Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Πέρυσι μας έκλεισαν με 15 κρούσματα, άνοιξαν τα σύνορα στην συνέχεια, έβγαινε ο κόσμος έξω αφού όλα χαλάρωσαν. 

Αυξήθηκαν δραματικά τα κρούσματα, σε κλείνουν μέσα, ανοιγοκλείνουν τα πάντα χωρίς κάποια λογική.

" Οι πολίτες οι ασυνείδητοι φταίνε". 

Problem Solved, βρήκαμε τι φταίει. 

Ε αφού λοιπόν σας δείραμε και λίγο, βγείτε να πάρετε αέρα, γίνετε λίγο Ιταλία το καλοκαιράκι, να κλειστούμε πάλι μέσα από Οκτώβριο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μέχρι στιγμής έχουμε σιγουρευτεί ότι ο εμβολιασμένος μπορεί να κολλήσει αλλά πολύ δύσκολα θα φτάσει νοσήσει σοβαρά. Μέχρι εδώ καλά. Αυτό όμως αφορά μόνο τον εαυτό του. Όσον αφορά την δυσκολότερη μετάδοση από εμβολιασμένο που κόλλησε προς τους υπολοίπους, έχουμε εικόνα ή όχι ακόμα; Γιατί ενώ λέγαμε ότι ο εμβολιασμένος που κόλλησε δεν θα μεταδίδει εύκολα λόγω χαμηλού ιικού φορτίου, δεν ξέρω εάν έχει ποσοτικοποιηθεί αυτό. Δηλαδή ο εμβολιαμένος που κόλλησε covid, μεταδίδει όσο και ένας ασυμπτωματικός; Περισσότερο; Λιγότερο; Πόσο λιγότερο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Δηλαδή ο εμβολιαμένος που κόλλησε covid, μεταδίδει όσο και ένας ασυμπτωματικός; Περισσότερο; Λιγότερο; Πόσο λιγότερο;

 

Οι περισσότερες μελέτες γι αυτό το θέμα είναι μόνο προδημοσιευμένες (που σημαίνει ότι δεν έχουν αξιολογηθεί εξονυχιστικά).

 

Δύο δουλειές από το Ισραήλ διαπιστώνουν σημαντική μείωση ακόμη και των ασυμπτωματικών κρουσμάτων μετά τους εμβολιασμούς (δείκτης που παραπέμπει σε μειωμένη μετάδοση).

 

Μία άλλη μελέτη από Αγγλία-Σκωτία διαπιστώνει σημαντική μείωση των κρουσμάτων μεταξύ των συγγενών εμβολιασθέντων υγειονομικών σε σχέση με τον γενικό πληθυσμό.

 

Στη Βραζιλία είναι σε εξέλιξη μια μελέτη που θα επιστρατεύσει την τυχαία διανομή του κινεζικού Sinovac, για να αξιολογήσει αν μειώνει τη μετάδοση στην κοινότητα.

 

Προδημοσιευμένες ή έτοιμες για δημοσίευση είναι ήδη και άλλες μελέτες που:

• μετρούν σημαντικά μειωμένο ιικό φορτίο σε εμβολιασθέντες που έχουν νοσήσει και

• που υπολογίζουν ως τον κυριότερο δείκτη της πιθανότητας μετάδοσης το ιικό φορτίο ενός ασθενούς

 

Αν τα στοιχεία επιβεβαιωθούν σε όλες τις εργασίες, φαίνεται η πιθανότητα μετάδοσης από εμβολιασθέντες που θα νοσήσουν να μειώνεται κατά τουλάχιστον 75%.

 

Πολλοί αστερίσκοι για τις επικρατούσες μεταλλάξεις, το ακριβές εμβόλιο, αν οι μελέτες ήταν τυχαιοποιημένες, αν οι ηλικίες που εξετάστηκαν ήταν χαρακτηριστικές του γενικού πληθυσμού κοκ...

 

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 5
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:
2020-12-13T154731Z_909108915_RC2FMK9UORW
WWW.IN.GR

Σύμφωνα με τις πληροφορίες η 60χρονη, λίγα λεπτά αφότου έκανε το εμβόλιο αισθάνθηκε...

