Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

1 hour ago, schumifer said:

Όταν ο φίλος Α δεν κάνει το εμβόλιο της γρίππης, αν και όταν κολλήσει γρίππη θα την περάσει λίγο πιο βαριά. Ο Α είναι νέος, αθληταράς και δεν αρρωσταίνει ποτέ, έχει τη γρίππη γραμμένη στο αριστερό τριχωτό του εξάρτημα. Και δεν έχει άδικο για τον εαυτό του. Όταν όμως κ. Άλφα μεταδώσεις τη γρίππη στον παππού, τον ανοσοκατεσταλμένο, τον καρκινοπαθή, αυτόν με τη νεφρική, ηπατική, καρδιακή ή αναπνευστική ανεπάρκεια έχεις εξασφαλίσει μερικές μέρες δύσκολες, και για κάποιους από αυτούς ένα σχετικά αργό και βασανιστικό πέρασμα στον άλλο κόσμο. Και δε φαντάζομαι να πιστεύεις ότι όλοι αυτοί έχουν ταμπελάκι πάνω τους, ή ότι θα ξέρεις πότε θα έχεις γρίππη ή κάποια άλλη ίωση...

Αυτό δε θα το έχει κάνει το κράτος, η Εκκλησία, η κοινωνία ή το φαινόμενο του θερμοκηπίου. ΕΣΥ θα το έχεις κάνει.

Η Ατομική ευθύνη υπάρχει ανεξαρτήτως αν θέλουμε να τη φορτώνουμε αλλού. Είναι πολύ κρίμα να έχουμε τη δυνατότητα να βοηθήσουμε ανθρώπους και να επιλέγουμε να μην το κάνουμε.

 

Στην Ελλάδα βέβαια ίσως να είναι ατομική ευθύνη το να μην κάνεις το εμβόλιο γρίππης, για να μην το στερήσεις από αυτόν που το χρειάζεται :p 

Αυτά συμβαίνουν όταν το εμβολιαστικό πρόγραμμα είναι για τα πανηγύρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γιατί δεν παραγγέλνουν το φάρμακο και περιμένουν το εμβόλιο;

 

Παράθεση

 

Γιατί, λοιπόν, δεν παραγγέλνουν το φάρμακο από τις ΗΠΑ και περιμένουν ένα εμβόλιο με άγνωστη ουσιαστικά αποτελεσματικότητα; (Δεν γνωρίζουμε καν, για παράδειγμα, κατά πόσον οι εμβολιασμένοι μπορούν περαιτέρω να μεταδώσουν τον ιό ούτε για πόσον καιρό διαρκεί η όποια ανοσία). Ένα εμβόλιο, που ακόμη και στην καλύτερη των περιπτώσεων θα φανεί (αν φανεί) χρήσιμο επιδημιολογικά μετά τον Σεπτέμβρη του 2021; 

 

Το θέμα βρίσκεται αλλού: Το φάρμακο αυτό ΔΕΝ είναι κατάλληλο για να χορηγηθεί σε κάποιον που εισάγεται στο νοσοκομείο σε βαριά κατάσταση ή/και καταλήγει στην εντατική. Πρέπει να χορηγηθεί νωρίς, κατά την περίοδο που ακόμη τα συμπτώματα είναι ήπια ως μέτρια, έτσι ώστε οι εισαγωγές στα νοσοκομεία και στις ΜΕΘ να μειωθούν κατά περίπου 70%. 


Επομένως, για ν' αποδώσει το φάρμακο, θα πρέπει και πάλι να στηθεί ένα σύστημα πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας (ΠΦΥ), στο οποίο να καταφεύγει όποιος παρουσιάσει συμπτώματα κόβιντ, ώστε να γίνεται διάγνωση και να του χορηγούν το φάρμακο στο σπίτι (με επισκέπτες γιατρούς ή νοσοκόμους κ.λπ.). Δεν είναι, φυσικά, τυχαίο ότι όλες οι προτάσεις της επιστημονικής κοινότητας, και του ίδιου του ΠΟΥ, για στοχευμένα επιδημιολογικά μέτρα, αντί του μεσαιωνικού οριζόντιου λοκντάουν, προϋποθέτουν την επένδυση στην ΠΦΥ. 


