Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

2 hours ago, pol77 said:

Όποιος κάνει τέτοιες δουλειές, να την πάρει οπωσδήποτε.

Συμφωνώ και επαυξάνω !

Και για να φανεί αυτό που λες πιο καλά για να θυμηθούμε τι έκανε η πρέσα αυτή εδώ:

όπου πρεσάρισε ακροδέκτη συνολικού μήκους 6mm !  :T:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήρα το κόφτη που εφερε το LIDL για πλαστικες σωληνες. Κόβει θα έλεγα αρκετα καλα και έχει κουμπι για επαναφορα. Στα 7€ που εχει νομιζω ειναι καλη αγορά.

Θα έλεγα πως μοιαζει με πανακριβο κοφτη της rothenberger. Δε το εχω δοκιμασει σε πολυστρωματικη μονο σε τουμποραμα φ28 και κοπηκε με ανεση θα έλεγα και καθαρό κοψιμο.

Με 7 ευρω δε νομιζω πως βρισκεις ευκολα αντιστοιχο.

20200917_113044.thumb.jpg.9549c803180dab2723d435de68d6fe19.jpg

 

1069-24.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωλήνα που να την λένε τουμπόραμα πρώτη φορά το ακούω, στην περιοχή μου την λέμε εύκαμπτη πλαστική.

Πολυστρωματική λέμε την ημιεύκαμπτη που είναι από πλαστικό-αλουμίνιο-πλαστικό σε κουλούρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Γιώργος 1 said:

Σωλήνα που να την λένε τουμπόραμα πρώτη φορά το ακούω, στην περιοχή μου την λέμε εύκαμπτη πλαστική.

Πολυστρωματική λέμε την ημιεύκαμπτη που είναι από πλαστικό-αλουμίνιο-πλαστικό σε κουλούρα.

 

 

Στην αθήνα αν πεις πλαστική/ πολυαιθυλενιου (pe, hdpe, pex κτλ) δε σε καταλαβαινουν τι εννοείς συνηθως.Οι περισσοτεροι το λενε τουμποραμα που ειναι μια μάρκα

Έγινε επεξεργασία από Parhs
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Αφού το κινεζάκι Kraft  KPC26 μετα απο 10+ χρόνια υπηρεσίας παρέδωσε πνεύμα. 

 

Ηρθε η ωρα του αντικατάσταση και γνωριζοντας πλεον τι εχω αναγκη εγινε η σχετικη αγορα 

Εντυπωσεις μολις αναλάβει εργασία.

 

Ο Λόγος για Κονταροπρίονο της Stihl το μοντέλο Ht103  με 1,4hp στα 31,4 κυβικά και βάρος 7.2 κιλα με 30cm λάμα.

 

 

IMG_20201013_200659[1].jpg

IMG_20201013_200805[1].jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Γράψε μας και δυό λογάκια, εντυπώσεις. Ο τροχός έχει ρυθμιζόμενες στροφές;

 

Εντυπωσεις δε τα εχω δοκιμασει ακομα, αλλα στη δουλεια εχουμε ηδη 1 σεετ παλμικο+δραπανοκατσαβιδο απο τα προηγουμενο μοντελο που δεν ειναι brushless και εχω να πω μονο τα καλυτερα. Ειχα ενα 6 χρονων 10.8 για δευτερο αλλα τα πλεον μετα απο τοσο καιρο και οι 4 μπαταριες κρατανε ελαχιστα οποτε ειπα να αναβαθμισω σε 18αρι.

Ηρθε με 3 μπαταριες 3mAh μικρες μεν αλλα εχω ηδη αλλες 2 5αρες και 2 4αρες οποτε δε με απασχολησε ιδιατερα και η τιμη του σετ με μεγαλτυερες μπαταριεςς πηγαινε ενα 150+ παραπανω. H τιμη του ηταν λιγο χαμηλοτερη απο αυτες του Skroutz στα 370.

 

Ο τροχος οχι ειναι το απλο μοντελο 115mm (αν ολοι οσους ξερω το δουλευουν με 125mm δισκακια...)  και το πηρα για το σπιτι για να αντικαταστησει ενα αλλο τροχο μαρκας μ'εκαψες των 15Ε που στο δευτερο  κοψιμο 8mm βεργας εβγαζε καπνους :p και φυσικα ζεματαγε και δε μπορουσες να το πιασεις (αν και παραδοξως συνεχιζε να δουλευει).

 

Για το πιστολετο, πηγαινα για μπαταριας αλλα τελικα διστασα καθως η χρηση ειναι περιστασιακη και εχω ηδη ενα πιστολετο makita 18v για τη δουλεια, απλα το ειδα σε καλη τιμη και το αρπαξα γιατι με επιασε καταναλωτικη μανια και με δικαιολογησα να αντικατασταησω ενα δραπανο αρχαιο που εχω σπιτι :p Σημ: Το πιστολετο ειναι το 800αρι γιατι βλεπω οτι υπαρχει και με 710W.

 

Ο τροχος και το δραπανο απλα μπηκαν σφηνα γιατι τα βρηκα φθηνα (ή ετσι νομιοζω) 40Ε+95Ε

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν καιρό είχα παραγγείλει ένα από ότι φάνηκε πολύ χρήσιμο εργαλείο που δεν ήξερα και την ύπαρξή του.

