Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

εχουμε και λεμε...3 εμβόλια Pfizer, Moderna, Sputnik... το τελευταίο δεν ειναι mrna..,σωστά;

... έχω δυνατότητα επιλογής ; αν γραφτώ στο ΚΚΕ μπορώ να επιλέξω κουρτίνα 3?

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

7 hours ago, schumifer said:

Συνεχίζω να μη βλέπω λόγο να υπάρχει επιλογή εμβολίου, ιδιαίτερα όσο τα δύο διαθέσιμα είναι mRNA.


οι ερωτήσεις μου στον γιατρό, ουσιαστικά αυτόν τον σκοπό είχαν. Επειδή με τα μέχρι στιγμής δεδομένα μάλλον θα προτιμούσα  τέτοιου τύπου παρά το κλασσικό (λογικά όταν φτάσει η σειρά μου θα έχει έρθει και το κλασσικό).

πάντως και ως γενική συζήτηση, είμαι γενικώς της άποψης των επιλογών σε ιατρικά ζητήματα. Να έχω το δικαίωμα να διαλέξω ή να αρνηθώ συγκεκριμένο ιατρό, φάρμακο, επέμβαση κλπ. Στην πραγματικότητα υπάρχουν γιατροί που εμπιστεύομαι και άλλοι που δεν. Δεν ψάχνομαι μόνος μου να οργανώσω θεραπείες, σε εκείνους που εμπιστεύομαι πάω σχεδόν τυφλά.

Εδώ με ανησύχησε ότι η ιστορία μου μυρίζει μπάχαλο οργανωτικό. Δεν ξέρω πόσο στενά παρακολουθείς τα της Ελλάδας-SARSCOV2, είναι μάλλον μπάχαλο κι η διαδικασία με την οποία αποφάσισαν τώρα ότι θα κάνουν τα τυχαία τεστς (εσφαλμένη επιλογή δείγματος). Μου μοιάζει δλδ ότι σε γνήσιο ρωμαϊστάν mode, για ευνόητους λόγους, έχουν περάσει σε πίστα επικοινωνιακής διαχείρισης (δεν μας πολυενδιαφέρει η ουσία, μας ενδιαφέρει να φαίνεται στα πλήθη ότι δεν φταίμε κι ότι τα κάνουμε σωστά). Το φαίνεσθαι.
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, sstav said:

αν γραφτώ στο ΚΚΕ μπορώ να επιλέξω κουρτίνα 3?

τε μας λεθ ρε sstav. Να πας ταξιδάκι στο κράσνονταρ αν θες σπουτνικ. Αλλιώς σαου πάολου. Το δε ΚΚΕ το πολύ πολύ να σε πάει σε Γενική Ταχυδρομική, δεν έχει ακριβώς καλές σχέσεις με Πούτιν. Σε καταλαβαίνω να μην θετε το γενετικό, εμείς είμαστε αβαντ γκαρντ όπως πάντα, αστρολαβάκι κι εγώ πάμε για αλλαγές στο ντι εν έι μας. Το κόβω σε 5-6 χρόνια να μας παρακαλάς για αυτόγραφα. Αγόρασε φανέλα τώρα που ναι φτηνές από δέλτα εθνική να χεις καβάντζα! Σε προειδοποιώ κιόλας, μην διανοηθείς να συναντήσεις το αστρολαβάκι σε κάνα μπουγατσάδικο να μου το δωροδοκήσεις, έχουμε ειδικό χρωμόσωμα που αντιστέκεται.

Στο σοβαρό, το 3 δε νομίζω να αρριβάρει στα μέρη μας. Θα φτάσει όμως λογικά το άλλο που ετοιμάζει η ASTRA  ZENECA νομίζω. Το οποίο θα είναι κλασσικού τύπου. Αν έχουν όντως ελλείψεις στις ποσότητες δεν μας βλέπω να διαλέγουμε κουρτίνες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι, θα στα φέρνουνε στο δίσκο και θα σε ρωτάνε 'ποιο θέτε; Τ' άλλα θα τα βάλουμε στον ω μας'..:

 

426c882aa54721ad00719af1d6ddaf73.gif

 

 

 

Η ψυχρή πραγματικότητα όμως...:( :

 

b-kontozamanis-oi-polites-dialegoun-poio
WWW.NAFTEMPORIKI.GR

Οι πολίτες δεν θα έχουν την δυνατότητα επιλογής του εμβολίου κατά του κορωνοϊού το οποίο θα τους χορηγείται, όπως δεν διαλέγουν και το εμβόλιο της γρίπης, σύμφωνα με τον...

