Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1014926/Technical_Briefing_22_21_09_02.pdf

 

Θάνατοι από μετάλλαξη Δέλτα στην Αγγλία εντός 28 ημερών από το θετικό τεστ . (Table 5)

Θετικοί ανεμβολίαστοι 219.716, νεκροί ανεμβολίαστοι 536, άρα το ποσοστό θανάτων των ανεμβολίαστων που έχουν κολλήσει την μετάλλαξη Δέλτα είναι 0.25%

Θετικοί εμβολιασμένοι (>14 μέρες από την δεύτερη δόση) 62.403, νεκροί 1091, άρα το ποσοστό θανάτων των εμβολιασμένων θετικών είναι 1,7%.

 

Η χαζή μου σκέψη είναι να υπολογίσω το 1.7/0.25=6.8. Δηλαδή οι εμβολιασμένοι που θα κολλήσουν την μετάλλαξη Δέλτα έχουν 6800% περισσότερες πιθανότητες να πεθάνουν από ότι οι ανεμβολίαστοι.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από sdim
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 55 λεπτά, το μέλος sdim έγραψε:

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1014926/Technical_Briefing_22_21_09_02.pdf

 

.............. Δηλαδή οι εμβολιασμένοι που θα κολλήσουν την μετάλλαξη Δέλτα έχουν 6800% περισσότερες πιθανότητες να πεθάνουν από ότι οι ανεμβολίαστοι.

 

 

 

Στη Ιατρική σχολή ενας καθηγητής  ειχε πεί το εξής : συνάδελφοι στην Ιατρική ουδέν απόλυτο πλήν της βλακείας.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

 

Είστε σίγουρα στατιστικολόγος;

Όχι αλλά έχω κάνει αρκετά μαθήματα στατιστικής.

 

Επισυνάπτω ξανά την πηγή, επίσημα στατιστικά της Βρετανίας. Δεν είναι δημιούργημα της φαντασίας μου ή κάποιο άγνωστο site.

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1014926/Technical_Briefing_22_21_09_02.pdf

 

Πάμε ξανά τα ίδια αλλά πιο αναλυτικά.

Θάνατοι από μετάλλαξη Δέλτα στην Αγγλία εντός 28 ημερών από το θετικό τεστ . (Table 5)

Με απλά λόγια μετρήσανε πόσοι βγήκανε θετικοί και στην συνέχεια πόσοι πεθάνανε. Μπορεί μετά τις 28 μέρες να "γυρίζουν" τα ποσοστά, μπορεί και όχι. Αυτά τα δεδομένα υπάρχουν, με αυτά προχωράω.

 

ΒΗΜΑ 1 - Ποσοστό θανάτων ανά κατηγορία

Ανεμβολίαστοι

Θετικοί 219.716

Νεκροί 536

Υπολογίζω το ποσοστό θανάτων: 536/219716 = 0.0024395.

Πολλαπλασιάζω με 100% και στρογγυλοποιώ προς τα πάνω στο δεύτερο δεκαδικό, το αποτέλεσμα είναι  0.25%

 

Εμβολιασμένοι (>14 μέρες από την δεύτερη δόση)

Θετικοί 62.403

Νεκροί 1.091

Υπολογίζω το ποσοστό θανάτων: 1091/62403 = 0.017483.

Πολλαπλασιάζω με 100% και στρογγυλοποιώ προς τα πάνω στο πρώτο δεκαδικό, το αποτέλεσμα είναι 1,8%. ΝΑΙ,  ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ, υπολόγισα χαμηλότερη θνητότητα εμβολιασμένων πριν.

 

 

ΒΗΜΑ 2 - Σύγκριση των ποσοστών θνητότητας

Θνητότητα ανεμβολίαστων: 0.25%

Θνητότητα εμβολιασμένων: 1.8%

 

Θνητότητα ανεμβολίαστων  / εμβολιασμένων= 0.25 / 1.8 * 100% = 13.88%. 

Θνητότητα εμβολιασμένων  / ανεμβολίαστων = 1.8 / 0.25 * 100% = 720% ΝΑΙ, έβγαλα λάθος αποτέλεσμα πριν αλλά το συμπέρασμα είναι το ίδιο.

 

Η θνητότητα των εμβολιασμένων είναι  720% μεγαλύτερη από αυτή των ανεμβολίαστων.

 

Επισυνάπτω πάντα τα γεγονότα και το σκεπτικό. Διόρθωσα τους υπολογισμούς αλλά το γεγονός παραμένει το ίδιο.

