Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

60159880d4f441dcae430b6093152263.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Χτυπούν καμπανάκι αν δεν τηρηθούν οι συστάσεις για τα ρεβεγιόν των εορτών, δεν αφήνει περιθώρια χαλάρωσης ο...

Λοιπόν, εδώ ο κόσμος κυκλοφορεί σαν να μην υπάρχει αύριο. Μιλάμε για κακό χαμό.

Ποια καραντίνα και ποια μέτρα;

Έχουν βγει όλοι έξω και ψωνίζουν.

Ο λογαριασμός θα έρθει μετά τις γιορτές...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Ο λογαριασμός θα έρθει μετά τις γιορτές..

αν είναι φορείς πιθανότατο αυτό που γράφεις. Αν δεν είναι και δεν πληρωθεί λογαριασμός, πόσοι άραγε θα καταλάβουν ότι το τζάμπα ήταν τυχαίο δώρο; Αν δεν καταλάβουν σε επόμενο γύρο που κάνουν το ίδιο, αντί για τζάμπα θα δουν τότε λογαριασμό.

Υπάρχει ρε Γιώργο έστω και μία στο εκατομμύριο να είσαι υπερβολικός; Να μην περιγράφεις ή να μην διαισθάνεσαι τον τρόπο κίνησης στο νησί; Έίχε πρόβλημα ρε γμτ η Λέσβος, αυξημένο συγκριτικά με τα άλλα νησιά. Προσπαθώ να καταλάβω πώς δικαιολογείται η διαφορά. ένα μέρος της είναι Μόρια/Καρατεπέ κλπ. Η εικόνα όμως που περιγράφεις δεν αναφέρεται σε τέτοιον πληθυσμό.

Καλές γιορτές να έχετε, υπομονή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

koronoios-nosokomeio-giatroi-se-asthenei
WWW.IEFIMERIDA.GR

Θλίψη αλλά και προβληματισμό προκαλεί η είδηση θανάτου δύο νέων από κορωνοϊό. | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr | Κορωνοϊός, θάνατος, ηλικία

 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, sotiris said:

μόνο εγώ είμαι σε καραντίνα

κι εσένα δεν σε βλέπω μέχρι τέλους. Btw εκτός αν σου το είπαν, τα πρόστιμα για παράβαση υποχρ. καραντίνας δεν αποκλείεται να είναι μεγαλύτερα. Πάντως εσένα δεν σε φοβάμαι αυτήν τη στιγμή για φορέα. Η καραντίνα τελικά εσένα θα προστατέψει στα μέρη που βρήκες να μένεις. Είναι αυξημένα παραβατικοί για ανεξήγητο λόγο εκεί πέρα. Από άποψη μάλλον. Κούλτουροι. Έχει και κανονικούς ανθρώπους ανάμεσά σας βέβαια. :p 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στον Σκλαβενίτη δίπλα στην δουλειά (υπερμάρκετ κηφισού), επικρατούσε ένας χαμός, ουρές στα πάρκινγκ (ανθρώπινες εννοώ, έφταναν μέχρι έξω) για να μπουν κλπ , δεν ξέρω καν πόσοι ήταν μέσα αλλά δεν πλησίασα για να δω, από μακρυά κι αγαπημένοι. 

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, salde said:

κι εσένα δεν σε βλέπω μέχρι τέλους. Btw εκτός αν σου το είπαν, τα πρόστιμα για παράβαση υποχρ. καραντίνας δεν αποκλείεται να είναι μεγαλύτερα. Πάντως εσένα δεν σε φοβάμαι αυτήν τη στιγμή για φορέα. Η καραντίνα τελικά εσένα θα προστατέψει στα μέρη που βρήκες να μένεις. Είναι αυξημένα παραβατικοί για ανεξήγητο λόγο εκεί πέρα. Από άποψη μάλλον. Κούλτουροι. Έχει και κανονικούς ανθρώπους ανάμεσά σας βέβαια. :p 

 

Δεν ξέρω αν μπορείς να προβλέψεις το τι θα κάνω τις επόμενες 4 ώρες, πάντως δεν έχω βγει ούτε καν από την εξώπορτα να πάω στην ταράτσα. Αν μπορείς να προβλέψεις το μέλλον, 5 νουμεράκια από το χριστουγεννιάτικο τζόκερ (τα κυρίως θέλω) και χαλάλι θα τα παίζω εγώ με όλα τα τζόκερ νούμερα, μην είμαστε κ τζαμπατζήδες :hehe:

