Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

πριν 7 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:


 

Για εμενα αυτα τα μετρα ειναι μη εφαρμοσιμα. Με αυτους που δεν μπορουν να κανουν το εμβολιο λογο παθησης η λογο αγωγης που δεν τους το επιτρεπει τι θα γινει? Θα τους απαγορεψεις την εισοδο σε καταστηματα και κλειστους χωρους χωρις μαλιστα να εχουν και τιποτα? Θα τους αναγκασεις να σου δειξουν τον ιατρικο φακελο στην εισοδο? 
Θα περιθωριοποιησουμε κοσμο χωρις λογο?

αυτο ακριβως.επειδη ανηκω σε μια τετοια κατηγορια μαλλον θα πρεπει να κουβαλαω ολο το ιστορικο μου

και αναθεμα αν ο baristas βγαζει ακρη με τα γραμματα των γιατρων :hehe:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

10 hours ago, fatalara said:

Παντως ειναι θεμα το πως προσπαθει να σπρωξει τον εμβολιασμο η κυβερνηση. Αντι να κανει μια καμπανια σωστης ενημερωσης

.....

 

....

Με αυτους που δεν μπορουν να κανουν το εμβολιο λογο παθησης η λογο αγωγης που δεν τους το επιτρεπει τι θα γινει? Θα τους απαγορεψεις την εισοδο σε καταστηματα και κλειστους χωρους χωρις μαλιστα να εχουν και τιποτα? Θα τους αναγκασεις να σου δειξουν τον ιατρικο φακελο στην εισοδο? 
Θα περιθωριοποιησουμε κοσμο χωρις λογο?

 

1 hour ago, dfk_7677 said:

Δε θα πείσει η σωστή ενημέρωση, αυτό θα έπρεπε να είναι σαφές, απλά διαβάζοντας τη στάση που έχουν κάποιοι συμφορουμίτες.

 

Όλα ανοιχτά, κανένας διαχωρισμός και ανοσία δια του φυσικού τρόπου για όσους δεν επιθυμούν εμβολιασμό.

 

Αλλιώς μας βλέπω με lockdown πάλι.

 

 

Δεν υπάρχει ελπίδα με σωστή ενημέρωση, δεν καταλαβαίνω καν τι εννοείς σωστή ενημέρωση. Αν εννοείς πιο ήπιων τόνων με επιστημονικά δεδομένα, κλπ, έγινε, γίνεται. Η γλώσσα του Τσιόδρα κι τόσων επιφανών επιστημόνων μάλλιασε. Και έπιασε όσο τόπο ήταν να πιάσει. Οι υπόλοιποι δεν καταλαβαίνουν από πειθώ. Κάποιοι λόγω ημιμάθειας και κάποιοι για να πάνε απλά κόντρα.

 

Αυτοί που δεν μπορούν να κάνουν το εμβόλιο θα έχουν δύσκολη απόφαση κάθε φορά που θα βγαίνουν έξω. Αυτούς θέλαμε να προστατεύσουμε με τον γενικό εμβολιασμό. Τώρα δεν μπορούμε να τους το προσφέρουμε. Όπως με τα παιδάκια που έχουν χαθεί τα τελευταία χρόνια από ξεχασμένες νόσους όπως η ιλαρά στην Ευρώπη, ακριβώς λόγω της αντίστασης στον εμβολιασμό.

Υποθέτω ότι το κράτος πρέπει να τους βγάλει ειδικό πάσο μιας και δε φταίνε που δεν μπορούν να εμβολιαστούν. Και οι συνάνθρωποι στους οποίους υπολόγιζαν για προστασία δεν...

Επίσης πρέπει κάπως να ελεχθούν όλοι όσοι εμφανιστούν με πιστοποιητικά αδυναμίας εμβολιασμού του αέρα. Και θα υπάρξουν, όπως και κάμποσοι ψάχνουν να πληρώσουν για να τους γίνει γιαλατζί εμβολιασμός. Πρέπει τα πιστοποιητικά αυτά να είναι ψηφιακά για να ελεγχθούν εκ των υστέρων. Αν η μέση ευρωπαϊκή χώρα έχει 1% του πληθυσμού με αδυναμία εμβολιασμού, κι εμείς βγάλουμε 10% τότε μάλλον στραβά θα αρμενίζουμε και κάποιοι θα έχουν βγάλει πολύ φράγκο.