Οι εμβολιασμένοι που θα είναι θετικοί στην μετάλλαξη Δέλτα έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να πεθάνουν σε σχέση με τους ανεμβολίαστους.

 

 

Επισυνάπτω και τους πίνακες

image.png.873a48b334536b4afc387ef5f8498698.png

 

 

image.png.470a72e1cb5464f5fb082b715bc31f2b.png

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος sdim έγραψε:

Όχι αλλά έχω κάνει αρκετά μαθήματα στατιστικής.

 

Επισυνάπτω ξανά την πηγή, επίσημα στατιστικά της Βρετανίας. Δεν είναι δημιούργημα της φαντασίας μου ή κάποιο άγνωστο site.

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1014926/Technical_Briefing_22_21_09_02.pdf

 

Πάμε ξανά τα ίδια αλλά πιο αναλυτικά.

Θάνατοι από μετάλλαξη Δέλτα στην Αγγλία εντός 28 ημερών από το θετικό τεστ . (Table 5)

Με απλά λόγια μετρήσανε πόσοι βγήκανε θετικοί και στην συνέχεια πόσοι πεθάνανε. Μπορεί μετά τις 28 μέρες να "γυρίζουν" τα ποσοστά, μπορεί και όχι. Αυτά τα δεδομένα υπάρχουν, με αυτά προχωράω.

 

ΒΗΜΑ 1 - Ποσοστό θανάτων ανά κατηγορία

Ανεμβολίαστοι

Θετικοί 219.716

Νεκροί 536

Υπολογίζω το ποσοστό θανάτων: 536/219716 = 0.0024395.

Πολλαπλασιάζω με 100% και στρογγυλοποιώ προς τα πάνω στο δεύτερο δεκαδικό, το αποτέλεσμα είναι  0.25%

 

Εμβολιασμένοι (>14 μέρες από την δεύτερη δόση)

Θετικοί 62.403

Νεκροί 1.091

Υπολογίζω το ποσοστό θανάτων: 1091/62403 = 0.017483.

Πολλαπλασιάζω με 100% και στρογγυλοποιώ προς τα πάνω στο πρώτο δεκαδικό, το αποτέλεσμα είναι 1,8%. ΝΑΙ,  ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ, υπολόγισα χαμηλότερη θνητότητα εμβολιασμένων πριν.

 

 

ΒΗΜΑ 2 - Σύγκριση των ποσοστών θνητότητας

Θνητότητα ανεμβολίαστων: 0.25%

Θνητότητα εμβολιασμένων: 1.8%

 

Θνητότητα ανεμβολίαστων  / εμβολιασμένων= 0.25 / 1.8 * 100% = 13.88%. 

Θνητότητα εμβολιασμένων  / ανεμβολίαστων = 1.8 / 0.25 * 100% = 720% ΝΑΙ, έβγαλα λάθος αποτέλεσμα πριν αλλά το συμπέρασμα είναι το ίδιο.

 

Η θνητότητα των εμβολιασμένων είναι  720% μεγαλύτερη από αυτή των ανεμβολίαστων.

 

Επισυνάπτω πάντα τα γεγονότα και το σκεπτικό. Διόρθωσα τους υπολογισμούς αλλά το γεγονός παραμένει το ίδιο.

Οι εμβολιασμένοι που θα είναι θετικοί στην μετάλλαξη Δέλτα έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να πεθάνουν σε σχέση με τους ανεμβολίαστους.

 

 

Επισυνάπτω και τους πίνακες

image.png.873a48b334536b4afc387ef5f8498698.png

 

 

image.png.470a72e1cb5464f5fb082b715bc31f2b.png

 

Σύμφωνα με αυτά, καλύτερα να μην κάνουμε το εμβόλιο διότι αυξάνεται η πιθανότητα να πεθάνουμε αν κολλήσουμε... 

Τρομακτικό ακούγεται :hmm:

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, sdim said:

Όχι αλλά έχω κάνει αρκετά μαθήματα στατιστικής.

 

Και πέρασες κανένα; Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, ο τρόπος που κάνεις πράξεις και μεταφέρεις ακόμη και τα σφάλματα από στρογγυλοποιήσεις δεν περνά από μάθημα Α' έτους. Αν ειλικρινά δεν τρολλάρεις, σε παρακαλώ να δεις πιο συστηματικά κάποια πράγματα. Το 6.8x = 6800% δεν είναι σοβαρό πρόβλημα από μόνο του, αλλά μοιάζει να είναι ένα σύμπτωμα άλλων προβλημάτων.

