Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

όχι τέτοια βρε :hehe: 

 

 

Στο θέμα με το τσιμέντο αποτύχαμε παταγωδώς κύριε Πρόεδρε Ομπάμα!!!

Δυστυχώς τα νερά δεν βγήκαν στην εξωτερική επιφάνεια παρα μόνο εσωτερικά. Κατάλαβα τι φταίει οπότε στο επόμενο :) 

 

Εγινε όμως ένα ωραίο κεραμιδί μπολ. Δε βαριέσαι καλά να είμαστε :) 

 

^81E5FB3D76D43DB8DC7EA43DFA2B4730948EB7BECE4F334FBF^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

 

Να σας ρωτήσω και κάτι τώρα μπας και ξέρετε που μπορώ να βρω. Ψάχνω γαλβανιζε πλέγμα με μικρές τρύπες για να κρατάει τις πέτρες. Εδώ στη γειτονιά δεν βρήκα κάτι πέρα από τα κλασικά πλαστικά. Εχει δει κανείς σας αν σε leroy praktiker έχουν υλικά περίφραξης; 

Θα βρω σίγουρα στην Ηρακλειδών στη γέφυρα Πουλόπουλου στον Μπενο αλλά δε ξέρω αν θα μου πουλήσει ενα μέτρο και όχι ολόκληρη κουλούρα :/ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

 

Πήγα και πήρα και εγώ εχτές το επαναφορτιζόμενο δράπανοκατσάβιδο από το Lidl και παρόλο που ήταν κλειστό και σφραγισμένο το κουτί, όταν το άνοιξα το απόγευμα, βρήκα το κάτω καπάκι (κόκκινο) από την μπαταρία να κρέμεται (έχουν σπάσει οι πλαστικές βάσεις που βιδώνουν οι βίδες) , ενώ το δράπανο φαίνεται να λειτουργεί κανονικά...

(Δεν έχω δοκιμάσει τον φορτιστή με την μπαταρία σε αυτή την κατάσταση)

 

Από εχτές το απόγευμα έχω μιλήσει με την εξυπηρέτηση πελάτων για να μου γίνει αντικατάσταση, αλλά επειδή κάθε φορά γίνεται αναζήτηση ανά 2 καταστήματα/ημέρα μέχρι στιγμής έχει εξαντληθεί στα 2 πρώτα που αναζητήθηκε !

 

Σας επισυνάπτω φωτό για να δείτε και τα ενδότερα ;)

2016-11-15 09.37.56.jpg

2016-11-15 09.38.22.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον επιβεβαιώνουμε ότι έχει απλά στοιχεία 18650, οπότε μπορεί κανείς εύκολα να φτιάξει σετ ακόμη μεγαλύτερης χωρητικότητας.

 

Βέβαια, με 5 στοιχεία των 3.7V, η ονομαστική τάση θα έπρεπε να είναι 18.5V. Έχει κι άλλο στοιχείο που δε φαίνεται στη φωτογραφία;

Link to comment
Share on other sites

5 είναι δεν εχει άλλο. Τα 20V και 18V είναι τα ίδια εργαλεία. 20 τα λένε στο Αμερικα 18 τα λένε σε εμάς

Το ίδιο συμβαίνει και στα 10.8 και στα 12V

 

Αν τις φορτίσεις τις 5 δίνουν 20V απλά αλλοι λένε 3.6 επι 5 μας κάνει 18 και άλλοι ότι 4χ5 μας κάνει 20 :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αρκουδέηδες! :D

 

Τουλάχιστον φαίνεται βολική η προσαρμογή τους και κυκλοφορούν ήδη αξιόπιστα επώνυμα στοιχεία στα ~3500 mAh (και ορισμένα αμφίβολης ποιότητας στα διπλά), οπότε αν βγει αξιόπιστο το μοτέρ, η μπαταρία σίγουρα μπορεί να το κρατήσει για πολλά χρόνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχε μαστόρεμα, χρησιμοποίησα αυτό το κατσαβίδι με μύτη Sl 3.5 που είχα από άλλο set αντί του Stanley 0-68-010, μια χαρά, όμορφο, έχει καστάνια για πιο εύκολο βίδωμα/ξεβίδωμα, καλό σχήμα με βόλεψε πολύ στο χέρι και μπορούσα να ασκήσω όση δύναμη ήθελα χωρίς να γλιστρά ή να μην μπορώ να το πιάσω καλά, στα αρνητικά ίσως ότι τα bits μπαίνουν λίγο δύσκολα που για μένα δεν είναι, δεν θέλω να μπαίνουν/βγαίνουν πανεύκολα.

