Jump to content


True Violet Project


karmen1983

Recommended Posts

  • Replies 574
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Θελω να πω ενα μεγαλο μπραβο στο μελος καρμεν οχι μονο για το εν λογω προτζεκτ αλλα γενικα.

Μεσα απο αυτη της τη προσπαθεια-δημιουργια φαινεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι ΕΥΤΥΧΩΣ υπαρχουν ακομα σημερα γυναικες που ασχολουνται με κατι πιο δημιουργικο απο μακιγιαζ-μοδα-τηλεοραση-σηριαλ κτλπ.

Ευχομαι καρμεν ολα να σου πανε καλα σχετικα με το προτζεκτ και γενικοτερα στη ζωη σου.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πω ενα μεγαλο μπραβο στο μελος καρμεν οχι μονο για το εν λογω προτζεκτ αλλα γενικα.

Μεσα απο αυτη της τη προσπαθεια-δημιουργια φαινεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι ΕΥΤΥΧΩΣ υπαρχουν ακομα σημερα γυναικες που ασχολουνται με κατι πιο δημιουργικο απο μακιγιαζ-μοδα-τηλεοραση-σηριαλ κτλπ.

Ευχομαι καρμεν ολα να σου πανε καλα σχετικα με το προτζεκτ και γενικοτερα στη ζωη σου.

Συμφωνώ μαζί σου για το κορίτσι μας!

Αλλά μετά μας τα χάλασες!:hmm:

Απ' ότι φαίνεται πρέπει να διευρύνεις σε άλλες κατευθύνσεις το κύκλο των "γνωριμιών" σου,:)

Υπάρχουν πάρα πολλές γυναικες που καίνε κεριά αναμένα σε σκοπούς πολύ σημαντικούς και δημιουργικούς, τους πιο δημιουργικούς θα έλεγα τους "έχουν" κατ΄"αποκλειστικότητα", κι εσύ άλλωστε -φαντάζομαι- είσαι το αποτέλεσμα μια τέτοιας "αφιέρωσης"!:)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

True Violet Project 17th update

Καλησπέρα σας :)

Εχω καιρό να ανεβάσω Update αλλά μελετώ προσεχτικά τα βήματα απο εδώ και πέρα. Το Project έχει φτάσει σε εναν πολύ καλό βαθμό στο θέμα αισθητικής και θέλω να προσέξω μην γίνει καμία μακακία και το χαλάσω. Πρώτα απο όλα να σας ζητήσω συγνώμη για την μεγάλη καθυστέριση αλλά εκτός απο την μελέτη που πέφτει σε κάθε βήμα έχω και άλλα πράγματα στο κεφάλι μου. Ελπίζω λοιπόν στην κατανόησή σας και πάνω απο όλα στην κατανόηση του [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] (όχι τίποτα άλλο μην πάρει και κάποιος άλλος το Project :p)

Τα Updates Που θα ακολουθήσουν έχουν να κάνουν με το θέμα χρηστικότητας. Από ότι καταλάβατε πρόκειται για ένα htpc ουσιαστικά. Θέλω να αποφύγω όσο γίνεται (θέλω να ελπίζω ότι θα το αποφύγω στο 100%) να έρχομαι σε επαφή με το "κουτί". Συνεπώς έψαχνα τρόπους για remote control. Να το ανοίγω καταρχήν χωρίς να χρειαστεί να πλησιάσω και να κάνω χειρισμούς απο μακρυά.
Το σημερινό στάδιο έχει να κάνει με το άνοιγμα του υπολογιστή. Δεν έχει τελειώσει ακόμα φυσικά το συγκεκριμένο στάδιο καθώς πέρα από την χρηστικότητα έχω πολύ δουλειά στον τομέα της αισθητικής. Πάμε να δούμε τι έγινε και πως.

Ο μηχανισμός που μου έλυσε το "πρόβλημα" ήταν ένας μηχανισμός γκαράζ. Συγκεκριμένα ο παρακάτω

p3232057.jpg?m=1391778238

p5022228.jpg?m=1391778238

p5022229.jpg?m=1391778238

p5022230.jpg?m=1391778238

Τροφοδοτήθηκε απο μία μπαταρία και με δύο ακόμα καλώδια (τα βιολετί) συνδέθηκαν οι ακροδέχτες του power on του pc με τον μηχανισμό γκαράζ

p3232063.jpg?m=1391778238

p3232064.jpg?m=1391778238

p3232065.jpg?m=1391778238

p3232066.jpg?m=1391778238

p3232068.jpg?m=1391778238

p3232069.jpg?m=1391778238

Πήγα για δοκιμή και evoilΰ. Sorry για την χάλια ποιότητα του βίντεο ας όψεται το κινητό μου και ο χάλια φωτισμός :p όπως επίσης το ότι είναι για κάποιον λόγο κάθετο στο youtube Και όχι οριζόντιo. Εκανα δύο φορές το upload αλλά τίποτα :( . (Αν κάποιος έχει ιδέα τι παίζει ας στείλει ένα πμ με το τιπ :) )