 

Αφου μονο με το συγκεκριμενο εμβολιο εχουμε προβληματα γιατι το κανουνε ακομα?

Θελει ιατρικη αναλυση? εμενα μου φαινεται καθαρα μαθηματικο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω δημοσιογραφική αναφορά δεν προσφέρει καμιά ουσιαστική πληροφορία.

Αν συσχετιστεί εμβόλιο με θάνατο, με δεδομένη τη φαινομενικά μικρή χρονική απόσταση μεταξύ εμβολίου και θανάτου, τότε μόνο αναφυλακτική αντίδραση ταιριάζει. Αν επιβεβαιωθεί τότε απλά θα επιβεβαιωθεί η σπανιότητά της συγκεκριμένης επιπλοκής.

Πολύ κρίμα για τη γυναίκα.

Εξίσου κρίμα να γενικεύονται μεμονωμένα περιστατικά χωρίς αποδεδειγμένη σχέση αιτίας αιτιατού με το εμβόλιο.

Δίνουμε αυτό γιατί από αυτό έχουμε. Γιατί αν δίναμε μόνο από τα άλλα θα είχαμε ανά την Ευρώπη 17000000 λιγότερους εμβολιασμούς (δεν ξέρω το νούμερο για Ελλάδα).

Η συνισταμένη του συγκεκριμένου εμβολίου είναι ξεκάθαρα θετική. Τα ανησυχητικά signals που τσιμπήσανε, τα κυνηγάνε και τα ψάχνουνε, το συγκεκριμένο δεν ταιριάζει στα περιστατικά θρόμβωσης-θρομβοπενίας για τα οποία γίνεται ντόρος.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, slalom said:

Θελει ιατρικη αναλυση? εμενα μου φαινεται καθαρα μαθηματικο προβλημα


δεν είναι διαζευκτικό, συνδυαστικό είναι. Απαιτούνται και τα δύο. Βιοστατιστική και άλλα. Η απόφαση για έγκριση εμβολίων είναι σύνθετο ζήτημα, στο τέλος από την σκοπιά σου είναι καθαρό θέμα εμπιστοσύνης.
Η ερώτηση που υποκρύπτεται στην απορία σου, εκεί νομίζω το βλέπεις σε λάθος σημείο. Προσπαθείς να απαντήσεις εσύ την ερώτηση «να εμβολιάσω με αυτό ή όχι». Το πραγματικό δίλημμα είναι: «τι κίνδυνο προτιμώ να παρω, να με εμβολιάσει η Οξφόρδη* ή να με εμβολιάσει ο SARSCOV2».

Το έχει γράψει έντονα ο σούμιφερ πριν λίγο καιρό, σε μια απάντηση στον τζιντι, δεν θυμάμαι αν το έχουν επισημάνει κι άλλα παιδιά.

*δεν μπαίνω στο «όχι η Οξφόρδη, κάποιος άλλος», α) έχει να κάνει και με διαθεσιμότητες και με άλλα β) η διαδικασία έγκρισης είναι ίδια για όλους, με την διαδικασία είναι που θέτεις το πρόβλημα γ) μέχρι στιγμής και στα άλλα έχουν εμφανιστεί περιστατικά δ) η δυσκολία με αυτό της AstraZeneca είναι συγκεκριμένη, δεν μπορούν να καταλάβουν ακόμα τι ακριβώς γίνεται γιατί τα στοιχεία δεν συμφωνούν απολύτως μεταξύ τους, για αυτόν τον λόγο από τον ευρωπαϊκό μηχανισμό έγκρισης δεν βγήκε ξεκάθαρη απαγόρευση, υπάρχει διαφορετικός τρόπος που ζυγίζουν τη σχέση κόστους/οφέλους οι επιμέρους χώρες για αυτό και παρατηρείς διαφορετική αντιμετώπιση από χώρα σε χώρα. ε) είναι ζήτημα που η επιλογή αξίζει να ανήκει αποκλειστικά στον οργανισμό για την έγκριση ενός εμβολίου παρα σε όλους μας. στ) ήθελα να τονιστεί ότι δεν είναι καθαρά μαθηματικό πρόβλημα χωρίς να μπούμε σε λαβύρινθο λεπτομερειών ζ) παραδόξως η Ελλάδα πήρε γενναία απόφαση να συνεχίσει μέχρι να βγει επίσημη απαγόρευση από τον ευρωπαϊκό οργανισμό

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Paul Bearer Dance GIF by Jason Clarke

Προσεχώς...