 

Tα bits που έχει είναι μικρά και κάνουν περισσότερο για μικροσυσκευές/ρολόγια ή μοντελισμό, το μέταλλο των bits είναι μια χαρά αντέχει.

 

IDt0Uh.jpg68-010_3.jpg

 

 

Το Stanley είναι στιβαρό αλλά το πίσω καπάκι είναι μάπα.... το μόνο αρνητικό που έχει, εκεί ασκώ δύναμη με αποτέλεσμα να το ξεβιδώνω ασυνείδητα συν το ότι μου ξεκούμπωσαν μια φορά τα bits από τις υποδοχές τους και όταν πήγα να το ξεβιδώσω τις σακάτεψα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Havic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω ενα τετοιο stanley αλλα μου τη δινει ειναι καπως βαρυ..

 

Κοιταξα και εγω μια μπαταρια BUlle που εχω (χωρις να την ανοιξω) φαινεται οτι εχει 18650 μπαταριες απο τη γρυλια στο πλαι.. καλο αυτο .. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

5 είναι δεν εχει άλλο. Τα 20V και 18V είναι τα ίδια εργαλεία. 20 τα λένε στο Αμερικα 18 τα λένε σε εμάς

Το ίδιο συμβαίνει και στα 10.8 και στα 12V

 

Αν τις φορτίσεις τις 5 δίνουν 20V απλά αλλοι λένε 3.6 επι 5 μας κάνει 18 και άλλοι ότι 4χ5 μας κάνει 20 :) 


Στο Αμέρικα δεν μπορούν να έχουν τα ίδια με τον υπόλοιπο κόσμο.

 

Τώρα αφού ξεκίνησαν και στην Ευρώπη τα 20V, μπορεί να τα βγάλουν με 21v
5 τεμάχια  χ  4.2v που είναι ο κόφτης στην φόρτιση = 21v 

 

God bless America amer.gif κ.τ.λ.  κ.τ.λ. κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Μεγείες σε όλους τα νέα παιχνίδια ! :D

Αγάπη το σετάκι με τις μύτες έχει και σπεσιαλ βλέπω ή κάνω λάθος?

 

@giorgos2187

Σαν συμπλήρωμα αυτών που σου είπαν τα παιδιά θα προσθέσω ότι "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός! "  :)

Στο θέμα τώρα με τις κολώνες / βάσεις.

Αφού θα τις λύσεις για να περάσεις τις σοκοροταινίες καλό είναι να κάνεις και κανα δυο πράματα ακόμα :

1. τα ποδαρικά που θα πατάει η κολώνα στο πάτωμα κανόνισε να είναι μόνο τρία και όχι τέσσερα (δύο εμπρός και ένα πίσω) !

2. Τα ποδαρικά που θα πατάει το ηχείο πάνω στην κολώνα, να είναι επίσης τρία!

και τα δυο αυτά για να πατάει στα σίγουρα χωρίς καμία περίπτωση να αναπτυχθεί δυναμικά θόρυβος από το κατά κανόνα ασύμετρο πάτημα των τεσσάρων ποδιών. Τα ποδαράκια δεν είναι απαραίτητο να είναι ελαστικά, ίσα -ίσα μάλλον είναι ακαλύτερα να είναι άκαμπτα.

3. Αν κατάλαβα η κολώνα είναι κλειστή.  Οπότε όταν την λύσεις, πάρε κανα δυο πάνινες σσακούλες , γέμισέ με ψιλή άμμο (π.χ. θαλάσσης) και βάλετα μέσα στην κολώνα να αποκτήσει μάζα.

Επίσης , καλό είναι αυτές οι κατασκευές να γίνονται και κολλητές.