Είχα πάρει σε κάποια φάση αυτά τα χρώματα που βγάζει προσφορά το Leroy, 9+9 λτ (27 κιλά δλδ), η δυνατότητα που έχω είναι περίπου 1 - 2 κιλά τη μέρα (αναλόγως λεπτομερειών) οπότε με βγάζει άνετα 10 μέρες καραντίνα! Και περιμένω πότε θα κάνει ξαστεριά (χωρίς υγρασία) να περάσω κι ένα στεγανωτικό που είχα πάρει.

Το πρόβλημα είναι τι θα κάνω όταν γυρίσω Δανία και θα πρέπει να κάνω 4 μέρες καραντίνα μόνο με υπολογιστή!

 

Καλά νά 'μαστε και τα υπόλοιπα βρίσκονται!

Χρόνια πολλά και μέρρυ έξμας, είθε τα πρώτα και τελευταία με κορωνοϊό :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Είχα πάρει σε κάποια φάση αυτά τα χρώματα που βγάζει προσφορά το Leroy, 9+9 λτ (27 κιλά δλδ)

Kraft;

Πεταμένα λεφτά. Πολύ χάλια ποιότητα (μου έχουνε πει).

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Επίσης Σωτήρη, καλά να είσαι.

Εσύ είσαι υπεύθυνος γενικώς. Πιο υπεύθυνος από εμένα κατά πάσα πιθανότητα. Σε πειράζω που γράφω ότι θα βγεις, οι ερωτήσεις μου όμως εχθές για το πώς/αν ελέγχουν την τήρηση δεν ήταν σε πλαίσιο πειράγματος:

Σε είχα ρωτήσει αν σας ελέγχουν τώρα όσους υποτίθεται ότ πρέπει να μπείτε ατομική καραντίνα, μπας και καταλάβω αν έβαλαν στην οργάνωση μυαλό. Από την απάντηση σου εχθές προκύπτει ότι πάμε πάλι σχεδόν στα τυφλά. Μου έχει σχηματιστεί η εντύπωση ότι ήταν αυτό το σημείο που την πατήσαμε με τον SARSCOV2. Μέχρι και το μεγαλύτερο μέρος του καλοκαιριού δεν εμφανιζόταν να έχουμε σοβαρή είσοδο του ιού στην χώρα. Κατά τον Αύγουστο -ίσως θυμάσαι που είχαμε συζητήσει για την διαδρομή και σου είχα πει κάτι «όχι Βαλκάνια, έλα από Ιταλία ή αεροπλάνο»- που διάβασα για Ρουμανία και κάπου εκείνο τον καιρό εμφανίζονταν και κάτι ιστορίες στην Σερβία (επεισόδια πολιτικά, συγκεντρώσεις, κάτι άλλες ιστορίες με δεσπότες) μου μπήκε η ιδέα ότι από εκεί θα έχουμε πρόβλημα.
Επειδή υπήρχε κινητικότητα από ότι φαίνεται μεταξύ αυτών των περιοχών στα βόρεια σύνορα και της Μακεδονίας. Είτε τουριστική είτε πήγαινε-έλα Ελλήνων. Συν εργαζόμενους από βόρεια για την γεωργία συν την σκόπιμη πίεση εκ μέρους της Τουρκίας.

Όλο αυτό σε συνθήκες χαλάρωσης δικής μας, χωρίς πραγματική προσπάθεια τήρησης των προβλεπόμενων εκ μέρους της διοίκησης ώστε να διατηρηθεί η όποια στεγανότητα είχαμε μέχρι τότε (σε κάποιο, όχι ασήμαντο, βαθμό οφειλόμενη στην τύχη) νομίζω μας έκαναν την ζημιά που άρχισε να αποτυπώνεται αρχές Οκτωβρίου σε Θεσσαλονίκη/Βόρεια Ελλάδα και με κάπως βραδύτερο ρυθμό στην Αττική.