Ο βαθύτερος, λοιπόν, λόγος για τον οποίο επιμένουμε δογματικά στα καταστροφικά λοκντάουν, παρά το τεράστιο κόστος και την αποτυχία τους στον έλεγχο της μετάδοσης, κι έχουμε αποκλείσει κάθε άλλη φαρμακευτική παρέμβαση εκτός από το εμβόλιο είναι ένας και βασικός: Η ελλαδική κυβέρνηση δεν έχει την παραμικρή πρόθεση να επενδύσει στην ΠΦΥ, αφού τα μνημόνια και η Μητέρα Γερμανία δεν της το επιτρέπουν. 

 

Τουναντίον, ακόμη και εν μέσω συνδημίας, η αποψίλωση του ΕΣΥ συνεχίζει ακάθεκτη το θεάρεστο έργο της. Πράγματι, για το 2021, στην εκθεση του προυπολογισμού για την υγεία, θα έχουμε κατα 500 εκατομμύρια ευρώ μειωμένες τις κρατικές δαπάνες και ειδικά στην ΠΦΥ κατα 20% (βλ. Πίνακα 2.1, σελ. 46, κωδ. 1015 και Πίνακα 3.14, σελ. 91).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Στο ίδιο άρθρο λέει ότι μας "αντιστοιχούν" 3.000 δόσεις του (πανάκριβου) φαρμάκου, και ότι πρέπει να χορηγηθεί πριν κάποιος εκδηλώσει βαριά συμπτώματα, όπως πχ έγινε στον Trump. Επομένως ποια είναι η συμβουλή, να πάρουμε τις 3.000 δόσεις και να τις καταναλώσουμε σε 1 εβδομάδα; Τι πρόβλημα θα λύσει αυτό;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο διάστημα είναι λες και έχει πάψει να φέρει το βάρος της απόδειξης όποιος λέει κάθε μπούρδα σε κάθε μέσο. Επειδή κινδυνεύω να φλυαρήσω πάλι, συνοψίζω:

 

Οι EUA για μονοκλωνικά αντισώματα από τον FDA (γιατί περί αυτού πρόκειται, όχι άδειας κυκλοφορίας) :

https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-fda-authorizes-monoclonal-antibody-treatment-covid-19

https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-fda-authorizes-monoclonal-antibodies-treatment-covid-19

 

*Αδρή* σύνοψη και για τα 2 σχήματα:

Μειώνουμε τις εισαγωγές στους λαμβάνοντες αγωγή σε ~3% από ~10% στους μη λαμβάνοντες την αγωγή.

 

Τα θεραπευτικά σχήματα απαιτούν μία ή περισσότερες δόσεις ανά ασθενή, με κόστος >$1000-$1500 ανά δόση.

 

Super-duper best case scenario:

Αρκεί 1 δόση ανά ασθενή. Αντί να νοσηλευτούν 300 από τους 3000, τελικά νοσηλεύονται 100. Ο ΕΟΠΥΥ πληρώνει 3 εκατομμύρια. Οι εταιρείες συγκεντρώνουν λίγα παραπάνω στοιχεία για την αποτελεσματικότητα και την ασφάλεια των θεραπευτικών σχημάτων.

 

Αυτά τα λεφτά (που δεν είναι και κανένα σοβαρό ποσό) καλύπτουν χοντρικά όλη την πρώτη δόση για τις ~150 χιλιάδες ανθρώπους που υπολογίζεται ότι θα εμβολιαστούν με την πρώτη παρτίδα εμβολίων. Ακόμη κι αν η αποτελεσματικότητα είναι 66%, έχεις αφαιρέσει 100 χιλιάδες δυνητικά ασθενείς από τον γενικό πληθυσμό και ευάριθμες πιθανές εισαγωγές σε νοσοκομείο, μάλιστα στις ομάδες προτεραιότητας.

 

Cost-benefit this.

  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

 

Στο ίδιο άρθρο λέει ότι μας "αντιστοιχούν" 3.000 δόσεις του (πανάκριβου) φαρμάκου, και ότι πρέπει να χορηγηθεί πριν κάποιος εκδηλώσει βαριά συμπτώματα, όπως πχ έγινε στον Trump. Επομένως ποια είναι η συμβουλή, να πάρουμε τις 3.000 δόσεις και να τις καταναλώσουμε σε 1 εβδομάδα; Τι πρόβλημα θα λύσει αυτό;

Εμένα γιατί με ρωτάς; Όπως έχω γράψει επανειλημμένως δεν γνωρίζω το θέμα. Ποστάρω ότι μου κάνει εντύπωση για να συζητηθεί, αν αξίζει τον κόπο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, acct said:

Cost-benefit this.