 

Καλή συνέχεια και ακόμα καλύτερες ακροάσεις ! :D

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα test τη βάση δραπάνου του Lidl  που είναι αρκετά καλή για τα 20e που κάνει, αλλά της έκανα και μερικές βελτιώσεις.

 

Αρχικά άλλαξα τα m6 allen  που είχε με πεταλούδες για μεγαλύτερη ευκολία και επίσης άλλαξα τις ροδέλλες με λίγο πιο χοντρές για να μην παίζει αρκετά.

 

Έκοψα και 15mm κόντρα πλακέ για μια μικρή βάση και τη βίδωσα πάνω.

 

Γενικά πολύ ευχαριστημένος με την αγορά.

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Kostas7GTR έγραψε:

................................................

Αρχικά άλλαξα τα m6 allen  που είχε με πεταλούδες για μεγαλύτερη ευκολία και επίσης άλλαξα τις ροδέλλες με λίγο πιο χοντρές για να μην παίζει αρκετά.

..............................

 

 

Δεν έκαναν κάποια αλλαγή από τότε που το πήρα (2-3 χρόνια) οι μπαγλαμάδες :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Asxetius said:

 

Δεν έκαναν κάποια αλλαγή από τότε που το πήρα (2-3 χρόνια) οι μπαγλαμάδες :)

Κοίτα εμένα σταμάτησε να παίζει δεξιά αριστερά που είχε λίγο τζόγο (το χερούλι λέω πάντα)

 

11 minutes ago, karmen1983 said:

Κωστα τετοια ποστ τα λατρευω :)

 

Θα ηθελα να δω φωτο απο το παγκο σου για να ειμαι ειλικρινης. Εφοσον φυσικα θελεις :)

Τον keter λες ή τα ηλεκτρονικά που φαίνονται λίγο στην pic ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Θα ηθελα να δω φωτο απο το παγκο σου για να ειμαι ειλικρινης.

^^ Πες πως γίναμε δύο ! ! :) 

 

Edit:  Ειναι περισσότερο το θέμα της τακτοποιημένης αταξίας για 'μένα, ε και κάτι prob παλμογράφου (Rigol είναι ? ) κάτι συρταράκια με πολιποίκιλο περιεχόμενο . . . 

Δεν θέλει και  πολλά  για να σου κινηθεί η περιέργεια ! :D

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Kostas7GTR έγραψε:

Κοίτα εμένα σταμάτησε να παίζει δεξιά αριστερά που είχε λίγο τζόγο (το χερούλι λέω πάντα)

 

Τον keter λες ή τα ηλεκτρονικά που φαίνονται λίγο στην pic ?

Τον παγκο εργασιας βρε με ολα τα ραφια κλπ. Πως εχεις τα εργαλεια σου στημενα και που μονταρεις να το πω απλα.

 

Απλα επειδη δεν αρεσει σε ολους να τα δειχνουν φυσικα μπορεις να αρνηθεις :)

Link to comment
Share on other sites

Kαι μιας και η κουβέντα για βελτιώσεις .

Υπάρχει τρόπος να κοπούν όλοι οι ασιθητοί τζόγοι από την κάθετη βάση.

 

2.jpg.a5f4d5a7b837ac2e07a31ef27d4c66aa_ED.jpg

 

Ελπίζοντας οτι η κατασκευή του σταθερού στελέχους της βάσης είναι αρκετά ανθεκτική.

Ένα σχίσιμο με το πριόνι πάνω στη κίτρινη γραμμή και μετά με μια βίδα σφίγγουμε τα χείλη του περιβλήματος / οδηγού της κινητής ράβδου και φεύγουν όλοι οι τζόγοι !

Και θα είναι και ρυθμιζόμενο, έτσι ώστε αν λόγω φθοράς αναπτυχθούν στο μέλλον τζόγοι, ένα σφιξιματάκι και όλα και πάλι σένια ! :D

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Κωστα :T:

 

Εισαι και εσυ απο αυτους που ειναι σε μικρο χωρο γμτ. Δε πειραζει ορεξη να υπαρχει :) 

Απο κινητι εθμαι αλλα νομιζω ο παλμογραφος ειναι rigol?

  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.