Jump to content


True Violet Project


karmen1983

Recommended Posts

  • Replies 574
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μικρό hint για το τι να περιμένετε αύριο.................................. ή μεθαύριο :)

e38Jn.jpg?m=1391780233

Θα βραχυκυκλώσει η μητρική από τα οιστρογόνα : P

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

Project True Violet 20th update

mgscU.png?m=1391781400

Καλησπέρα παίδες :)

Έχουμε ένα ενδιαφέρον Update σήμερα. Το ένα του μέρος θα είναι η συνέχεια του προηγούμενου, αλλά

το άλλο θα είναι μία αλλαγή πλάνων στον τομέα της ψύξης και σειρά απο ατυχίες :p

Οχι οχι δε θα βάλω νεράκι μην βιάζεστε. Απλά κάτι δε μου κολλάγε με την Gaia μέσα στο έπιπλο. Δοκίμασα αλλαγή ανεμιστήρα,δοκίμασα το ένα, δοκίμασα το άλλο, την έλουσα και με Ultrex αλλά τίποτα. Μου είχε κάτσει στο λαιμό!

Επεσε μεγάλο ψάξιμο για να βρεθεί το κατάλληλο cooler για το project. Τελικά βρέθηκε αλλά το κατάστημα αγοράς

δεν έστελνε Ελλάδα. Αγρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ:wall:

Για καλή μου τύχη όμως το κατάστημα ήταν το caseking.de και ο άνθρωπος που θα μου άνοιγε την πόρτα προς τα εκεί δεν ήταν άλλος απο τον Γιάννη aka eworld.com.gr.

Oπότε το ζήτησα του Γιάννη και αυτός με την σειρά του στο caseking!

Εκεί υπήρχε ένας εξυπηρετικότατος κύριος, ο οποίος δε μου χάλασε το χατήρι. Ο Alexander!

Πακέτο το cooler και ήρθε στην πόρτα μου!

Συνεπώς Alex και Γιάννη ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας!

Alex and John thank you very much for your kind support! (Alex, I owe you a dinner :p)

Το cooler είναι η βιολετί κυρία της Zero Infinity η Phantom Knight...

HPsoZ.jpg?m=1391781400

cej4n.jpg?m=1391781400

ZMTVn.jpg?m=1391781400

BP7co.jpg?m=1391781400

1EfGE.jpg?m=1391781400

UvkJe.jpg?m=1391781400

JqRGH.jpg?m=1391781400

Και κάπως έτσι πήρε τη θέση της...

ePWAy.jpg?m=1391781400

YkjOP.jpg?m=1391781400

Πάμε για την συνέχεια της υπόθεσης!

Τα πλέξι που είχα κάνει σουρωτήρια στο προηγούμενο Update επιστρέψανε αμμοβολισμένα για να φύγει η γυαλάδα!

Σειρά πήραν 4 καρέ απο πλέξι 1,5χ1,5cm τα οποία θα αποτελούν τα πλαϊνά στηρίγματα των λευκών αμμοβολισμένων πλαϊνων.

Ανοίχτηκαν με προσοχή τρύπες, έγιναν σπειρώματα και έτοιμο το πρώτο.

6S7Cv.jpg?m=1391781400

Xm1Ez.jpg?m=1391781400

9Zea8.jpg?m=1391781400

CHkq5.jpg?m=1391781400

xGHOr.jpg?m=1391781400

s4LdW.jpg?m=1391781400

w6VDp.jpg?m=1391781400

pjjhu.jpg?m=1391781400

Και σε αυτό το σημείο και ενώ έχω τελειώσει τα 2 από τα τέσσερα καρέ, παίρνω ένα μεγάλο μάθημα και επιβεβαιώνω το ρητό που λέει, όποιος βιάζεται σκοντάφτει!!!

Στο τέταρτο επειδή είχα πάρει τον αέρα, δεν μπήκα στον κόπο να πάω μέχρι το κολονάτο μου, αλλά έπιασα τρυπάνι. Λιγοψύχησα κιόλας και έδωσα παραπάνω στροφές. Το αποτέλεσμα:

KaNsi.jpg?m=1391781400

Ναι το έλιωσα και κράτησε μέσα το τρυπάνι. Βέβαια για να πω και του στραβού το δίκιο, τυχερή ήμουν που δεν έσπασε να μείνει μέσα. Οπότε με υπομονή, λαδάκι και μία σκύλα στο χέρι άρχισαν αργές κινήσεις.