μιας και πιάνετε αυτ΄το σημείο, από την σκοπιά καποιου/κάποιων επιφορτισμένων με την σχεδίαση κι υλοποίηση πολιτικής δημ. υγείας ή έστω κι από την σκοπιά υποψήφιου ασθενούς ή απλώς πολίτη που ενδιαφέρεται για το οικονομικό του πράγματος, ας πιάσω ένα άλλο σημείο, αποκλειστικά από την σκοπιά υποψ. ασθενούς.

Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει σίγουρη θεραπεία που εξασφαλίζει εγγυημένα ότι κάποιος ασθενής δεν θα φτάσει σε διασωλήνωση. Είναι ας πούμε τυχαίο, πιθανότατα παίζουν ρόλο κάποιοι επιβαρυντικοί παράγοντες, πάντως έχουν αναφερθεί περιπτώσεις ασθενών που έφτασαν σε εκείνο το σημείο χωρίς τους συνήθως αναφερόμενους παράγοντες.

Στα δικά μου μάτια, το ενδεχόμενο διασωλήνωσης με αναπνευστικό θέμα αρκεί για να μην μπαίνει καν το δίλημμα (ψευδοδίλημμα στην πραγματικότητα) θεραπεία έναντι εμβολιασμού. Ανεξαρτήτως χρημάτων, ανεξαρτήτως τελικής έκβασης, ακόμα κι αν κάποιος μπορούσε να μου εγγυηθεί «φίλε θα ταλαιπωρηθείς 4 ημέρες και μετά όλα καλά» (για πολλούς το 4 είναι όνειρο θερινής νυκτός, η ταλαιπωρία το βασανιστήριο διαρκεί πολύ περισσότερο χρονικά), ακόμα κι αν υπήρχε εγγύηση ότι δεν θα υπάρξει η παραμικρή μελλοντική επιπλοκή/επιβάρυνση μετά την θεραπεία, η ιδέα και μόνο του ενδεχόμενου διασωλήνωσης τέτοιου τύπου μου φαίνεται επαρκής πληροφορία.
Δεν θέλω με τίποτα να φτάσω εκεί, προτιμώ να πεθάνω.

Θα έβαζα στοίχημα με οποιονδήποτε πως όποιος φτάσει εκεί, για όσο διαρκέσει, θα βλαστημήσει την ώρα και την στιγμή που γεννήθηκε. Το να παίρνει κάποιος ελαφρά το ενδεχόμενο μόλυνσης ή νόσου χωρίς να έχει αποκλείσει νοητικά το ανωτέρω ενδεχόμενο, μου μοιάζει ύψιστη αφροσύνη και ύβρις.

Ειδικά αν η σύγκριση γίνεται μεταξύ ενός εμβολίου και αυτού του ενδεχόμενου. Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα είναι άνευ νοήματος ακόμα και να συγκρίνονται τα δύο.

Ας βάλω κι ένα οφφ-τόπικ Είναι καλό για την ανθρωπότητα πάντως που υπάρχουν τόσο πολλοί άνθρωποι παγκοσμίως ανθεκτικότεροι στα βασανιστήρια και γενναιότεροι του Αλέξανδρου Παναγούλη. Τι να 'ξερε κι αυτός από βασανιστήρια, εκείνοι ξέρουν καλύτερα να περιφρονούν τον τρόμο:
 

Spoiler

 

Αυτός που μου κρατάει το κεφάλι,
αρχίζει να μου το χτυπάει στον τοίχο.
Χτυπάνε σαν μανιακοί.
Πότε θα τελειώσει; Το αίμα δεν κυκλοφορεί πια.
Αισθάνομαι να παραλύω.

Ένα χέρι,
μου φράζει το στόμα και τη μύτη.
Δε μπορώ να αναπνεύσω.

Είναι
το πιο οδυνηρό μαρτύριο.
Χτυπήστε με όσο θέλετε, αλλά μη με πνίγετε!