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, f117 said:

 

Την ίδια στιγμή τα έκανα τα τεστ....ένα μετά το άλλο....

Ct value??? μπα...τι ειναι αυτό?

Ανοσία μου είπαν απλά οτι το κολλάω πιο δύσκολα τώρα....όχι οτι δεν το κολλάω και yolo 

 

Ήσουν σε isolation και χθες έκανες το πρώτο τεστ που ηταν αρνητικό? Δεν είχες κάνει και είχε βγει θετικό? sorry αν το έχασα κάπου.

*Ct Info

 

Cycle threshold (Ct) is a semi-quantitative value that can broadly categorise the concentration of viral genetic material in a patient sample following testing by RT PCR as low, medium or high –that is, it tells us approximately how much viral genetic material is in the sample.

 

A low Ct indicates a high concentration of viral genetic material, which is typically associated with high risk of infectivity.

A high Ct indicates a low concentration of viral genetic material which is typically associated with a lower risk of infectivity. In the context of an upper respiratory tract sample a high Ct may also represent scenarios where a higher risk of infection remains –for example, early infection, inadequately collected or degraded sample.

 

A single Ct valuein the absence of clinical context cannot be relied upon for decision making about a person’s infectivity.Ctvalues cannotbe directly compared betweenassaysof different types –not all laboratories use the same assay, and some may use more than one.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος suboy έγραψε:

 

Ήσουν σε isolation και χθες έκανες το πρώτο τεστ που ηταν αρνητικό? Δεν είχες κάνει και είχε βγει θετικό? sorry αν το έχασα κάπου.

*Ct Info

 

Cycle threshold (Ct) is a semi-quantitative value that can broadly categorise the concentration of viral genetic material in a patient sample following testing by RT PCR as low, medium or high –that is, it tells us approximately how much viral genetic material is in the sample.

 

A low Ct indicates a high concentration of viral genetic material, which is typically associated with high risk of infectivity.

A high Ct indicates a low concentration of viral genetic material which is typically associated with a lower risk of infectivity. In the context of an upper respiratory tract sample a high Ct may also represent scenarios where a higher risk of infection remains –for example, early infection, inadequately collected or degraded sample.

 

A single Ct valuein the absence of clinical context cannot be relied upon for decision making about a person’s infectivity.Ctvalues cannotbe directly compared betweenassaysof different types –not all laboratories use the same assay, and some may use more than one.

 

Στις 9 του μήνα έκανα πρώτα ένα ραπιντ....βγήκε οριακά θετικό....δλδ ή τότε ήταν στην αρχή του ή τότε ήταν στο τέλος του...καπάκια έκανα και μοριακό που βγήκε θετικό....

Χθες έκανα πάλι και τα δύο και βγήκαν αρνητικά

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, honda22 said:

Cyberpunk 2077 PS4 θυμίζει η φάση


οι παρουσιάσεις στον τύπο σίγουρα. Είναι αναμενόμενο και εύλογο. Θα τρελλαθείς αν διαβάζεις αποσπασματικές πληροφορίες και προσπαθήσεις μόνοςσου χωρίς να ειδικεύεσαι στο αντικείμενο να βγάλεις άκρη. Αντιλαμβάνομαι πως είσαι λίγο έως πολύ αρνητικός στο να εμβολιαστείς, προτιμάς να περιμένεις μήπως δεις πώς πάει κλπ. Μην αγχώνεσαι αν δεν ανήκεις σε ομάδα κινδύνου ή σε χώρο που συνιστούν εμβολιασμό. Θα προηγούνται άλλοι, θέλοντας και μη θα περιμένεις την σειρά σου, οπότε ούτως ή άλλως ατομικά εσύ έχεις υποχρεωτικά κάποιο περιθώριο χρόνου.