Θέλει τράβηγμα προς τα έξω και γύρισμα ταυτόχρονα του τρυπανιού με τη φορά που ξεβιδώνει.

wgKBV.jpg?m=1391781400

ccbN3.jpg?m=1391781400

Cs7vz.jpg?m=1391781400

Αφού την έβγαλα καθαρή προχώρησα στα μεταλλικά πλαινά του τραπεζιού. Ανοίχτηκαν τρύπες, με φρέζα έγιναν οι υποδοχές και άρχισε το βίδωμα των καρέ επάνω στο τραπέζι.

Εβαλα φρεζάτες καθώς σε εκείνο το σημείο κλείνει το πλέξι. Οπότε αν προεξείχαν απλά δεν θα έκλεινε.

yk1x6.jpg?m=1391781400

DI5Ot.jpg?m=1391781400

wo4Ha.jpg?m=1391781400

Σκέφτηκα επίσης να κάνω τα πλαϊνά σε στυλ softbox. Οπότε λεντοταινία και αλουμινοταινία στο εσωτερικό.

Αντιαισθητική ναι αλλά κάνει τρομερή δουλειά. Χωρίς αυτήν δεν είχα ομοιόμορφη κατανομή φωτός απο τις λεντοταινίες (άτιμο μαύρο χρώμα του πλαϊνού κατάπινες το φως :p)

gfnpm.jpg?m=1391781400

djZ1U.jpg?m=1391781400

Οπότε άρχισε το κλείσιμο των πλαινών και το πλέξι να παίρνει την καμπύλη

leLJF.jpg?m=1391781400

Εδώ χτύπησε καμπανάκι. Που πας κοπέλα μου με απλές βίδες;

Βίδες έτσι χύμα στο κύμα; Nooooooooooooooooooo

Οπότε ψαχτήκαμε για κατάλληλα καπάκια. Να ήταν μαύρα ήταν απλό, αλλά δεν ήθελα μαύρα.

Ναι ναι ήθελα βιολετί!!!:jump1:

Ψάξε απο εδώ ψάξε απο εκεί βρεθήκανε, αλλά πέφτω και πάλι στο γεγονός ότι ο πωλητής δεν στέλνει Ελλάδα!

Μαμώ την γκαντεμιά μου μέσα και άρχισε πάλι το ψάξιμο!:wall::wall::wall:

Και ναι βρέθηκε η λύση. Το όνομα της λύσης [MENTION=1446]Dolly[/MENTION].

Ο Κλεισθένης αμέσως μπροστάρης, παραγγέλνει τα καπάκια, τα πακετάρει και τα φέρνει τσουπ Ελλάντα :)

Κλεισθενάκο σε ευχαριστώ αγορίνα μου!!!! :T:

A3Gt9.jpg?m=1391781400

32C3h.jpg?m=1391781400

Ε και κάπως έτσι κλείσανε τα πλαϊνά και έκανα και δύο τρύπες για να περάσουν τα καλώδια του front panel.

N4MfC.jpg?m=1391781400

GBvRV.jpg?m=1391781400

Σε αυτό το σημείο είπα ας βάλω λίγο hardware μέσα να το δείτε σαν σύνολο :)

Και έχουμε:

2udsY.jpg?m=1391781400

PLSyZ.jpg?m=1391781400

ygOTN.jpg?m=1391781400

SNW6a.jpg?m=1391781400

02MiS.jpg?m=1391781400

Πράγματα τα οποία σκέφτομαι αυτή τη στιγμή:

1) Ζώον κούμπωσε καλά τα καπάκια στην επόμενη φωτογράφιση :p

2) Τα ροδάκια, νομίζω είναι παραφωνία ας πάνε σε άλλο τραπέζι.