Εσωτερικά, η συμπεριφορά μας χωρίς να είναι εντελώς yolo και παρά την προσπάθεια μεγάλου τμήματος του πληθυσμού ήταν από τον Μάρτιο έως τώρα προβληματική σε συνολικό επίπεδο. Έχουμε πρόσθετο πρόβλημα λόγω της απολύτως χάρτινης οικονομικής κατάστασης, ήρθε κι έδεσε το γλυκό. Αυτό, μοναχό του, το αναθεματισμένο μέτρο της καραντίνας στην είσοδο αν είχε τηρηθεί στα σοβαρά, υποψιάζομαι θα τα είχαμε καταφέρει κάπως καλύτερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, salde said:

Επίσης Σωτήρη, καλά να είσαι.

Εσύ είσαι υπεύθυνος γενικώς. Πιο υπεύθυνος από εμένα κατά πάσα πιθανότητα. Σε πειράζω που γράφω ότι θα βγεις, οι ερωτήσεις μου όμως εχθές για το πώς/αν ελέγχουν την τήρηση δεν ήταν σε πλαίσιο πειράγματος:

Σε είχα ρωτήσει αν σας ελέγχουν τώρα όσους υποτίθεται ότ πρέπει να μπείτε ατομική καραντίνα, μπας και καταλάβω αν έβαλαν στην οργάνωση μυαλό. Από την απάντηση σου εχθές προκύπτει ότι πάμε πάλι σχεδόν στα τυφλά. Μου έχει σχηματιστεί η εντύπωση ότι ήταν αυτό το σημείο που την πατήσαμε με τον SARSCOV2. Μέχρι και το μεγαλύτερο μέρος του καλοκαιριού δεν εμφανιζόταν να έχουμε σοβαρή είσοδο του ιού στην χώρα. Κατά τον Αύγουστο -ίσως θυμάσαι που είχαμε συζητήσει για την διαδρομή και σου είχα πει κάτι «όχι Βαλκάνια, έλα από Ιταλία ή αεροπλάνο»- που διάβασα για Ρουμανία και κάπου εκείνο τον καιρό εμφανίζονταν και κάτι ιστορίες στην Σερβία (επεισόδια πολιτικά, συγκεντρώσεις, κάτι άλλες ιστορίες με δεσπότες) μου μπήκε η ιδέα ότι από εκεί θα έχουμε πρόβλημα.
Επειδή υπήρχε κινητικότητα από ότι φαίνεται μεταξύ αυτών των περιοχών στα βόρεια σύνορα και της Μακεδονίας. Είτε τουριστική είτε πήγαινε-έλα Ελλήνων. Συν εργαζόμενους από βόρεια για την γεωργία συν την σκόπιμη πίεση εκ μέρους της Τουρκίας.

Όλο αυτό σε συνθήκες χαλάρωσης δικής μας, χωρίς πραγματική προσπάθεια τήρησης των προβλεπόμενων εκ μέρους της διοίκησης ώστε να διατηρηθεί η όποια στεγανότητα είχαμε μέχρι τότε (σε κάποιο, όχι ασήμαντο, βαθμό οφειλόμενη στην τύχη) νομίζω μας έκαναν την ζημιά που άρχισε να αποτυπώνεται αρχές Οκτωβρίου σε Θεσσαλονίκη/Βόρεια Ελλάδα και με κάπως βραδύτερο ρυθμό στην Αττική.

Εσωτερικά, η συμπεριφορά μας χωρίς να είναι εντελώς yolo και παρά την προσπάθεια μεγάλου τμήματος του πληθυσμού ήταν από τον Μάρτιο έως τώρα προβληματική σε συνολικό επίπεδο. Έχουμε πρόσθετο πρόβλημα λόγω της απολύτως χάρτινης οικονομικής κατάστασης, ήρθε κι έδεσε το γλυκό. Αυτό, μοναχό του, το αναθεματισμένο μέτρο της καραντίνας στην είσοδο αν είχε τηρηθεί στα σοβαρά, υποψιάζομαι θα τα είχαμε καταφέρει κάπως καλύτερα.

