Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Ναι, για μία ακόμα φορά ανακαλύψαμε (ως κοινωνία) τον τροχό... λες και η οδηγός που παραβίασε το ΣΤΟΠ δεν είναι μια καθημερινή περίπτωση από τις χιλιάδες που συναντάμε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

 

φαρισαϊσμός στο φουλ από κοινωνία και ΜΜΕ.... αισθανόμαστε ωραία για μερικά δευτερόλεπτα, μετά πίσω στην (βολική) καθημερινότητά μας.

 

Ιαβέρης.. τα λέει χρόνια, αλλά δεν τον ακούμε, μιας και ασχολούμαστε με πολύ πιο σοβαρά θέματα

 

https://www.facebook.com/IaverisT/

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες περιοχές... αλλά στην Βούλα κυκλοφορούν σαν ζωάδια κανονικά. ΔΕΝ έχει παντού σήμανση, και οι δρόμοι δεν είναι οι καλύτεροι, αλλά.... τηλέφωνο στο αυτί, στοπ/προτεραιότητα στο βρόντο, 50+ μέσα σε κατοικημένες περιοχές, ανάποδα στους μονόδρομους, ότι ναναι. Και λόγω ... περιοχής αυτά τα βλέπεις και με πολύ ακριβά και μεγάλα αυτοκίνητα..

 

Εμένα πέρυσι μου βγήκε το αυτοκίνητο ολική, από παραβίαση στοπ, και ευτυχώς δεν είχα τα παιδιά μέσα..

 

Για μένα παραβίαση στοπ και ερυθρού σηματοδότη δηλώνει προθεση για φόνο...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Κι εδω δεν υπαρχει επαρκης αστυνομευση αλλα μονο ο φοβος φτανει.

Προσφατα συναδελφος, δεν ειδε τη σημανση για αλλαγη του οριου ταχυτητας απο 80 σε 50 (σε δρομο που χρησιμοποιει καθημερινα). Τον χτυπησαν με ρανταρ. Αφαιρεση διπλωματος για 4 μηνες, 2000€ προστιμο και 2 ποντους στο διπλωμα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

βέβαια το παράδειγμα που αναφέρεις ισοδυναμεί με επαρκή αστυνόμευση. Και εφαρμογή μέχρι τέλους της προβλεπόμενης ποινής, δεν αρκεί να μας γράφουν αν στην πορεία το πρόστιμο σβήνεται, επειδή έχω γνωστό, επειδή είναι Πάσχα κλπ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος JaguarOne έγραψε:

Για μένα παραβίαση στοπ και ερυθρού σηματοδότη δηλώνει προθεση για φόνο...

 

πριν 1 ώρα, το μέλος jax7480 έγραψε:

δεν ειδε τη σημανση για αλλαγη του οριου ταχυτητας απο 80 σε 50 (σε δρομο που χρησιμοποιει καθημερινα)

 

Σε δρόμο που χρησιμοποιώ τακτικότατα, μετά από αρκετές αλλαγές της προτεραιότητας (το πήγαιναν πέρα δώθε το στοπ) μου έχει τύχει να σκέφτομαι κάτι και να περάσω 100% σίγουρος ότι είχα εγώ προτεραιότητα. Ευτυχώς εδώ και λίγο καιρό έβαλαν επιτέλους φανάρι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Αφαιρεση διπλωματος για 4 μηνες, 2000€ προστιμο και 2 ποντους στο διπλωμα. 

Υπερβολικό, εξάλλου δεν έγινε και κανα κακό.. :p

Link to comment
Share on other sites

Κυριακη λεω να παω στην εκθεση.. Εχει παει κανεις; Εχει ενδιαφερον; Λεω να παω να δω μικρα-μικρομεσαια... Ποια σας εχουν τραβηξει το ενδιαφερον εσας; εμενα corolla, fiesta, ceed, i20.. Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

^

απο αυτά που ανέφερε φίλος , διαθέσιμα είναι σε γενικές γραμμές : 

 

Παράθεση

Ford EcoSport, Kuga, Fiesta Vignale, Focus st line

Kia Stonic, Xceed, Ceed, Sportage υβριδικό.

Σχεδόν όλη η γκάμα της Mazda.

Hyundai i20, Tuscon υβριδικό.

Seat Ibiza, Leon tgi, Ateca, Arona.

 

Focus , Stonic, Mazda 3 

 

Πάει καιρός που πήγαινα, τελευταία φορά είχα οδηγήσει το Audi A1 με συνοδηγό τον Κ.Καρκαφίρη πριν απο σχεδόν 10 χρόνια.

Ακόμα πιο πριν έδιναν Audi TTS 270hp, VW Scirocco 1.4 160hp και φτιαγμενο Golf GTI mkV 250hp.

