Jump to content
karmen1983

Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά

Recommended Posts

2 hours ago, pol77 said:

Όποιος κάνει τέτοιες δουλειές, να την πάρει οπωσδήποτε.

Συμφωνώ και επαυξάνω !

Και για να φανεί αυτό που λες πιο καλά για να θυμηθούμε τι έκανε η πρέσα αυτή εδώ:

όπου πρεσάρισε ακροδέκτη συνολικού μήκους 6mm !  :T:

• Like 2

Πήρα το κόφτη που εφερε το LIDL για πλαστικες σωληνες. Κόβει θα έλεγα αρκετα καλα και έχει κουμπι για επαναφορα. Στα 7€ που εχει νομιζω ειναι καλη αγορά.

Θα έλεγα πως μοιαζει με πανακριβο κοφτη της rothenberger. Δε το εχω δοκιμασει σε πολυστρωματικη μονο σε τουμποραμα φ28 και κοπηκε με ανεση θα έλεγα και καθαρό κοψιμο.

Με 7 ευρω δε νομιζω πως βρισκεις ευκολα αντιστοιχο.

20200917_113044.thumb.jpg.9549c803180dab2723d435de68d6fe19.jpg

1069-24.jpeg

• Like 2

Σωλήνα που να την λένε τουμπόραμα πρώτη φορά το ακούω, στην περιοχή μου την λέμε εύκαμπτη πλαστική.

Πολυστρωματική λέμε την ημιεύκαμπτη που είναι από πλαστικό-αλουμίνιο-πλαστικό σε κουλούρα.

27 minutes ago, Γιώργος 1 said:

Σωλήνα που να την λένε τουμπόραμα πρώτη φορά το ακούω, στην περιοχή μου την λέμε εύκαμπτη πλαστική.

Πολυστρωματική λέμε την ημιεύκαμπτη που είναι από πλαστικό-αλουμίνιο-πλαστικό σε κουλούρα.

Στην αθήνα αν πεις πλαστική/ πολυαιθυλενιου (pe, hdpe, pex κτλ) δε σε καταλαβαινουν τι εννοείς συνηθως.Οι περισσοτεροι το λενε τουμποραμα που ειναι μια μάρκα

Edited by Parhs
  • Like 2

Αφού το κινεζάκι Kraft  KPC26 μετα απο 10+ χρόνια υπηρεσίας παρέδωσε πνεύμα. 

Ηρθε η ωρα του αντικατάσταση και γνωριζοντας πλεον τι εχω αναγκη εγινε η σχετικη αγορα 

Εντυπωσεις μολις αναλάβει εργασία.

Ο Λόγος για Κονταροπρίονο της Stihl το μοντέλο Ht103  με 1,4hp στα 31,4 κυβικά και βάρος 7.2 κιλα με 30cm λάμα.

IMG_20201013_200659[1].jpg

IMG_20201013_200805[1].jpg

• Like 4

Αφού δε το πήρα απόφαση ότι θα μείνω με τη gtx1080 για κάνα εξάμηνο ακόμα δε μπορούσα να κρατηθώ. 

20201019_130748.jpg

• Like 8
  • Wow 1

Γράψε μας και δυό λογάκια, εντυπώσεις. Ο τροχός έχει ρυθμιζόμενες στροφές;

πριν 7 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Γράψε μας και δυό λογάκια, εντυπώσεις. Ο τροχός έχει ρυθμιζόμενες στροφές;

Εντυπωσεις δε τα εχω δοκιμασει ακομα, αλλα στη δουλεια εχουμε ηδη 1 σεετ παλμικο+δραπανοκατσαβιδο απο τα προηγουμενο μοντελο που δεν ειναι brushless και εχω να πω μονο τα καλυτερα. Ειχα ενα 6 χρονων 10.8 για δευτερο αλλα τα πλεον μετα απο τοσο καιρο και οι 4 μπαταριες κρατανε ελαχιστα οποτε ειπα να αναβαθμισω σε 18αρι.

Ηρθε με 3 μπαταριες 3mAh μικρες μεν αλλα εχω ηδη αλλες 2 5αρες και 2 4αρες οποτε δε με απασχολησε ιδιατερα και η τιμη του σετ με μεγαλτυερες μπαταριεςς πηγαινε ενα 150+ παραπανω. H τιμη του ηταν λιγο χαμηλοτερη απο αυτες του Skroutz στα 370.

Ο τροχος οχι ειναι το απλο μοντελο 115mm (αν ολοι οσους ξερω το δουλευουν με 125mm δισκακια...)  και το πηρα για το σπιτι για να αντικαταστησει ενα αλλο τροχο μαρκας μ'εκαψες των 15Ε που στο δευτερο  κοψιμο 8mm βεργας εβγαζε καπνους :p και φυσικα ζεματαγε και δε μπορουσες να το πιασεις (αν και παραδοξως συνεχιζε να δουλευει).

Για το πιστολετο, πηγαινα για μπαταριας αλλα τελικα διστασα καθως η χρηση ειναι περιστασιακη και εχω ηδη ενα πιστολετο makita 18v για τη δουλεια, απλα το ειδα σε καλη τιμη και το αρπαξα γιατι με επιασε καταναλωτικη μανια και με δικαιολογησα να αντικατασταησω ενα δραπανο αρχαιο που εχω σπιτι :p Σημ: Το πιστολετο ειναι το 800αρι γιατι βλεπω οτι υπαρχει και με 710W.

Ο τροχος και το δραπανο απλα μπηκαν σφηνα γιατι τα βρηκα φθηνα (ή ετσι νομιοζω) 40Ε+95Ε

• Like 3