3) Να θυμηθώ την επόμενη φορά που θα σας το φωτογραφίσω να έχω βιδώσει το μπροστά φιλέτο απο πλέξι που κρύβει τα καλώδια απο κάτω.:X:

4) Το πολύ λευκό στα πλαϊνά:upside:

και

5) Οτι δεν μπορώ να "πιάσω" καλές νυχτερινές φωτογραφίες καθώς ο UV φωτισμός μου έχει κάνει τα νεύρα τσατάλια.:wall:

Αυτά.... :clap:

.....to be continued.....

mgscU.png?m=1391781400

PTRh4.png?m=1391781400

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

πρώτη φορά είδα χτες το thread , κάθησα και το χάζεψα για κάμποση ώρα (αν κ τα updates είναι ελαφρώς δυσεύρετα μέσα στις πολλές σελίδες) κ έμεινα με ανοιχτό το στόμα.

μπράβο σου για το μεράκι και τις ικανότητές σου. πολύ ωραία δουλειά

btw , έχεις στο σπίτι ολόκληρο μηχανουργείο?

τι επαγγέλεσαι αν επιτρέπεται?

keep us updated :)

Έγινε επεξεργασία από Rusty_Tool
Link to comment
Share on other sites

Alex and John thank you very much for your kind support! (Alex, I own you a dinner :p)

Καλύτερα διόρθωσε το μιας και λογικά ο Alex δεν μιλάει ελληνικά για να καταλάβει :-)

own = έχω/κατέχω

owe = οφείλω

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ευχαριστώ :T:

Όπως πάντα απολαυστική σε κάθε update!:T:

Προτείνω την βιολετί ανοδίωση των cooler της μητρικής και των ram, για να ομορφύνει και άλλο το σύνολο.

Αν βγει κάτι τέτοιο παίζει να του πηγαίνει, αν και νομίζω ότι θα το παρακάνω. Ίσως επιλεκτικά κάποια τμήματα με ανοδίωση να είναι καλύτερα. Θα δείξει η πορεία βέβαια :)

qtxLz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για μια φορά ακόμα ....απλά... respect!!!

:worship::worship::worship:

Για την ανοδίωση που πρότεινε ο Νίκος, και μετά απο την πρωτη εικονα από το Photo shop, θα συμφωνησω μαζί σου σε σχέση με το "παρακάνω".

Αυτο που ισως θα άξιζε τον κόπο να δοκιμάσεις είναι κάτι που συμφωνει και με τη γενικοτερη παρουσια του violet ( αλλά και του λευκού) στο project:

Οι ψύκτρες μπορούν να δεχτούν επιλεκτικά ανωδίωση σε κάποια τμηματά τους, πινελιες δηλαδή απο μωβ, κάτι που να θυμιζει π.χ. την βάση του remote control, αλλα παράλληλα και την αισθηση που δημιουργεί η κρακελέ βαφή στα ξύλα του πάνω μέρους.

(πχ κάποια πτερυγια των ψυκτρών να γινουν μωβ, αλλα όχι σε κάποιο επεναλαμβανομενο μοτίβο, μπορεί και ένα πτερυγιο να αλλάξει χρωμα , και αυτο να ειναι αρκετό.

Η και να δοκιμάσεις να αλλάξεις το χρώμα σε δυο επίπεδα, και στο μωβ και στο λευκό, πάντα διακριτικά.

Όσο για την... to do list...

Η πρώτη παρατήρηση, ειναι όλα τα λεφτά!

Γιατί δείχνει ποιός ειναι ο αυστηρότερος κριτής!!!

Ανυπομονούμε για την συνέχεια!!!

:T::T::T:

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι το project ξεπέρασε κάθε προσδοκία,λεπτομερειακή δουλειά με άρτια αποτελέσματα.

'Οτι είχες στο μυαλό σου το έκανες πράξει και τώρα που τελειώνει το κοιτάς με θαυμασμό και εσύ και εμείς.

Γνώμη μου δεν χρειάζεται καμιά πινελιά με χρώμα καμιά ανοδίωση πουθενά,

προσωπικά θα άλλαζα μόνο τα ροδακια

ΡΟΔΑ ΑΕ

όταν πια θα σβήσουν τα φώτα αναμένουμε τα καλύτερα :shutup:

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη :flower:

Είσαι ο μόνος που το έχει δει από κοντά, έστω και σε προηγούμενο στάδιο.

