Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Αυτή η μηδενική ανοχή και συζητησιμότητα του παραμικρού προβληματισμού, όσο προσεκτικά ή επιφυλακτικά διατυπωμένος κι αν είναι ξέρετε πως λέγεται ε;

 

Αυτή η μόνιμη επίκληση memes, παραπομπών για τσιπάκια και τέτοια και οι μόνιμες προσβολές και ειρωνίες είναι δείγμα της σοβαρότητας που δίνουν ορισμένοι στο διάλογο και απάνθρωπης περιφρόνησης των ατυχημάτων. Έστω αυτών των λίγων.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

4 hours ago, Γιάννης_84 said:

Αυτή η μηδενική ανοχή και συζητησιμότητα του παραμικρού προβληματισμού, όσο προσεκτικά ή επιφυλακτικά διατυπωμένος κι αν είναι ξέρετε πως λέγεται ε;

 

Αυτή η μόνιμη επίκληση memes, παραπομπών για τσιπάκια και τέτοια και οι μόνιμες προσβολές και ειρωνίες είναι δείγμα της σοβαρότητας που δίνουν ορισμένοι στο διάλογο και απάνθρωπης περιφρόνησης των ατυχημάτων. Έστω αυτών των λίγων.

Για πες μας δίκαιε κριτή των πάντων 

Αυτό παρακάτω πώς λέγεται; (Μαγικά , εμφανίστηκε το ποστ του φίλου σου )

 

9 hours ago, splros77 said:

 

Μπράβο νεοταξικό σκουπίδι. Κάθε φόρα που δεν ξέρεις τι να απαντήσεις, θα πρέπει να μου κλειδώνεις το account. Καλό ψόφο εύχομαι απο τον "φονικο ιο" σε σένα και την πατσαβούρα που έχεις σπιτώσει ?.

 

Προσβολή, ειρωνεία, τι από όλα , από τον τύπο που υποστηρίζεις παραπάνω; 

 

Ο χαιρεκακος mod σου™ .  

Άνθρωποι με το Α κεφάλαιο είσαστε βρε καρντάσια.  

 

Edit : Έγραφα ακόμη με επεξεργασία αλλά με πρόλαβε ο αστρολάβος ?

  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Για πες μας δίκαιε κριτή των πάντων 

Δεν ισχυρίστηκα ποτέ τέτοια πράγματα για τον εαυτό μου. Μου αρέσει όμως η σκέψη ότι αυτά που γράφω θα μπορούσαν (θεωρητικά) να τα διαβάζουν και συγγενείς θυμάτων των παρενεργειών χωρίς να τους κάθονται στο λαιμό. Γι' αυτό αντιδρώ όταν βλέπω εξίσωση οποιασδήποτε ένστασης/διαφωνίας με απόψεις τύπου επίπεδης γης.

 

Όπως βέβαια και συγγενείς θυμάτων covid δεν θα ήθελα να διαβάσουν κάτι που έγραψα και να νοιώσουν έτσι. Και εννοώ συμπεριλαμβανομένων των έστω πολύ λίγων πλήρως εμβολιασμένων που παρά την ασπίδα, πέθαναν από covid. Και γι' αυτό και ποτέ δεν έχω γράψει ότι ο ιός δεν υπάρχει ή ότι δεν σκοτώνει ή τίποτα τέτοιο.

πριν 4 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αυτό παρακάτω πώς λέγεται; (Μαγικά , εμφανίστηκε το ποστ του φίλου σου )

 

 

Προσβολή, ειρωνεία, τι από όλα , από τον τύπο που υποστηρίζεις παραπάνω; 

 

Ο χαιρεκακος mod σου™ .  

Άνθρωποι με το Α κεφάλαιο είσαστε βρε καρντάσια.  

Καταρχήν λέγεται κάκιστη και κατακριτέα η συμπεριφορά του Σπύρου. Δεν ξέρω αν ήταν και απρόκλητη αλλά:

Από που να αρχίσω; 1. Με τι κριτήριο αποφασίζεις εσύ ποιοι είναι οι φίλοι μου και μου αποδίδεις φιλίες που δεν υπάρχουν; 2. Που είδες να τον υποστηρίζω; 3. Αν βρεις κάποιο like μου θα δεις ότι σε κάτι επί μέρους που με βρίσκει σύμφωνο, κάνω like ακόμα και σε μέλη που με έχουν βρίσει, δεν έχει σημασία. 4. Είδες να κάνω like στο συγκεκριμένο post που παρέθεσες; 5. Δεν είναι η πρώτη φορά ειδικά σε αυτό το thread που γίνεται είτε υπαινιγμός είτε ευθεία αμφισβήτηση του ήθους των φορέων διαφορετικής άποψης. Εγώ έχω χαρακτηριστεί στα ίσα δολοφόνος εδώ πέρα. Κατά συρροή κιόλας. Σε βρίσκει σύμφωνο αυτή η άποψη; Δεν αρκεί σε μερικούς η προσβολή, πρέπει να το τερματίσουν. Τι λάθος άποψη, ασχετοσύνη, χαζομάρα και τέτοια; Αυτές είναι αθώες προσβολές. Από δολοφόνος και πάνω όποιος δεν έχει πειστεί για συγκεκριμένα πράγματα ή έστω είναι ξερά λάθος. Έτσι χαρακτηρίστηκα δολοφόνος. Έτσι κι εσύ λοιπόν καταλήγεις με το Άνθρωποι με Α κεφαλαίο εννοώντας προφανώς το αντίθετο. Ξέρεις τι πρέπει να έχει κάνει κάποιος για να φτάσεις να του πεις ότι δεν είναι άνθρωπος; Όχι, το κατακριτέο μπινελίκι σε ένα forum δεν αρκεί.

 

Όσο για το χαιρέκακος εννοείς εκείνο το post σου που έγινε αφορμή για -1 παλιό μέλος και 2-3 διαγραφές post και ban; Δεν ήταν αρκετή η επίδειξη της ιδιότητάς σου με τις τότε ενέργειες και μας το θυμίζεις πάλι μήπως το είχαμε ξεχάσει;

 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:


Αυτό ονομάζεται συντονισμός συζήτησης. Επιτρέπουμε τη συζήτηση μέχρι εκεί που ξεκινάει η προπαγάνδα και η παραπληροφόρηση. 
Αν δε συμφωνείς, δε σε κρατάμε με το ζόρι εδώ.

 

Είναι λίγο δύσκολος ο ρόλος του διαχωρισμού της λάθος άποψης ή της προσπάθειας σχηματισμού άποψης, από την παραπληροφόρηση και την προπαγάνδα και ελπίζω να μη νομίζει κανείς ότι τον επιτελεί τέλεια.

 

Από εκεί και πέρα βλέπω πάλι σε ένα ξουτ από εδώ να καταλήγεις και με πρώτο πληθυντικό μάλιστα και κρίνοντας από τις αντιδράσεις συμφωνούν πολλοί μαζί σου. Μια λέξη του @yanni μου θυμίζει κι αυτό παρεμπιπτόντως αλλά δεν θα την επαναλάβω γιατί μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Όποιος δεν συμφωνεί δηλαδή πρέπει ή να το βουλώνει ή να φύγει; Ενδιάμεσες καταστάσεις δεν υπάρχουν;

 

Εάν είναι έτσι θα δεχθώ με ήσυχη τη συνείδησή μου ένα μόνιμο μπανάκι και δεν θα ξαναενοχλήσω. Αλλά δεν θα το κάνω εθελοντικά, ούτε θα προσπαθήσω να το προκαλέσω επειδή πιστεύω ότι υπάρχει χώρος για κουβέντα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Όσο για το χαιρέκακος εννοείς εκείνο το post σου που έγινε αφορμή για -1 παλιό μέλος και 2-3 διαγραφές post και ban; Δεν ήταν αρκετή η επίδειξη της ιδιότητάς σου με τις τότε ενέργειες και μας το θυμίζεις πάλι μήπως το είχαμε ξεχάσει;

 

Ναι ναι. Το ξέχασες. Μας έψησες :hehe: Όχι ότι το κοπανάς με κάθε ευκαιρία :D Ξέρεις πως το έγραψα, γιατί το είπα κλπ κλπ, πες τα μας ξανά από την αρχή, δεν τα εμπεδώσαμε.

26 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Δεν ξέρω αν ήταν και απρόκλητη

Μάλιστα. Ένα ποστ-ανέκδοτο , προκαλεί αρχικά την σιγουριά πως όλοι διαβάζουν "triklopodia.net". Στην συνέχεια και ενώ έχει παραβεί τους κανονισμούς παραπάνω από 1 φορά, γίνεται σύσταση και ολιγοήμερος αποκλεισμός.

Επίσης, ένα ολιγοήμερο ban προκαλεί ευχολόγιο για θανάτους. 