 

Μα δεν παρεξηγούμαι, απλά επειδή τα γραπτά μένουν, γράφω τι έχω κάνει εγώ από τη δική μου μεριά :p 

 

Δεν είμαι σίγουρος αν κρίνω από αυτά που βλέπω γύρω μου, ότι τα μέτρα πιάνουν. Αυτό που σίγουρα πιάνει, είναι να κλείσεις τα πάντα για 2x14 ημέρες. Αλλά επειδή αυτό δεν γίνεται, δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει στην εκάστοτε χώρα. Στη Δανία δεν έβαζε κανείς μάσκα πουθενά. Ούτε στα λεοφωρεία. Ξαφνικά από 20-25 Αυγούστου, μάσκα στα λεοφορεία. Άλλαξε τίποτα? Όχι. Μετά, κατά τα μέσα Νοέμβρη, μάσκα στη δουλειά (aka δημόσιους χώρους). Άλλαξε τίποτα? Όχι. Και πριν ~2 βδομάδες, άρχισε η ανηφόρα. Από τα 2000 σταθερά πήγαν στα 4500. Οπότε μετά πήραν τα πραγματικά μέτρα, που είναι κλείσιμο εστίασης και εμπορικών. Αν βλέπεις μόνο μία χώρα, εύκολα λες στην Ελλάδα δεν κάνουμε τίποτα καλά, άρα φταίμε. Αλλά βλέπεις και άλλες χώρες, που ενώ κάνουν τα πάντα (αρκετά μέτρα, πολλούς ελέγχους, κρύο από το Σεπτέμβρη να πεις ότι φταίει ότι κλείστηκαν μέσα τώρα κλπ.) ξαφνικά αυξάνονται τα κρούσματα ραγδαία. Υπάρχει κι η θεωρία ότι λόγω της μεγάλης κυκλοφορίας του ιού, η ραγδαία αύξηση οφείλεται στην πολύ μεγαλύτερη μεταδοτικότητα κάποιων μεταλλαγμένων strains. Μέχρι να αναλύσουμε τα data, θα μαστε πάλι κλειδωμένοι σπίτι :p 

 

Από την οργάνωση στην Ελλάδα λείπουν: 

1. Μία εφαρμογή για κινητά που να σου δείχνει την εγγύτητα θετικού κρούσματος (αυτό το έχουμε Δανία)

2. Αρκετά τεστ. Αυτά που ανακοίνωσαν ότι αγόρασαν για 1 μήνα, έπρεπε να είναι για 1 βδομα΄δα, και πάλι δεν φτάνουν. Γενικά λείπει έλεγχος, κέντρα κλπ. Δεν μπορεί να πληρώνει ο πολίτης 60 ευρώ, χρειάζονται δωρεάν κέντρα. Εκεί οι Δανοί μας έχουν βάλει τα γυαλιά, λέει ο Κικίλιας χαζομάρες ότι είναι έτοιμος από τον Φλεβάρη και οι άλλοι έχουν μέχρι και σύστημα ουράς στο σαιτ που κλείνεις ραντεβού για να μην πέφτει το σύστημα. ΟΚ, εξωτερικό URL, γύφτικα φτιαγμένο, αλλά ψευτοδουλεύει.

3. Σοβαρότητα των θεσμών. Οι πολίτες παντού οι ίδιοι είναι, δεν είναι οι Δανοί πιο υπεύθυνοι και οι Έλληνες γιόλο. Μπορεί να είναι πιο υπεύθυνοι μετά τα 40, αλλά αυτό στις ηλικίες 18-30 μπορεί να είναι και αντίστροφο. Οι θεσμοί εδώ (και εννοώ την πολιτεία, όχι την τρόικα, γιατί μας τά χε μπερδέψει ο Αλέξης) έπρεπε να επενδύσουν λίγο παραπάνω στην υγεία των πολιτών. Αλλά εδώ βγαίνει το πρόβλημα της Ελλάδας. Όταν είσαι παράρτημα, δεν μπορείς να είσαι πιο κυριλλέ από το κεντρικό μαγαζί. Η Ελλάδα είναι παντού παράρτημα, της Γερμανίας, των ΗΠΑ, του εκάστοτε. 