 

@dfk_7677 αυτό με τη φυσική ανοσία και όποιος αντέξει έχει ξαναπαιχτεί, δεν βγήκε σε πολύ καλό ιατρικώς και πολιτικώς. Ίσως τώρα βέβαια να περιμένουμε να έχει μικρότερο κόστος σε ζωές και μακροχρόνιες επιπτώσεις αλλά ειδικά σε μια χώρα σαν και τη δική μας ποτέ δε θα έπαιζε σαν εναλλακτική. Κάθε θάνατος, ακόμη και 96χρονου θα χρεώνεται στην τακτική σου...

 

Για το lockdown πιστεύω ότι τελείωσε για Ελλάδα εκτός κι αν ανέβει πολύ η θνησιμότητα και πάλι. Αλλιώς δεν το βλέπω να γίνεται

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

 

@dfk_7677 αυτό με τη φυσική ανοσία και όποιος αντέξει έχει ξαναπαιχτεί, δεν βγήκε σε πολύ καλό ιατρικώς και πολιτικώς. Ίσως τώρα βέβαια να περιμένουμε να έχει μικρότερο κόστος σε ζωές και μακροχρόνιες επιπτώσεις αλλά ειδικά σε μια χώρα σαν και τη δική μας ποτέ δε θα έπαιζε σαν εναλλακτική. Κάθε θάνατος, ακόμη και 96χρονου θα χρεώνεται στην τακτική σου...

 

Για το lockdown πιστεύω ότι τελείωσε για Ελλάδα εκτός κι αν ανέβει πολύ η θνησιμότητα και πάλι. Αλλιώς δεν το βλέπω να γίνεται


Εγώ απλά δεν είμαι πολιτικός. Σαφώς και θα έχει μικρότερο κόστος σε ζωές, εφόσον περίπου τα 3/4 άνω των 50 έχουν εμβολιαστεί. Αλλά θεωρώ σε μια ευνομούμενη κοινωνία, η επιλογή σου να κάνεις ή να μην κάνεις το εμβόλια πρέπει να έχει συνέπειες, τις οποίες να μην επωμίζονται όλοι ανεξαιρέτως.

Ναι, θα έρθουν σε επικίνδυνη θέση, άνθρωποι που δεν φταίνε, πχ ανοσοκατασταλμένοι ή υπερήλικες. Αλλά το lockdown είναι πιο κοντά από όσο νομίζουμε. Τί νομίζεις ότι θα κάνει η κυβέρνηση αν γεμίσουν πάλι οι ΜΕΘ; Τότε δε θα χρεωθεί κάθε θάνατο;

Τέλος για μένα καλό θα ήταν να δημιουργηθεί ένα προηγούμενο προς διδαχή του ελληνικού λαού. Στην αρχή ακούγαμε είναι μια γριπούλα, μετά δε φοράω μάσκα, μετά δεν κάνω το πειραματικό εμβόλιο κοκ. Ίσως είναι καιρός να διαπιστώσουμε όλοι τι θα γίνει αν δεν υπάρχει lockdown αν δε φοράμε μάσκες και αν δεν εμβολιαζόμαστε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Δεν υπάρχει ελπίδα με σωστή ενημέρωση, δεν καταλαβαίνω καν τι εννοείς σωστή ενημέρωση.

Για παράδειγμα θα ήταν καλύτερη ενημέρωση σχετικά με το γιατί δεν αφορούν εμένα (τον κάθε εμένα) οι σοβαρές παρενέργειες πέραν του ότι απλώς είναι πολύ σπάνιες. Σπάνιες ξεσπάνιες, ποια είναι τα στοιχεία που έχουν κοινά τα θύματά τους; Για να ξέρουμε κι εμείς οι άσχετοι (με τη βοήθεια της πρωτοβάθμιας εννοείται) αν μας αφορούν ή όχι.

 

πριν 28 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Αν εννοείς πιο ήπιων τόνων με επιστημονικά δεδομένα, κλπ, έγινε, γίνεται. Η γλώσσα του Τσιόδρα κι τόσων επιφανών επιστημόνων μάλλιασε.

