Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Με το βάρος που θα σηκώσουν πάνε. 

 

Να τη πω όμως τη γυναικεία μου βλακεία; :p

επειδή το έπιπλο έχει παλαιό στυλ και πολύ παραδοσιακό, δε θα μου άρεσαν τα αμορτισερ.

Θα έκανα το κλασικό υποστήριγμα με ξύλο που κάνανε τα παλιά τα χρόνια. Σηκωνανε την πόρτα η οποία είχε στη μία άκρη μία υποδοχή V και ανασηκώνανε από το πλαϊνό του εσωτερικού του ντουλαπιού ένα πηχάκι και έμπαινε στο V. Ελπίζω να το πιάσατε :p 

 

Βέβαια αυτές είναι απόψεις και γούστα :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ειναι καλη ιδεα αλλα οχι πρακτικη και εξηγω. επειδη το πορτακι παει ακριβως πανω απο το τζαμι του ενυδρειου και επειδη αυτο ανοιγει για να γινονται δουλειες εντος ενυδρειου δεν θελω σε καμια περιπτωση να το ακουμπισω καταλαθος σε αλλαγες νερου και να πεσει και να σπασει το τζαμι. θα ηταν καταστροφικο. το αλλο που σκεφτομαι ειναι  περιπου το ιδιο με αυτο που λες αλλα με 2 λαμες που ανοιγοντας τες θυλικωνουν κατα καποιο τροπο και μενει ανοιχτο το πορτακι. εκτοε και αν βρουμε καποια πατεντα ωστε να εξασφαλιστει η ιδεα σου μιας και οντως ταιριαζει καλυτερα με το στυλ που θελω 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να κατάλαβες τι λέω :) 

 

Εννοώ αυτό εδώ (αμαν και πως έκανα να βρω ένα έτοιμο και να μη κάτσω να σχεδιάσω :hehe: ) .

 

dsg.png

 

Αν δεν σηκώσεις το πορτάκι πως θα φύγει απο τη θέση του με ένα σκούντηγμα? 

 

 

edit: Η άλλη λύση που μου έρχεται στο μυαλό και αν βρεις και μαύρη θα κάνει δουλειά είναι η σπαστή γωνιά ραφιών. Αυτες με το γόνατο. Μπαίνουν συνήθως σε πάγκους μαγαζιών για να ανοιγοκλείνει ένα σημείο του πάγκου και να περνάει ο υπάλληλος μέσα/έξω. Θα χρειαστεί βέβαια ένα πηχάκι στο πλάι να βιδωθεί/κολληθεί

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες

Παρακολουθώ αρκετό καιρό το συγκεκριμένο τόπικ, και θαυμάζω τις δουλειές σας, αλλά πιο πολύ ζηλεύω τα εργαλεία σας. Δυστυχώς προσωπικά ανήκω στην κατηγορία των ‘’καταδικασμένων’’, ή όπως λέει και ο ποιητής ‘’…να αρχίζεις πάλι από την αρχή με φθαρμένα εργαλεία’’. Φυσικά δεν το κάνω από βίτσιο…. Άλλες φορές το κόστος απόκτησης είναι απαγορευτικό, και άλλες (τις περισσότερες) έχω εργαλεία από τον Πατέρα μου, μιας άλλης εποχής, τα οποία όμως μου είναι εντελώς αδύνατο να αποχωριστώ, ή να τα ‘’προδώσω’’ αγοράζοντας κάτι αντίστοιχο, επειδή είναι πιο σύγχρονο. Ένα από αυτά τα εργαλεία είναι  ‘’η κομοδινούλα’’ μια ηλεκτροκόλληση βάρους 40 περίπου κιλών… που μου ρίχνει κάθε φορά τη μέση. Έτσι ο σύνηθης τρόπος μεταφοράς ήταν αυτός:

IMG_20161105_132310.jpg

Θηρίο Ελληνικής κατασκευής, 150 Α με διακόπτη 4 θέσεων που δίνει αντίστοιχα 32, 36, 40, και 45 volt

IMG_20161105_132403.jpg

Ανοίγοντας για ‘’να δώ τι έχει μέσα’’ (πρακτική που μου έχει κοστίσει ολόκληρη την παιδική μου ηλικία με ξεχαρβαλωμένα παιχνίδια), δεν παρατηρώ τίποτα εντυπωσιακό, πλήν του μεγέθους του μετασχηματιστή. Ούτε antistick ούτε soft start ούτε λοιπά καλούδια.