Όσα παιδιά εδώ μέσα κατέχουν το αντικείμενο, μάλλον θα ήταν καλή ιδέα να γράψουν κάνα κείμενο. Αυτά που έχουμε δει με 5G, εμβόλιο ιλαράς και διάφορα ανάλογα θα ωχριούν μπροστά στο τι θα διαδίδεται με τούτο τον εμβολιασμό σε συνδυασμό με το βάρος από την όλη κατάσταση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να έχουμε και μέτρο σύγκρισης...

xommcf186a661.jpg

 

Οι ~15 σοβαρές αλλεργικές αντιδράσεις που μπορεί να εμφανιστούν στα πρώτα 3 εκατομμύρια δόσεις (κάπου εκεί είναι το αναμενόμενο), θα αντιστοιχούν σε ποσοστό 0.0005%.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, salde said:

Όσα παιδιά εδώ μέσα κατέχουν το αντικείμενο, μάλλον θα ήταν καλή ιδέα να γράψουν κάνα κείμενο. Αυτά που έχουμε δει με 5G, εμβόλιο ιλαράς και διάφορα ανάλογα θα ωχριούν μπροστά στο τι θα διαδίδεται με τούτο τον εμβολιασμό σε συνδυασμό με το βάρος από την όλη κατάσταση.

 

Μαζέψτε τις απορίες σας σε μια κόλλα Α4, και θα σας τις απαντήσω στην τριήμερη καραντίνα στην Ελλάδα, γιατί μόλις παρέλαβα το ΚΟΒΙΝΤΟΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ που αναγράφει ότι είμαι ΝΕΓΚΑΤΙΒ.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, sotiris said:

θα σας τις απαντήσω στην τριήμερη καραντίνα στην Ελλάδα,

καλοτάξιδος! Θα αναστενάξει το Pelit!
Αν μείνεις Αθήνα πρόσεχε στην περιοχή εκεί πέρα, δε δίνουν στοιχεία γμτ για γειτονιές αλλά μια στιγμή που είχαν βγάλει μια διαρροή, το σύμπλεγμα εκεί πέρα ήταν χάι ρισκ. Ευνόητο γιατί. Εκτός αν δεν μένεις εκεί όταν έρχεσαι. Καλά να περάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

καλοτάξιδος! Θα αναστενάξει το Pelit!
Αν μείνεις Αθήνα πρόσεχε στην περιοχή εκεί πέρα, δε δίνουν στοιχεία γμτ για γειτονιές αλλά μια στιγμή που είχαν βγάλει μια διαρροή, το σύμπλεγμα εκεί πέρα ήταν χάι ρισκ. Ευνόητο γιατί. Εκτός αν δεν μένεις εκεί όταν έρχεσαι. Καλά να περάσεις.

 

Χάι ρίσκ είναι και ο Ζοζέφ, αλλά όλο από εκεί μαθαίνω ότι περνάς :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, astrolabos said:

Χάι ρίσκ είναι και ο Ζοζέφ, αλλά όλο από εκεί μαθαίνω ότι περνάς

Λατρεία!

1. πάει αυτός εφέτος. Σε θυμάμαι συχνά. Τον γείωσα, σκεφτόμουν να κάνω γύρα όπως πέρυσι, κούτρα/belle vue/ζοζεφ αλλά έπαθα πραγματικά συντριβή με τα μελομακάρονα την περασμένη Κυριακή και προσπαθώ να αντισταθώ στην ιδέα. Θα αποτύχω, το ξέρω,  τουλάχιστον όμως μη βρεθώ να έχω φάει πάνω από 2-3 κιλά ζάχαρη μέχρι των Φώτων. Είναι και χάι-κλασ, ελαφρά κι ευκολοφάγωτα τα άτιμα του ζοζέφ, δεν περιορίζεσαι στο ένα. Ευτυχώς δεν είναι τα σοροπιαστά το φόρτε μου, που να ήταν κιόλας.

Μου χει λείψει η Ν. Σμύρνη, δεν έχω πάει καθόλου από τον Μάρτιο αλλά έχουν τη γνωστή μαλάκυνση στο attitude στην πλατεία κι είναι από τις περιοχές που φοβάμαι. Εν τω μεταξύ τα περισσότερα έχουν μπει efood ή wolt.

2. Χάι ρισκ δεν εννοώ τις θερμίδες. Εκεί που είναι ο άλλος η περιοχή είναι βόμβα, διαφορετικού είδους από Ν. Σμύρνη αλλά βόμβα. Μονάχα για να δει τους δικούς του και να αλλάξει λίγο παραστάσεις αξίζει που έρχεται, δε λέει να βγεις να πας πουθενά.