Μας έπεισες για το τι άνθρωπος είσαι. Εσύ που μας αποκαλείς και απάνθρωπους πιο πάνω. 

Σε ευχαριστούμε για την συνδρομή σου στο θέμα.


 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen

Αποκάλεσα απάνθρωπη την περιφρόνηση των θυμάτων ατυχημάτων. Διαφωνείς; Απάντα, δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο. Μπορείς ακόμα να μου απαντήσεις εάν με θεωρείς άνθρωπο; Συμφωνείς με την άποψη ότι όσα έχω γράψει με κάνουν δολοφόνο;

 

Δεν απέφυγα να συμφωνήσω μαζί σου για τη συμπεριφορά του Σπύρου. Το ότι κράτησα μια επιφύλαξη περί πιθανής πρόκλησης δεν σημαίνει τίποτα παραπάνω από αυτό που λέει η λέξη επιφύλαξη, ούτε αναιρεί τη γνώμη ότι ήταν απαράδεκτη. Γενικά στη ζωή δεν είναι κακή ιδέα να κρατάς και καμια επιφύλαξη.

 

Για το post με το κάρμα, πιστεύω ότι απλώς έκανες ένα λάθος που δεν είχες το θάρρος να το παραδεχθείς και να ζητήσεις συγγνώμη και από αντίδραση άρχισες τις διαγραφές και τις τιμωρίες. Με το να υπογράφεις ως ο χαιρέκακος mod απλώς επιμένεις να μας το θυμίζεις ενώ ΔΕΝ είπα το έχω ξεχάσει.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

44 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Αποκάλεσα απάνθρωπη την περιφρόνηση των θυμάτων ατυχημάτων. Διαφωνείς; Απάντα, δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο. Μπορείς ακόμα να μου απαντήσεις εάν με θεωρείς άνθρωπο; Συμφωνείς με την άποψη ότι όσα έχω γράψει με κάνουν δολοφόνο;

 

Δεν καταλαβαίνω για ποια περιφρόνηση μιλάς. 

Έχεις περιφρονήσει πολλάκις τον τρόπο που γίνεται moderation. Έχεις καταφερθεί εναντίον μας . Λες ότι σε φιμώνουμε κλπ κλπ. Την απάντηση σε αυτό στην έδωσε ο Αστρολάβος, αλλά και πάλι επιμένεις να λες τα δικά σου. Δεν μπορείς να κατανοήσεις πως σε μια κοινότητα ο διάλογος έχει όρια. Οι ενδιάμεσες καταστάσεις έχουν ξεπεραστεί σε αυτό το θέμα προ πολλού, έχει μπει υπό moderation ενώ θα περίμενε κανείς να είναι χαλαρότερο, να παίζει καμιά είδηση μία στο τόσο, τέτοια πράγματα.

Έχεις συνειδητοποιήσει τον τρόπο που εκφράζεσαι κατά καιρούς; Θα σε προέτρεπα να κάνεις μια αναδρομή στις απαντήσεις σου. Αν δεν βρεις τίποτα το μεμπτό, ξανακοίταξέ τες. Αν δεν ξαναβρείς, οκ. No biggie.

 

44 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Δεν απέφυγα να συμφωνήσω μαζί σου για τη συμπεριφορά του Σπύρου. Το ότι κράτησα μια επιφύλαξη περί πιθανής πρόκλησης δεν σημαίνει τίποτα παραπάνω από αυτό που λέει η λέξη επιφύλαξη, ούτε αναιρεί τη γνώμη ότι ήταν απαράδεκτη. Γενικά στη ζωή δεν είναι κακή ιδέα να κρατάς και καμια επιφύλαξη.

 

Κατά την γνώμη σου, υπάρχει συμπεριφορά ιντερνετική που θα προκαλέσει ευχολόγιο για θάνατο από κάποιον νοήμον προς κάποιον άλλον νοήμον άνθρωπο; Η υποψία επιφύλαξης για το ότι μπορεί να προκάλεσα τέτοιου είδους συμπεριφορά και ευχές, είναι έμμεση υπεράσπιση στο άτομο που έριξε της κατάρες. Δεν ξέρω γιατί δεν γίνεται κατανοητό. Επιφυλάξεις μπορείς να έχεις για διάφορα πράγματα. Πρώτος πρώτος έχω γράψει ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμα η επιφύλαξη σε ότι αφορά την υγεία σου (για αυτό το θέμα μιλώντας). Όμως σε ότι αφορά την συλλογική υγεία, θέλει συμμόρφωση. Δεν έχει να κάνει με τις πολιτικές παπάτζες. Έχει να κάνει με την ΥΓΕΙΑ. Τελεία και παύλα. Διαφωνείς ότι υπάρχει πανδημία και προσπαθούμε όλοι να επανέλθουμε σε ημικανονικούς ρυθμούς; Δεν είναι δύσκολη η απάντηση. Διαφωνείς ότι ο ιός είναι χειρότερος από οποιοδήποτε εμβόλιο; Και πάλι δεν είναι δύσκολη η απάντηση, απλά έχετε επιλέξει να την δυσκολεύετε. Βολεύει ;) 