IMG_20161105_133024.jpg

Αποφάσισα λοιπόν να φτιάξω ένα καρότσι για χάρη της, αφού τα μικροσκοπικά ροδάκια που διέθετε, δεν ενδεικνύονταν για μεταφορές παραπάνω από 2 – 3 μέτρα, Αγόρασα λοιπόν μια γωνιά 25άρα 6 μέτρων (την έκανα 4 κομμάτια για να μπορώ να τη μεταφέρω με το αυτοκίνητο) και 2 ροδάκια που μπορούν να περιστρέφονται γύρω από τον άξονά τους (συν άλλα 2 σταθερά που είχα από άλλη κατασκευή). Κόστος 13 ευρά….

IMG_20161105_132241.jpg

Κατασκευή ενός πλαισίου. Η όλη κατασκευή θα αποτελείται από 2 τέτοια τα οποία θα περικλείονται από ‘’κολόνες’’ , και θα παρεμβαίνει άλλο ένα πλαίσιο από στράτζα 20αρα (από περισσέματα που διέθετα) σχηματίζοντας έτσι ένα ράφι για τα χρειαζούμενα

IMG_20161105_142909.jpg

Δείγμα κόλλησης. Όχι και άσχημο…. Γενικά δώσε στην κομοδινούλα οτιδήποτε με πάχος πάνω από 3 χιλιοστά και το κεντάει. Με τις στράτζες έχει ένα ζήτημα…

 

IMG_20161105_144020.jpg

 

Με τον οίστρο αμέλησα να  τραβήξω περισσότερες φωτογραφίες, και έτσι το παρουσιάζω ολοκληρωμένο…. Κοντρα πλακέ θαλάσσης 8 χιλιοστών (από ρετάλια που διέθετα) και βάψιμο με χρώμα σασί (το αγαπημένο μου).

 

IMG_20161106_162247.jpgIMG_20161106_162319.jpg

 

Αυτό ήταν. Εκκρεμεί η αγορά 2 χερουλιών, και είμαι υπό σκέψη για το αν θα ήταν καλή ιδέα η προσθήκη γάντζων για τα καλώδια, και λαμαρίνας περιμετρικά στο ράφι για συγκράτηση των πραγμάτων. Σχόλια και παρατηρήσεις / υποδείξεις παραπάνω από καλοδεχούμενα !

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αψογη η κομοδινούλα  και εσύ :) 

Ψηφίζω υπερ των γάντζων, υπερ της λαμαρίνας περιμετρικά και υπερ να βάλεις και επάνω. Αν εχεις και καμια παλιά μέγγενη μπορεί με τόσο βάρος που έχει το όλο πράμα να σε βολέψει απίστευτα στο επάνω μέρος αν βιδωθεί για κολλήματα διπλώματα κλπ

Το μόνο που ίσως να άλλαζα θα ήταν το πάχος του κοντρα πλακέ στο επάνω ράφι με πιο χοντρό.Αν και λογικά οι διαστάσεις είναι μικρές και δεν θα έχεις κάποιο θέμα.

 

Οσο γι αυτο που είπες με χαρά θα ήθελα να έχω παλιά εργαλεία σαν την κομοδινούλα !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, karmen1983 said:

Αψογη η κομοδινούλα  και εσύ :) 

Ψηφίζω υπερ των γάντζων, υπερ της λαμαρίνας περιμετρικά και υπερ να βάλεις και επάνω. Αν εχεις και καμια παλιά μέγγενη μπορεί με τόσο βάρος που έχει το όλο πράμα να σε βολέψει απίστευτα στο επάνω μέρος αν βιδωθεί για κολλήματα διπλώματα κλπ

Το μόνο που ίσως να άλλαζα θα ήταν το πάχος του κοντρα πλακέ στο επάνω ράφι με πιο χοντρό.Αν και λογικά οι διαστάσεις είναι μικρές και δεν θα έχεις κάποιο θέμα.

 

Οσο γι αυτο που είπες με χαρά θα ήθελα να έχω παλιά εργαλεία σαν την κομοδινούλα !!