Όταν έρθουν οι τουρίστες, θα κλείσουμε τα πάντα όλα, ε;

Η ηλιθιότητα στη διαχείριση της πανδημίας χτυπάει κόκκινο. 5 μήνες τώρα, έχουμε κάτι σαν lockdown, με αποτέλεσμα και ο κόσμος (που δεν τηρεί τα μέτρα, ορισμένα εξ αυτών είναι -για να τα λέμε όλα- for the bouts) να έχει κουραστεί και μια τρύπα στο νερό να έχουμε κάνει.

Υπόθεση εργασίας: αν τα κρούσματα των επόμενων ημερών είναι άνω των 4.000, ποιος θα πάρει την απόφαση ν' ανοίξει το λιανεμπόριο; Ο Μένιος Φουρθιώτης;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, salde said:

 ζ) παραδόξως η Ελλάδα πήρε γενναία απόφαση να συνεχίσει μέχρι να βγει επίσημη απαγόρευση από τον ευρωπαϊκό οργανισμό

ή μήπως, όπως είπε για άλλο θέμα ακόλουθος των ΗΠΑ...ο επαίτης δεν έχει δυνατότητα επιλογής; ; 

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, sstav said:

ή μήπως, όπως είπε για άλλο θέμα ακόλουθος των ΗΠΑ...ο επαίτης δεν έχει δυνατότητα επιλογής; ; 

είναι ένα ενδεχόμενο, δεν θα ήταν κακό από μόνο του. Να έχουν κάνει τον υπολογισμό βασισμένοι στην δυνατότητα πρόσβασης. Δεν μου μοιάζει το πιθανότερο επειδή στις πληροφορίες που διακινούνται για παρασκευή εμβολίου στην Ελλάδα, βλέπω να γράφουν για Moderna και Sputnik. Θα κόλλαγε περισσότερο η υπόθεση που κάνεις αν ενδιαφέρονταν για το AZ.

Στο θέμα των εμβολίων δεν λειτουργήσαμε ως επαίτες. Σίγουρα δεν λειτουργήσαμε ως Ισραήλ αλλά και η κεντρική επιλογή ήταν ορθή πιστεύω και νομίζω ότι δεν το χειρίστηκαν οι πολιτικοί. Άφησαν να το χειριστούν οι γιατροί. Το δε app κι η σελίδα του emvolio.gov.gr είναι αρκετά καλή. Έχω γκρινιάξει πριν λίγα ποστς επειδή δεν επιτρέπει να ρωτήσεις κάτι, ενώ πολλές ειδικές περιπτώσεις σίγουρα χρειάζονται διευκρινίσεις που δεν καλύπτονται από το ελλιπές FAQ. Για τον ευρύ πληθυσμό χωρίς ειδικά προβλήματα υγείας, είναι μάλλον πρωτοποριακό για τα δεδομένα της χώρας και την ψηφιακή καθυστέρηση. Κλείνεις το ραντεβού ονλάιν, σου δίνει και μια περιορισμένη αλλά υπαρκτή δυνατότητα να επιλέξεις μέρα/'ωρα που σε βολεύει, έχουν και τον τρόπο με τους φαρμακοποιούς για όποιον δε νιώθει από pc, από τα καλύτερα «ψηφιακής διακυβέρνησης» που θα μπορούσα να φανταστώ. Λίγο φτιάξιμο θέλει για να γίνει ιδανικό.