Να μας εξηγήσει τότε ο ήπιος Τσιόρδας γιατί σε δικούς του ασθενείς έχει δώσει σκαμπαλ και άλλα φάρμακα για τα οποία δεν είχαν την ευκαιρία να γνωρίζουν και άλλοι.

 

Πλέον υπάρχουν φάρμακα (για άλλες παθήσεις) που τα ζητάει κόσμος στα φαρμακεία και οι φαρμακοποιοί ρωτάνε: κορωνοϊός ε;

 

Σωστή ενημέρωση κατά τ' άλλα και το green passport στην κορυφή της ατζέντας κι ας το έχει αχρηστεύσει η Δελτα.

 

πριν 28 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Οι υπόλοιποι δεν καταλαβαίνουν από πειθώ. Κάποιοι λόγω ημιμάθειας και κάποιοι για να πάνε απλά κόντρα.

Καταλαβαίνεις πόσο αφοριστικό και αλαζονικό είναι αυτό το μηδενικό περιθώριο που (δεν) αφήνεις για οποιοδήποτε άλλο ενδεχόμενο εκτός από την ημιμάθεια και την αντίδραση;

Link to comment
Share on other sites

2021-08-06T081224Z_1073518460_RC23ZO9TJZ
WWW.IN.GR

Το δυσάρεστο περιστατικό συνέβη στο νοσοκομείο Παπανικολάου, στη Θεσσαλονίκη, και το γνωστοποίησε ο διευθυντής της ΜΕΘ, Νίκος Καπραβέλος

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Για παράδειγμα θα ήταν καλύτερη ενημέρωση σχετικά με το γιατί δεν αφορούν εμένα (τον κάθε εμένα) οι σοβαρές παρενέργειες πέραν του ότι απλώς είναι πολύ σπάνιες. Σπάνιες ξεσπάνιες, ποια είναι τα στοιχεία που έχουν κοινά τα θύματά τους; Για να ξέρουμε κι εμείς οι άσχετοι (με τη βοήθεια της πρωτοβάθμιας εννοείται) αν μας αφορούν ή όχι.

 

Να μας εξηγήσει τότε ο ήπιος Τσιόρδας γιατί σε δικούς του ασθενείς έχει δώσει σκαμπαλ και άλλα φάρμακα για τα οποία δεν είχαν την ευκαιρία να γνωρίζουν και άλλοι.

 

Πλέον υπάρχουν φάρμακα (για άλλες παθήσεις) που τα ζητάει κόσμος στα φαρμακεία και οι φαρμακοποιοί ρωτάνε: κορωνοϊός ε;

 

Σωστή ενημέρωση κατά τ' άλλα και το green passport στην κορυφή της ατζέντας κι ας το έχει αχρηστεύσει η Δελτα.

 

Καταλαβαίνεις πόσο αφοριστικό και αλαζονικό είναι αυτό το μηδενικό περιθώριο που (δεν) αφήνεις για οποιοδήποτε άλλο ενδεχόμενο εκτός από την ημιμάθεια και την αντίδραση;

Ωπ, καλός τον μυστικό πράκτορα.
Για πες μας τα μυστικά του Τσιόδρα που μόνο εσύ γνωρίζεις!

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Snips έγραψε:

Πάλι είσαι αλλού.

Και 40 δόσεις να κάνει, είναι 70χρονος. Επίσης σε αυτήν την ηλικία το  "χωρίς υποκείμενα" είναι παραμύθια φούμαρα. 

Κανείς νομίζω δεν περιμένει το εμβόλιο 1 χρόνου να κάνει θαύματα και να έχει αποτελεσματικότητα 100% σε κάθε ηλικία και σε κάθε ανοσοποιητικό σύστημα.

Επίσης το εμβόλιο είναι φάρμακο. Εμένα με πιάνει το Panadol, εσένα όχι. 

Πως είμαι αλλού εφόσον συμφωνώ με αυτό που μόλις έγραψες; Απλώς επεξήγησες σωστά τη φράση μου.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Ωπ, καλός τον μυστικό πράκτορα.
Για πες μας τα μυστικά του Τσιόδρα που μόνο εσύ γνωρίζεις!

