Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

10 hours ago, pol77 said:

Καλορίζικες οι πριονοκορδέλες! 

 

Εγώ παρέλαβα ένα πολύ χαβαλεδιάρικο εργαλειάκι της πλάκας, που βοηθάει πολύ όσους φοράνε γυαλιά. Είναι κινεζιά του θανατά και κόστισε £1.74 η μισή ντουζίνα!

Αν κάποιος ξέρει που μπρούμε να το βρούμε σε καλή ποιότητα, η πληροφορία θα είναι ευπρόσδεκτη.

Το εργαλείο έχει 2 κατσαβίδια και μια υποδοχη για παξιμάδι, ό,τι χρειάζεσαι για να αφίξεις τις βίδες σε κάποιο σκελετό γυαλιών.

 

IMG_20180315_120717.jpgIMG_20180315_120751.jpg

 

 

Πήρα και μια λαβή για το VDE set της Wera που σας είχα δείξει τις προάλλες. Τελικά δεν άντεξα μόνο με τη μία λαβή. Ευτυχώς το πορτοφολάκι είναι κοινό για διάφορα σετ και μπορώ να βάλω και τις 2 λαβές μέσα, αφαιρώντας το δοκιμαστικό που έχει.

 

IMG_20180315_120549.jpg

 

 

Με αυτό το εξάρτημα, συμπληρώνω τις σιαγόνες που θέλω να έχω για τον Crimper της Gedore.

 

IMG_20180315_120649.jpg

 

 

Ένα μολυβάκι για τη λίστα της Λαϊκής...

Βολικό για μαραγκοδουλειές, σε γλυτώνει από το ξύσιμο και η μύτη του κρατάει αρκετά.

 

IMG_20180315_120617.jpg

 

 

Και τέλος, 2 καταπληκτικά μεζεδάκια που πέρα από απίθανα είναι και πολύ βολικά!

 

IMG_20180315_114934.jpgIMG_20180315_115259.jpgIMG_20180315_115447.jpg

 

 

 

 

Καλοδούλευτα ! Τη μικρή τη knipex την έχω και εγώ αλλα δεν είχα δεί το σετάκι. Αν επιτρέπεται απο που το προμηθεύτηκες το συγκεκριμένο ? 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, dirving69 said:

 

Καλοδούλευτα ! Τη μικρή τη knipex την έχω και εγώ αλλα δεν είχα δεί το σετάκι. Αν επιτρέπεται απο που το προμηθεύτηκες το συγκεκριμένο ? 

Ευχαριστώ. 

 

Ποια από τις 2 μικρές εννοείς;

 

Το σετάκι το αγόρασα από https://www.alternate.co.uk/Knipex/00-20-72-V01-Pliers-set/html/product/1264900

 

Έχει αρκετά μεταφορικά, που παραμένουν τα ίδια είτε αγοράσεις 1 προϊόν είτε πολλά, οπότε συμφέρει για μαζικές παραγγελίες.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, pol77 said:

Ευχαριστώ. 

 

Ποια από τις 2 μικρές εννοείς;

 

Το σετάκι το αγόρασα από https://www.alternate.co.uk/Knipex/00-20-72-V01-Pliers-set/html/product/1264900

 

Έχει αρκετά μεταφορικά, που παραμένουν τα ίδια είτε αγοράσεις 1 προϊόν είτε πολλά, οπότε συμφέρει για μαζικές παραγγελίες.

 

Εννοώ την αριστερή στη φωτό

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Lakisss έγραψε:

Καλοδούλευτο, πόσο το κομπρεσέρ;

Ευχαριστώ.

Νίκο μου το άφησε 155€. Παραλαβή από μεταφορική εταιρία (ΕΡΜΗΣ ΧΙΟΥ)

Έγινε επεξεργασία από panava
Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2016 at 6:24 PM, karmen1983 said:

Αντε να κάνω διπλό Post :p

 

Τα Χριστούγεννα φτάνουν οπότε άρχισα να σκέφτομαι και τα δωράκια μου :) 

Δύο πακέτα παρέλαβα σήμερα και αναμένω άλλα δύο.

