Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

πριν 28 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ζω για τη στιγμή που δεν θα μπορείς να στείλεις μήνυμα στο 13033, διότι θα έχεις βάλει φραγή στα ενοχλητικά 5ψηφια.?

 

Απο οτι διαβαζω σε αλλο φορουμ, να στειλεις μπορεις, απαντηση δε παιρνεις :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 9 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

 

Απο οτι διαβαζω σε αλλο φορουμ, να στειλεις μπορεις, απαντηση δε παιρνεις :p

Εγω εχω φραγη σε 5ψηφια, και ενω εχω αναφορες παραδοσης δεν εχω ποτε απαντηση.

 

edit

μολις δοκιμασα και με του πεθερου μου που επισης εχει φραγη, ιδια συμπεριφορα.

(και τα 2 wind/q)

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Q εδω.Στελνω και δεχομαι απαντηση εντος ολιγων λεπτων.

Την δευτερη φορα δε με στειλανε 2 φορες απαντηση.Αρα εχω ακομα μια φορα καβαντζα να βγω εξω? ?

 

Eχω και φραγη 5ψηφιων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Λαμπίτισες και Λαμπίτες: έστειλα μήνυμα στο 13033 (έχω φραγή στα 5ψηφια), γράφοντας τον κωδικό (6, στην περίπτωσή μου), το όνομα, το επώνυμο, την οδό, τον αριθμό και την πόλη.

Επειδή δεν αναφέρεται αυτό (αλλά θεωρείται αυτονόητο), απαραιτήτως συμπληρώνετε το όνομα της πόλης σας.

Ο μικρός μου αδελφός την ''πάτησε'' και δεν λάμβανε μήνυμα αποδοχής της μετακίνησής του, επειδή δεν έγραφε το όνομα της πόλης.

Στην περίπτωσή μου, μέσα σε μισό δευτερόλεπτο έλαβα μήνυμα που επέτρεπε τη μετακίνησή μου.

Αστειευόμενος, είπα στην πεθερά ότι εάν χρειαστεί κάτι, θα στείλω μήνυμα με κωδικό ''βοήθεια σε ηλικιωμένους''. Αν έχετε τέτοιο θάρρος με την πεθερά, τι να πει κι ο κοροναϊός?.

Κάμερα σε μένα: ελπίζω να μην δημιουργηθεί θέμα με το αν μένουμε στη Μυτιλήνη ή τη Λέσβο, ε; Ήρεμα ρωτάω:hehe:.

Στα σοβαρά τώρα: ναι, το σύστημα αυτό έχει ένα σωρό μειονεκτήματα. Δεν με σταμάτησε η αστυνομία, θα μπορούσα να πάω σουπερμάρκετ και να γυρίσω σαν κύριος σπίτι, παρά το γεγονός ότι ζήτησα να βγω για σωματική άσκηση.

Ναι, μπορείς να στείλεις μήνυμα και να μην πας πουθενά ή να κάνεις κατάχρηση στον αριθμό των sms που θα στείλεις.

Αλλά: εδώ έρχεται η ατομική ευθύνη και η ευθύνη όλων μας ως πολιτών του ελληνικού κράτους. Οι μετακινήσεις μας ας είναι οι απολύτως απαραίτητες, ας μην μπούμε στη διαδικασία να εκμεταλλευτούμε τις αδυναμίες του συστήματος, ας επικοινωνήσουμε με τις αρμόδιες αρχές εάν θέλουμε να μετακινηθούμε για άλλον -πλην των προβλεπόμενων- λόγο.

Νομίζω ότι και κατανόηση θα υπάρξει και ελαστικότητα (προσωπικά, ας πούμε, πρέπει να πάω με την πεθερά να πάρουμε λάδι μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Θα επικοινωνήσω με την αστυνομία και θα ζητήσω οδηγίες).

 

 

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του πλανήτη, που κυβέρνηση(κυβερνήσεις) αποφασίζει απαγόρευση κυκλοφορίας και ο κόσμος χαίρεται/κάνει πλάκα με αυτό.