Πνίγομαι... Μια κραυγή.
Δαγκώνω το χέρι. Είναι ο Θεοφιλογιαννάκος.

Μετά ένας λήθαργος.

Έκανα απεργία πείνας.
Αναγκάστηκαν να με πάνε στο νοσοκομείο

και προσπάθησαν
να με ταίσουν με σωλήνα από τη μύτη.

Οι απεργίες πείνας ήταν ένα όπλο απαραίτητο.

Είχα το συναίσθημα ότι δεν ήμουν μόνος,
και πίστευα
ότι κάτι πρόσφερα κι εγώ στην ελληνική υπόθεση.

Έκανα μια απεργία πείνας που κράτησε 44 μέρες,
μια άλλη 40, μια 37 μέρες, μια 32,
και 5 απεργίες ανάμεσα στις 25 και στις 30 ημέρες.

Στη φυλακή,
δεν υπήρχε αποτελεσματικότερος τρόπος
να εκφράσω την αηδία, την περιφρόνησή μου,

και να τους δώσω να καταλάβουν
ότι δεν είχαν τη δύναμη να με κάνουν να λυγίσω.

Ποτέ
δε σταμάτησαν τους ξυλοδαρμούς.

Τα πλευρά που μου σπάσανε δέρνοντάς με
με σιδερένιους λοστούς,
τώρα αρχίζουν να συνέρχονται.

Μου είχαν περάσει βελόνα στην ουρήθρα
και θέρμαιναν το εκτός της ουρήθρας μέρος.

Στέρηση ύπνου.
Φάλαγγα.

Καψίματα με τσιγάρο σε όλο το σώμα.
Μαστίγωμα με συρματόσχοινο.

Χειροδέσμιος.

Θέλω να προσευχηθώ
με την ίδια δύναμη που θέλω να βλαστημήσω.

Δεν είμαι κομμουνιστής,
αν θέλετε να ξέρετε, αφού απορρίπτω τα δόγματα.

Όπου υπάρχει δόγμα, δεν υπάρχει ελευθερία,
είτε μιλάμε για θρησκευτικά,
είτε για κοινωνικοπολιτικά δόγματα.

Η πολιτική είναι καθήκον, η ποίηση ανάγκη.
Είμαι ποιητής.

 





 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@f117 περαστικά!

Προσοχή γιατί είναι ύπουλο πράμα!

Οξύμετρο έχεις;

Κατάλαβες από ποιον κόλλησες;

Ο ΕΟΔΥ ασχολείται καθόλου μαζί σου ή σε γράφει στα @@ του;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

@f117 περαστικά!

Προσοχή γιατί είναι ύπουλο πράμα!

Οξύμετρο έχεις;

Κατάλαβες από ποιον κόλλησες;

Ο ΕΟΔΥ ασχολείται καθόλου μαζί σου ή σε γράφει στα @@ του;

Νασαι καλά...ναι έχω...κάτω απο 95 δεν έπεσα καθόλου ευτυχώς....

Όχι...ποτέ δεν κατάλαβα πως το κόλλησα .... όσο και να προσπάθησα να θυμηθώ κάτι....η γυναίκα μου ΔΕΝ το κόλλησε....έκανε και τέστ αυτή μια μέρα αφού είχα βγει θετικός εγώ... 
ΕΟΔΥ όχι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

Όχι...ποτέ δεν κατάλαβα πως το κόλλησα .... όσο και να προσπάθησα να θυμηθώ κάτι...

Πολλοί που πρόσεχαν τα πάντα και ήταν τυπικότατοι στα μέτρα προφύλαξης τελικά κόλλησαν! Και μετά δεν μπορούσαν να καταλάβουν πώς.

Άστα, μπλέξαμε.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

ΕΟΔΥ όχι...

 

Στην προηγούμενη καραντίνα η αδερφή μου είχε κάνει πυρετό.

Πήρε στον ΕΟΔΥ να ρωτήσει τι να κάνει και της είπαν 'καθίστε σπίτι'...

Δεν ασχολήθηκαν ούτε δευτερόλεπτο, ούτε μια φορά δεν την πήρανε ένα τηλέφωνο να δούνε αν ζει..

Οι τύποι είναι εντελώς για τον

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι οτι στην δουλειά κάθε βδομάδα κάνουμε τεστ...από εκεί το βρήκα...ο γιατρός της δουλειάς πήρε να δει τουλάχιστον τι κάνει...