 

Ας ξεκινήσουμε από τα ελαφριά πραγματάκια :) 

 

Το πρώτο είναι ένα cabinet scraper -που λένε και στο χωριό μου- της αγαπημένης μου Σουηδικής εταιρίας Bahco με σήμα το ψαράκι :D

Το συγκεκριμένο εργαλείο για όποιον δεν το γνωρίζει μπορεί να δει τι κάνει κοιτώντας το βίντεο εδώ

 

Bahco_474_Cabinet_Scraper_6_IMG_0347.jpgBahco_474_Cabinet_Scraper_6_IMG_0348.jpgBahco_474_Cabinet_Scraper_6_IMG_0349.jpg

 

Συνεχίζουμε με ένα combination square της ίδιας εταιρίας Bahco CS150 το οποίο αγοράστηκε από εδώ 

είχα πάρει πριν καιρό το μεγάλο του αδερφάκι και τώρα ήρθε ο καιρός να γίνουν ζευγάρι :) 

Αξίζουν και οι δύο το κάθε ευρώ και δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τις κινεζιές και τα σχετικά

 

Bahco_CS150_150mm_Combination_Square_IMG_0351.jpgBahco_CS150_150mm_Combination_Square_IMG_0352.jpgBahco_CS150_150mm_Combination_Square_IMG_0353.jpgBahco_CS150_150mm_Combination_Square_IMG_0355.jpg

 

Τις προηγούμενες μέρες κατάλαβα τι σημαίνει να μαζεύω σκόνη από τρύπες στον τοίχο. Οπότε έπεσε και η ανάλογη παραγγελία για έναν συλλέκτη σκόνης.

Συγκεκριμένα τον Karcher ddc 50

 

Όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες έχει βάση για τοίχο, οπή που περνάει το τρυπάνι το οποίο max μπορεί να είναι 10mm βάση manual (δε το έχω δοκιμάσει καν) και με δύο μπαταριούλες και έναν διακόπτη αρχίζει να κάνει φασαρία :p συλλέγοντας την σκόνη. Μόλις δοκιμαστεί θα γράψω εντυπώσεις

 

karcher_ddc50_drill_dust_catcher_συλλέκτης_σκόνης_IMG_0367.jpgkarcher_ddc50_drill_dust_catcher_συλλέκτης_σκόνης_IMG_0371.jpgkarcher_ddc50_drill_dust_catcher_συλλέκτης_σκόνης_IMG_0370.jpgkarcher_ddc50_drill_dust_catcher_συλλέκτης_σκόνης_IMG_0372.jpgkarcher_ddc50_drill_dust_catcher_συλλέκτης_σκόνης_IMG_0369.jpgkarcher_ddc50_drill_dust_catcher_συλλέκτης_σκόνης_IMG_0374.jpgkarcher_ddc50_drill_dust_catcher_συλλέκτης_σκόνης_IMG_0373.jpgkarcher_ddc50_drill_dust_catcher_συλλέκτης_σκόνης_IMG_0375.jpg

 

Πάμε στα πιο βαρέα και ανθυγιεινά (λολ όχι :p )

 

Αρχικά το Pocket hole jig της Kreg το K4 συγκεκριμένα που τελικά έπρεπε να το έχω πάρει από την αρχή. Φυσικά και το αντίστοιχο της wolfcraft που έχω είναι καλό αλλά της Kreg είναι αρκετά πιο βολικό. Επίσης να σημειώσω ότι η αγορά έγινε από amazon μετά που βγήκε σε flash deal και γλίτωσα κάπου 20 λίρες αν θυμάμαι καλά από την τιμή που βλέπετε εδώ https://www.amazon.co.uk/gp/product/B007XDHRMG/ref=oh_aui_detailpage_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

Αυτός ήταν και ο λόγος που το τόλμησα αλλιώς δε το έβλεπα να έρχεται :p 

Στον ευρωπαϊκό κωδικό του Jig (αμερικάνικο προϊόν είναι) τα σημεία με τους αριθμούς είναι σε mm και όχι σε ίντσες, πράγμα πολύ βολικό

 

