Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

30 minutes ago, salde said:

Σιδερένιος suboy. 
Το άγχος, το περιγράφεις ορθότατα. Η ψυχραιμία που λες είναι απολύτως αναγκαία. Πέραν του καρδιολόγου, σου έχουν αναφέρει κάτι για την συνέχεια; Αν θα σε παρακολουθούν, σε κάποιο είδος προγράμματος ρωτώ, κάποιου είδους χρονοδιάγραμμα. Μικροβιολογικές, περιοδικά τεστ, κάποια άλλη εξέταση ή απλώς κινούνται στην λογική βλέποντας και κάνοντας.

Στο σπίτι μένεις μόνος; Σου έδωσαν κάποιου είδους οδηγία για την καθημερινότητα; Έχεις πληροφορηθεί αν στο κτίριο της εργασίας υπάρχουν άλλα κρουσματα;
Σιδερένιος και πάλι!

 

Σε ευχαριστώ!

Το άγχος εύκολα σε ρίχνει και νιώθεις αδύναμος ψυχικά και μετά ντόμινο.

 

Μετά το πρώτο θετικό τεστ με κάλεσαν από τον ερυθρό σταυρό (Rotes Kreuz) μέσα στην πρώτη βδομάδα για να κάνω και δεύτερο τεστ. Ήμουν σε καραντίνα περίπου 3 βδομάδες. Μου έστειλαν να συμπληρώσω αναλυτικά συμπτώματα και ημερομηνία που εμφανιστήκαν ή συνεχίζουν καθώς και τα άτομο που έχω έρθει σε επαφή. Κάθε τεστ είχε 2 βδομάδες isolation γιαυτό και έκανα το τεστ 26/11. Σε εμένα δεν ήρθαν, αλλά σε αυτόν στην δουλειά νομίζω πήγαν 2 φορές για να ελέγξουν αν είναι όντως σε καραντίνα.  Μετά μίλησα με τον οικ. γιατρό (hausarzt) και για να είμαστε σίγουροι με παρέπεμψε να κάνω εξετάσεις καρδιά και πνευμόνια. Σε γενικές γραμμές πρώτα μιλάς με τον οικ. γιατρό και εκείνος σε κατευθύνει.

 

Το ΣΚ που μας πέρασε έγιναν μαζικά τεστ εδώ για να έχουν μια εικόνα της κατάστασης. Δεν ήταν υποχρεωτικό αλλά η συμμετοχή του κόσμου ήταν μεγάλη. Συζητάνε για 3ο lockdown. Κρούσματα (ενεργά) στην εργασία μου δεν υπάρχουν. Γενικά ήμασταν αρκετά προσεχτικοί και τυπικοί (αν και όπως φαίνεται ποτέ δεν ξέρεις με τον covid).

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 3 ώρες, το μέλος suboy έγραψε:

2 βδομάδες είχα δυσκολία στην αναπνοή. Ένοιωθα ότι δεν μου φτάνει ο αέρας.

 

Έχω ακριβώς την ίδια αίσθηση τις τελευταίες δέκα μέρες!!! Έλεγα θα φταίει το άγχος, μετά είπα θα φταίει η μάσκα...

Υπάρχει πιθανότητα να έχω κορονοϊό με βάση αυτό; Πρέπει να κάνω τεστ; Ξέρετε αν θα πρέπει να μείνω σε καραντίνα αν βγεί θετικό; Ρωτάω επειδή έχω κανονίσει για καφέ το Σ/Κ :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Simon said:

 

Έχω ακριβώς την ίδια αίσθηση τις τελευταίες δέκα μέρες!!! Έλεγα θα φταίει το άγχος, μετά είπα θα φταίει η μάσκα...

Υπάρχει πιθανότητα να έχω κορονοϊό με βάση αυτό; Πρέπει να κάνω τεστ; Ξέρετε αν θα πρέπει να μείνω σε καραντίνα αν βγεί θετικό; Ρωτάω επειδή έχω κανονίσει για καφέ το Σ/Κ :p

 

Δεν ξέρω αν με τρολάρεις αλλά,

 

1) Από την ενημέρωση κιόλας για την επαφή και πριν κάνω το τεστ ήμουν σε καραντίνα για 10 μέρες. Ενημέρωσα asap τους ανθρώπους που είχα δει τις τελευταίες τουλάχιστον 5 μέρες. Όσους μπορούσα να θυμηθώ.