Φαντάζομαι οτι αυτοί έχουν ενημερώσει και τον ΕΟΔΥ...

Καλά ναμαστε και υπομονή...δεν πρέπει να το υποτιμούμε

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, acct said:

έχει πάψει να φέρει το βάρος της απόδειξης όποιος λέει κάθε μπούρδα σε κάθε μέσο

 

Εξαιρετικό ποστ. Κάθε φορά όμως που ο (εκάστοτε) acct χάνει 1 ώρα να μαζέψει evidence και να το παρουσιάσει με ορθό αλλά και εύπεπτο τρόπο, χάνει τη διάθεση να αντιπαλέψει τις άπειρες αερολογίες που διαβάζω σε κάθε κ@λοσελίδα click bait.

Θα μπορούσε να είναι full time job για 10ες άνθρώπους της επιστημονικής κοινότητας το να παλεύουν με επιστημονικό τρόπο να αποδεικνύουν τα αποδεδειγμένα. Αλλά μετά θα βγαίνει πάντα ένα Kennedy να λέει τις μακακίες του και φτου και από την αρχή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα περιοριστικά μέτρα στον Ασπρόπυργο Μάνδρα και Ελευσίνα, μεταξύ άλλων, ανέφεραν και τεστ σε όλους στις περιοχές αυτές.

Κι η απορία μου εμένα είναι γιατί δεν γίνονται τεστ σε όλο τον πληθυσμό της χώρας; (μια πρόταση που έχει γίνει ήδη στο υπουργείο υγείας).

Έχει καταλάβει κανείς γιατί δεν το κάνουνε;

 

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, f117 said:

8η ημέρα που είμαι καραντινιασμένος και διεγνωσμένος με convid.... ως 37 τις πρώτες ημέρες και με αντιπυρετικό έπεφτε για 24 ώρες...μετά πάλι 37...

5 μέρες τώρα δεν έχω ούτε 10ατα....όσφρηση 0...τίιιποτα....χαμπάααρρι....πιστεύω είμαι από τους τυχερός και να μην έχουμε καμία έκπληξη....κάτω απο 95 δεν μου έχει πέσει το οξυγόνο....

Χώρια από την γυναίκα για 8 ημέρες αφού είχαμε την δυνατότητα αυτή του χωριστού σπιτιού........

Ντελίβερι κάθε μέρα...και βιταμίνες και χυμούς φυσικούς....

Υπομονή....

 

 

Εύχομαι περαστικά!

30 Νοεμβρίου ενημερώθηκα από την εργασία μου ότι είχα έρθει σε επαφή με θετικό κρούσμα, contact 2.  Υπάρχουν 2 είδη επαφών contact 1 & 2. 

Κυριακή 2/11 νοιώθω ένα πονοκέφαλο για κάνα μισάωρο. Depon και περνάει ασαπ. Μπα κάτι άλλο θα ήταν λέω από μέσα μου. Δευτέρα Τρίτη σχεδόν όλα καλά. Είχα και ένα άγχος και δεν ήμουν σίγουρος αν νοιώθω καλά η είναι το άγχος. Τέταρτη περίεργη αίσθηση και προς το βράδυ λίγο βήχας και περίεργη αναπνοή. Πέμπτη κλείνω ραντεβού με τον γιατρό μου και βγαίνω θετικός στο rapid. Παρασκευή είναι θετικό και στο PCR. 

2 βδομάδες είχα δυσκολία στην αναπνοή. Ένοιωθα ότι δεν μου φτάνει ο αέρας. Μίλησα και με 2 3 γιατρούς ακόμα. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκτός από οξυγόνο σε νοσοκομείο.

Γενικά το είχα υπό έλεγχο. Δεν είχα ζαλάδα ή αδυναμία. Μόνο την δυσκολία στην αναπνοή είχα. Όλα τα άλλα ήταν στην εντέλεια. Και οσμή και όσφρηση, χωρίς πυρετό, χωρίς πόνους στους μυς. 

Μετά από μια βδομάδα με καλούν να κάνω δεύτερο τεστ PCR πάλι θετικό. Το άγχος είναι κακό. Θέλει διαχείριση γιατί επιδείνωνει την κατάσταση.