Οι αντιρρήσεις μου είναι σε άλλο επίπεδο, α) ότι ακόμα και σε αυτό χώθηκαν βυσματικά κάποιοι παρακάμπτοντας την σειρά β) τα πομπώδη φουσκώματα προσδοκιών (η ελευθερία μας κλπ) το οποίο φοβάμαι ότι θα λειτουργήσει αρνητικά. Φουσκώνουν τα μυαλά του κόσμου, οκ χρειάζεται να δίνεις κουράγιο σε ανάλογα, αλλά αυτή η ιστορία δεν λήγει στιγμιαία με τον εμβολιασμό. Το συγκεκριμένο σφάλμα είναι πανευρωπαϊκό (Επιχείρηση Ελευθερία).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

covid_19.jpg
WWW.NEWS247.GR

Νέα έρευνα για τη θεωρία της διαφυγής του SARS-CoV-2 από εργαστήριο ζητά ο γενικός διευθυντής του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας.

 

Για να μην ξεχνιόμαστε τι θεωρώ προσωπικά ως το πιο πιθανό σενάριο.

(εξ' αρχής το λέω).

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Paul Bearer Dance GIF by Jason Clarke

Προσεχώς...

Όταν έρθουν οι τουρίστες, θα κλείσουμε τα πάντα όλα, ε;

Η ηλιθιότητα στη διαχείριση της πανδημίας χτυπάει κόκκινο. 5 μήνες τώρα, έχουμε κάτι σαν lockdown, με αποτέλεσμα και ο κόσμος (που δεν τηρεί τα μέτρα, ορισμένα εξ αυτών είναι -για να τα λέμε όλα- for the bouts) να έχει κουραστεί και μια τρύπα στο νερό να έχουμε κάνει.

Υπόθεση εργασίας: αν τα κρούσματα των επόμενων ημερών είναι άνω των 4.000, ποιος θα πάρει την απόφαση ν' ανοίξει το λιανεμπόριο; Ο Μένιος Φουρθιώτης;

Δεν θα πω παλι τα ιδια, δεν εχει νοημα, τα ξερετε.

Αν δεν κανω λαθος ο προεδρος του εμπορικου στην αθηνα ειπε οτι αν το εμποριο δεν ανοιξει μεσα στον απριλιο θα κινηθει νομικα ολος ο κλαδος.

 

Ολος ο κοσμος ειναι εξω και κανει οτι εκανε και πριν. Χιλιαδες κοσμος, σε διαφορα σημεια πινει το ποτο του απο τις 6-7 το απογευμα χωρις μασκες κλπ. Η πατρα, εδω και μηνες, εχει γινει ενα υπαιθριο bar και δεν υπαρχει αστυνομια πουθενα. Αυτο για καποιους σημαινει σκληρο lockdown και βλεπωντας τα κρουσματα και τις εισαγωγες σκεφτονται παραταση του.

 

Εγω ειμαι 7 μηνες ''απληρωτος''. Η δουλεια ειναι στο 30% και τα μισα λεφτα μας τα κρατανε μεσα γιατι οι παραγγελιες ειναι μικρες, δεν τους γεμιζει το ματι το υπολοιπο που ακουνε οι πελατες και ''ελα την αλλη εβδομαδα να τα πουμε''

Την ιδια στιγμη δεν εχω λαβει καμια επιστρεπτεα γιατι στις πρωτες δεν μας επιανε και τωρα γιατι δεν ειμαστε κλειστοι. 

 

Ο κλαδος που εχω εγω πελατη κινειται βαση κρουσματων. Οσο ανεβαινουν τοσο περισσοτερο μαζευεται.

Εγω ελεγα οτι πρεπει να εφαρμοστει επιτελους το lockdown. Εδω που εχουμε φτασει, οτι και να αποφασιστει δεν θα λειτουργησει. Αν τα ανοιξει θα πρεπει σε δυο με τρεις εβδομαδες να τα κλεισουν παλι. Αν δεν το κανει θα εχουμε αυτο που εχουμε τωρα.

Και στις δυο περιπτωσεις ο εμπορικος κοσμος εχει καταστραφει. Η οποια δουλεια γινεται δεν φτανει για να βγεις περα για οσο χρειαστει βαση του δικου τους ''σχεδιου''.