 

Μεταξύ σοβαρού και αστείου το παραπάνω, μην μου πλακώσετε αναλύσεις του γιατί είναι αναγκαίο κακό η απαγόρευση.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

 Ναι, μπορείς να στείλεις μήνυμα και να μην πας πουθενά

Για φαντάσου για χαβαλέ να στείλεις μήνυμα για σούπερ μάρκετ και να μην πας. Εγώ την ίδια ώρα πάω στο ίδιο σούπερ, και μετά από τρεις μέρες βρίσκομαι θετικός. Ίσως από τις εταιρείες κινητής μπεις και εσύ σε καραντίνα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, yanni said:

Πρέπει να είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του πλανήτη, που κυβέρνηση(κυβερνήσεις) αποφασίζει απαγόρευση κυκλοφορίας και ο κόσμος χαίρεται/κάνει πλάκα με αυτό.

 

Μεταξύ σοβαρού και αστείου το παραπάνω, μην μου πλακώσετε αναλύσεις του γιατί είναι αναγκαίο κακό η απαγόρευση.

γιατί οι περισσότεροι το έχουν πάρει αψήφιστα.

Μίλησα με 3 φίλους το τελευταίο 2ωρο, και έχουν περίπου την ίδια κίνηση πεζών στους από κάτω τους δρόμους.

Σε 2-3 μέρες θα φάμε στρατό στο δρόμο... δεν θα το αποφύγουμε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έγινε απαγόρευση κυκλοφορίας και βλέπω πως οι περισσότεροι τώρα με τα sms περισσότερο έξω είστε παρά μέσα.

Παιδιά, για άλλο λόγο το έκαναν, όχι για να βρείτε ευκαιρία να βγείτε από το σπίτι!

 

Το ότι είμαστε σε λίγο καλύτερη μοίρα, προς το παρόν τουλάχιστον, δε πάει να πει πως πέρασε η πανδημία!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Lakisss said:

 

Βασικα επρεπε να τους πλακώσουν και στα χαστουκια οχι μονο να τους βρισουν.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Έγινε απαγόρευση κυκλοφορίας και βλέπω πως οι περισσότεροι τώρα με τα sms περισσότερο έξω είστε παρά μέσα.

Παιδιά, για άλλο λόγο το έκαναν, όχι για να βρείτε ευκαιρία να βγείτε από το σπίτι!

 

Το ότι είμαστε σε λίγο καλύτερη μοίρα, προς το παρόν τουλάχιστον, δε πάει να πει πως πέρασε η πανδημία!

 

Επιτρεψε με να απαντησω γιατι με πιασανε κατι ψιλα τα σκαγια.

Εχω ετοιμογεννη γυναικα.Πηγαμε το πρωι στην κλινικη για τον προγραματισμενο ελεγχο.

Αφου επικοινωνισε με τον γυναικολογο της και την ειπε να περιμενει μεχρι να παει κλινικη να δει

πως ειναι η κατασταση και να αποφασισει αν θα παμε η οχι εντελει πηγαμε.

Γυρισα την αφησα , κατοπιν κατεβηκα στο κατω οροφο που εχω την μητερα μου με προβλημα πιεσης

ειπαμε τι ψωνια θελαμε και εφυγα για ψωνια.Γυρισα και με πηραν τηλ. απο το φαρμακειο που ειχα δωσει παραγγελια

τα φαρμακα της  οτι ηρθαν και πηγα να τα παρω.

Αυριο θα ξανακατεβω ΑΝ μπορεσω να κλεισω ραντεβου στο ΙΚΑ για την αναρρωτικη μου.

Ολα καλα να πανε για ολους μεχρι την αλλη Δευτερα που θα ξαναπαμε κλινικη δεν εχω σκοπο να βγω αλλο εξω.

Δεν εχω ορεξη ουτε για βολτες με τοσα που γινονται εξω αλλα και 2 μηνες που αναρρωνω το ΙΚΑ οπως γνωριζεις

σε δινει τα απαραιτητα οπωτε βολτες και χαζουλακια κομμενα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που περιγράφεις είναι ανάγκες. Προφανώς και δεν αναφέρομαι σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά στα άτομα που θα βγουν να πάνε μια βόλτα απ το φούρνο να πάρουν το πρωινό τους, στο πάρκο να περπατήσουν λιγάκι γιατί μπούχτισαν, θα βγάλουν 15 φορές το σκύλο βόλτα, θα πάνε κάθε μέρα σουπερμάρκετ από το να τα πάρουν όλα μια φορά κλπ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας το ουράνιο τόξο