Kreg_256272_Jig_pocket_hole_IMG_0356.jpgKreg_256272_Jig_pocket_hole_IMG_0357.jpgKreg_256272_Jig_pocket_hole_IMG_0358.jpgKreg_256272_Jig_pocket_hole_IMG_0359.jpgKreg_256272_Jig_pocket_hole_IMG_0361.jpg

Kreg_256272_Jig_pocket_hole_IMG_0362.jpgKreg_256272_Jig_pocket_hole_IMG_0363.jpgKreg_256272_Jig_pocket_hole_IMG_0364.jpgKreg_256272_Jig_pocket_hole_IMG_0365.jpgKreg_256272_Jig_pocket_hole_IMG_0366.jpg

 

 

Και κλείνοντας έχω ρούτερ και του έχω φτιάξει και τραπέζι αλλά κάθε φορά που έπρεπε να το βγάλω για καμιά μικροδουλειά το σκεφτόμουν πολύ, συν ότι λόγω μεγέθους δεν ήταν και τόσο βολικό για λεπτομέρειες. Οπότε είχα βάλει στο μάτι κάποια ρούτερ/κουρευτικά περιθωρίων.

Δεν ήθελα να δώσω πολλά μιας και θα είναι για μια στο τόσο οπότε επέλεξα το Maktec/Makita M3700

 

Είναι ένα μικρό ρούτερ, περιέχει οδηγούς, μία φρέζα αυλακώσεων, κλειδιά για το τσοκ και αβαθμίδωτη ρύθμιση του βάθους. Για τα λεφτά του θεωρώ ότι είναι ΖΖΖΖουπερ

 

makita_maktec_trimmer_router_ρουτερ_κουρετικό_περιθωρίων_M3700_IMG_0376.jpg

makita_maktec_trimmer_router_ρουτερ_κουρετικό_περιθωρίων_M3700_IMG_0377.jpgmakita_maktec_trimmer_router_ρουτερ_κουρετικό_περιθωρίων_M3700_IMG_0378.jpg

makita_maktec_trimmer_router_ρουτερ_κουρετικό_περιθωρίων_M3700_IMG_0379.jpgmakita_maktec_trimmer_router_ρουτερ_κουρετικό_περιθωρίων_M3700_IMG_0380.jpgmakita_maktec_trimmer_router_ρουτερ_κουρετικό_περιθωρίων_M3700_IMG_0381.jpg

makita_maktec_trimmer_router_ρουτερ_κουρετικό_περιθωρίων_M3700_IMG_0382.jpgmakita_maktec_trimmer_router_ρουτερ_κουρετικό_περιθωρίων_M3700_IMG_0383.jpg

 

Αυτά για σήμερα. Τα επόμενα θα έρθουν από βδομάδα!

 

Αν υπάρχει κάποια ερώτηση ή απορία είμαι στη διάθεσή σας :) 

 

Είμαι σε διαδικασία αγοράς ρουτερ. Εχω κατασταλάξει ανάμεσα σε 2 της makita, το 3700 και το 3709. Απο όσο έχω δει οι τιμές τους είναι παραπλήσιες, το μοτέρ απο όσο είδα είναι επίσης στα 530W και η μόνη διαφορά ειναι στο τσοκ που απο όσο διάβασα σε άλλο πόστ της @karmen1983 μπορεί να λυθεί με πατέντα. Έχει κανείς εμπειρία απο το 3709 ? Υπάρχει κάτι άλλο που μου έχει διαφύγει στη μεταξύ τους σύγκριση ? ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος dirving69 έγραψε:

ok μπορεί εγώ να έκανα λάθος και να θεώρησα το ανάποδο :rolleyes:. Οπότε γίνεται η αλλαγή με το κολέτ της makita. Ως προς τη σύγκριση των 2 ?

Αν δεν εχεις τρομερες απαιτησεις κρατα το 6αρι κ παρε ενα σετακι καλα κοπτικα, αν θες απειρες επιλογες κοπτικων κ πολυ συχνη χρηση  πας στο 1/4 ... 