μετακίνησε και τα οφφ τόπικ τώρα κατά ποθ μεριά να μάθεις να με προκαλείς :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος suboy έγραψε:

 

Μια χαρά. Πόσες μέρες διαφορά είχαν τα 2 τεστ? Ct value σου έδωσαν?

Η γυναίκα μου έκανε ένα 38 για ένα απόγευμα βράδυ μόνο (πήρε ένα ponstan) και μετά 4-5 μέρες χωρίς γεύση / όσφρηση. Την 6 περίπου μέρα όλα ρολόι.

Μας δίνουν από 3 μήνες μέχρι χρόνια ανοσία. Θέλω να δω πως μπορώ να κάνω το τεστ αντισωμάτων (αν το λέω καλά).

Είχες κάποια ενημέρωση σχετικά με ανοσία,αντισώματα κτλ?

Δεν ανακοινώνεται στην απάντηση το Ct value (το εργαστήριο βέβαια το γνωρίζει )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεραπεία για τον κορονοϊό: Εκστρατεία του Παπανικολάου για να βρεθούν 230.000€

 

Παράθεση

Άνοιξαν τραπεζικό λογαριασμό και ζητούν βοήθεια οι γιατροί για να συγκεντρωθεί το πόσο των 230.000 ευρώ που απαιτείται για την ολοκλήρωση της έρευνας με στόχο τη θεραπεία του κορονοϊού

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

petsas-enhmerwsh-2112.jpg
WWW.CNN.GR

Για το πότε θα εμβολιαστεί ο πρωθυπουργός μίλησε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Στέλιος Πέτσας κατά την καθιερωμένη ενημέρωση των πολιτικών συντακτών, ενώ,...

Αν εμβολιαστεί ο Κυριάκος και επιζήσει, θα κάνω κι εγώ το εμβόλιο...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

'Ο κούλης θα εμβολιαστεί με νεράκι' είπε στη μάνα μου μια φίλη της, αντιεμβολιάστρια...:shifty:

Συνταξιούχος της....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...ΕΥΠ!!

Μιλάω σοβαρά.

Ακόμα να μεταναστεύσετε;

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Αν εμβολιαστεί ο Κυριάκος και επιζήσει, θα κάνω κι εγώ το εμβόλιο...

 

Εκείνος και θα εμβολιαστεί και θα επιζήσει. Έχεις παρερμηνεύσει τον μηχανισμό της οικογενειακής κατάρας!

 

 

Λίγο πιο σοβαρά, μια καλή αποτύπωση της παγκόσμιας κατανομής των εμβολίων:

covid-vaccine-tracker-global-distributio
WWW.BLOOMBERG.COM

It’s the start of the biggest vaccination campaign in history

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Εκείνος και θα εμβολιαστεί και θα επιζήσει. Έχεις παρερμηνεύσει τον μηχανισμό της οικογενειακής κατάρας!

 

 

Λίγο πιο σοβαρά, μια καλή αποτύπωση της παγκόσμιας κατανομής των εμβολίων:

covid-vaccine-tracker-global-distributio
WWW.BLOOMBERG.COM

It’s the start of the biggest vaccination campaign in history

 

 

Πολύ καλοφτιαγμένη σελίδα, ακόμα και για έναν άσχετο σαν εμένα είναι ευανάγνωστη, thanks!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις πτήσεις επειδή είναι η πρώτη που κάνω εν καιρώ μέτρων (τελευταία φορά ήταν 2 Μαρτίου 2020 όταν κυκλοφορούσε ο ιός μόνο στην Ιταλία).

 

1. Τα αεροδρόμια είναι άδεια. Είναι λες και έχει έρθει ένας φονικός ιός και θερίζει όσους ταξιδεύουν με αεροπλάνο.

 