 

Παράθεση

 

Η επόμενη μέρα μετά την πανδημία θα μας βρει σε έναν πολύ διαφορετικό κόσμο. Τα χρήσιμα διδάγματα μιας τραγωδίας

 

 

Ενοχλητικές αλήθειες
 

Περιμένοντας να προβάλει στον ουρανό το ουράνιο τόξο, ώστε να βγούμε από τα ατομικά μας καταφύγια, έχουμε μια καλή ευκαιρία για αναστοχασμό γύρω από τις πολλαπλές παθογένειες αυτού του εύθραστου πλανήτη- παθογένειες, που έμεναν στο περιθώριο της δημόσιας συζήτησης, αλλά έρχονται με εκρηκτικό τρόπο στην ημερήσια διάταξη στην εποχή της πανδημίας. Ήδη μπορούμε να μετρήσουμε ανάμεσα στα θύματα του κορωνοϊού ορισμένους ευρέως διαδεδομένους και τοξικότατους μύθους.
 

1. Οι πανδημίες (σήμερα ο COVID-19, χθές ο SARS και ο MERS) δεν είναι μόνο φυσικό φαινόμενο. Ασφαλώς ιοί μεταλλάσσονται καθημερινά με φυσικό τρόπο και μπορεί να περάσουν από τα άγρια ζώα σε κατοικίδια ή σε καλλιέργειες και από εκεί στον άνθρωπο, προκαλώντας επιδημίες. Ωστσόσο η πύκνωση και η επικινδυνότητα των επιδημιών ευνοούνται από ανθρώπινες δραστηριότητες που καταστρέφουν το φυσικό περιβάλλον- αποψίλωση δασών, ξέφρενη αστικοποίηση, καταστροφή βιότοπων, μαύρη αγορά άγριων ζώων- και δημιουργούν υγειονομικές βόμβες στην άκρως βιομηχανοποιημένη κτηνοτροφία. 
 

2. Όχι, απέναντι στον  COVID-19 δεν μοιραζόμαστε όλοι, πλούσιοι και φτωχοί, την ίδια μοίρα. Οι προνομιούχοι αυτού του μάταιου κόσμου θα προφυλαχτούν καλύτερα στις βίλες των βορείων ή των νοτίων προαστίων, θα κάνουν πιο εύκολα τεστ (γιαυτό και είναι τόσο δυσανάλογα αυξημένες οι περιπτώσεις επώνυμων που βρίσκονται θετικοί), θα έχουν πολύ καλύτερη ιατρική φροντίδα αν ασθενήσουν  και θα ατενίζουν το οικονομικό τους μέλλον με λιγότερη ανησυχία, χάρη στο προστατευτικό δίχτυ κάτω από το σκοινί. Κάποιοι από αυτούς, η κρεμ ντε λα κρεμ που λένε οι Γάλλοι, θα μετακινούνται με ιδιωτικά τζετ, ελικόπτερα ή γιωτ, ενώ υπάρχουν, όπως διαβάζουμε στον διεθνή Τύπο, και εκείνοι που αγοράζουν ιδιωτικά μπούνκερ, παλιά πυρηνικά καταφύγια στην εποχή του Ψυχρού Πολέμου, για να τη βγάλουν καθαρή σε κάθε περίπτωση.
 

3. Ο νεοφιλελευθερισμός δεν είναι λάθος, είναι έγκλημα εναντίον της ανθρωπότητας. Ύστερα από τέσσερις δεκαετίες περικοπών, το αποδυναμωμένο σύστημα Υγείας ορισμένων από τα πιο πλούσια κράτη του πλανήτη καταρρέει (Ιταλία) ή βρίσκεται στο χείλος της κατάρρευσης, με τα ποσοστά θνησιμότητας από την επιδημία να ξεπερνούν κατά πολύ εκείνα της Κίνας. Ταυτόχρονα γίνονται σήμερα ολοφάνερες οι δραματικές επιπτώσεις από την εγκατάλειψη του φαρμάκου, ενός ζωτικής σημασίας δημόσιου αγαθού, στις μεγάλες φαρμακευτικές εταιρείες, που δεν έχουν κανένα συμφέρον να κάνουν δαπανηρές έρευνες για εμβόλια έναντι των ιών ή να αφιερώνουν κονδύλια για τεστ, αποθηκεύοντάς τα για ώρα ανάγκης. Τους είναι πολύ περισσότερο προσοδοφόρο να πουλάνε φάρμακα αφού νοσήσει ο πληθυσμός. 
 