 

Ατοπήματα? Στην PLF form δεν παίρνει τον κωδικό πτήσης της Aegean. Μία εταιρία έχουμε, είναι δυνατόν η φόρμα που φτιάχνεις για τον κορωνοϊό να μην παίρνει σωστά τον IATA κωδικό της 1 εταιρίας που έχεις στην Ελλάδα? Σκοιλ ελικικου, αριστεία του Deree κλπ. Δεν τον ψήφισα εγώ όμως τον Μητσοτάκη, εγώ Βαρουφάκη ψήφισα! Σκοιλ ελικίκου λοιπόν στους ανανεωτές, και wow σε μένα! :p 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Όλο αυτό σε συνθήκες χαλάρωσης δικής μας, χωρίς πραγματική προσπάθεια τήρησης των προβλεπόμενων εκ μέρους της διοίκησης ώστε να διατηρηθεί η όποια στεγανότητα είχαμε μέχρι τότε (σε κάποιο, όχι ασήμαντο, βαθμό οφειλόμενη στην τύχη) νομίζω μας έκαναν την ζημιά που άρχισε να αποτυπώνεται αρχές Οκτωβρίου σε Θεσσαλονίκη/Βόρεια Ελλάδα και με κάπως βραδύτερο ρυθμό στην Αττική.

Εσωτερικά, η συμπεριφορά μας χωρίς να είναι εντελώς yolo και παρά την προσπάθεια μεγάλου τμήματος του πληθυσμού ήταν από τον Μάρτιο έως τώρα προβληματική σε συνολικό επίπεδο. Έχουμε πρόσθετο πρόβλημα λόγω της απολύτως χάρτινης οικονομικής κατάστασης, ήρθε κι έδεσε το γλυκό. Αυτό, μοναχό του, το αναθεματισμένο μέτρο της καραντίνας στην είσοδο αν είχε τηρηθεί στα σοβαρά, υποψιάζομαι θα τα είχαμε καταφέρει κάπως καλύτερα.

Απομόνωσα αυτά, για συντομία. Εγώ δεν είμαι τόσο αισιόδοξος. Κι εγώ πιστεύω ότι σε μεγάλο βαθμό σταθήκαμε τυχεροί στην αρχή.

Όμως είμαι πεπεισμένος ότι αν συνεχίζαμε με καλύτερα νούμερα, θα δίσταζαν να πάρουν σοβαρά μέτρα και θα φτάναμε στο ίδιο κακό σημείο με μικρή καθυστέρηση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, sotiris said:

 

Νομίζω κι εγώ ότι το πρόβλημα είναι η μίξη πολιτικής με επιστήμη. Δεν είναι δυνατόν να υπάρξουν ξεχωριστά, αλλά άσε τον κορωνοϊό, που είναι ένα άγνωστο παράδειγμα, και πάρε γνωστά παραδείγματα ιστορικά. Προτιμάς τους χαρτογιακάδες της διεθνούς επιτροπής ατομικής ενέργειας ή τους χαρτογιακάδες της σοβιετικής ένωσης?

 

 

Αν θες τη γνώμη μου, προτιμάω τους χαρτογιακάδες της Σουηδίας, μιας και στην ψωροκώσταινα, δεν έχει μένει έντιμος δημοσιογράφος ούτε για δείγμα. :

 

image.thumb.png.65d6929e6a829239819b6e018837dd71.png

 

Και ολόκληρη η μελέτη εδώ: https://www.v-dem.net/media/filer_public/13/1a/131a6ef5-4602-4746-a907-8f549a5518b2/v-dem_policybrief-26_201214_v31.pdf?fbclid=IwAR00OpjbpieX3BFSml447omVAdlnaPFAT1oXH1wn2vxz8ZBrZWZTo3OIMCM

 

περιμένω φυσικά να διαβάσω τις γνωστές παρόλες περί ''μη έγκυρων στοιχείων'' απο τα Greek hoaxes και τους λοιπούς ειδικούς της ανατομικής περιοχής των αιμορροίδων. 

Ναι, η επιστήμη είναι αλλο πράγμα και η πολιτική άλλο πράγμα. Και επάνω βλέπουμε τις συνέπειες των πολιτικών μέτρων, και εκεί χρεώνω και τις οικονομικές και τις κοινωνικές συνέπειες. Και απο αυτούς ζητάω το λόγο, ως οφείλω σαν πολίτης.  Αλλά και αν η επιστήμη αντικαθιστούσε την πολιτική, πάλι τα ίδια θα είχαμε.:

 

https://www.spectator.co.uk/article/why-are-so-many-dictators-former-doctors-

 

Βλέπεις, ούτε και αυτοί έχουν δώσει διαχρονικά τις καλύτερες εντυπώσεις.....