Οπότε αφού δούλεψε είχα δύο θέματα μετά.
1 να εξαφανιστεί asap η μπαταρία, καθώς δεν έχω κέφια κάθε τρεις και λίγο να αλλάζω μπαταρίες και
2 να εξαφανιστεί επίσης το πράσινο χρώμα της πλακέτας μαζί με το κόκκινο Led (άτιμο κόκκινο παντού με ακολουθείς :p)

Συνεπώς για το 1 η αντικατάσταση της μπαταρίας έγινε με έναν παλιό μετασχηματιστή που βρέθηκε στην αποθήκη μου και δεν έχω ιδέα απο που κρατάει η σκούφια του ή τι φόρτιζα με αυτόν. Τα στοιχεία του όμως μου κάνανε οπότε δεν την γλύτωσε χειρουργήθηκε

p5022223.jpg?m=1391778238

p5022226.jpg?m=1391778238

Μετά πήρα φόρα για το Νο2. Η πλακέτα δεν θα έμενε πράσινη σε καμία περίπτωση οπότε έπεσε βάψιμο. Αρχικά κόπηκαν μικρά κομμάτια απο καλώδια και μπήκαν μέσα στις υποδοχές για να μην εισχωρήσει βαφή και έχω προβλήματα. Ετοιμος ο μηχανισμός για βάψιμο

p5022196.jpg?m=1391778238

p5022198.jpg?m=1391778238

p5022199.jpg?m=1391778238

p5022208.jpg?m=1391778238

Στέγνωσε και ώρα να πέσει το μάτι μας στο κόκκινο αλλά πλέον κατασπρο λεντάκι :p

p5022214.jpg?m=1391778238

Εξαφανίστηκε asap και αυτό και την θέση του πήρε ένα βιολετί φυσικά και τροφοδοτήθηκε απο τον μετασχηματιστή ο μηχανισμός μας

p5022216.jpg?m=1391778238

p5022217.jpg?m=1391778238

p5022218.jpg?m=1391778238

p5022221.jpg?m=1391778238

Αυτά για σήμερα ελπίζω να επανέλθω σύντομα :)

....to be continued....




VioletRose3Ms.jpg?m=1391778238

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!:T:

Θα μπορούσατε να μας πείτε τι σπρέυ χρησιμοποιείσατε, καθώς και την διαδικασία?

Ολοι εμείς δεν θα σας πούμε αν θέλεις σου λέω εγώ :p

Το σπρέι που χρησιμοποίησα το έχετε ξαναδει στο project. Είναι αυτό που φαίνεται σε μία παλιότερη φωτογραφία που έχω ανεβάσει.

Η διαδικασία ήταν πολύ απλή καθώς περάστηκε με την μία το σπρέι πάνω. Θα μπορούσα για μεγαλύτερη ασφάλεια να χρησιμοποιήσω ειδικό βερνίκι μόνωσης (βερνίκι μετασχηματιστών) πριν, αλλά όπως φαίνονται και τα επιμέρους τμήματα του μηχανισμού δεν είχα κάτι να φοβηθώ. Οπότε μπήκε αμέσως επάνω...:)

post-20975-1416076133,7577_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Oh no you didn't! Remote control? Βάλε το στο κομοδίνο να το ανοίγεις το πρωί όταν ξυπνάς :hehe:

Το θέμα είναι ποιος πετάει το χέρι του να το κλείσει όταν θα με παίρνει αγκαλιά ο Μορφέας :p:hehe:

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] θα το σκεφτώ αλλά κάτι είχαμε πει που μου αρέσει καλύτερα σαν ιδέα :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12957]AgentCain[/MENTION] δεν δίνει ρεύμα ο μηχανισμός. Ο μηχανισμός όπως είπα και πιο πάνω έχει συνδεθεί στο power on κουμπί. Αυτό που κάνει είναι να παίζει τον ρόλο του power on switch

Ισως σε βοηθήσει η εικόνα :)

post-20975-1416076159,6139_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12957]AgentCain[/MENTION] δεν δίνει ρεύμα ο μηχανισμός. Ο μηχανισμός όπως είπα και πιο πάνω έχει συνδεθεί στο power on κουμπί. Αυτό που κάνει είναι να παίζει τον ρόλο του remote power on switch

Ισως σε βοηθήσει η εικόνα :)

fixed

Ουσιαστικά ένα ρελέ είναι το οποίο όταν πάρει σήμα από το χειριστήριο δίνει ένα παλμό στην μητρική και λειτουργεί ο υπολογιστής

μπορείς να κάνεις το ίδιο και στο ψυγείο,φουρνάκι, οτιδήποτε,δεν είναι και δύσκολο να το φτιάξει κάποιος, αρκεί να χει κάποιες πολύ βασικές γνώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ρελέ και κρατά την επαφή κλειστή όταν οπλίσει , θα είναι σαν να κρατάς το power-on κουμπί συνέχεια πατημένο - μήπως έτσι κάνεις hard-reset; Για τσέκαρε.

edit:τώρα είδα και τον μετασχηματιστή που έβαλες. Η μπαταρία 9V , το τροφοδοτικό που έβαλες 12V και συνήθως αυτά ξεφεύγουν προς τα πάνω . Αν δεν το μέτρησες με πολύμετρο κάντο μην ψήσεις τίποτα στην πλακέτα.

Έγινε επεξεργασία από dangar
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.