2. Η διαχείριση των αεροδρομίων είναι ηλίθιοι. Έχουν να διαχειριστούν 4 πτήσεις την ώρα σε ένα αεροδρόμιο που εξυπηρετούσε 4 πτήσεις το λεπτό, και δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Έχεις 6 υπαλλήλους της SAS που αναλαμβάνουν το handling της Aegean. Δεν έχεις αποσκευή, αλλά επειδή χρειάζεται έλεγχος του PLF και του Covid-Passport πρέπει να πας στο γκισέ (ατόπημα #1). Από τους 6 υπαλλήλους της SAS, οι 3 δεν εξυπηρετούν Aegean. Από τους 3 που εξυπηρετούν, ο 1 είναι μπλοκαρισμένος με κάποιον που μάχεται να υπερασπιστεί το τεστ αντιγόνου που έχει κάνει 1 μέρα νωρίτερα από το όριο (στις 84 ώρες). Οπότε εξυπηρετούν 2 (ατόπημα #2). Μετά από 30 λεπτά αναμονή, οι υπάλληλοι πιάνουν τα χαρτιά κανονικά χωρίς γάντια χωρίς τίποτα, διαβατήρια κλπ. Από το αντισηπτικό έσβησα το εισητήριο, ευτυχώς το QR διαβαζόταν και δεν είχα θέμα. (ατόπημα #3). Το αποκορύφωμα ήρθε όταν ενώ περιμέναμε στην πύλη, ήρθε άλλη μια SAS handler απ'τα lidl, να μας βάλει σε όλους ταμπελάκι στη χειραποσκευή (εγώ είχα μόνο backpack) γιατί και καλά δεν υπάρχει χώρος στο αεροπλάνο και να ξέρουμε αν το βάζουμε κάτω από τα πόδια ή πάνω στο ντουλαπάκι. Οριακά δεν την έλουσα με το αντισηπτικό που έριξα στο ταμπελάκι. (ατόπημα #4). Γενικότερα να βρίσω λίγο και τη Δανία, είναι τόσο γύφτοι που αντί να βάλουν το πάρκινγκ δωρεάν, θέλουν να βγάλουν κι από κει ό,τι μπορούν. Αν σε νοιάζει η προστασία των πολιτών, βάζεις το πάρκινγκ δωρεάν.

 

3. Οι αεροπορικές έχουν βελτιωθεί. Στα πολύ θετικά ο τρόπος που μπαίνεις στο αεροπλάνο, πρώτα τα παράθυρα, μετά οι υπόλοιποι. Η πτήση μου είχε περίπου 40% πληρότητα. Είχα να πετάξω τόσο άδειος απ'το Ζυρίχη - Μπέρμιγχαμ. Στη σειρά μου δεν καθόταν κανένας, μπροστά σειρά 2, πίσω σειρά 1, στις δεξιές θέσεις επίσης ελάχιστοι. Ατύχημα? Έχουν κάνει κάτι όντως και δεν μπορείς να κάτσεις τριάδα? Ελπίζω το δεύτερο, γιατί πέταξα με τα καινούρια A320neo στα οποία είναι τόσο στενάχωρα που νόμιζα ότι πετάω με Ryanair. Η εταιρία που καλούμαστε να συντηρήσουμε με τα ελληνικά μας χρήματα και που αποτελεί το παράδειγμα/υπόδειγμα του τουρισμού, είναι τόσο γύφτοι που δεν χωράω να περάσω από το διάδρομο στο παράθυρο. Κι αυτό για 500 ευρώ την πτήση? πόσα θα βγάλουν από 6 παραπάνω εισητήρια? Δεν σχολιάζω για τις εξόδους κινδύνου που τις κλείνουν με καθίσματα. Στα αρνητικά του κορωνοϊού: (ατόπημα #1) Δεν σου λένε από πριν να μην ανοίξεις τον εξαερισμό πάνω από το κεφάλι σου, στο λένε αφού κάτσεις. Αυτός δεν είναι corona-safe. (Ατόπημα #2) HEPA filters λέει, 99% φιλτράρουν λέει. ΟΚ, έχει κάνει κανείς μελέτη τι γίνεται με το 1% που περνάει?  (Ατόπημα #3) Κάποιοι επιβάτες σουλατσάρουν. Αν ο σουλατσάρων είναι θετικός, πώς θα γίνει το tracing? Σουλάτσαρε πάνω κάτω 1 από τις 2μιση ώρες. (Ατόπημα #4) Σερβίρουν καφέ / ποτά στα χάρτινα ποτήρια. Δεν πήρα, δίνουν σακουλάκι για το μισό σάντουιτς με το μισό μελομακάρονο και τα 200 ml νερό. Στη φυλακή πρέπει να δίνουν κάτι περισσότερο, δεν έχω κάνει, αλλά θα έπρεπε να κάνουν οι aegean manager λίγο να νοιώσουν.

 

Καραντίνα ημέρα #1, άπλετος χρόνος να κράζω τα κακώς -και τα καλώς ακόμη- κείμενα!

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.