Γνωμη μου ...παρετην κουρτινα 1!!!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία "ληστεία" έκανες Στέλιο!  :T:

Μερικές προτάσεις για πιο εύθετους χρόνους, μιας και το κομπρεσέρ είναι καλό:

1. Το ρυθμιστή πίεσης τον αλλάζεις με ένα διαφορικό για να έχεις τη δυνατότητα να έχεις μικρή υστέρηση όταν δουλεύει ο συμπιεστής.

DSCN6870-large.jpg

 

Σε αυτόν αριστερά ορίζεις την πίεση λειτουργίας (π.χ. να κόβει στις 10atm) και δεξιά ρυθμίζεις σε πόση πτώση πίεσης θα ξεκινήσει και πάλι να δουλεύει.

Εγώ το έχω ρυθμίσει εδώ στις 15 να κόβει και το διαφορικό το έχω στο 1bar, οπότε στα 14 ξαναπαίρνει μπροστά!

Αν δεν χρησιμοποιείς υψηλές πιέσεις δεν είναι σημαντικό το διαφορικό, ιδιαίτερα αν είναι γρήγορο το μοτεράκι.

Όμως ο ρυθμιστής αυτός δεν έχει καμία σχέση με αυτόν που έχει επάνω τώρα.

 

2. Να του βάλεις μια ασφαλιστική βαλβίδα της προκοπής, γιατί αυτή που έχει είναι (. . .  άστο καλύτερα)

 

DSCN6871-large.jpg

 

Αυτή μπορείς να την τεστάρεις και αν πιέσεις την κεφαλή της μέσα εκτονώνει αέρα.

Αν θυμάμαι καλά είναι και ρυθμιζόμενη.

Το λαμάκι που βλέπεις να βρίσκεται από πάνω της, ωθείται από τον αέρα εκτόνωσης, όταν δουλέψει -και όντας συνδεμένο με ένα οριοδιακόπτη- σταματά τη λειτουργία του συμπιεστή!

 

3. Καλό είναι να του προσθέσεις και ένα φίλτρο αέρα στην εισαγωγή του για να μην έχεις προβλήματα όταν είσαι σε σκονισμένη φάση εργασιών:

 

DSCN6874-large.JPG

 

Εγώ βρήκα τη λύση σε ένα παλιό φίλτρο αέρα από φορτηγό και ησύχασα! :)

 

Μεγεία και καλοδούλευτα όλα ! ! ! :D

 

  • Like 2
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

Τη λυση με το φιλτρο την εχω χαλαρα...

Τα υπολοιπα , ειδικα τη βαλβιδα ανακουφισης , που ειναι θεμα ασφαλειας,,  εν ευθετω χρονω, οταν βρεθουμε θα μου τα πεις κ απο κοντα!:)

Ευχαριστω για τις συμβουλες , κ που εισαι εδω ,κ με τις γνωσεις σου μας ξεστραβωνεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμαν με τις παραλαβες σας!!!! Καλοριζικα και καλολερωτα σε ολους!!!

 

Τωρα βρηκα χρονο να διαβασω τα ποστς :p

 

Εχετε παραλαβει το κοσμο ολο κ εγω παρελαβα ενα ταπεινό δωρακι :hehe:

 

 

 

20180316_185748.jpg

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αμαν με τις παραλαβες σας!!!! Καλοριζικα και καλολερωτα σε ολους!!!

 

Τωρα βρηκα χρονο να διαβασω τα ποστς :p

 

Εχετε παραλαβει το κοσμο ολο κ εγω παρελαβα ενα ταπεινό δωρακι :hehe:

 

 

 

20180316_185748.jpg

 

Yποθετω οτι η ανωτερω κορασις ετοιμαζεται δια τον πολιτικον στιβον....:)

Αρχιζει προπονηση,μαλλον, για τη θεμελιωση μεγαλων κ μακροπνοων εργων...

Πως βλεπαμε ως τωρα κατι κουστουμαρισμενους η ταγερατες να κανουν ''πατ -πατ'' μ ενα μυστρι λιγο τσιμεντο στη μεση του πουθενα?  Ε, κατι τετοιο!!!!!!!!!!!!:hehe:

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.