 

 

Η ερώτησή σου λοιπόν, ενέχει τον σπόρο της προβοκάτσιας στο περιεχόμενο της. Με ρωτάς πρακτικά (πλην έμμεσα) ποια χούντα μου αρέσει: Η απροκάλυπτη (των πολιτικών) ή η επιστημονικοφανώς κεκαλυμμένη. (το παράδειγμα που χρησιμοποιείς, δεν ταυτίζεται επακριβώς με την τρέχουσα κατάσταση. Αααασε που και η so called ''διεθνής επιτροπή'' έχει λίγο λερωμένη τη φωλιά της....)  

 

Καλά Χριστούγεννα να έχεις, και σύντομα ελεύθερος (δεν αφορά τους πάντες το τελευταίο ;) μη με κατηγορήσουν οτι τους καταριέμαι κιόλας.... )

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

αν είναι φορείς πιθανότατο αυτό που γράφεις. Αν δεν είναι και δεν πληρωθεί λογαριασμός, πόσοι άραγε θα καταλάβουν ότι το τζάμπα ήταν τυχαίο δώρο; Αν δεν καταλάβουν σε επόμενο γύρο που κάνουν το ίδιο, αντί για τζάμπα θα δουν τότε λογαριασμό.

Υπάρχει ρε Γιώργο έστω και μία στο εκατομμύριο να είσαι υπερβολικός; Να μην περιγράφεις ή να μην διαισθάνεσαι τον τρόπο κίνησης στο νησί; Έίχε πρόβλημα ρε γμτ η Λέσβος, αυξημένο συγκριτικά με τα άλλα νησιά. Προσπαθώ να καταλάβω πώς δικαιολογείται η διαφορά. ένα μέρος της είναι Μόρια/Καρατεπέ κλπ. Η εικόνα όμως που περιγράφεις δεν αναφέρεται σε τέτοιον πληθυσμό.

Καλές γιορτές να έχετε, υπομονή.

Καλημέρα και καλά Χριστούγεννα.

Γνωρίζω πως οι πηγές μετάδοσης ήταν δύο, δυστυχώς δεν μπορώ να αναφέρω ονόματα (για ευνόητους λόγους).

Κοινωνικές εκδηλώσεις (γάμοι-βαπτίσεις) βοήθησαν τον ιό να διαδοθεί ακόμη πιο γρήγορα. 

Βάλε και τους μετανάστες μέσα (ο Μηταράκης παραδέχθηκε πως έψαχναν πολλούς φορείς του ιού, οι οποίοι, μετά την καταστροφή του camp στη Μόρια, κυκλοφορούσαν στην πόλη, με ό,τι αυτό συνεπάγεται) και έδεσε το γλυκό.

Χθες, λοιπόν, όλοι ήταν έξω. Δυστυχώς, έπρεπε να πάρω παστουρμά (+κάποια άλλα καλούδια) και αναγκάστηκα να κάνω καταδρομικές στα μαγαζιά. Έμπαινα, ψώνιζα μέσα σε 5 λεπτά, έβγαινα. 

Δεν αντιλαμβάνομαι τη σκοπιμότητα/χρησιμότητα της επιβολής των περιοριστικών μέτρων, όταν όλοι, με διάφορες δικαιολογίες, είναι έξω.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

αν εχω ψεκαστει αρκετα θα ελεγα...

1)ξαναφερνουμε τον κοβιντ19 με ανοιγμα τουρισμου γιατι κατα λαθος τον τερματισαμε το μαιο

2)κλεισιμο μεσαιων και μικρων επιχειρησεων ,ανοιχτα μονο σουπερμαρκετ και οι αλλοι δυνατοι του διαδικτυου ωστε να μαζευουν αυτοι το ρευστο,εντωμεταξυ σε ενα μαγαζι που πουλαει πχ τσαντες  του σωτηρη θα κολλησεις ενω μιση ωρα στο σουπερμαρκετ με αλλα 150 ατομα μεσα δεν σε πιανει...

