Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος GoMaR έγραψε:

Πώς αλλιώς να το έγραφα;

Έγραψα επίσης και ήρεμα ρωτάω.

Οπότε αν έγραφα έναν λόγο απο αυτούς που δε θέλουν να κάνουν εμβόλιο θα ήταν καλύτερα;

πως θα το έγραφα με για λέξη;

Δε καταλαβαίνω τι σε πείραξε απο την λέξη αρνητής

Δεν σε ψέγω, ούτε με πείραξε η λέξη αρνητής διότι δεν με αφορά. Απλώς σχολίασα ήρεμα όπως κι εσύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Να απαντήσει κάποιος για πιο λόγο; Η διαφορετική απάντηση χλευάζεται, αυτός που θα απαντήσει βαφτίζεται ψεκασμένος και δολοφόνος και υπάρχει πάντα η πιθανότητα να διαγραφεί το ποστ του και να φάει προσωρινό ή μόνιμο ban επειδή προφανώς η ψεκασμένη και επικίνδυνη άποψη αυτή, υπάρχει κίνδυνος να δημιουργεί αμφιβολίες σε μέλη για το εμβόλιο και άρα τα εκθέτει σε σίγουρο και άμεσο κίνδυνο. Τα λέω καλά;

 

Ποιος ο λόγος λοιπόν μπεις στην διαδικασία και να αφιερώσεις πάνω από 5-10 λεπτά για να απαντήσεις; Μιλάμε για θέμα υγείας και η νοοτροπία είναι παρόμοια με αυτή που θα συζητάγαμε αν ήταν AMD vs Intel. Και εντάξει να θέλεις να έχεις άποψη για το PC που θα στήσει ο άλλος με τα δικά Του λεφτά για δική Του χρήση, άντε να πεις ότι καταπίνεται αυτό, αλλά να έχεις άποψη και για το τι θα χώνει στο σώμα του; Βεβαίως και θα του πεις διότι είναι κινητή βόμβα. Και αύριο θα φταίει για τους 13 χιλιάδες θανάτους ο ανεμβολίαστος. Θα φταίει και για τους θανάτους που συνέβησαν ΠΡΙΝ τα εμβόλια. Διότι πως αλλιώς θα βγει η κυβέρνηση ηρωική και πετυχημένη;

 

Υ.Γ. Μην με απογοητεύσετε. Θέλω να με πείτε και ΣΥΡΙΖΑΙΟ που στέλνει τον κόσμο στον θάνατο για να πέσει η κυβέρνηση. ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΑΥΤΟ ΠΟΣΤΑΡΙΣΜΕΝΟ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Εδώ η πολιτεία βάζει στη φυλακή το πρεζάκι που σουτάρει παραμύθα γιατί υπάρχει πιθανότητα να βλάψει μια στο δισεκατομμύριο κάποιον άλλον και σου φαίνεται άτοπο ο εμβολιασμός να θεωρείτε υποχρέωση στο κοινωνικό σύνολο;

Και τα δυο το ιδιο μου φαινονται. Το θεμα στην περιπτωση του εμβολιασμου ειναι να ξερουμε γιατι πρεπει να το κανουν ολοι και οχι να λεμε ανακριβειες και πραγματα που δεν ισχυουν. Οταν βγαινει λοιπον ο Λυγερος σου λεει οτι ο ανεμβολιαστος ειναι κινδυνος για την δημοσια υγεια πες του να βαλει την αποψη του εκει που ξερει γιατι δεν εχει ιδεα τι λεει. Ο εμβολιασμος δουλευει ατομικα οχι συλλογικα. Απο εναν εμβολιασμενο δεν θα σωθει κανεις ανεμβολιαστος, ουτε ο πρωτος θα πεθανει απο απο τους δευτερους.

