Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

@AlCapone

Παραλογίζεσαι λες και έχεις κάτι με τον συγκεκριμένο και με τους υπαλλήλους του καραβιού.

Δεν είπε κανείς οτι όλα γίνανε τέλεια, αλλά μη το πάμε και στο άλλο άκρο...

Το οτι γίνανε λάθη δε σημαίνει οτι απο κει και πέρα δε θα έπρεπε να προσέχει ο κόσμος, εγώ τουλάχιστον έτσι το εξέλαβα αυτό που είπε και δεν θεωρώ οτι είμαι προκατειλημμένος ούτε αρνητικά ούτε θετικά. 

Για το καλό τους, και για το καλό τον επόμενων που θα βρεθούν σε αυτή την τραγική κατάσταση, βάζουμε μασκούλα...

Μη γλυτώσουμε απο πυρκαγιά και κορωνοιό και πάμε από καρκίνο του πνεύμονα στο τέλος...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 hour ago, slalom said:

Γινεται να εχω ενα Ναι ή Οχι?

 

Απο εμενα?  οκ...

Οι σοβαροι γιατροι λενε πως ναι μεταδιδουν. Καποιοι απο αυτους λενε οτι το φορτιο του υιου ειναι πιο αδυναμο, αλλα αυτο δεν το κανει λιγοτερο επικινδυνο.

Οποτε απο εμενα ειναι ΝΑΙ.  

 

 

Ελπιζω να καλυψα η/και ικανοποιησα 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

koronoios-athina.jpg
M.NAFTEMPORIKI.GR

Νέα «έκρηξη» ημερήσιων κρουσμάτων κορωνοϊού καταγράφηκε στη χώρα χθες, με τις μολύνσεις να περνούν το...

Η πραγματικότητα διαψεύδει όσους αμφισβητούν τ' αυτονόητα.

Σε τελική ανάλυση, ορισμένοι δεν θα είναι ποτέ ευχαριστημένοι ούτε πρόκειται ν' αποδεχθούν τα επιστημονικά δεδομένα.

Πάντα κάτι θα τους ενοχλεί, πάντα κάτι θα θέσουν υπό αμφισβήτηση, πάντα θα βρουν λίγο χώρο παραπέρα να μεταφέρουν τα δοκάρια.

Προσωπικά, όταν καταλαβαίνω ότι μιλάω με αρνητές, κόβω λάσπη. Λόγω δουλειάς, έχω μάθει να λειτουργώ μ' αυτόν τον τρόπο έτσι κι αλλιώς, οπότε χαμογελώ γλυκά και φεύγω.

Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του, αλλά δεν έχει το δικαίωμα ν' αμφισβητεί τα επιστημονικά δεδομένα και να δρα σε βάρος του κοινωνικού συνόλου.

Υ.Γ. Κουίζ για δυνατούς λύτες: πόσες ''αθώες'' αναρτήσεις με παράθεση ''επιστημονικών δεδομένων'' απαιτούνται ώστε να χαρακτηριστεί κάποιος, αβάδιστα κιόλας, ψεκασμένος/αρνητής/συνωμοσιολόγος; 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:
4005.jpg?width=1200&height=630&quality=8
WWW.THEGUARDIAN.COM

Head of Oxford Vaccine Group rules out overall immunity, but also questions need for booster jabs

 

 

κατα τη γνώμη σου ποιό ειναι το <<résumé>> του αρθρου 

Link to comment
Share on other sites

Κατά πρώτον αυτό που λέει ο τίτλος, δεύτερον το ότι δεν είναι ακόμα σίγουρη η αναγκαιότητα (και η χρησιμότητα θα προσέθετα εγώ) 3ης δόσης και τρίτον η μη υποστήριξη του καθολικού εμβολιασμού των παιδιών παρά μόνο αυτών που καλύπτουν κάποιες προϋποθέσεις. Και οι τρεις παραπάνω απόψεις έχουν υποστεί χλευασμό με το τσουβάλι. Υπάρχουν κι άλλα στοιχεία στο άρθρο βέβαια, αλλά είναι χιλιοειπωμένα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Κατά πρώτον αυτό που λέει ο τίτλος, δεύτερον το ότι δεν είναι ακόμα σίγουρη η αναγκαιότητα (και η χρησιμότητα θα προσέθετα εγώ) 3ης δόσης και τρίτον η μη υποστήριξη του καθολικού εμβολιασμού των παιδιών παρά μόνο αυτών που καλύπτουν κάποιες προϋποθέσεις. Και οι τρεις παραπάνω απόψεις έχουν υποστεί χλευασμό με το τσουβάλι. Υπάρχουν κι άλλα στοιχεία στο άρθρο βέβαια, αλλά είναι χιλιοειπωμένα.

