πατάς φρένο σε ατύχημα ούτε να το αποφεύγεις. 

 

Και όπως έλεγε και ο Einstein Insanity: doing the same thing over and over again and expecting different results. 

Εκτός και αν είσαι αρκετά έμπειρος για να μπορέσεις να διαβάσεις τους γύρους σου και να δεις που φρενάρεις νωρίς, που φρενάρεις αργά και σε πως πρέπει να πάρεις τη x ή y στροφή, τότε ο μόνος τρόπος για να γίνει πράσινο το delta είναι είτε έχοντας κάποιον να σε κάνει tailgating μέχρι να πιέσεις περισσότερο,  είτε να κυνηγάς κάποιον από πίσω που δεν θα σου φύγει μέσα σε 3 στροφές, αλλά θα είναι τόσο πιο γρήγορος από σένα ώστε κυνηγώντας τον να σε βελτιώσει.

 

Όλα αυτά ούτε με 5 άτομα γίνονται, ούτε με αποστειρωμένους αγώνες που φοβόμαστε να ακουμπήσουμε ο ένας τον άλλο επειδή ο άλλος θα αφήσει το τιμόνι και θα αρχίσει να γκρινιάζει πριν καν το χάσει. Δόξα το Kuno τα collisions μπορεί να μην είναι τέλεια, αλλά είναι αρκετά καλά ώστε να σου επιτρέψουν να ανταλλάξεις μπογιά με τον αντίπαλο!

Υπάρχει τεράστια διαφορά στο παίζουμε ξύλο και το χαιρόμαστε (ρώτα τον @GoMaR και @akis_z80 , aventador redbull ring, mx5 silverstone μου έρχονται τώρα :p) με το 0 σεβασμό στους αντιπάλους που θα επιδείξουν πολλοί από αυτούς που απλά είδαν φώς και μπήκαν (είδαμε οτι ένας αρκεί να το χαλάσει όλο). Απλά προυπόθεση για να μπορέσεις να το χαρείς το close racing και λίγες φάπες που θα παίξεις με τους άλλους είναι έχεις μάθει το αυτοκίνητο και τη συμπεριφορά του στη κάθε πίστα.

 

Εγώ προσωπικά για να μάθω να πάω πιο γρήγορα το κάθε combo δε θέλω κανέναν μπροστά μου, το δέλτα αρκεί και αν κοιτάξω lap comparison θα τον κάνω μόνο για να δω σε ποιά στροφή χάνω χωρίς πολλές λεπτομέριες, θα τα βρώ στη πίστα τα υπόλοιπα.

 

Από εκεί και πέρα φυσικά και βλέπω τα ωφέλη του να τρέχουμε με random ξένους στη "ζούγκλα", μπαίνουμε discord και κάνουμε ομαδικό ντου σε servers που έχει MR A/B. Όσοι μαζεύονται όποτε είναι ή το κάνουμε και πιο οργανωμένα συγκεκριμένες μέρες. Αλλά δε χρειάζεται να τους έχουμε στους αγώνες μας που είναι και 45λεπτοι τη στιγμή που συνήθως είμαστε 10 άτομα. Γιατί σε κάθε αγώνα θα γίνει η στραβή και 2-3 παραπάνω από εμάς απλά θα βγούν, και στα 45 λεπτά βάζω στοίχημα οτι μόνο 1-2 από αυτούς θα έχουν μείνει μέχρι το τέλος.

 

edit: https://www.youtube.com/watch?v=cXP0dPjcKDc

 

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, liakjim said:

Σοβαρά τώρα, πιστεύω ότι το racecraft όλων των παιδιών εδώ μέσα, είναι σε πολύ καλά επίπεδα ίσως για Α rating. Θυμάστε παλιά τί γινόταν?

Έχεις δίκιο! Το racecraft είναι μία πολύ ευρεία έννοια. Μιλάω περισσότερο για μάχες σώμα με σώμα και για καταστάσεις που πρέπει να λάβεις άμεσα μία απόφαση ή να αντιδράσεις σε κάτι! 

 

Το πιο απλό παράδειγμα.. wamta, πας να περάσεις δίπλα από άλλη κατηγορία και ξαφνικά με το που βρίσκεσαι δίπλα της πανικοβάλεται, κάνει μία τιμονιά και το χάνει.

Αλλά racecraft είναι και ενώ σε push(άρει) ή push(άρεις) κάποιον να είσαι σε θέση να κρατηθείς κοντά του και να μην κάνεις λάθος! 

 

Προς θεού δεν έχουμε wreckers αλλά δεν παύει να υπάρχει πολύς χώρος για βελτίωση, βελτίωση που έρχεται μόνο μέσα από αγώνες! 

(Δεν βγάζω το κώλο μου απ έξω!!!)

 

 

7 minutes ago, Lylankor said:

που συνήθως είμαστε 10 άτομα

Πόσοι τερματίζουν? και αυτοί που δεν τερματίζουν, γιατί δεν τερματίζουν?

 

 

Έγινε επεξεργασία από Georgiadis Giorgos
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Georgiadis Giorgos said:

Πόσοι τερματίζουν? και αυτοί που δεν τερματίζουν, γιατί δεν τερματίζουν?