 

Δεν μου απάντησες όμως (βασικά παίζει να μην ρώτησα :p ). Σημαίνει ένα post - meme όπως είπες (το δικό μου από το οποίο πιάστηκες πιο πάνω και συμφώνησες με το απαράδεκτο μήνυμα του Σπύρου - το πρώτο, όχι το δεύτερο) ότι όλοι όσοι δεν θέλουν να εμβολιαστούν, διαβάζουν κατά συνέπεια σάιτ τύπου "triklopodia" ? Πως βγαίνει αυτό το συμπέρασμα; Θα σου πω πως βγαίνει. Βγαίνει επειδή πρέπει να πιαστείτε από το οτιδήποτε, ώστε να καλύψετε την αδυναμία να καταλάβετε το πόσο σημαντικός είναι ο εμβολιασμός. Πάντα μα πάντα το πάτε πολιτικά το πράγμα.

Προσωπικά, δεν με ενοχλεί να έχει αμφιβολίες κάποιος, αρκεί να έχουν βάση. Όταν δεν έχουν και η μόνη τους βάση είναι πολιτικές προεκτάσεις και βίντεο του Κούβελα, ε με συγχωρείς, αλλά θα τρολάρω. Τώρα για το παραπάνω ποστ, ήταν ξεκάθαρα για τα ανέκδοτα (το είδα σε προφίλ ατόμου στο Facebook με 3-4 tags να το συνοδεύουν και μερικά likes - δεν σημαίνει αυτόματα ότι όλοι διαβάζουν τέτοια).

 

44 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Για το post με το κάρμα, πιστεύω ότι απλώς έκανες ένα λάθος που δεν είχες το θάρρος να το παραδεχθείς και να ζητήσεις συγγνώμη και από αντίδραση άρχισες τις διαγραφές και τις τιμωρίες. Με το να υπογράφεις ως ο χαιρέκακος mod απλώς επιμένεις να μας το θυμίζεις ενώ ΔΕΝ είπα το έχω ξεχάσει.

 

Λανθασμένα πιστεύεις κάτι τέτοιο και αν χρειαζόταν (όπου χρειάστηκε) να απολογηθώ , θα το έκανα, να είσαι βέβαιος. 

Το initial phrase "karma is a bitch" είναι ευρέος διαδεδομένο. Η λέξη κάρμα σημαίνει "πράξη" ή "δράση". Η φράση συνηθίζεται να λέγεται σε ενήλικες οι οποίοι είναι υπεύθυνοι των πράξεών τους (αν και αρχικά δεν λεγόταν για αυτόν τον λόγο). Πουθενά και ποτέ δεν ειπώθηκε με "σκοτεινούς" σκοπούς.

Για να καταλάβεις γιατί κάνεις λάθος, την φράση αυτή την είπα πρώτα πρώτα στον εαυτό μου. Γιατί; Γιατί πρωτού κολλήσω, έλεγα ότι "εγώ προσέχω, δεν πάω πουθενά, δε παίζει να κολλήσω και θα εμβολιαστώ μαζί με την κοπέλα μου για συμπαράσταση" . Τέτοιες μαλακίες έλεγα, και ναι, η φράση μου ταιριάζει γάντι (με τον τρόπο που την είπα). Έζησα όμως. Πάλι θα ταίριαζε, και να μην ζούσα. Δεν θα άλλαζε κάτι από την αρχική ξεροκεφαλιά μου.

 Αν την έλεγε κάποιος άλλος δεν θα σήμαινε αυτόματα ότι χάρηκε.

Αν θέλεις να συνεχίσεις να το παρερμηνεύεις, be my guest.

 

Επίσης, σου υπενθυμίζω ότι τα post εγώ μπορώ να τα δω. Δεν θα ήταν όμορφο να είναι up, ήταν υπόλογα για μόνιμη απομάκρυνση, τι δε καταλαβαίνεις από αυτό; Το ban ήταν 27ωρο (μόλις το τσέκαρα). Έκανε τα δικά του το σύστημα και αντί για 24 ώρες, έβαλε 27.