 

Ποιος ειναι ο οριζοντας? τι παει να πει παμε και βλεπουμε? Ποιος θα αποζημιωσει τις επιχειρησεις που εκλεισαν η θα κλεισουν χωρις να εχουν κανει τιποτα λαθος.

Αυτη την στιγμη χαλαμε λεφτα δικα μας για να κρατησουμε τις δουλειες ανοιχτες. Μεχρι ποτε θα γινεται αυτο? Τα αποθεματα θα τελειωσουν η εχουν τελειωσει για καποιους.

Ολα αυτα επρεπε να ειχαν ληφθει υποψην, δεν εγινε.

Lockdown δεν υπηρξε ποτε απο τον Νοεμβριο και μετα και για την ολη κατασταση φταιει ενας ανθρωπος που τολμησε να ζητησει το λογο γιατι του κοβουν προστιμο επειδη ειναι στην πλατεια και την πληρωσε ενας αστυνομικος που πηγε στην δουλεια του και εφαγε ξυλο γιατι εκανε αυτα που του ειπαν οι ανικανοι.

 

Μακαρι να μπορουμε να κανουμε κατι νομικα σαν κλαδος και αν γινεται ολοι οι κλαδοι μαζι και να αναλαβουν καποιοι τις ευθυνες τους.

 

  • Like 5
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

WWW.IATRONET.GR

Διεθνής διάκριση για το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας. Πώς κατάφερε να μειώσει ως και κατά 80% τις διασωληνώσεις και κατά 60% τους θανάτο

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνεις όταν το προϊόν σου, γυρνάει εναντίον σου;

 

49cd5e8de5194357ba9d2cb326808c79.jpeg
ESQUIRE.COM.GR

Ανησυχία από το stop των εμβολιασμών με αυτό σε Γερμανία και Καναδά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

img_43701609243319.jpg
WWW.IN.GR

Πρόκειται για παραίτηση - βόμβα, με «βέλη» τόσο κατά των πρώην συναδέλφων του στην Επιτροπή Φαρμακοεπαγρύπνισης του ΕΟΦ όσο και κατά του ίδιου του υπουργού Υγείας, την ώρα που...

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

για αυτό το έβαλα. Είναι εύκολο να βγάζει ο καθένας μας συμπεράσματα. Όμως, είναι δύσκολο θέμα η φαρμακοεπαγρύπνηση. Αυτό φωνάζουν σε όλους τους τόνους όσοι γνωρίζουν κάτι παραπάνω για το αντικείμενο. Είναι και για τους γιατρούς δύσκολο μερικές φορές. Πόσο μάλλον για μη ιατρούς. Αν προσέξεις ακριβώς την επιστολή του, ούτε αυτός το χαρακτηρίζει ευθέως ανασφαλές. Επιτίθεται σε μια μεθοδολογία που ακολούθησαν. Η ανακοίνωση του ΕΜΑ είναι τρομερά προσεκτική, προς το παρόν.

Εσύ, εγώ, ο καθένας μας μη ειδικός, δεν είναι παράλογο να έχουμε άγχη, φοβίες, αμφιβολίες. Τελικά, εκόντες άκοντες θα πρέπει να εμπιστευθούμε κάποιον τρίτο είτε επιλέξουμε την μία εκδοχή είτε την άλλη. Εκεί είναι που χρησιμεύει να καταλαβαίνουμε την προβληματική θέση μας. Να μη νομίσουμε ότι εμείς βρήκαμε την σωστή απάντηση. Δεν την βρήκαμε γιατί δεν είμαστε σε θέση να την βρούμε. Μας ξεπερνά. Ακόμα κι αν επιλέξουμε -ελπίζω με όσο το δυνατόν πιο ορθολογικά κριτήρια- την λύση που εκ των υστέρων αποδειχθεί «σωστή», δεν θα πρέπει ούτε δευτερόλεπτο να νομίσουμε ότι πετύχαμε να απαντήσουμε σωστά μόνοι μας (επειδή είμαστε έξυπνοι ή σοφοί ή δεν ξέρω τι).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται ερώτημα. Προσωπικά δεν έχω εμπιστοσύνη. Δεν θα κάνω το συγκεκριμενο εμβόλιο όσο και να προσπαθούν κάποιοι να με πείσουν να μετριάσω κινδύνους με οφέλη. Όπως δεν ξέρω τι θα γίνει όταν αν τσιμπήσω τον ιό, έτσι δεν ξέρω αν ο οργανισμός μου είναι έτοιμος να δεχτεί  κάποιο στέλεχος του αρπα-κόλα εμβολίου. Αλλά επειδή πιστεύω ότι ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως, τον έχουμε τσιμπήσει τον ιό μεχρι τώρα, θεωρώ το  "άγνωστο" του εμβολίου πιο επικίνδυνο. 