Οταν κατι ατομικο θες να το περασεις σε συλλογικο σημαινει οτι πρεπει να βαλεις τον καθε ενα ξεχωριστα και για παρτυ του να κανει αυτο που πρεπει. Πρεπει να τον κανεις να το καταλαβει αυτο, αν δεν, υπαρχει και ο δυσκολος τροπος του να περασει κανα μηνα στο νοσοκομειο και να δει τι και πως εκ των εσω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μόνο ο κούλης και ο αδωνις μας λενε να κανουμε εμβόλια ? Δεν ειναι κάτι που το προτείνουν οι γιατροί παγκοσμίως? Ή ειναι κάτι που γινεται μόνο στην Ελλάδα? Στα άλλα κράτη δηλαδή δε παροτρύνουν τον κόσμο να κανει εμβόλια ? 

  • Like 7
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι αυτο λειτουργει και αντιστροφα, οσοι κανουν εμβολιο το κανουν για πολιτικους λογους.

 

Οχι ρε φουστη μου να μου βγει και το όνομα τώρα στα γερσματα! (απολιτικ λέμε, το στανιό μου μέσα!)

 

???

 

ΥΓ: η ιστορία με τα budges ειναι νέα μοδα? Γιατι μου έχουν σπάσει τα κάκαλα. Εγινα Rookie λεει. Τζάμι, σκέψου να μην ήμουν μέλος απο το 1700 δηλαδη...

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια διευκρινηση, το καλο για τη δημοσια υγεια ερχεται και απο το να μη γεμιζουν οι χρησιμες κατα τα αλλα ΜΕΘ απο νοσουντες με covid.

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GoMaR said:

Το έκανα και στο δεξί χέρι επειδή είμαι δεξιός 

 

ΟΚ, εσύ θα με αποτελειώσεις σήμερα...

 

(την ώρα και την στιγμη που έγραψα οτι το εκανα στο δεξί...μεθαυριο θα παω για την 2η, θα τους πω να την κανουν στον τοιχο, ως απολιτικ, να τελειωνει η υποθεση)

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, yanni said:

Διότι πως αλλιώς θα βγει η κυβέρνηση ηρωική και πετυχημένη;

 

Μπήκα μόνο και μόνο να σχολιάσω αυτή την πρόταση.

 

Η κυβέρνηση έχει αποτύχει παταγωδώς και πλέον διάφορα στελέχη της γίνονται εριστικά σε βαθμό κακουργήματος. Ακόμα και τα κομματόσκυλα τους το βλέπουν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@GoMaR Οι απαντησεις ειναι πολλες. Απο το απλο ''Αφου το εμβολιο δεν εχει κανονικη αδεια και δεν εχει δοκιμαστει πληρως γιατι να κανω εγω το πειραματοζωο'' η το ''δεν θα μπορω να κανω παιδια'' μεχρι το ''ειναι σχεδιο της νεας ταξης πραγματων για μειωση του πληθησμου μεσω εμβολιασμου. Το ειπε και ο Bill Gates σε ομιλια του στο ταδε πανεπιστημιο ο οποιος το χρηματοδοτει κιολλας μεσω του ιδρυματος του.''

Η φαση τερματιζει στο ''ολα γινονται για να ερθει ο αντιχριστος, να φανει ως σωτηρας και να μας ελεγχει ολους με το τσιπακι απο το εμβολιο''

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά, οι θάνατοι και οι παραλίγο θάνατοι, τα σοβαρά χειρουργεία και σοβαρές νοσηλείες υγιών νέων ανθρώπων δεν σας λένε τίποτα; Το ότι έπρεπε να πεθάνει μια γυναίκα στην Κρήτη για να αλλάξει η οδηγία για το astra δεν λέει τίποτα; Δεν αρκούν αυτά σαν λόγος; Τι Bill Gates, μείωση πληθυσμού, αντίχριστος και αηδίες; Υπάρχει κάτι (κάποια εξέταση) που μπορείς να κάνεις πριν το εμβόλιο που να σου εξασφαλίζει μειώνει τις πιθανότητες να ανήκεις στους <<ασύμβατους>> με το τάδε εμβόλιο ώστε να μην ακολουθήσει νοσηλεία, χειρουργεία, lifetime κουσούρια, μελλοντικά σοβαρά κουσούρια, θάνατος;