 

 

Συγκεκριμένα χαρακτηρίζεις ως απειλές τα όσα σου γράφω, ενώ είναι προειδοποίηση. Loud and clear. 

Για σένα, η ποινή του Σπύρου ποια θα έπρεπε να είναι; 

 

Αυτά. 

Προτροπή. Συνεχίζουμε ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.

 

 

 

 

 

syringe.jpg
WWW.LAWSPOT.GR

Πρώτη απόφαση του ΕΔΔΑ για το θέμα: Δεν παραβιάζεται το δικαίωμα σεβασμού της προσωπικής ζωής κατά το άρθρο 8 της Ευρωπαϊκής Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

Δεν καταλαβαίνω για ποια περιφρόνηση μιλάς. 

Εντάξει, παντού λάθος μπορεί να κάνω αλλά σε αυτό, όχι. Όχι και που την είδα.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έχεις περιφρονήσει πολλάκις τον τρόπο που γίνεται moderation. Έχεις καταφερθεί εναντίον μας . Λες ότι σε φιμώνουμε κλπ κλπ.

Δεν είναι και τρομερή φίμωση το να μη μπορείς να μιλήσεις σε ένα forum. Η πραγματική φίμωση είναι προνόμιο των ΜΜΕ.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Την απάντηση σε αυτό στην έδωσε ο Αστρολάβος, αλλά και πάλι επιμένεις να λες τα δικά σου.

Σχολίασα την απάντησή του με σχετική αυτοσυγκράτηση.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν μπορείς να κατανοήσεις πως σε μια κοινότητα ο διάλογος έχει όρια.

Νομίζω πως μπορώ.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Οι ενδιάμεσες καταστάσεις έχουν ξεπεραστεί σε αυτό το θέμα προ πολλού, έχει μπει υπό moderation ενώ θα περίμενε κανείς να είναι χαλαρότερο, να παίζει καμιά είδηση μία στο τόσο, τέτοια πράγματα.

Εκεί είναι το πρόβλημα, ότι έχουν ξεπεραστεί οι ενδιάμεσες καταστάσεις.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έχεις συνειδητοποιήσει τον τρόπο που εκφράζεσαι κατά καιρούς; Θα σε προέτρεπα να κάνεις μια αναδρομή στις απαντήσεις σου. Αν δεν βρεις τίποτα το μεμπτό, ξανακοίταξέ τες. Αν δεν ξαναβρείς, οκ. No biggie.

Πάντως δολοφόνο και μη άνθρωπο δεν έχω αποκαλέσει άλλο μέλος.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Κατά την γνώμη σου, υπάρχει συμπεριφορά ιντερνετική που θα προκαλέσει ευχολόγιο για θάνατο από κάποιον νοήμον προς κάποιον άλλον νοήμον άνθρωπο;

Όχι. Ξεκάθαρα.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Η υποψία επιφύλαξης για το ότι μπορεί να προκάλεσα τέτοιου είδους συμπεριφορά και ευχές, είναι έμμεση υπεράσπιση στο άτομο που έριξε της κατάρες.

Δεν είναι, το είπα ξεκάθαρα ότι δεν την εγκρίνω ακόμα κι αν προκλήθηκε, μην επιμένεις, το διευκρίνισα.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν ξέρω γιατί δεν γίνεται κατανοητό. Επιφυλάξεις μπορείς να έχεις για διάφορα πράγματα.

Να μπορείς και να τις εκφράζεις χωρίς παρατράγουδα όμως.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Πρώτος πρώτος έχω γράψει ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμα η επιφύλαξη σε ότι αφορά την υγεία σου (για αυτό το θέμα μιλώντας). Όμως σε ότι αφορά την συλλογική υγεία, θέλει συμμόρφωση.