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα επιστημονικά δεδομένα, τα οποία παρεμπιπτόντως είναι ακόμα υπό έρευνα και υπό διαμόρφωση, πέρα από το γεγονός ότι δεν είμαι γιατρός, φαρμακολόγος ή οτιδήποτε συναφές το οποίο θα μου επέτρεπε να έχω εμπεριστατωμένη άποψη για τον ιό και για το κάθε εμβόλιο, βλέπω κάποια πράγματα που με ανησυχούν εξίσου με τον κίνδυνο του να κολλήσω. Ένα από αυτά είναι το πως έχουν μπει τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι και ένα ακόμα είναι η συμπεριφορά ΜΜΕ και πολιτικάντηδων. Μου θυμίζει την εποχή που όλοι αυτοί συντηρούσαν τη φούσκα του χρηματιστηρίου με τα γνωστά μετέπειτα αποτελέσματα. Ή το πως έταζαν λαγούς με πετραχείλια με την είσοδο στο Ευρώ που θα μας έσωζε από όλα μας τα προβλήματα (ακόμα και τα ελληνοτουρκικά) και το Σημίτη να βγάζει από την τσέπη του κέρματα ευρώ για να τα δείξει στον Μπους όλος χαρά.

 

Όταν υπάρχει κάτι για το οποίο λυσσάνε τα ΜΜΕ, πως να μη σου περνάει από το μυαλό είτε ότι λένε ψέματα, είτε ότι υπερβάλλουν και μάλιστα όχι μόνο για την τηλεθέαση/αναγνωσιμότητα/ακροαματικότητα αλλά για κάποια δική τους ατζέντα; Και όχι τίποτα άλλο, έχουν γίνει και μάστερ στην παραπληροφόρηση και πλέον μπορούν να σε κοροϊδεύουν ακόμα και χωρίς να πουν ψέμα με το να υπερτονίζουν ή να αποσιωπούν ή να διακωμωδούν αναλόγως τι βολεύει. Όταν και αν κάποια στιγμή σε χ χρόνια και με την πανδημία να έχει φύγει, η ζωή όλων θα έχει αλλάξει πολύ προς το πιο ανελεύθερο και ένα μέρος παιδικής ηλικίας των παιδιών μου θα έχει φύγει ανεπιστρεπτί, ποιος μπορεί να με πείσει ότι δεν ήταν αυτός ο στόχος του τρόπου αντιμετώπισης της πανδημίας εξαρχής; Δεν μιλάω για το αν υπάρχει ο ιός (υπάρχει), το αν προέκυψε φυσικά και πόσο επικίνδυνος είναι, μόνο για την αντιμετώπιση. Για παράδειγμα, γιατί κράζουν τη Βραζιλία με 1500 θανάτους ανά εκατομμύριο πληθυσμού περισσότερο από ότι το Βέλγιο με 2000/εκατομμύριο; Τι μαγικό έχει κάνει η Νορβηγία και είναι στους 124 ή η Νότια Κορέα που είναι στους 34;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Snips said:

Δεν τίθεται ερώτημα. Προσωπικά δεν έχω εμπιστοσύνη. Δεν θα κάνω το συγκεκριμενο εμβόλιο όσο και να προσπαθούν κάποιοι να με πείσουν να μετριάσω κινδύνους με οφέλη. Όπως δεν ξέρω τι θα γίνει όταν αν τσιμπήσω τον ιό, έτσι δεν ξέρω αν ο οργανισμός μου είναι έτοιμος να δεχτεί  κάποιο στέλεχος του αρπα-κόλα εμβολίου. Αλλά επειδή πιστεύω ότι ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως, τον έχουμε τσιμπήσει τον ιό μεχρι τώρα, θεωρώ το  "άγνωστο" του εμβολίου πιο επικίνδυνο. 