 

 

Για εμένα  το συμπέρασμα του αρθρου ειναι οτι για να επιτευχθεί η πολυπόθητη ανοσία του πληθυσμού θα πρέπει να αυξηθεί πολύ το ποσοστό των εμβολιασμένων (και αυτο λόγω της μετάλλαξης δελτα).....οσο για την αναγκαιότητα της ενισχυτικής δόσης προς το παρόν -πλήν στοχευμένων κατηγοριων - δεν νομίζω οτι χρειάζεται 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος xdoc έγραψε:

Για εμένα  το συμπέρασμα του αρθρου ειναι οτι για να επιτευχθεί η πολυπόθητη ανοσία του πληθυσμού θα πρέπει να αυξηθεί πολύ το ποσοστό των εμβολιασμένων (και αυτο λόγω της μετάλλαξης δελτα).....οσο για την αναγκαιότητα της ενισχυτικής δόσης προς το παρόν -πλήν στοχευμένων κατηγοριων - δεν νομίζω οτι χρειάζεται 

 

Αυτό ακριβώς το συμπέρασμα περιγράφει η λέξη mythical. Κι αυτό αν υποθέσουμε ότι η επώαση των μεταλλάξεων οι οποίες παρεμπιπτόντως μάλλον μειώνουν την αποτελεσματικότητα των εμβολίων, γίνεται μόνο στους οργανισμούς των ανεμβολίαστων και επιπλέον επιτευχθεί παγκοσμίως και ταυτοχρόνως αυτό το 95% καθολικού εμβολιασμού. Πόσο πιο ανέφικτο το θες; Αν βέβαια η επώαση των μεταλλάξεων γίνεται περισσότερο ή εξίσου ή έστω και κατά μειονότητα και στους εμβολιασμένους, τότε είναι το συμπέρασμά σου ακόμα πιο mythical ότι μπορεί η γενική ανοσία να είναι ρεαλιστικός στόχος. Βέβαια υπάρχει η ελπίδα μείωσης και της θνητότητας των νεότερων μεταλλάξεων και κατά πολλούς συμβαίνει ήδη, αλλά αυτό είναι ξεχωριστό θέμα.

 

Να και ένα ελπιδοφόρο νέο το οποίο ελπίζω να μην μας απογοητεύσει στη συνέχεια:

 

ap20311580451311.jpg?itok=b8S84h5y
WWW.ETHNOS.GR

Η κλινική μελέτη πραγματοποιήθηκε σε νοσοκομεία της Αθήνας υπό την καθοδήγηση...

 

Link to comment
Share on other sites

Το καμάρι της ΝΔ, ο αντιπρόεδρος που παρολίγον να γινόταν πρόεδρος (μετά την πτώση του Μητσοτάκη έχει τις περισσότερες πιθανότητες να τον δούμε αρχηγό).

Δεν χρειάζεται να μου απαντήσετε ξέρω... τότε ήταν αλλιώς τα πράγματα, συγκρίνω ανόμοια, έχουν περάσει και 10 χρόνια κανείς δεν θυμάται.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@AlCapone, σε παρακαλώ προσπάθησε να μην πολιτικοποιήσεις και αυτό το θέμα, δε βοηθάει. Στο θέμα των Ειδήσεων σκοπίμως δεν έχω εμπλακεί τελευταία, γιατί η πόλωση που έχει προκληθεί εκεί οδηγεί σε αδιέξοδο.

 

Αυτό το θέμα έχει διέλθει από κάποιες δυσκολίες, αλλά νομίζω έχει ισορροπήσει πια. Ας μη γυρίσουμε πίσω.

 

Αν σε απασχολεί κάποια ειδική εξέλιξη γύρω από την πανδημία, ευχαρίστως να καταθέσεις τον προβληματισμό σου. Αλλά ας μην κινούμαστε από θέμα σε θέμα βλέποντας ποτ-πουρί τον κ. Αντιπρόεδρο. Δεν θα το αντέξει η καρδούλα μου. Ευχαριστώ.

  • Like 4
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, acct said:

@AlCapone, σε παρακαλώ προσπάθησε να μην πολιτικοποιήσεις και αυτό το θέμα, δε βοηθάει. Στο θέμα των Ειδήσεων σκοπίμως δεν έχω εμπλακεί τελευταία, γιατί η πόλωση που έχει προκληθεί εκεί οδηγεί σε αδιέξοδο.

 

Αυτό το θέμα έχει διέλθει από κάποιες δυσκολίες, αλλά νομίζω έχει ισορροπήσει πια. Ας μη γυρίσουμε πίσω.

 

Αν σε απασχολεί κάποια ειδική εξέλιξη γύρω από την πανδημία, ευχαρίστως να καταθέσεις τον προβληματισμό σου. Αλλά ας μην κινούμαστε από θέμα σε θέμα βλέποντας ποτ-πουρί τον κ. Αντιπρόεδρο. Δεν θα το αντέξει η καρδούλα μου. Ευχαριστώ.

Αδερφέ συμμερίζομαι τα όσα γράφεις μόνο που ο covid εδώ και ένα χρόνο είναι 90% πολιτική και 10% όλα τα υπόλοιπα. Θεωρείς το βίντεο με την ομιλία του Άδωνι off topic; Εγώ το θεωρώ πιο επίκαιρο από ποτέ, μιλάμε για τρελό deja vu. Δεν είναι κάποιος άσχετος είναι ο Άδωνις ο σημερινός αντιπρόεδρος της ΝΔ. Κατά Μητσοτάκη είναι ψέκας και διασπείρει fake news.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.