Δεν μπορεί αυτό να είναι διαζευτικό.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έχει να κάνει με την ΥΓΕΙΑ. Τελεία και παύλα. Διαφωνείς ότι υπάρχει πανδημία και προσπαθούμε όλοι να επανέλθουμε σε ημικανονικούς ρυθμούς;

Ποτέ δεν διαφώνησα.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν είναι δύσκολη η απάντηση. Διαφωνείς ότι ο ιός είναι χειρότερος από οποιοδήποτε εμβόλιο;

Για κάποιους (έστω πολύ λίγους κλπ κλπ) ο ιός δεν είναι χειρότερος. Μπορούμε να το γράφουμε χωρίς να πέφτουν όλοι να μας πούνε πόσο νεάνταρταλ είμαστε;

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Και πάλι δεν είναι δύσκολη η απάντηση, απλά έχετε επιλέξει να την δυσκολεύετε. Βολεύει ;) 

Εμένα δεν με βολεύει τίποτα. Θα με βόλευε κάτι που δεν θα περιλάμβανε να τσακώνομαι στο lab, ούτε θα με έκανε να μην είμαι σίγουρος για το τι είναι σωστό να κάνω, ούτε να προσπαθώ να πείσω ότι δεν είμαι δολοφόνος.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν μου απάντησες όμως (βασικά παίζει να μην ρώτησα :p ). Σημαίνει ένα post - meme όπως είπες (το δικό μου από το οποίο πιάστηκες πιο πάνω και συμφώνησες με το απαράδεκτο μήνυμα του Σπύρου - το πρώτο, όχι το δεύτερο) ότι όλοι όσοι δεν θέλουν να εμβολιαστούν, διαβάζουν κατά συνέπεια σάιτ τύπου "triklopodia" ? Πως βγαίνει αυτό το συμπέρασμα; Θα σου πω πως βγαίνει. Βγαίνει επειδή πρέπει να πιαστείτε από το οτιδήποτε, ώστε να καλύψετε την αδυναμία να καταλάβετε το πόσο σημαντικός είναι ο εμβολιασμός.

Μόνος σου ρώτησες, μόνος απάντησες. Δεδομένου ότι κανένα μέλος εδώ δεν έχει υποστηρίξει θεωρίες για τσιπάκια, μείωση πληθυσμού, ή άλλα τέτοια τρελά, τα συνεχή meme γύρω από τέτοιες απόψεις και ειδικά η χρήση τους ως απάντηση σε κάποια έκφραση επιφύλαξης για παρενέργειες είναι κουραστική. Τώρα αν εννοούσες κάτι πιο συγκεκριμένο, σόρυ δεν το 'πιασα. Ότι έχω γράψει γκρινιάζοντας για τα memes είναι σε αυτή τη λογική πάντως.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Πάντα μα πάντα το πάτε πολιτικά το πράγμα.

Αυτή η ρημάδα η πολιτική παντού βάζει το χέρι της, τι να κάνουμε;

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Προσωπικά, δεν με ενοχλεί να έχει αμφιβολίες κάποιος, αρκεί να έχουν βάση. Όταν δεν έχουν και η μόνη τους βάση είναι πολιτικές προεκτάσεις και βίντεο του Κούβελα, ε με συγχωρείς, αλλά θα τρολάρω.

Συγγνώμη, ένας καθηγητής κλινικής φαρμακολογίας, ακόμα κι αν ίσως έχει πει και λάθος πράγματα, έχει αξία μόνο για τρολάρισμα; Πολλές από τις δήθεν αιρετικές του διατυπώσεις είναι μέσα από τις εγκριτικές μελέτες των εμβολίων για παράδειγμα.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 Για να καταλάβεις γιατί κάνεις λάθος, την φράση αυτή την είπα πρώτα πρώτα στον εαυτό μου. Γιατί; Γιατί πρωτού κολλήσω, έλεγα ότι "εγώ προσέχω, δεν πάω πουθενά, δε παίζει να κολλήσω και θα εμβολιαστώ μαζί με την κοπέλα μου για συμπαράσταση" . Τέτοιες μαλακίες έλεγα, και ναι, η φράση μου ταιριάζει γάντι (με τον τρόπο που την είπα). Έζησα όμως. Πάλι θα ταίριαζε, και να μην ζούσα. Δεν θα άλλαζε κάτι από την αρχική ξεροκεφαλιά μου.

Όχι ρε φίλε, θα άλλαζε. Χιουμοράκι και εξυπνάδες στο θάνατο δεν χωράνε. Ακόμα κι αν τα ήθελε και τα παθε ο μακαρίτης.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 Αν την έλεγε κάποιος άλλος δεν θα σήμαινε αυτόματα ότι χάρηκε.

Χάρηκε, δε χάρηκε χτυπάει άσχημα, τι να κάνουμε;

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Επίσης, σου υπενθυμίζω ότι τα post εγώ μπορώ να τα δω. Δεν θα ήταν όμορφο να είναι up, ήταν υπόλογα για μόνιμη απομάκρυνση, τι δε καταλαβαίνεις από αυτό; Το ban ήταν 27ωρο (μόλις το τσέκαρα). Έκανε τα δικά του το σύστημα και αντί για 24 ώρες, έβαλε 27.