Οπότε τα λόγια σου έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα για μένα. Επίσης ξέρω ότι αν κάτι δε σου άρεσε θα το έλεγες, οπότε πραγματικά μετά απο το δικό σου ποστ και χωρίς να θέλω να μειώσω τους προλαλήσαντες, προχωράω ακάθεκτη!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ πολύ :T:

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο project, είναι πραγματικά δύσκολο να βρει κανείς τις λέξεις για να σου εκφράσει τον θαυμασμό του! :T:

Ολόκληρο το project είναι πανέμορφο, αλλά στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, ο συνδυασμός της μητρικής με την ψύκτρα Phantom Knight είναι πραγματικά θανατηφόρος, μάζευα τα σαγόνια μου από το πάτωμα!!! :o :-O

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο για τη δουλεία που έριξες. Πραγματικά εντυπωσιακή προσοχή στη λεπτομέρεια.

Από σχεδιαστικής άποψης, όσον αφορά τις διαστάσεις και τη χωροταξία του κουτιού, έχω τις ενστάσεις μου.

Θα προτιμούσα λίγο πιο φειδωλή σχεδίαση όσον αφορά το χώρο, αλλά και λίγο αποτελεσματικότερη τοποθέτηση ανεμιστήρων πχ στις μικρές - μεγάλες πλευρές, με ανάλογα προσανατολισμένο το hardware έτσι ώστε να κατευθύνεις απ ευθείας αέρα σε CPU και ενεργοβόρες κάρτες - chipset - mosfets .

Ο χώρος ειδικά μπροστά ανάμεσα στους ανεμιστήρες πατώματος, διώχνει άδειος, ενώ καθώς ανεβαίνει η κλίματα του όλου project, οι λεπτομέρειες που όλοι μας θαυμάσαμε εδώ κατά τη πορεία της κατασκευής, μάλλον χάνονται... τουλάχιστον στις φωτογραφίες

Γενικά θα προτιμούσα όλο το hardware να είναι λίγο πιο "μονιασμένο". Τώρα μου δίνει την αίσθηση ότι είναι ακουμπισμένο στον πάτο ενός στιλάτου επίπλου ή μιας ντιζαινάτης βιτρίνας καταστήματος.

Αλλά η όλη ουσία ενός τέτοιου εγχειρήματος είναι να κάνει τον δημιουργό του ευτυχή.

Μπράβο ξανά για τη δουλειά και την εμμονή στη λεπτομέρεια. :T:

Link to comment
Share on other sites

Τι αυτο ηταν, τελος; Ποτε ξεκιναει το επομενο;

Εχω και εγω αυτο το καθετο τρυπανι της Dremel. Δεν το εχω χρησιμοποιησει πολυ, σχεδον καθολου. Υπαρχει ετοιμο στο εμποριο σφικτηρες για να κραταω αντικειμενα στην βαση του στα ανοιγματα που εχει;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ευχαριστώ πολύ :T:

[MENTION=140]orck[/MENTION] όχι δεν είναι φινάλε, εξάλλου στο τέλος λέω συνεχίζεται και έχω και μία to do list. Εχει αρκετά ακόμα να τραβήξει.

Για τις προτάσεις και κάποιες παρατηρήσεις που είπατε.

Καλές είναι οι σκέψεις και οι προτάσεις αλλά πέφτουμε πάνω στον "εχθρο" που λέγεται πράξη. :)

Θεμα ανεμιστήρων: Μια καλή θέση θα ήταν τα πλαινά μεταλλικά κομμάτια του τραπεζιού. Τα μαύρα δηλαδή δεξιά και αριστερά του εσωτερικού.

1ο πρόβλημα: Το υλικό είναι πολύ δύσκολο και ακόμα και τρυπάνι κοβαλτίου δυσκολεύεται να ανοίξει μία τρύπα 3mm. Δε θέλω να φανταστώ τον ιδρώτα που θα έριχνα με ένα ποτηροτρύπανο στο χέρι. Κάποιος θα μου πει ας το έκανες κομμάτια να το πας κάπου να το κόψουν. Δεν λύνεται δυστυχώς είναι με ηλεκτροσυγκόλληση οι ενώσεις του. Το είχα σκεφτεί :hm:

2ο πρόβλημα: Αισθητικό αλλά και λειτουργικό.