 

Δεν ξέρω το χώρο που δραστηριοποιείσαι, αλλά στον τομέα σου -από κάποιον που δεν ανήκει σε αυτόν- είσαι κι εσύ ένας κάποιος που προσπαθεί να τον πείσει για κάτι. Το πόσο προσβλητικό (πέρα από επιφανειακό και λανθασμένο) είναι το ''άρπα κόλλα εμβόλιο'' στους επιστήμονες που το δημιούργησαν θα σε αφήσω να το αναλογιστείς αργότερα εν ηρεμία).

Μπορείς να πιστεύεις ότι όλοι έχουμε τσιμπήσει τον ιό αλλά δεν το κάνει αλήθεια, κι ούτε έχει πολύ σημασία αν αλλάξεις άποψη. Ο ιός τουλάστιχον δε νοιάζεται καθόλου. Το μόνο που τον νοιάζει είναι η επιβίωση και οι πολλαπλασιασμός, και φαίνεται να τα έχει εξασφαλισμένα και τα δύο για καιρό ακόμη.

Όπως κι εσύ έτσι και πολλοί άλλοι δε θα κάνουν το εμβόλιο. Κι έτσι θα χάσουμε πολλούς περισσότερους από τον ιό παρά από μια επίφοβη ενδεχόμενη επιπλοκή. Επηρεάζει κάπου 1 στους 300.000 με 500.000, ενώ ο ιός θα πάρει 2 στους 100 τουλάστιχον(αναλογικά 10.000 στους 500.000), αν δεν γεμίσει τα νοσοκομεία, οπότε τότε πολλούς παραπάνω.

Είναι δημοκρατικό δικαίωμα του καθενός να αποφασίζει αν θα κάνει το ένα ή το άλλο αρκεί να ξέρουμε τι συνεπάγεται η επιλογή μας. Θα επιβιώσουμε κι έτσι κι αλλιώς απλά θα απωλέσουμε μερικές ψυχές παραπάνω.

 

7 hours ago, Γιάννης_84 said:

Πέρα από τα επιστημονικά δεδομένα, τα οποία παρεμπιπτόντως είναι ακόμα υπό έρευνα και υπό διαμόρφωση, πέρα από το γεγονός ότι δεν είμαι γιατρός, φαρμακολόγος ή οτιδήποτε συναφές το οποίο θα μου επέτρεπε να έχω εμπεριστατωμένη άποψη για τον ιό και για το κάθε εμβόλιο, βλέπω κάποια πράγματα που με ανησυχούν εξίσου με τον κίνδυνο του να κολλήσω. Ένα από αυτά είναι το πως έχουν μπει τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι και ένα ακόμα είναι η συμπεριφορά ΜΜΕ και πολιτικάντηδων. Μου θυμίζει την εποχή που όλοι αυτοί συντηρούσαν τη φούσκα του χρηματιστηρίου με τα γνωστά μετέπειτα αποτελέσματα. Ή το πως έταζαν λαγούς με πετραχείλια με την είσοδο στο Ευρώ που θα μας έσωζε από όλα μας τα προβλήματα (ακόμα και τα ελληνοτουρκικά) και το Σημίτη να βγάζει από την τσέπη του κέρματα ευρώ για να τα δείξει στον Μπους όλος χαρά.