26/11 κάνω rapid όπου βγαίνω αρνητικός. Η δυσκολία έχει φύγει αλλά υπάρχουν στιγμές που όντως αισθάνομαι χωρίς αέρα. 

Καπάκι εξετάσεις σε πνευμονολογο. Οξυγόνωση, ογκομέτρηση, ακτινογραφια (συγνώμη; πο τους γιατρούς αν αναφέρω κάτι λάθος). Ευτυχώς βγαίνουν όλα high normal (ίσως ευθύνεται αρκετά η άθληση).

Μία αναφορά του γιατρού είναι για Hyperventilation syndrome. Ίσως να προϋπήρχε και έγινε πιο εμφανές με τον covid. 

Αυτά μέχρι σήμερα. Επόμενο ραντεβού με καρδιολόγο για τυπική εξέταση. Πριν 2-3 χρονια είχα ξαναπαει για dopler το οποίο ήταν σούπερ. 

 

Εύχομαι περαστικά σε όλους και ψυχραιμία. Πρόσεχα και εγώ σε τεράστιο βαθμό. Στην εργασία μου ήμουν σχεδόν μόνος μου καθώς σχεδόν το 90% του προσωπικού δουλεύουμε από το σπίτι. Είμαι στο IT κομμάτικαι κάποιες φορές βρισκόμουν στο γραφείο. Δεν ξέρεις που σε περιμένει. 

 

♥️

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

@suboy, καλή δύναμη, εύχομαι να είναι όλα  καλά τελικά!

 

Εντελώς ανεκδοτολογικά, φορούσατε μάσκες στη δουλειά; Ειδικά όταν ήρθες σε επαφή με το επιβεβαιωμένο κρούσμα αλλά και γενικότερα;

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, acct said:

@suboy, καλή δύναμη, εύχομαι να είναι όλα  καλά τελικά!

 

Εντελώς ανεκδοτολογικά, φορούσατε μάσκες στη δουλειά; Ειδικά όταν ήρθες σε επαφή με το επιβεβαιωμένο κρούσμα αλλά κα γενικότερα;

 

Ήταν πριν το δεύτερο lock-down (Ζω και εργάζομαι Αυστρία). Μάσκες δεν ήταν υποχρεωτικό αλλά όσοι ήμασταν στο κτίριο κρατάγαμε αποστάσεις και γενικά δεν πηγαίναμε ο ένας πάνω στον άλλο. Έτσι και αλλιώς κάναμε rotate για το ποιοι θα είμαστε στο γραφείο (όσοι χρειαζόταν αν βρεθούν εκεί)  ώστε να αποφύγουμε τον συνωστισμό και για ασφάλεια. Η επαφή μου ήταν ο συντηρητής κτιρίου. Εκείνος με το πρώτο σύμπτωμα έκανε τεστ και ενημέρωσε το HR. Τις τελευταίες μέρες ήμουν μόνος μου στον όροφο και πιθανών κάποια στιγμή να τον συνάντησα. Anyway, μετά από 3-4 μέρες νομίζω έκλεισαν όλα πάλι οπότε  αν υπήρχε έκτακτη ανάγκη, θα πήγαινε κάποιος στο γραφείο και μόνο μάσκα (εκτός από την στιγμή που θα κάτσεις στο γραφείο σου). Σε εμάς από το πρώτο κρούσμα εκκενώθηκε το κτίριο. Το ίδιο είχε γίνει και το καλοκαίρι με μια υποψία κρούσματος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σιδερένιος suboy. 
Το άγχος, το περιγράφεις ορθότατα. Η ψυχραιμία που λες είναι απολύτως αναγκαία. Πέραν του καρδιολόγου, σου έχουν αναφέρει κάτι για την συνέχεια; Αν θα σε παρακολουθούν, σε κάποιο είδος προγράμματος ρωτώ, κάποιου είδους χρονοδιάγραμμα. Μικροβιολογικές, περιοδικά τεστ, κάποια άλλη εξέταση ή απλώς κινούνται στην λογική βλέποντας και κάνοντας.

Στο σπίτι μένεις μόνος; Σου έδωσαν κάποιου είδους οδηγία για την καθημερινότητα; Έχεις πληροφορηθεί αν στο κτίριο της εργασίας υπάρχουν άλλα κρουσματα;
Σιδερένιος και πάλι!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.