Σε άνθρωπο που έριξε κατάρα, δεν ζητάω να υπερασπιστείς αυτήν την ποινή, το έγραψα τόσες φορές.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

Συγκεκριμένα χαρακτηρίζεις ως απειλές τα όσα σου γράφω, ενώ είναι προειδοποίηση. Loud and clear. 

Για σένα, η ποινή του Σπύρου ποια θα έπρεπε να είναι; 

Τέταρτη πέμπτη φορά δεν ξέρω, καλώς υπήρξε ποινή σε τέτοια συμπεριφορά. Πως αλλιώς να το πω;

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τετοια σεντονια μονο ενας μενει να κανει εμφανιση στο θεμα αυτο!

 

@Seafalco :hehe:

 

Στο σοβαρο, σοβαρευτειτε κ αφηστε τα προσωπικά στην ακρη.

  • Like 2
  • Agree 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

εχτες το μεσημερι εκανα την δευτερη δοση..............στην αρχη ειμουν πολυ καλα............μεχρι που ενιωθα ενα ανεβασμα σα να ειχα πιει ενεργειακο ποτο.........

σημερα ομως ειμαι με τρελη μαστουριτιδα ???σα να ειμαι μετα απο ξυδια ενα πραμα........η σα να εχω πυρετο........

αδυναμια αβερτα........με το ζορι καβαλησα την μηχανη.......ελπιζω αυριο να ειμαι πιο καλα............

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 Όταν δεν έχουν και η μόνη τους βάση είναι πολιτικές προεκτάσεις και βίντεο του Κούβελα, ε με συγχωρείς, αλλά θα τρολάρω.

 

 

 

 

 

 

Εγω παντως ουτε εμπλαστρο δεν θα τον αφηνα  να μου βαλει αυτον, σε οτι εχει πει εχει παει κουβά.

  • Like 1
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος alexcrx έγραψε:

εχτες το μεσημερι εκανα την δευτερη δοση..............στην αρχη ειμουν πολυ καλα............μεχρι που ενιωθα ενα ανεβασμα σα να ειχα πιει ενεργειακο ποτο.........

σημερα ομως ειμαι με τρελη μαστουριτιδα ???σα να ειμαι μετα απο ξυδια ενα πραμα........η σα να εχω πυρετο........

αδυναμια αβερτα........με το ζορι καβαλησα την μηχανη.......ελπιζω αυριο να ειμαι πιο καλα............

 

Αναμενόμενο είναι. Μην το παρακάνεις, όσο περισσότερο ξεκουραστείς, τόσο πιο γρήγορα θα περάσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση βάζοντας κάτω μαθηματικά

μέχρι στιγμής έχουν εμβολιαστεί τόσοι

 

image.png.d442abcac55b0324f6e32464e4db58dc.png

 

ωραία μέχρι εδώ βάζοντας κάτω τους μήνες και προσθέτοντας ότι έχει 6 μήνες αποτελεσματικότητα το εμβόλιο (γενικά 6 μήνες)

οι πρώτοι που έκαναν δεν θα έχουν προστασία από τώρα αλλά ας πάρουμε ένα γενικό δείγμα τον Μάρτιο όταν έφτασε 500.000

αυτοί τον Οκτώβριο παύει η ανοσία τους οπότε

Οκτώβριο θα έχουμε 500.000 εμβολιασμένους χωρίς προστασία

Νοέμβριο θα έχουμε τους 500.000 του Οκτωβρίου και άλλους 500.000 σύνολο 1εκατομύριο

Δεκέμβριο θα έχουμε το 1 εκ των προηγούμενων μηνών, και άλλο 1 εκ σύνολο 2 εκατομμύρια χωρίς προφύλαξη

Γενάρη θα έχουμε τα προηγούμενα 2 εκ και 1,8 σύνολο 3,8 εκατομμύρια χωρίς προφύλαξη

Και τον Φλεβάρη θα έχουμε 5 εκ (όσοι έχουν κάνει μέχρι τώρα) και πάει λέγοντας

και όλοι ξέρουμε ότι στον Ιό αρέσει ο Μάρτιος

 

Δεν βγάζω κάποια λογική εσείς ; NO LOGIC found ;

 

τα περαστικά μου

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς αρχικά με λάθος δεδομένα.
Δεν είναι fact πως παύει να υφίσταται η προστασία στους 6 μήνες μετά τον εμβολιασμό.
Ούτε για τους 8 ούτε για τους 9 ούτε για τους 12.