4. Παρόλα αυτά, οι κυβερνήσεις των ισχυρότερων κρατών δεν διανοούνται, για την ώρα, να αλλάξουν ρότα. Αναγκάζονται να πάρουν μέτρα έκτακτης ανάγκης, αλλά μόνο για να ξαναγυρίσουν στο business as usual το συντομότερο δυνατό, όπως έγινε και στη χρηματοπιστωτική κρίση του 2008- 2011. Ουσιαστικά ακολουθούν και πάλι το δίπολο σοσιαλισμός για τους πλούσιους, καπιταλισμός για τους φτωχούς. Τα κράτη θα πάρουν την πλειοψηφία των μετοχών στις αεροπορικές εταιρείες και άλλους “εθνικούς πρωταθλητές” που κινδυνεύουν να χρεοκοπήσουν, για να τις σώσουν με χρήματα των φορολογουμένων, αλλά τα μέτρα για την προστασία των λαϊκών εισοδημάτων για την ώρα υπολείπονται κατά πολύ των αναγκών- στην Ελλάδα περισσότερο κι από ό,τι συμβαίνει αλλού. 
 

5. Η αποσάθρωση της βιομηχανικής και αγροτικής παραγωγής πολλών χωρών το προηγούμενο διάστημα και η υπερδιόγκωση του τουρισμού, της εστίασης και της βιομηχανίας του θεάματος καθιστούν εξαιρετικά ευάλωτες τις περισσότερες Δυτικές οικονομίες απέναντι στην παρούσα κρίση. Ιδιαίτερη οξύτητα έχει το πρόβλημα για την Ελλάδα όπου οι εν λόγω κλάδοι έχουν μεγαλύτερο ειδικό βάρος από ό,τι συμβαίνει στις περισσότερες αναπτυγμένες χώρες.

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που διαφωνώ με την απαγόρευση κυκλοφορίας επιτρέπεται να πω τη γνώμη μου; Γιατί φοβάμαι μην με φάνε οι λύκοι που θα αναφέρουν ότι δεν νοιάζομαι για τις ευπαθείς ομάδες κτλ.  Βεβαίως και νοιάζομαι, ούτως η άλλως νοιαζομουν και πριν τον κορωνοιο. Και πριν τον κορωνοιο όταν ήμουν άρρωστος σπίτι καθόμουν και δεν ερχόμουν σε επαφή με άλλους. 

 

Να βγαίνω από το σπίτι και να το θεωρώ και προνομιο. Θα πρότεινα βέβαια (ακόμη και στον εαυτό μου το λέω) να μην είμαστε απόλυτοι με τις απόψεις μας αφού αυτό το γεγονός θα το κρίνουμε σε 6 μηνες, σε 2 χρόνια καλύτερα. Γιατί διαβάζω ότι βγήκε ένας από το σπίτι και τον έλεγαν δολοφόνο. Σε τι κοινωνία ζούμε δηλαδή και πόσο εύκολα διαμορφώνουμε άποψη για κάτι που μέχρι πριν 3 μήνες δεν είχαμε ιδέα. 

 

Ο Κηφισός σήμερα είχε μποτιλιάρισμα μέχρι το Ρέντη. Τελικά ποιοι έχουν κάτσει σπιτι; Εγώ μέσα είμαι 2 εβδομάδες. Κυρίως λόγω της άγνοιας για το τι συμβαίνει και όσο και να το παλεύω μέσα μου και να προσπαθώ να βρω ερμηνεια, με πιάνει το αίσθημα αυτοσυντήρησης και προστασίας της οικογένειάς μου και το παρατάω. Σαν γονιός έχει μπει στο DNA μου πλέον. Αλλά.... Ένα μεγάλο αλλά. 

 

Συνιστώ σε όλους πάντως ψυχραιμία και καθαρα μυαλά. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

 

Επιτέλους.....

 

Αν γινόταν και το χαρτάκι να μην γινόταν εκτύπωση αλλά να ερχόταν αυτόματα σε mail ή sms (συνδεδεμένα με την κάρτα προφανώς) θα ήταν ακόμα καλύτερα

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.