Ο ανεμιστήρας που θα μπει εκεί πρέπει να βρει και "τροφή".

Απο την στιγμή που τα πλαϊνά έπρεπε να κλείσουν για τους λόγους που έχω αναλύσει σε προηγούμενο update, θα έπρεπε στα πλαϊνά να ανοίξω τρύπα για να πάρει αέρα. Και να ήταν μόνο αυτό οκ, το ότι έπρεπε να βάλω και ένα φίλτρο θα το έκανε άσχημο. Εκτός αν έβαζα ένα όμορφο γκριλ και κάθε βδομάδα έβγαζα πλαϊνά για να βάζω ηλεκτρική σκούπα μέσα :p

Τέλος δε θα μπει κάποια τουμπανάτη κάρτα γραφικών. Αν θυμάστε τα 8πινα καλώδια του psu είχαν βρεθεί στο πάτωμά μου. Μια απλή καρτούλα θα μπει μέσα και μάλιστα με passive cooler.

Θέμα χώρου: Σχολιάστηκε το μέγεθος του "κουτιού". Δεν ξέρω αν έχει γίνει κατανοητό, αλλά το τραπέζι υπήρχε. Η ιδέα έσκασε ένα βράδυ που έβλεπα μία ταινία και απο κάτω αναβόσβηναν τα λαμπάκια του αποκωδικοποιητή της NOVA. Οπότε ο χώρος ήταν αυτός εξαρχής.

Επίσης ίσως να μοιάζει λίγο άδειο (παρόλο που πραγματικά δεν είναι καθόλου) επειδή λείπει κάτι που δεν έχω δει να σχολιάζεται. Δεν υπάρχουν δίσκοι. Το True Violet που τα αρχικά του είναι TV έχει σκοπό να είναι ένα htpc. Με λίγο τούμπανο hardware, αλλά γι' αυτό το λόγο θα χρησιμοποιείται. Επάνω του θα στρογγυλοκάτσει μία 50άρα τηλεόραση.

Δίσκους δεν έχει και δεν θα αποκτήσει καθώς είναι εδώ και καιρό συνδεδεμένο στο δίκτυο του σπιτιού και το "τροφοδοτεί" ο Σκορπιδιανός.

θέμα κλίσης: Εδώ και αν υπάρχει πρόβλημα. Αν έδινα κλίση στο πάτωμα οι πίσω επαφές της μητρικές θα μου ήταν άχρηστες εντελώς. Ή έπρεπε με κάποιο "τούνελ?" να έχω πρόσβαση απο το πίσω μέρος σε αυτές.

Qp5DX.png

Το άλλο που δε γίνεται κατανοητό από φωτογραφίες είναι ότι η μητρική απο το πάτωμα (του σπιτιού και όχι του πρότζεκτ. Ναι ναι αυτό το ωραίο παρκέ :D ) είναι περίπου στους 12πόντους.

Προσωπικά όταν βλέπω ταινία κάθομαι στον καναπέ, οπότε βρίσκομαι σε μία υψομετρηκή διαφορά ενός μέτρου περίπου. Αρα δε το βλέπω flat αλλά απο πάνω και προς τα κάτω.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ απλά καμιά φορά είναι δύσκολο να μεταφέρεις στον άλλο αυτό που πραγματικά βλέπεις.

Σας ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σας λόγια και επειδή ρωτήθηκα πότε είναι το επόμενο project ας δώσω ένα Hint ακόμα. Ισως δε προλάβει να τελειώσει το True Violet και θα υπάρξει νέο. :T:

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] Check this out...

attachment.php?attachmentid=53741&stc=1&d=1355327612

Νομίζω ότι είναι πολύ καλή λύση αν θες να κρύψεις κάτι πλαστικό. Σε όψη θυμίζουν πολύ μέταλλο, μιας και έχουν μέχρι και μια ελαφριά πέρλα μέσα. Αυτό που δείχνω είναι brushed steel (γκρι σκούρο) αλλά υπάρχει και brushed aluminium (γκρι-ασημί). Δυστυχώς δεν μπορώ να στείλω καλύτερη φώτο (το φλας μας τα χαλάει λίγο) αλλά εδώ που είμαι δεν έχω καθόλου εξοπλισμό :(

post-5110-1416076881,7569_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.