3)ψευτικη καραντινα νουμερο2 με σκοπο φυσικα την εξοντωση των μικρων ενω ο κοβιντ19 συνεχιζει να απλωνεται λογω της εικονικης καραντινας

4)τελος- για να δεσει το γλυκο,παρτε και ενα μινι ρεβεγιον με 9 ατομα για να τον διασπειρετε καλα καλα και να σας παρατεινω τη χουντα 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αυτοί οι έλληνες: 

20201224-deltio21-bourlas-pfizer.jpg
WWW.ERT.GR

Την πεποίθηση του ότι είναι θέμα χρόνου να φτάσουμε στο τέλος του κορονοϊού εξέφρασε, μεταξύ άλλων, ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της Pfizer, Αλμπερτ Μπουρλά, στην...

 

υπάρχουν κι αυτοί:

 

 

Choose your side.

3 2 1

FIGHT

 

(Street Fighter 2 TURBO edition)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

O Mikeius είναι περσόνα κλικαρίσματος και όποιος τον παίρνει στα σοβαρά ανήκει στην εποχή που τα ραδίκια ήταν άγρια και δάγκωναν


εντάξει δεν αφορά άμεσα την Ελλάδα, παρόλο που τα ίδια επιχειρήματα αντιγράφονται καθ' ημάς από  τους ντόπιους εκκολαπτόμενους, όμως σου είπε κάποιος πως οι κλικαδόροι του δεν κολλάνε, δεν μεταδίδουν; Αν ήταν έτσι θα κλικάραμε κι εμείς. Η εμπειρία στην μετά-ιντερνετ εποχή δείχνει ότι τα λόγια τους πρέπει να αποδομούνται, ειδάλλως φυτρώνουν και γίνονται κόλιανδροι. Εδώ δεν αξίζει ίσως να τον συζητάμε, τουλάχιστον τα παιδιά που συμμετέχουν στο φόρουμ ακόμα κι όταν δεν συμμερίζονται τα ίδια μπαίνουν στον κόπο να συζητήσουν, γενικώς όμως τίποτα δεν πρέπει να μένει αναπάντητο σε τέτοιους.

Δεν κλίκαρα ούτε τον τύπο ούτε τον madscientist που λένε ότι του απαντά, αν τα τσέκαρε ο αρχηγούλης καλά κάνει και βάζει το δεύτερο βιντεάκι.

(είδα σχετικές αναρτήσεις στο ΦΒ και κατάλαβα από τους σχολιασμούς μέσα έξω, αλλιώς δεν θα καταλάβαινα καν τι ποστάρετε, τα βίντεο δεν τα έχω δει)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος salde έγραψε:


εντάξει δεν αφορά άμεσα την Ελλάδα, παρόλο που τα ίδια επιχειρήματα αντιγράφονται καθ' ημάς από  τους ντόπιους εκκολαπτόμενους, όμως σου είπε κάποιος πως οι κλικαδόροι του δεν κολλάνε, δεν μεταδίδουν; Αν ήταν έτσι θα κλικάραμε κι εμείς. Η εμπειρία στην μετά-ιντερνετ εποχή δείχνει ότι τα λόγια τους πρέπει να αποδομούνται, ειδάλλως φυτρώνουν και γίνονται κόλιανδροι. Εδώ δεν αξίζει ίσως να τον συζητάμε, τουλάχιστον τα παιδιά που συμμετέχουν στο φόρουμ ακόμα κι όταν δεν συμμερίζονται τα ίδια μπαίνουν στον κόπο να συζητήσουν, γενικώς όμως τίποτα δεν πρέπει να μένει αναπάντητο σε τέτοιους.

Δεν κλίκαρα ούτε τον τύπο ούτε τον madscientist που λένε ότι του απαντά, αν τα τσέκαρε ο αρχηγούλης καλά κάνει και βάζει το δεύτερο βιντεάκι.

(είδα σχετικές αναρτήσεις στο ΦΒ και κατάλαβα από τους σχολιασμούς μέσα έξω, αλλιώς δεν θα καταλάβαινα καν τι ποστάρετε, τα βίντεο δεν τα έχω δει)

 

Μετά ίντερνετ εποχή; Για να το λες : P

Δεν λειτουργεί πολλαπλασιαστικά η αποδόμηση αλλά η αδιαφορία που φυτρώνει; Διαφωνούμε

Να σου φέρω ένα παραδείγμα: Τώρα που απάντησα σου δημιούργησα την ανάγκη να απαντήσεις και κάποιοι θα κλικάρουν, εάν αδιαφορούσα θα τα χάναμε αυτά τα κλικ ; )

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.