Ας παρακάμψω την ειρωνία για να σου πω ότι εγώ δεν γνωρίζω τίποτα. Τους συγκεκριμένους ασθενείς που βοήθησε ειρωνεύεσαι, όχι εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Επίσης πρέπει κάπως να ελεχθούν όλοι όσοι εμφανιστούν με πιστοποιητικά αδυναμίας εμβολιασμού του αέρα. Και θα υπάρξουν, όπως και κάμποσοι ψάχνουν να πληρώσουν για να τους γίνει γιαλατζί εμβολιασμός. Πρέπει τα πιστοποιητικά αυτά να είναι ψηφιακά για να ελεγχθούν εκ των υστέρων.

Πως θα γινει αυτο ακριβως? Ολοι οι φιλοι και γνωστοι που μπηκαν σε καραβι η αεροπλανο δεν τους σκαναρε κανεις τα πιστοποιητικα, τα εδειχναν και περναγαν. Σκαναραν μια στο τοσο μπας και πιασουν κανενα να του κοψουν προστιμο. Τι νομιζεις οτι θα γινει στα καταστηματα λιανικης και εστιασης μετα απο 1-2 μηνες?

 

Πρωτη μερα καραντινας 2021. Μπλοκο σε ολες τις κυριες οδους και σταματημα σε ολους σχεδον για ελεγχο. Δυο εβδομαδες μετα δεν εβλεπες αστυνομικο στο δρομο.

Μυνηματα ειχαμε να στειλουμε απο το καλοκαιρι του 20.

 

Ανοιγει η εστιαση. Ελεγχοι λεει για το αν τηρουνται τα μετρα. Επεσαν κατι προστιμα την πρωτη εβδομαδα. Την δευτερη ερχοταν ενα αυτοκινητο με ενα ατομο για ελεγχο 10 λεπτα πριν το κλεισιμο των μαγαζιων και απο εκει και μετα δεν εχει ξαναπερασει κανεις ποτε παρα μονο αν γινει καταγγελια...

 

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος που θα κώλωνα να πάρω ένα φάρμακο για άλλη πάθηση επειδή ίσως να βοηθάει στον SARS-CoV-2 ;

 

Από το Ελληνικό Wikipedia διαβάζω το παρακάτω.  Να φανταστώ ότι οι επιστημονικές ομάδες έχουν ήδη ξεκινήσει έρευνες για επαναμόλυνση και ίσως να πρέπει να μας απασχολεί περισσότερο και αυτό εκτός από την νόσηση, σωστά;

 

Quote

Επαναμόλυνση

Υπάρχουν ακόμα πολλά ερωτήματα σχετικά με την επαναμόλυνση και τη διάρκεια της ανοσίας[48]. Δεν είναι γνωστό πόσο συχνή είναι η επαναμόλυνση, αλλά υπάρχουν αναφορές που έχουν δείξει ότι συμβαίνει με την σοβαρότητα της λοίμωξης να ποικίλει[48].

Η πρώτη καταγεγραμμένη περίπτωση επαναμόλυνσης ήταν ένας 33χρονος άντρας από το Χονγκ Κονγκ που βρέθηκε για πρώτη φορά θετικός στις 26 Μαρτίου 2020, στις 15 Απριλίου 2020 μετά από δύο αρνητικές δοκιμές δεν υπήρχε πλέον ιικός φορέας στον οργανισμό του και βρέθηκε θετικός ξανά στις 15 Αυγούστου 2020 (142 ημέρες αργότερα), η οποία επιβεβαιώθηκε αναλύοντας ολόκληρη την γενετική ακολουθία του ιού, από την οποία κατέληξαν ότι τα ιικά γονιδιώματα ανήκουν σε διαφορετικούς κλάδους μετάλλαξης[49]. Τα ευρήματα έδειξαν ότι η ανοσία της αγέλης μπορεί να μην εξαλείψει τον ιό εάν η επαναμόλυνση δεν είναι ασυνήθιστο φαινόμενο και ότι τα εμβόλια μπορεί να μην είναι σε θέση να παρέχουν δια βίου προστασία έναντι στον ιό[49].