Πολύ καλή η ιδέα για την μέγγενη επάνω !! Όντως έχω μια (η οποία μαζί με ένα αμόνι αποτελούσαν απο τα αγαπημένα εργαλεία του πατέρα μου, και κάναμε ειδικά για αυτά ταξίδι στην Αθήνα να τα πάρει (τα είχαμε ξεχάσει στη μετακόμιση)), αλλά είναι και αυτή ασήκωτη (περίπου 15 κιλά) και δεν ξέρω τόσο για το σκελετό όσο κυρίως για τις ρόδες αν θα αντέχαν το έξτρα βάρος. Αλλά η προσθήκη μιας -ανθρωπίνων διαστάσεων- στην κορυφή, ναι είναι πολύ καλή ιδέα !

Γάντζοι, λαμαρίνα και στην κορυφή μέγγενη ! το επόμενο project !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

Θηρίο Ελληνικής κατασκευής, 150 Α με διακόπτη 4 θέσεων που δίνει αντίστοιχα 32, 36, 40, και 45 volt

IMG_20161105_132403.jpg

Τότε που η Ελλάδα παρήγαγε και ο Έλληνας επέμενε ελληνικά.

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

^^ αν κρίνω απο τον αριθμό τηλεφώνου (6ψήφιος) μιλάμε για τόσο παλιά

όχι και τόσο... http://www.tovima.gr/relatedarticles/article/?aid=139678

στην Αθήνα https://sarantakos.wordpress.com/2015/10/21/arithmoi/

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Lakisss said:

Πριν γίνουν δεκαψήφιοι ήταν ήδη επταψήφιοι... Στο ταμπελάκι ήταν ένα νούμερο λιγότερο :)

Link to comment
Share on other sites

50 euro τελικα το δραπανοκατσαβιδο 20ν του  lidl. Την επομενη Δευτερα θα βγει αν ειδα καλα στο διαφημιστικο. Περνουσα με αυτοκινητο οποτε δε παιρνω ορκο για την ημερομηνια. Ειδα και πολλα κοκοψονια

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

50 euro τελικα το δραπανοκατσαβιδο 20ν του  lidl. Την επομενη Δευτερα θα βγει αν ειδα καλα στο διαφημιστικο. Περνουσα με αυτοκινητο οποτε δε παιρνω ορκο για την ημερομηνια. Ειδα και πολλα κοκοψονια

Υπάρχει το φυλλάδιο για τότε στα καταστήματα;

Link to comment
Share on other sites

Ωωω, είσαι φοβερή!  :jumpy::flowers:

Χίλια ευχαριστώ, θα τα στείλω σε φίλο γιατί είναι σε φάση που μαζεύει εργαλεία και φεύγει φαντάρος άρα δεν θα μπορεί να περάσει την άλλη βδομάδα, οπότε καταλαβαίνεις... 

 

Έγινε επεξεργασία από UltraB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα αυτό το φακό για τα μαστορέματα, άριστες εντυπώσεις! Πολύ δυνατός ο φωτισμός και ο μαγνήτης.

http://www.ebay.com/itm/272367597240?_trksid=p2057872.m2749.l2649&var=571272988804&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε το εχω δουλεψει για να σου πω. Αλλα με 14-15 ευρω εχω ενα της bison και ειμαι υπερευχαριστημενη. Το ειχα πετυχει στη Σπυρου Πατση. Εχω και ενα της steinel στα 20.

 

Και τα δυο ζεσταινουν γρηγορα και δε τρεχει η κολλα. Τα εχω πολυυυυυ καιρόοοοοο το Steinel και κανα χρόνο το bison

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Εισαγωγη Links
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Stanley GR50 STHT6-70417 120W, ζεσταίνει πολύ γρήγορα και κρατάει για λίγο την ζέστη εκτός πρίζας (για την είδη λιωμένη), στα αρνητικά χάνει λίγο, βγαίνει λίγη κόλλα όταν δεν πατάς το κουμπί και «κοιτάζει» προς τα κάτω στην βάση του.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βρέθηκα σε υπολογιστή και έχω μεγαλύτερη άνεση και είδα και καλύτερα!

 

@rastafari να το πάρεις μόνο και μόνο για τη βάση και τις 3 μύτες που έχει. Ειδικά αυτή η μακρυά σίγουρα θα χρειαστεί, εγώ δηλαδή θα ήθελα να έχω μία τέτοια.

Ε και στη τελική σίγουρα θα σου κάνει τη δουλειά του. Και εντάξει πιστόλι θερμόκολλας είναι και να τρέχει και λίγο δε χάλασε ο κόσμος :p 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.