 

Πάντως, (αν και κακώς κοιτάς την τεχνική αναφορά, γιατί δεν ξέρεις να την ερμηνεύσεις), αν μπεις στον κόπο να βάλεις τα νούμερα σε έναν πίνακα που λαμβάνει υπόψη ότι το 80% του πληθυσμού είναι πλήρως εμβολιασμένο, τα χονδρικά νούμερα που θα βρεις είναι τα εξής (με ΤΕΡΑΣΤΙΟ αστερίσκο, γιατί έχεις 50k unlinked, τεράστια bins για ηλικιακά δεδομένα, διαφορετικές ημ/νίες αναφοράς, διαφορετικούς πληθυσμούς αναφοράς, ...):

		Vaxxed		Normalized unvaxxed
Delta cases	113,823		1,314,344
Total Deaths	1,091 (0.96%)	2,712 (0.21%)

 

Εν ολίγοις, στο ιδανικό σενάριο, που δε λαμβάνει υπόψη ότι οι ευπαθέστεροι και πιο βεβαρημένοι είναι ήδη εμβολιασμένοι, οι ανεμβολίαστοι και μερικώς εμβολιασμένοι νοσούν και πεθαίνουν με συχνότητα που θα προκαλούσε 2712 θανάτους. Ναι, με μικρότερο ποσοστό, το οποίο όμως δε μας λέει απολύτως τίποτα μόνο με αυτά τα στοιχεία, μεταξύ άλλων γιατί οι θάνατοι ΔΕΝ αντιστοιχούν σε αυτές τις νοσήσεις, απλώς συμβαίνουν ταυτόχρονα την ίδια περίοδο καταγραφής. Και δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμη να μιλάμε για συνέπειες βαριάς νόσησης σε επιβιώσαντες στις δύο ομάδες.

 

ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΣΕ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ.

Αν θέλεις να κάνεις έναν υπολογισμό, το δυσκολότερο βήμα είναι να βρεις το σύνολο δεδομένων που τον κάνει δυνατό.

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τις πράξεις τις διόρθωσα.

Παρέθεσα τα γεγονότα στα οποία βασίζω το σκεπτικό μου.

 

Παραθέτω ένα αποτέλεσμα που βασίζεται σε επίσημα δεδομένα. Τα unlinked δεδομένα είναι ακριβώς αυτό, unlinked.\

Δεν ξέρουμε ούτε αν υποστηρίζουν το συμπέρασμά μου ούτε αν έρχονται σε αντίθεση με αυτό. Τα παράπονα σε αυτούς που καταγράφουν τα στοιχεία. Επίσημα δεδομένα κράτους είναι, όχι δικά μου.

 

Ότι συμπέρασμα και να βγάλει κανείς, ακόμα και το 100% να εμβολιαστεί, το lockdown έρχεται και οι μακροχρόνιες παρενέργειες του εμβολίου είναι ακόμα άγνωστες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

Πάντως εγώ ανησυχώ με αυτά που διάβασα διότι είμαι εμβολιασμένος και αν κολλήσω τώρα είναι πιθανότερο να πεθάνω.

 

  Reveal hidden contents

 

 

kokkalis-oh-snap.gif

  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος sdim έγραψε:

Τις πράξεις τις διόρθωσα.

Παρέθεσα τα γεγονότα στα οποία βασίζω το σκεπτικό μου.

 

Παραθέτω ένα αποτέλεσμα που βασίζεται σε επίσημα δεδομένα. Τα unlinked δεδομένα είναι ακριβώς αυτό, unlinked.\

Δεν ξέρουμε ούτε αν υποστηρίζουν το συμπέρασμά μου ούτε αν έρχονται σε αντίθεση με αυτό. Τα παράπονα σε αυτούς που καταγράφουν τα στοιχεία. Επίσημα δεδομένα κράτους είναι, όχι δικά μου.

 

Ότι συμπέρασμα και να βγάλει κανείς, ακόμα και το 100% να εμβολιαστεί, το lockdown έρχεται και οι μακροχρόνιες παρενέργειες του εμβολίου είναι ακόμα άγνωστες.

τις διόρθωσες ? μάλλον δεν κατάλαβες τι διόρθωσες..... αν και ενα πράγμα δεν μπορω να αντιληφθω, τι ακριβως σημαίνει η ανάλυσή σου και σε τι ακριβως ειναι χρήσιμη και τι αποδεικνύει.....