Μια άλλη μελέτη κατέγραψε έναν 25χρονο άνδρα από τη Νεβάδα που βρέθηκε θετικός στον SARS-CoV-2 στις 18 Απριλίου 2020 και στις 5 Ιουνίου 2020, ενώ είχαν προηγηθεί δύο αρνητικοί έλεγχοι. Δεδομένου ότι οι γονιδιωματικές αναλύσεις έδειξαν σημαντικές γενετικές διαφορές μεταξύ των δειγμάτων του SARS-CoV-2 που λήφθηκαν σε αυτές τις δύο ημερομηνίες, οι συγγραφείς της μελέτης περίπτωσης διαπίστωσαν ότι αυτό ήταν μια νέα μόλυνση. Η δεύτερη μόλυνση του άνδρα ήταν συμπωματικά πιο σοβαρή από την πρώτη λοίμωξη, αλλά οι μηχανισμοί που θα μπορούσαν να εξηγήσουν αυτό δεν είναι γνωστοί ακόμα[50].

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dfk_7677 said:


Εγώ απλά δεν είμαι πολιτικός. Σαφώς και θα έχει μικρότερο κόστος σε ζωές, εφόσον περίπου τα 3/4 άνω των 50 έχουν εμβολιαστεί. Αλλά θεωρώ σε μια ευνομούμενη κοινωνία, η επιλογή σου να κάνεις ή να μην κάνεις το εμβόλια πρέπει να έχει συνέπειες, τις οποίες να μην επωμίζονται όλοι ανεξαιρέτως.

Ναι, θα έρθουν σε επικίνδυνη θέση, άνθρωποι που δεν φταίνε, πχ ανοσοκατασταλμένοι ή υπερήλικες. Αλλά το lockdown είναι πιο κοντά από όσο νομίζουμε. Τί νομίζεις ότι θα κάνει η κυβέρνηση αν γεμίσουν πάλι οι ΜΕΘ; Τότε δε θα χρεωθεί κάθε θάνατο;

Τέλος για μένα καλό θα ήταν να δημιουργηθεί ένα προηγούμενο προς διδαχή του ελληνικού λαού. Στην αρχή ακούγαμε είναι μια γριπούλα, μετά δε φοράω μάσκα, μετά δεν κάνω το πειραματικό εμβόλιο κοκ. Ίσως είναι καιρός να διαπιστώσουμε όλοι τι θα γίνει αν δεν υπάρχει lockdown αν δε φοράμε μάσκες και αν δεν εμβολιαζόμαστε.

 

Δε συνυπολογίζεις το κοινωνικοοικονομικό βάρος του long covid, της επιβάρυνσης του συστήματος υγείας, της οικονομίας. Αλλά σέβομαι απόλυτα την άποψή σου και συμφωνώ ότι θα πρέπει να επωμισθεί το βάρος της ευθύνης του ο αρνητής του εμβολίου. Το πρόβλημα εκεί είναι ότι δε θα είναι ο ίδιος αποδέκτης των επιπτώσεων (κατά κανόνα). Κάποιος άλλος θα την πατήσει, ή και να την πατήσει και ο μεν θα τη φάνε πολλοί άλλοι δε.

 

2 hours ago, Γιάννης_84 said:

Για παράδειγμα θα ήταν καλύτερη ενημέρωση σχετικά με το γιατί δεν αφορούν εμένα (τον κάθε εμένα) οι σοβαρές παρενέργειες πέραν του ότι απλώς είναι πολύ σπάνιες. Σπάνιες ξεσπάνιες, ποια είναι τα στοιχεία που έχουν κοινά τα θύματά τους; Για να ξέρουμε κι εμείς οι άσχετοι (με τη βοήθεια της πρωτοβάθμιας εννοείται) αν μας αφορούν ή όχι.

 

Να μας εξηγήσει τότε ο ήπιος Τσιόρδας γιατί σε δικούς του ασθενείς έχει δώσει σκαμπαλ και άλλα φάρμακα για τα οποία δεν είχαν την ευκαιρία να γνωρίζουν και άλλοι.

 

Πλέον υπάρχουν φάρμακα (για άλλες παθήσεις) που τα ζητάει κόσμος στα φαρμακεία και οι φαρμακοποιοί ρωτάνε: κορωνοϊός ε;

 

Σωστή ενημέρωση κατά τ' άλλα και το green passport στην κορυφή της ατζέντας κι ας το έχει αχρηστεύσει η Δελτα.