Έκτοτε, μπήκαμε σε καναδυό μνημόνια ακόμα, επανενώθηκαν οι Rage Against The Machine και ο Elon Musk (Boring Company) έβγαλε φλογοβόλο ,

 

 

 

  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Κυριακη λεω να παω στην εκθεση.. Εχει παει κανεις; Εχει ενδιαφερον; Λεω να παω να δω μικρα-μικρομεσαια... Ποια σας εχουν τραβηξει το ενδιαφερον εσας; εμενα corolla, fiesta, ceed, i20.. Τι λετε;

Πήγα, όπως και πέρσι, φέτος μου φάνηκε λίγο καλύτερη σαν έκθεση... μπορεί κιόλας επειδή ήθελα να δω τα καινούργια Clio, 208, Corsa, mazda 3, Scala και σειρά 1. Γενικά έχω την εντύπωση ότι οι τιμές έχουν ανέβει αρκετά και η ποιότητα έχει μείνει στάσιμη. Βέβαια υπάρχει πιο πλούσιος εξοπλισμός αλλά και πάλι...

Έγινε επεξεργασία από Lamogio
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Lamogio said:

Βέβαια υπάρχει πιο πλούσιος εξοπλισμός αλλά και πάλι...

 

Είναι θετικό ότι ακόμη και σε πολλά οικονομικά αυτοκίνητα μπαίνουν πια συστήματα παθητικής και ενεργητικής ασφάλειας που παλιότερα θεωρούνταν είδος πολυτελείας.

 

Από την άλλη, πιο πλούσιος εξοπλισμός συνήθως σημαίνει συχνά υποχρεωτικά οθόνη αφής με αμφιλεγόμενη απόκριση, με μηδενική (ή περίπου) δυνατότητα αναβάθμισης που σε εγκλωβίζει στο σύστημα αναπαραγωγής πολυμέσων που έχει επιλέξει η εταιρεία σου.

 

Και έχουμε πιο και το τραγελαφικό ορισμένοι ξύπνιοι να χρεώνουν ακόμη και ετήσια "συνδρομή" σε ακριβά αυτοκίνητα για τις δημοφιλείς εφαρμογές, όπως το Apple Carplay. Ελπίζω μια από τις μελλοντικές δράσεις της Ευρωπαϊκής Γενικής Διεύθυνσης Ανταγωνισμού να είναι για τα βλακώδη κλειδώματα του Infotainment στα αυτοκίνητα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οντως οι μεσες τιμες ανα κατηγορια εχουν ανεβει.. το εχω παρατηρησει κι εγω. Αλλα δυστυχως οι τιμες αυτες ειναι, οποτε αν θελουμε ν αγορασουμε καινουριο θα τα σκασουμε.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω σε εκθεση εχω να παω απο εποχη Honda S2000. Το 10ετιας αμαξι μου δεν το αλλαζω  εκτος και αν υπαρξει φτηνο, ελαφρυτερο,  σπορ (εντος πολης) και ας το φορτιζω καθε μερα.

Το σκεφτομαι να παω ομως για να χαζεψω, και για τα προιοντα αυτοκινητου....ισως δινουν και δωρεαν δειγματα.

Αν καποιος εχει παει ή γνωριζει,  υπαρχει εκθετης με μεμβρανες car wrap?

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

 

Είναι θετικό ότι ακόμη και σε πολλά οικονομικά αυτοκίνητα μπαίνουν πια συστήματα παθητικής και ενεργητικής ασφάλειας που παλιότερα θεωρούνταν είδος πολυτελείας.

 

Από την άλλη, πιο πλούσιος εξοπλισμός συνήθως σημαίνει συχνά υποχρεωτικά οθόνη αφής με αμφιλεγόμενη απόκριση, με μηδενική (ή περίπου) δυνατότητα αναβάθμισης που σε εγκλωβίζει στο σύστημα αναπαραγωγής πολυμέσων που έχει επιλέξει η εταιρεία σου.

 

Και έχουμε πιο και το τραγελαφικό ορισμένοι ξύπνιοι να χρεώνουν ακόμη και ετήσια "συνδρομή" σε ακριβά αυτοκίνητα για τις δημοφιλείς εφαρμογές, όπως το Apple Carplay. Ελπίζω μια από τις μελλοντικές δράσεις της Ευρωπαϊκής Γενικής Διεύθυνσης Ανταγωνισμού να είναι για τα βλακώδη κλειδώματα του Infotainment στα αυτοκίνητα.

 

Εννοείται πως είναι θετικό να υπάρχει στον στάνταρ εξοπλισμό περισσότερα συστήματα ασφαλείας και θα πρέπει να στηριζόμαστε περισσότερο σε αυτά παρά σε οθόνες κτλ. 

Αλλά δεν μπορώ να μπαίνω στο scala πχ ή στο καινούργιο golf να πιέζω το πλαστικό της πόρτας των πίσω επιβατών και να παίζει όλο. Μιλάμε για αυτοκίνητα που έκαναν 21000+ ευρώ έτσι όπως τα είχαν εκεί...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.