2) 10 μέρες με οποιαδήποτε μη φυσιολογική λειτουργία του οργανισμού και να μην έχεις πάει έστω για ένα rapid στην μέση της πανδημίας δεν είναι και σοφό.

3) Η καραντίνα είναι την ασφάλεια όλων. Αρκετές φορές σκεφτόμουν μήπως είμαι ασυμπτωματικός και δημιουργήσω πρόβλημα σε κάποιον άλλο.

 

Το άγχος , στρες κτλ είναι πολύπλοκο θέμα. Το rapid τεστ είναι 20 λεπτά και θα ξέρεις τι συμβαίνει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Simon said:

Ξέρετε αν θα πρέπει να μείνω σε καραντίνα αν βγεί θετικό;

εννοείται! Αυστηρή κιόλας. Και δεν είναι το τι λέει ο νόμος η ουσία του προβλήματος. Τίποτα να μην έλεγε ο νόμος εσύ από μόνος σου θα έπρεπε να το κα΄νεις. Κι η καραντίνα σε περίπτωση που κάποιος είναι διαπιστωμένα φορέας, καλό να είναι και εντός του σπιτιού. Για προστασία τόσο δική σου όσο και των άλλων.

Τώρα για τα υπόλοιπα, μίλα καλύτερα με γιατρό. Αν όντως νιώθεις αλλαγή στην αναπνοή και δεν είναι ιδέα σου, λογικά θα σε στείλει για τεστ αλλά καλύτερα μίλα με γιατρό (δεν είναι μονάχα η COVID19 που μπορεί να εμφανίσει σύμπτωμα στην αναπνοή, είναι ένα σωρό ασθένειες). Ούτως ή άλλως κάνε και θερμομέτρηση σπίτι.

 

 

18 minutes ago, Simon said:

Ρωτάω επειδή έχω κανονίσει για καφέ το Σ/Κ :p

στον καφέ μπορείς να πας αν καπνίσεις και δυο τρία τσιγαράκια.

Σοβαρολογώντας όμως, ακόμα κι αν σου πουν ότι βρέθηκες θετικός σε SARSCOV2 είναι πολύ σημαντικό -και δύσκολο για πολλούς, αναλόγως του χαρακτήρα πάνε αυτά- να μην φρικάρεις. Έσο θαρραλέος αλλιώς θα σε λέω γκέουρα κάθε πρωί. Κι αυτό το τελευταίο τραστ μι δεν το θες. Αν κολλήσεις και δεν απαιτείται νοσοκομείο, καραντίνα σκληρή. 

6 minutes ago, suboy said:

Δεν ξέρω αν με τρολάρεις αλλά,

σε διάβασε και αγχώθηκε, βγάζει το άγχος του με το χουμόρ περί καφέ. That's my guess. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

OFF TOPIC

 

πριν 27 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

σε διάβασε και αγχώθηκε, βγάζει το άγχος του με το χουμόρ περί καφέ. That's my guess. 

 

Spoiler

Και πού ξέρω εγώ αν ο φ117 και ο σουμποι δεν είναι ηθοποιοί που τους πληρώνουν για να το παίζουν άρρωστοι; 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Simon said:

Και πού ξέρω εγώ


για αυτό καπνίζεις το τσιγαράκι. Δεν ξέρεις και στο δείχνουν τα φύλλα καπνού. Τράβα και μίλα με γιατρό αν βλέπεις αλλαγή στην αναπνοή.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Simon έγραψε:

 

OFF TOPIC

 

 

  Hide contents

Και πού ξέρω εγώ αν ο φ117 και ο σουμποι δεν είναι ηθοποιοί που τους πληρώνουν για να το παίζουν άρρωστοι; 

 

 Μας χακάρουν τους λογαριασμούςςςςςςς!!!!!! 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