 

Καταλαβαίνεις πόσο αφοριστικό και αλαζονικό είναι αυτό το μηδενικό περιθώριο που (δεν) αφήνεις για οποιοδήποτε άλλο ενδεχόμενο εκτός από την ημιμάθεια και την αντίδραση;

 

Τα επιστημονικά δεδομένα κυκλοφορούν μήνες, ακούγονται από κάθε στόμα. Η ανάλυση των στατιστικών δεδομένων ξεπερνά το μέσο πολίτη, το συμπέρασμα της ανάλυσης όμως έχει δοθεί σε κάθε τόνο. Ο εμβολιασμός ενδείκνυται. Ο μέσος Μπάμπης που προτιμά γαϊδουράγκαθο και αλόη δε θα ακούσει. Αν ήμουν κράτος δε θα χαλούσα δεκάρα τσακιστή πια στο να προσπαθήσω να πείσω.  Αλλά έχω απογοητευτεί και ευτυχώς που δεν είμαι κράτος.

 

Για τα μυστικά φάρμακα λινκ παρακαλώ κατά προτίμηση από φορείς που εγκρίνουν/συστήνουν φαρμακευτικές αγωγές. Ή τον ίδιο τον επιστήμονα. Αν το έγραψε κάποιος στο φατσοβιβλίο δε συγκινούμαι πια.

 

2 hours ago, Γιάννης_84 said:

Θα είχε παραμυθιαστεί ο κακορίζικος οτι ως εμβολιασμένος δεν κινδυνεύει.

 

Ουδέποτε κάποιος επιστήμων έχει γράψει ότι οι εμβολιασμένοι είναι άτρωτοι. Το ότι πέρασε ένας χρόνος εμβολιασμών για να βρούμε αυτόν που έφυγε αν και εμβολιασμένος κάτι άλλο έπρεπε να λέει.

 

1 hour ago, fatalara said:

Πως θα γινει αυτο ακριβως? Ολοι οι φιλοι και γνωστοι που μπηκαν σε καραβι η αεροπλανο δεν τους σκαναρε κανεις τα πιστοποιητικα, τα εδειχναν και περναγαν. Σκαναραν μια στο τοσο μπας και πιασουν κανενα να του κοψουν προστιμο. Τι νομιζεις οτι θα γινει στα καταστηματα λιανικης και εστιασης μετα απο 1-2 μηνες?

 

Πρωτη μερα καραντινας 2021. Μπλοκο σε ολες τις κυριες οδους και σταματημα σε ολους σχεδον για ελεγχο. Δυο εβδομαδες μετα δεν εβλεπες αστυνομικο στο δρομο.

Μυνηματα ειχαμε να στειλουμε απο το καλοκαιρι του 20.

 

Ανοιγει η εστιαση. Ελεγχοι λεει για το αν τηρουνται τα μετρα. Επεσαν κατι προστιμα την πρωτη εβδομαδα. Την δευτερη ερχοταν ενα αυτοκινητο με ενα ατομο για ελεγχο 10 λεπτα πριν το κλεισιμο των μαγαζιων και απο εκει και μετα δεν εχει ξαναπερασει κανεις ποτε παρα μονο αν γινει καταγγελια...

 

Σε καταλαβαίνω, αν και εμένα με έλεγξαν σε καράβι και αεροπλάνο. Έχεις δίκιο... δυστυχώς

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Τα επιστημονικά δεδομένα κυκλοφορούν μήνες, ακούγονται από κάθε στόμα.

Οι εγκριτικές μελέτες των εμβολίων δεν ανήκουν στα επιστημονικά δεδομένα;

 

πριν 54 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Η ανάλυση των στατιστικών δεδομένων ξεπερνά το μέσο πολίτη, το συμπέρασμα της ανάλυσης όμως έχει δοθεί σε κάθε τόνο. Ο εμβολιασμός ενδείκνυται.