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xdoc said:

τις διόρθωσες ? μάλλον δεν κατάλαβες τι διόρθωσες..... αν και ενα πράγμα δεν μπορω να αντιληφθω, τι ακριβως σημαίνει η ανάλυσή σου και σε τι ακριβως ειναι χρήσιμη και τι αποδεικνύει.....

 

Τι δεν καταλαβαίνεις ?
Βλέπει το θέμα σφαιρικά... και στο αποδεικνύει με επιστημονικό τρόπο όπως απέδειξε στους συνανθρώπους του πως η Γη είναι επίπεδη (να, βλέπετε ? η θάλασσα και ο ορίζοντας είναι ίσιος όχι καμπύλη, οπότε η Γη είναι επίπεδη)

  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος acct έγραψε:
		Vaxxed		Normalized unvaxxed
Delta cases	113,823		1,314,344
Total Deaths	1,091 (0.96%)	2,712 (0.21%)

.

Τα στατιστικά αυτά από που προκύπτουν;

Υποψιάζομαι ότι αφορούν όχι την θνητότητα αλλά την θνησιμότητα.

Το παράδειγμα που ανάφερα αφορά την θνητότητα.

 

Θνησιμότητα: οι νεκροί επί του συνόλου

Θνητότητα: οι νεκροί επί των θετικών.

 

Θεωρώντας ότι είναι σωστά τα στατιστικά που παρέθεσες, το συμπέρασμα είναι ότι ένας εμβολιασμένος έχει λιγότερες πιθανότητες να πεθάνει από την μετάλλαξη Δέλτα αλλά ΑΝ βγει θετικός τότε έχει περισσότερες πιθανότητες να πεθάνει σε σχέση με έναν ανεμβολίαστο που έχει βγει θετικός.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος sdim έγραψε:

Τα στατιστικά αυτά από που προκύπτουν;

Υποψιάζομαι ότι αφορούν όχι την θνητότητα αλλά την θνησιμότητα.

Το παράδειγμα που ανάφερα αφορά την θνητότητα.

 

Θνησιμότητα: οι νεκροί επί του συνόλου

Θνητότητα: οι νεκροί επί των θετικών.

 

Θεωρώντας ότι είναι σωστά τα στατιστικά που παρέθεσες, το συμπέρασμα είναι ότι ένας εμβολιασμένος έχει λιγότερες πιθανότητες να πεθάνει από την μετάλλαξη Δέλτα αλλά ΑΝ βγει θετικός τότε έχει περισσότερες πιθανότητες να πεθάνει σε σχέση με έναν ανεμβολίαστο που έχει βγει θετικός.

 

Τσάμπα του τα γράφεις, ο @acct είναι μπετατζης και δεν θα τα καταλάβει. Το συμπέρασμα που γράφεις με ανησυχεί πάντως.

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος sdim έγραψε:

Θεωρώντας ότι είναι σωστά τα στατιστικά που παρέθεσες, το συμπέρασμα είναι ότι ένας εμβολιασμένος έχει λιγότερες πιθανότητες να πεθάνει από την μετάλλαξη Δέλτα αλλά ΑΝ βγει θετικός τότε έχει περισσότερες πιθανότητες να πεθάνει σε σχέση με έναν ανεμβολίαστο που έχει βγει θετικός.

Όχι, κάνεις λάθος. Αλλά δε θα μπω στον κόπο να σου πω τους 2 λόγους που βρήκα εγώ, με το φτωχό μου μυαλό, από τα στατιστικά που παρέθεσες. Ούτως ή άλλως θα συνεχίσεις να πιστεύεις ότι είναι καλύτερα να μην εμβολιαστεί κάποιος.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Η κυβερνησάρα και με τη βούλα  με θεωρεί ανεμβολίαστο για την δουλειά, αλλά μια χαρά εμβολιασμένος θεωρούμαι για να πάω στο σινεμά, για καφέ, στο γήπεδο. Να δουλέψω δε μπορώ χωρίς να πληρώσω rapid, αλλά μπορώ με το πιστοποιητικό μου να μπω να ψωνίσω βιβλία :hehe: 

 

Έκλεισα για εμβόλιο 13/09. Moderna (όντας μοντέρνος άνθρωπος).

Λέτε να μου το κάνουν;

Λέτε να το ακυρώσω τώρα που έχω πιο πολλές πιθανότητες να πεθάνω; :o ?

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.