Δεν υπάρχει ολοκληρωμένη έρευνα ακόμα, ούτε καν με ένα confidence περί το 50%.

Μέχρι στιγμής όλα αυτά είναι "εικασίες".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, billpeppas said:

Ξεκινάς αρχικά με λάθος δεδομένα.
Δεν είναι fact πως παύει να υφίσταται η προστασία στους 6 μήνες μετά τον εμβολιασμό.
Ούτε για τους 8 ούτε για τους 9 ούτε για τους 12.

Δεν υπάρχει ολοκληρωμένη έρευνα ακόμα, ούτε καν με ένα confidence περί το 50%.

Μέχρι στιγμής όλα αυτά είναι "εικασίες".

 

δεν νομίζω να είναι λάθος τα δεδομένα η pfizer δίνει 6μήνες άντε 8μήνες

ευχαριστώ που λες ανοιχτά ότι όλα είναι εικασίες τα πάντα !

εικασίες είναι και αν δουλεύει το σκεύασμα της pfizer και της κάθε pfizer

 

αφού κάνουν τα κράτη δουλειά με εικασίες, από πίσω έχει $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

 

ζήτω η Mies-ens ! Germany Germany Germany ?

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CF%84%CE%
WWW.PROTOTHEMA.GR

Στη συνέντευξη τύπου που ακολούθησε του γκραν πρι της Ουγγαρίας, ο  36χρονος Βρετανός πιλότος  της Mercedes  μίλησε για πρώτη φορά για την περιπέτεια που είχε με τον κορωνοϊό...

«Είχα πραγματικά μεγάλη ζάλη και όλα έγιναν λίγο θολά στο βάθρο. Παλεύω όλο το χρόνο με την υγεία μου, με ταλαιπωρεί έναν χρόνο τώρα, μετά από αυτό που συνέβη στο τέλος του περασμένου έτους και είναι ακόμα μια μάχη.
Δεν έχω μιλήσει σε κανέναν ιδιαίτερα γι 'αυτό, αλλά νομίζω ότι παραμένει. Θυμάμαι τις επιπτώσεις όταν το είχα. Η προπόνηση ήταν διαφορετική από τότε και τα επίπεδα κόπωσης που έχεις είναι διαφορετικά και είναι μια πραγματική πρόκληση. Συνεπώς, συνεχίζω να προσπαθώ να προπονούμαι και να προετοιμάζομαι με τον καλύτερο τρόπο.
Ποιος ξέρει τι ήταν αυτό σήμερα; Ίσως είναι αφυδάτωση, αλλά σίγουρα δεν είχα αυτήν την εμπειρία μέχρι τώρα. Είχα κάτι παρόμοιο στο Silverstone αλλά αυτό είναι πολύ χειρότερο»

 

Όταν ένας αθλητής κορυφαίου επιπέδου με άριστη φυσική κατάσταση και την καλύτερη περίθαλψη στο κόσμο,  αμφιβάλει για το αν η αρρώστια, 6μήνες μετά, του έχει αφήσει κατάλοιπα...

 Κατά τα άλλα, γρίπη είναι θα περάσει όπως λένε κάποιοι "ειδικοί"....

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Όταν ένας αθλητής κορυφαίου επιπέδου με άριστη φυσική κατάσταση και την καλύτερη περίθαλψη στο κόσμο,  αμφιβάλει για το αν η αρρώστια, 6μήνες μετά, του έχει αφήσει κατάλοιπα...

 Κατά τα άλλα, γρίπη είναι θα περάσει όπως λένε κάποιοι "ειδικοί"....

 

Εντάξει μια γρίπη είναι, δεν πέθανε κιόλας. Αυτή η ασθένεια αφορά κυρίως ηλικιωμένους, όσοι είναι νέοι και υγιείς το περνάνε στο πόδι. Εξάλλου όπως έγραψε και κάποιος στα σχόλια:

 

Τον ταλαιπωρεί τόσο πολύ ο κορονοιός που συμμετέχει σε Γκραν πρι και κερδίζει. Χωρίς κορονοιό δηλαδή θα το απογείωνε 10 μέτρα πάνω από τη γη και θα κινούνταν στον αέρα. Δεν το έκανε όμως γιατί ο φονικός ιός του έχει διαλύσει τα πνευμόνια.

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.