 

OFF TOPIC

 

 

  Hide contents

Και πού ξέρω εγώ αν ο φ117 και ο σουμποι δεν είναι ηθοποιοί που τους πληρώνουν για να το παίζουν άρρωστοι; 

 

I find your luck of faith disturbing?.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

τέτοια να λενε κι όταν δουν τα αποτελέσματα σε κάλπη θα απορούν πώς συνέβη. Πέραν των άλλων, στείλε του χαιρετίσματα του γερμανού γιατρού και να έρθει να συζητήσουμε τον αποικισμό σε άλλο Γαλαξία. Προς το παρόν είναι πρόωρο να αρνείται ή να δέχεται κάποιος τον εμβολιασμό, σε εμάς τουλάχιστον. Μέχρι να φτάσει η σειρά σου θα χει ανέβει η ομαδάρα κατηγορία, οπότε μπορούμε να συζητάμε πιο επείγοντα ζητήματα. Αν δέχομαι να παντρευτώ την Μόνικα Μπελούτσι και τέτοια. Θα λέω «δεν δέχομαι», θα μου λες «αν δεν δεχθείς να την παντρευτείς τότε να υπογράψεις ότι δεν θα τρως χαβιάρι» και τέτοια. Πιο σύντομα θα εμφανιστεί η Μόνικα να ερωτηθεί για τον γάμο παρά το εμβόλιο.

Έχει ρωτήσει εδώ μέσα κάποιος από εσάς αν θα εμβολιαστεί, πότε και πώς;

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

λάθος απάντηση γιατί ρώτησα ανεπισήμως εγώ. Όποτε νιώσεις πολύ ανεβασμένος και θες κάποιον να σου μαυρίσει την ψυχή θυμησε μου να σου πω τι μου ειπώθηκε.

 

Οκ, διαχωρίζω τη θέση μου από τα προηγουμένως λεχθέντα. Τι σου ειπώθηκε;

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

είναι λίγα τα εμβόλια. Αρχίζουν από το υγιειονομικό προσωπικό. Ο δικός μου γιατρός το θεωρεί ακίνδυνο και συμπλήρωσε την αίτηση. Μέχρι στιγμής ο εμβολιασμός τους είναι εθελοντικός (ποιος θέλει να εμβολιαστεί ας το δηλώσει).
Είχα την εντύπωση ότι όταν εμφανιστούν και τα υπόλοιπα εμβόλια θα έχουμε κάποιου είδους δυνατότητα επιλογής, θέλω το Α ή το Β. Κάνε όρεξη, όποιο υπάρχει, με τα μέχρι στιγμής δεδομένα μάλλον χλωμό να είναι αρκετά. Επίσης δεν γνωρίζει να μου πει πως θα γίνει ο εμβολιασμός σε άτομα που δεν μπορούν να κινηθούν (με αφορά, όχι ατομικά), θεωρεί ότι δεν  είναι πιθανό να με βάλουν στην πρώτη γραμμή εμβολιασμών κοινού αλλά δεν έχει καμια ενημέρωση για το πώς θα γίνει με προτεραιότητες κλπ. Έτσι όπως το βλέπει μάλλον απίθανο να προλάβω εντός Ιανουαρίου. 

Εκείνο που με δυσαρέστησε ήταν ότι από ότι φαίνεται δεν θα έχω επιλογή εμβολίου (μάλλον θα προτιμούσα να κάνω αυτό εδώ κι όχι τα άλλα τα κλασσικά) συν το γεγονός ότι αν καθυστερήσει έτσι το πράγμα θα αργήσετε να εμβολιαστείτε όσοιαπό εσάς θέλετε και δεν ανήκετε σε ομάδα κινδύνου, το οποίο εμμέσως σημαίνει ότι δυσακολεύει και για εμένα το χρονοδιάγραμμα που είχα στο μυαλό μου (είναι άλλο να κυκλοφορώ κινδυνεύοντας κάπως εγώ και τριγύρω μου να υπάρχει 1 στους10 με λοίμωξη κι άλλο αν τριγύρω μου είναι 6 στους 10 πιθανοί φορείς).