Σύμφωνοι, ενδείκνυται. Με τις γνωστές υπερσπάνιες εξαιρέσεις όπως μάθαμε με τον άσχημο τρόπο. Σε μένα ενδείκνυται ή έχω κάτι κοινό με αυτόν που πρόλαβε στο παρά 5 το πόδι του να μην το κόψουν ή αυτόν που έμεινε φυτό κ.ο.κ. και θα πάθω τα ίδια; Αυτό επιτρέπεται να το μάθω ή απαγορεύεται επειδή είναι πολύ σπάνιο και ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να το πάθω αλλά παρόλα αυτά είναι δική μου η ευθύνη και τρώω όλες τις γνωστές ρετσινιές;

 

πριν 54 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Ο μέσος Μπάμπης που προτιμά γαϊδουράγκαθο και αλόη δε θα ακούσει.

Άλλο ένα απαξιωτικό κλισέ. Μπορείτε να κρατηθείτε λίγο; Εγώ προσπαθώ.

 

πριν 54 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Αν ήμουν κράτος δε θα χαλούσα δεκάρα τσακιστή πια στο να προσπαθήσω να πείσω.  Αλλά έχω απογοητευτεί και ευτυχώς που δεν είμαι κράτος.

Δεν χρειάζεται να πείσει το κράτος τον οποιονδήποτε. Το γιατρό μου να πείσει και να πάρει πίσω την προστασία της επιτροπής και τα δυστοπικά διαβατήρια. Και να δώσει γραμμή να σταματήσουν να λένε χοντράδες του τύπου το καλύτερο εμβόλιο είναι αυτό που θα βρεις πρώτο διαθέσιμο και τέτοια υπεραπλουστευτικά.

 

πριν 54 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Για τα μυστικά φάρμακα λινκ παρακαλώ κατά προτίμηση από φορείς που εγκρίνουν/συστήνουν φαρμακευτικές αγωγές. Ή τον ίδιο τον επιστήμονα. Αν το έγραψε κάποιος στο φατσοβιβλίο δε συγκινούμαι πια.

Δεν έχω ούτε επισκέπτομαι φατσοβιβλία. Θυμάμαι και την ευκολία με την οποία (σχεδόν; ) βγάλανε ψεύτη τον @tommybertsen όταν ανέφερε περίπτωση χρήσης αποτελεσματικού φαρμάκου που βοήθησε κοντινό του πρόσωπο. Έχω ήδη δώσει link μη ολοκληρωμένης μελέτης φαρμάκου με 95% αποτελεσματικότητα και υπάρχουν κι άλλες θεραπευτικές επιλογές σε διαδικασίες έρευνας/έγκρισης με υποσχόμενα αποτελέσματα αλλά για αυτό που έγραψα για τα φαρμακεία δεν μπορώ να σου δώσω link γιατί δεν υπάρχει.

 

πριν 54 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Ουδέποτε κάποιος επιστήμων έχει γράψει ότι οι εμβολιασμένοι είναι άτρωτοι.

Εντάξει δίκιο έχεις, αλλά μην παίρνεις και όρκο γι' αυτό. Έχουν ειπωθεί πολλά πράγματα που εύκολα εκλαμβάνονται έτσι κι ας μην έχουν αυστηρά κρινόμενα ΑΚΡΙΒΩΣ την παραπάνω έννοια.

 

πριν 54 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Το ότι πέρασε ένας χρόνος εμβολιασμών για να βρούμε αυτόν που έφυγε αν και εμβολιασμένος κάτι άλλο έπρεπε να λέει.

Υπάρχουν κι άλλες αναγνώσεις αλλά δεν αξίζει τον κόπο. Για παράδειγμα υπάρχει η ανάγνωση ότι πέρασε ένας χρόνος για να το συνειδητοποιήσουμε/παραδεχθούμε αλλά δεν θα επεκταθώ ούτε θα επιμείνω περισσότερο σε αυτό. Εγώ αναφέρθηκα στην προσωπική του ατυχία και τι πιθανώς πίστευε και δυστυχώς διαψεύστηκε.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Δεν έχω ούτε επισκέπτομαι φατσοβιβλία. Θυμάμαι και την ευκολία με την οποία (σχεδόν; ) βγάλανε ψεύτη τον @tommybertsen όταν ανέφερε περίπτωση χρήσης αποτελεσματικού φαρμάκου που βοήθησε κοντινό του πρόσωπο