Ναι αλλά γιατί να τερματίσουν 2-3 ακόμα λιγότεροι? Τη στιγμή που από τους άλλους θα μείνουν 2 με το ζόρι στα 45 λεπτά. Όπως είπα, για να βελτιώσεις αυτό που θέλεις οργανωσέ το λίγο και εγώ μέσα. Μπαίνουμε ομαδικά σε άλλους server και τρέχουμε τα sprint. Και καθόμαστε και για 2ο και 3ο η πάμε και σε άλλο server. Και σε όποιον γίνει μλκια αράζει λίγο κάνει spectate τους άλλους και παίζει στο επόμενο.

 

edit: και φαντάζομαι με έχετε πάρει χαμπάρι οτι δεν έχω πρόβλημα να γίνεται λίγο ποιο physical ο αγώνας με λίγο (η και πολύ αν το σηκώνει) ξύλο :p

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω για να μπορέσουν να "ανέβουν"  και τα υπόλοιπα παιδιά που δεν είναι "Veteran" στην SimRacing κοινότητα και για να βελτιωθούν και αυτοί θα ήταν ωραίο να γινόντουσαν αγώνες τουρισμού σε close circuits με χαμηλής υποδύναμης αγωνιστικά όπως :

 

Non-DLC

  • M3 E30 DTM/GrA
  • KTM X-Bow R
  • Lotus 2 Eleven και GT4
  • Lotus Evora GX και GTE
  • Lotus Exige 240R
  • Tatuus FA01

DLC

  • Fiat 500 Assetto Corse
  • Mazda MX5 Cup
  • Toyota Corolla AE86 Tuned

Για μένα ωραία θα ήταν η Tatuus FA01 γιατί είναι απίστευτο σχολείο, κρατάει, συγχωρεί και άκρως διασκεδαστική γιατί μπορείς να την πας στο όριο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2017 at 7:59 ΜΜ, το μέλος NickAtsi έγραψε:

Εγώ πιστεύω για να μπορέσουν να "ανέβουν"  και τα υπόλοιπα παιδιά που δεν είναι "Veteran" στην SimRacing κοινότητα και για να βελτιωθούν και αυτοί θα ήταν ωραίο να γινόντουσαν αγώνες τουρισμού σε close circuits με χαμηλής υποδύναμης αγωνιστικά όπως :

 

Non-DLC

  • M3 E30 DTM/GrA
  • KTM X-Bow R
  • Lotus 2 Eleven και GT4
  • Lotus Evora GX και GTE
  • Lotus Exige 240R
  • Tatuus FA01

DLC

  • Fiat 500 Assetto Corse
  • Mazda MX5 Cup
  • Toyota Corolla AE86 Tuned

Για μένα ωραία θα ήταν η Tatuus FA01 γιατί είναι απίστευτο σχολείο, κρατάει, συγχωρεί και άκρως διασκεδαστική γιατί μπορείς να την πας στο όριο.

Εδω αυτα τα αυτοκινητα δεν τα ακουμπαμε γτ δεν ειναι challenging στην οδηγηση ειναι αδιαφορα κλπ. 

Μπαινει ο αλλος να κανει πρακτις και επειδη του ειναι ευκολο δεν τη βρισκει δεν μπορει να κανει 100+ γυρους γτ δεν του αρεσει το αυτοκινητο και αρχιζει το κραξιμο. 

Αυτο που δεν καταλαβαινει ειναι το κομπο ειναι για τον αγωνα και οχι hot laping μονος σου. Οι καλυτεροι αγωνες γινονται με ευκολα αυτοκινητα, νομος.

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, fatalara said:

Αυτο που δεν καταλαβαινει ειναι το κομπο ειναι για τον αγωνα και οχι hot laping μονος σου. Οι καλυτεροι αγωνες γινονται με ευκολα αυτοκινητα, νομος.

Επειδή είσαι κακός οδηγός :wub: (κάπου εδώ έπρεπε να έχει φατσούλες για να φανεί πως κάνω πλάκα αλλά κατάλαβες)

Έγινε επεξεργασία από Georgiadis Giorgos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, fatalara said:

Εδω αυτα τα αυτοκινητα δεν τα ακουμπαμε γτ δεν ειναι challenging στην οδηγηση ειναι αδιαφορα κλπ. 

Μπαινει ο αλλος να κανει πρακτις και επειδη του ειναι ευκολο δεν τη βρισκει δεν μπορει να κανει 100+ γυρους γτ δεν του αρεσει το αυτοκινητο και αρχιζει το κραξιμο. 

Αυτο που δεν καταλαβαινει ειναι το κομπο ειναι για τον αγωνα και οχι hot laping μονος σου. Οι καλυτεροι αγωνες γινονται με ευκολα αυτοκινητα, νομος.

 

 

 

Κλασικά πράγματα καταλαβαίνω τι λες. Εγώ πάντως τους καλύτερους αγώνες τους έχω κάνει με τουρισμού αυτοκίνητα στα 7-8 χρόνια που κάνω sim racing και ειδικά με τύπου BTCC πίστες και laps(Reversed grid κλπ). Πήγα ένα διάστημα σε F1 αλλά όταν οι αγώνες είναι 50-60 laps και στους περισσότερους γύρους κάνεις hotlapping βαρέθηκα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.