Την ανακάλυψα αφού κάλεσα 2 φορές σε μία μέρα στη δουλειά εταιρία απόφραξης και πλήρωσα κάτι παραπάνω από τα μισά που κοστίζει το εργαλείο.

Ο λόγος για μία ατσαλίνα μπαταρίας ουσιαστικά και συγκεκριμένα το Milwaukee M12 BDC6-202C

Από την ημέρα αγοράς (κάνας μήνας) έχει βγάλει  τα λεφτά του και πέρα από τον σκοπό κατασκευής του, μου έλυσε το πρόβλημα μέσα σε ένα φρεάτιο πεζοδρομίου όπου έπρεπε να περαστεί ένα χοντρό καλώδιο και τίποτα άλλο δεν δούλεψε.

Για ερασιτεχνική χρήση δε θα βγάλει ποτέ τα λεφτά του το μόνο σίγουρο. Αλλά για μεγάλα κτίρια είναι ταμαμ. Δεν είναι για extreme βουλώματα με ρίζες/μπετά κλπ αλλά σωλήνες όπου έχουν φράξει από τρίχες, στόκους σχετικά φρέσκους και γενικά κάθε απροσεξία κάθε μάστορα, είναι ότι πρέπει και πάρα πολύ γρήγορο.

Δοκιμάστηκε μέχρι και μέσα σε μπάνιο, όπου είχαν αποτύχει όλα τα κλασικά μέσα (βεντούζες, πιεστικά, σφουγκαρίστρες κλπ). Σε ένα λεπτό όλα ήταν όπως έπρεπε 

 

20201006_185841.jpg

 

Τα σιχαμένα τα βάζω σε spoiler :p 

 

 

Spoiler

20201006_185837.jpg20201006_185609.jpg

 

 

 

  • Like 6
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

τάπα-περισυλλογής-για-σιφόνι-wenko-white
WWW.SPITISHOP.GR

Τάπα περισυλλογής για σιφόνι της γερμανικής εταιρείας Wenko. Είναι κατασκευασμένη από σιλικόνη σε λευκό χρώμα. Απλά τοποθετείται στο σιφώνι του νεροχύτη και κρατάει τα υπολείμματα φαγητού από το να...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το πραμα που οταν λουζεται η γυναικα πρεπει να κανω αποφραξη το σιφωνι απο τις τριχες.... που στο καλο βρισκετε τοσο μαλι οεο ?

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

Αυτο το πραμα που οταν λουζεται η γυναικα πρεπει να κανω αποφραξη το σιφωνι απο τις τριχες.... που στο καλο βρισκετε τοσο μαλι οεο ?

Περίμενε μερικά χρόνια και θα αναρρωτιέσαι που βρήκες και εσύ τόσο μαλλί :bleh: 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Περίμενε μερικά χρόνια και θα αναρρωτιέσαι που βρήκες και εσύ τόσο μαλλί :bleh: 

το μισο δικο μου με εχει εγκαταλειψει εδψ και 20 χρονια :p

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Ασυμφωνια χαρακτηρων; ?

Αν κρινω απο τα σιφωνια μαλλον πηγε στη γυναικα μου :p και μαλλιστα ευδοκιμει !

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Περα απο τη πλακα αυτα τα νεα ανοξείδωτα σχαρακια με τα σχεδια, ειναι μουρατα αλλα δεν κρατανε τπτ. Μονιμο προβλημα σε νεα μπανια το παραπανω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Περα απο τη πλακα αυτα τα νεα ανοξείδωτα σχαρακια με τα σχεδια, ειναι μουρατα αλλα δεν κρατανε τπτ. Μονιμο προβλημα σε νεα μπανια το παραπανω.

 

 

Για τη μπανιερα/ντουζερια/νιπτηρα  εχω παρει κατι τετοιο

5e8b42b8385373.57204196.1400x1400.jpg

και κανει αριστη δουλεια.

Εχω γλιτωσει τα βουλωματα απο τριχες/σαπουνια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για τα τετραγωνα στο μπανιο που ειναι στις φωτο που ανεβασα. Δε νομιζω να εχει βγει κατι να προσαρμόζει σωστα κ να ειναι ταυτοχρονα και WAF :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μιλαω για τα τετραγωνα στο μπανιο που ειναι στις φωτο που ανεβασα. Δε νομιζω να εχει βγει κατι να προσαρμόζει σωστα κ να ειναι ταυτοχρονα και WAF :hehe:

 

Πως στο καλο καταφερνεις να βουλωσεις αυτο το σχαρακι ? Η βλακεια πως λεγεται απο κατω ναι που και που θελει βγαλσιμο και καθαρισμα κυριως απο τα σαπουνια και οτι περναει απο τα σιφωνια αλλα το σχαρακι αυτο ? ?!?!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σου κανει εντυπωση ρε συ; μισο ποντο  και βαλε ειναι τα κοψιματα για το σχεδιο που εχει. Περνανε τα παντα μεσα. 

Το κακο ειναι οτι τα εβαλα κ εγω στα μπανια μου κ 3 φιλες :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.