Ήταν κοκτέιλ φαρμάκων, δεν ήταν κάποιο συγκεκριμένο φάρμακο. Δεν έχει να κάνει με τον covid αυτόν καθ'αυτόν απλά μείωσε αποτελεσματικά τα συμπτώματα, δεν εξάλειψε την νόσο. Ρώτησα πολύ πρόσφατα και ξέχασα να το αναφέρω. Ούτε ο ίδιος ο θείος δεν ξέρει τι φάρμακα ήταν, το μόνο που γνωρίζει είναι ότι αυτά, τα δίνουν σε νοσοκομεία, όταν νοσηλεύεται κάποιος και αυτό όχι πάντα (δεν ξέρω τα πρωτόκολλα τα οποία ακολουθούν). Ο ανιψιός μου δεν νοσηλεύτηκε. Προφανώς και θα ήταν δοκιμασμένα ώστε να τα λάβει και να μην έχει κάποια έντονα συμπτώματα, ταχύτερα από το σύνηθες.

Την υπόλοιπη "στιχομυθία " δεν θα την διαβάσω και κατά συνέπεια, δεν θα εκφέρω κάποια άποψη, απλά είδα ότι έγινα mention.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Η μισαλλοδοξία μας να μην πεθάνουμε θα μας φέρει πιο κοντά στο θάνατο !

 

Armageddon 15 Αυγούστου  2021 Μ.Χ

 

Δεν αναφέρομαι στον Tommy 

Ο ιός υπάρχει τα πάντα υπάρχουν αλλά

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι από συζήτηση με φίλο που δουλεύει κυρίως επείγοντα, ότι έδιναν τότε κολχικίνη σε κάποιες κλινικές κοβίντ στην Ελλάδα. Έχει απορριφθεί από τότε ως θεραπεία. Άλλοι λέγανε για ασπιρίνη. Fail. Έχω ακούσει για βιταμίνες, έχω ακούσει για αντιόξινα. Καταλαβαίνω ότι όσο δε γνωρίζαμε, δοκιμάζαμε και βουντού μπας και κάτι πιάσει. Τώρα όμως έχουμε μπόλικες καλές μελέτες.

 

Οξυγόνο δίνουμε, με διάφορους τρόπους αν υπάρχουν διαθέσιμοι, αντιπηκτικά δίνουμε υπό προϋποθέσεις, κορτιζόνη αν είναι στη φλεγμονώδη φάση ή ίσως ένα αντιιικό ή/και έναν αναστολέα ιντερλευκίνης 6, τα δύο τελευταία με πολύ χαμηλή αποτελεσματικότητα και με σαφείς ενδείξεις. Αντιβίωση παγκοσμίως όπου υπάρχει σαφής ένδειξη και φαίνεται ότι και κράτη που είναι πολύ περιοριστικά με τις αντιβιώσεις δίνουν συχνότερα από ό,τι χρειάζεται. Υποψιάζομαι Ελλάδα ως συνήθως παντού και πάντα.

The end.

Πειραματικά φάρμακα όταν δεν πείθουμε για ένα εμβόλιο με μερικές εκατοντάδες μύρια δόσεις στην πλάτη του, δε νομίζω ότι θα συζητήσουμε εδώ.

Πρέπει επιτέλους να γίνει κατανοητό ότι όσα και να κάνουμε, μόνο συνεπικουρούμε τον οργανισμό.

Τα συμπτώματα ναι, έχουμε πολλά να κάνουμε, αντιβηχικά, εισπνοές, αντιπυρετικά, αντιφλεγμονώδη. Αλλά όταν έχεις φάει σφαίρα, δε θα σε σώσει η αντιβίωση και το παυσίπονο.

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Διαβάζω για τα υποχρεωτικά τεστ των ανεμβολίαστων εργαζομένων. Αυτά τα κάνει (ή δεν τα κάνει) ο καθείς σπίτι του, και μετά γράφει σε μια κόλλα χαρτί ΑΡΝΗΤΙΚΟ και η ζωή συνεχίζεται; Ή πρέπει να γίνονται παρουσία τρίτων; Ή σε διαγνωστικά;

Link to comment
Share on other sites

Ή rapid ή μοριακο ζητανε απο ανεμβολιαστους εργαζομενους. Αρα σε διαγνωστικό. Τουλαχιστον αυτο ειχα διαβασει δε ξερω αν αλλαξε κατι το ΣΚ

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.