Τέλος πάντων ελπίζω να διαψευσθεί και να είναι απλώς ελλιπής ενημέρωση από τον ΕΟΔΥ (ο γιατρός είναι στο Αττικόν, στα εξωτερικά τον έχουν τώρα που είναι το ένα από τα νοσοκομεία του ΕΚΠΑ, όχι στην έδρα του Τσιόδρα, στον άλλον, θεωρητικά αυτοί έχουν καλή ενημέρωση εκ των έσω)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να μη βλέπω λόγο να υπάρχει επιλογή εμβολίου, ιδιαίτερα όσο τα δύο διαθέσιμα είναι mRNA.

Αυτό που βλέπω στο δικό μου μικρόκοσμο είναι ότι οι αρνητές είναι άτομα που στατιστικά και να κολλήσουν δε θα πάθουν τίποτα. Οπότε σκέφτονται μάλλον στα μπαλάκια μας κι εμάς Κωστής Παλαμάς. Live and let die ...

Αρχίζω να απογοητεύομαι. Ακούω αρνητικές απόψεις επί του εμβολίου από μη ιατρικό προσωπικό εργαζόμενα σε νοσοκομεία και αισθάνομαι ότι αυτό το πολυπόθητο 70% ούτε που θα το πλησιάσουμε. Εναποθέτω τις όποιες ελπίδες στο να μη χρειάζεται πάνω από 50% για μια ισχυρή κάμψη της πανδημίας.

Δόξα Τον Ιησού που δεν έχω φατσοβιβλίο, θα είχα πάρει το διαδικτυακό καλάσνικοφ (ακούω από άλλους που έχουν φατσοβιβλίο).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, f117 said:

Αρνητικό κ το μοριακό! Μυρίζω ένα 5% θα έλεγα..

Τεταρτη πάλι ραπιντ κ αν είναι αρνητικό πάμε για δουλειά :)

 

Μια χαρά. Πόσες μέρες διαφορά είχαν τα 2 τεστ? Ct value σου έδωσαν?

Η γυναίκα μου έκανε ένα 38 για ένα απόγευμα βράδυ μόνο (πήρε ένα ponstan) και μετά 4-5 μέρες χωρίς γεύση / όσφρηση. Την 6 περίπου μέρα όλα ρολόι.

Μας δίνουν από 3 μήνες μέχρι χρόνια ανοσία. Θέλω να δω πως μπορώ να κάνω το τεστ αντισωμάτων (αν το λέω καλά).

Είχες κάποια ενημέρωση σχετικά με ανοσία,αντισώματα κτλ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο! Οι Γερμανοί παρτάκηδες; Πρώτη φορά ξανάγινε:

 

131670412_214484993499881_25730895648048
WWW.DAILYPOST.GR

      Παρόλο που η Ευρωπαϊκή Ένωση προχωρά σε διαπραγματεύσεις και αγορές εμβολίων ως ενιαίος θεσμός, η Γερμανία με μια κίνηση την παρακάμπτει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος suboy έγραψε:

 

Μια χαρά. Πόσες μέρες διαφορά είχαν τα 2 τεστ? Ct value σου έδωσαν?

Η γυναίκα μου έκανε ένα 38 για ένα απόγευμα βράδυ μόνο (πήρε ένα ponstan) και μετά 4-5 μέρες χωρίς γεύση / όσφρηση. Την 6 περίπου μέρα όλα ρολόι.

Μας δίνουν από 3 μήνες μέχρι χρόνια ανοσία. Θέλω να δω πως μπορώ να κάνω το τεστ αντισωμάτων (αν το λέω καλά).

Είχες κάποια ενημέρωση σχετικά με ανοσία,αντισώματα κτλ?

 

Την ίδια στιγμή τα έκανα τα τεστ....ένα μετά το άλλο....

Ct value??? μπα...τι ειναι αυτό?

Ανοσία μου είπαν απλά οτι το κολλάω πιο δύσκολα τώρα....όχι οτι δεν το κολλάω και yolo 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.