 

Όταν υπάρχει κάτι για το οποίο λυσσάνε τα ΜΜΕ, πως να μη σου περνάει από το μυαλό είτε ότι λένε ψέματα, είτε ότι υπερβάλλουν και μάλιστα όχι μόνο για την τηλεθέαση/αναγνωσιμότητα/ακροαματικότητα αλλά για κάποια δική τους ατζέντα; Και όχι τίποτα άλλο, έχουν γίνει και μάστερ στην παραπληροφόρηση και πλέον μπορούν να σε κοροϊδεύουν ακόμα και χωρίς να πουν ψέμα με το να υπερτονίζουν ή να αποσιωπούν ή να διακωμωδούν αναλόγως τι βολεύει. Όταν και αν κάποια στιγμή σε χ χρόνια και με την πανδημία να έχει φύγει, η ζωή όλων θα έχει αλλάξει πολύ προς το πιο ανελεύθερο και ένα μέρος παιδικής ηλικίας των παιδιών μου θα έχει φύγει ανεπιστρεπτί, ποιος μπορεί να με πείσει ότι δεν ήταν αυτός ο στόχος του τρόπου αντιμετώπισης της πανδημίας εξαρχής; Δεν μιλάω για το αν υπάρχει ο ιός (υπάρχει), το αν προέκυψε φυσικά και πόσο επικίνδυνος είναι, μόνο για την αντιμετώπιση. Για παράδειγμα, γιατί κράζουν τη Βραζιλία με 1500 θανάτους ανά εκατομμύριο πληθυσμού περισσότερο από ότι το Βέλγιο με 2000/εκατομμύριο; Τι μαγικό έχει κάνει η Νορβηγία και είναι στους 124 ή η Νότια Κορέα που είναι στους 34;

Είναι εξαιρετικά πολυδιάστατο το μήνυμά σου και αγγίζει άτακτα τόσες πολλές διαφορετικές χρονικές περιόδους και καταστάσεις που δεν ξέρω αν μπορεί να είναι βάση για συζήτηση.

Σταχυολογώντας τμήματα, είναι πάντα ανησυχητικό στον δικαιολογημένα καχύποπτο πολίτη όταν υπάρχει σύμπνοια απόψεων. Είτε όλοι συνωμοτούν ή λένε την αλήθεια. Όταν δεν αφορά ζητήματα που γνωρίζω εγώ τουλάστιχον αποτείνομαι σε γνωστούς (αν έχω) του τομέα που σέβομαι την άποψή τους. Ή διαβάζω μόνος μου.

Δε γνωρίζω πολλά για τη φούσκα του χρηματιστηρίου, φαντάζομαι ότι υπήρχαν και φωνές που έλεγαν ότι είναι αδικαιολόγητη η άνοδος = φούσκα, αλλά δεν το γνωρίζω.

Χωρίς ευρώ θα περιμέναμε φοβάμαι ευγνωμοσύνη από τις άλλες χώρες ή θα δανειζόμασταν για να πάρουμε εμβόλια. Τι θα βάζαμε για collateral δεν ξέρω...αν είχε μείνει και τίποτα.

Το να χρησιμοποίησαν την πανδημία για να περιορίσουν την ελευθερία των παιδιών σου ή τη δική σου μου κάνει περισσότερο για θεωρία συνωμοσίας αλλά μία καλή συνωμοσία είναι και αληθοφανής, i will give you that

Για τα επιδημιολογικά είναι εξίσου μεγάλη συζήτηση

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@schumifer Το ότι το (κάθε) εμβόλιο έχει παρενέργειες που ίσως είναι και σοβαρές (μέχρι και θάνατο) το αμφισβητείς; Υποθέτω όχι. Είναι και αυτή μια περίπτωση κόστος-όφελος. Το τίμιο θα ήταν να ενημερώσουν τον κόσμο αλλά αυτό έχει πολιτικό κόστος. Για εμένα εννοείται πώς πρέπει να γίνει εμβολιασμός και μάλιστα υποχρεωτικός σε πολλούς τομείς (εκπαιδευτικό/ιατρικό/νοσηλευτικό προσωπικό είναι εύκολα παραδείγματα).

Το ότι περιορίζεται η ελευθερία μας είναι δεδομένο αλλά προσωρινό και σε διαφορετικό βαθμό από χώρα σε χώρα. Εμάς μας έτυχε η δημοσκοπική αντιμετώπιση αλλά τουλάχιστον έχουμε ήλιο και θάλασσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.