 

Ο πατέρας μου είναι δυστυχώς για τρίτη φορά σε σύντομο χρονικό διάστημα νοσηλευόμενος (όχι covid), και στο διπλανό κρεβάτι είναι ένας κύριος τον οποίον προλάβανε στο τσακ από pfizer. Να το γράψω στα @@ μου; Να τον βγάλω ψεύτη και αρνητή; Να μην με επηρεάσει επειδή τα στατιστικά λένε ότι αυτές οι περιπτώσεις είναι 1 στο 10.000.000; Πόσα μύρια πλυθυσμό έχει η Ελλάδα και έχουμε τόσα περιστατικά; Η αδερφή της γυναίκας μου έκανε pfizer προχθές και ενώ είναι σχετικά υποτασική, τη βρήκανε λιπόθυμη με πίεση στο Θεό. Ψεκασμένη; Ψεύτρα κι αυτή; Να περιμένω να αποφανθεί κάποια επιτροπή σε 100 χρόνια εάν έφταιγε το εμβόλιο και μέχρι τότε θα λέμε ότι ήταν σύμπτωση και ότι δεν ήταν αποδεδειγμένα αιτιώδης αλλά μόνο χρονική η σχέση (άρα απλή σύμπτωση) ανάμεσα στη δόση και το συμβάν; Με αυτή τη λογική πόσοι θάνατοι από covid μπορεί να ήταν χρονικές συμπτώσεις; Θα την δικαιώσει κανένα δικαστήριο εάν στραφεί ενάντια στη δουλειά της που πρακτικά την ανάγκασε φορτικά και σχεδόν εκβιαστικά να εμβολιαστεί;

 

Λένε διάφοροι εξυπνάκηδες να υπογράφουν χαρτί αν κολλήσουν covid οι ανεμβολίαστοι να μην καταλαμβάνουν ΜΕΘ και ζημιώνουν το σύστημα υγείας και την κοινωνία. Μέσα. Αλλά δεν πρέπει να συνοδεύεται από ένα χαρτί που να λέει ότι αν κάνω το εμβόλιο και ψοφήσω ή καταστώ ανίκανος να εργαστώ και λοιπά κάποιος θα αποζημιώσει την οικογένειά μου;

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GoMaR said:

Εν τέλει αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι οι περισσότεροι δε κάνουν εμβόλιο για πολιτικούς λόγους.

 

Θα ήταν εντυπωσιακή αμερικανιά αν ίσχυε. Δεν ξέρω αν διαβάζετε ειδήσεις από πέρα από τον Ατλαντικό αλλά εκεί η διαφορά δημοκρατικών/ ρεπουμπλικανών στους εμβολιασμούς είναι τεράστια. Είναι τουλάστιχον εντυπωσιακό, πέρα από παιδαριώδες και ανόητο.

Για αυτό πιστεύω ότι δεν ισχύει στην Ελλάδα, θέλω να πιστεύω ότι στη χώρα μας είναι κυρίως ο συνδυασμός εγωισμού (Γιατί να κάνω εγώ το εμβόλιο; να το κάνει ο άλλος), αντίστασης (αφού το λένε όλοι σίγουρα είναι ψέμματα και τα τα πέρνουν/δε θα υπακούσω),

αλλά και κλασικά ημιμάθειας, ανάγκης διαφορετικότητας κλπ

 

Εξάλλου δεν καταλαβαίνω γιατί άτομα όπως οι συμφορουμίτες μας που παίζουν το ίντερνετ στα δάκτυλά τους, περιορίζονται στα ελληνικά δεδομένα. Φταίει ο Κούλης, ο Αλέξης, ο Χαρδαλιάς, η επιτροπή,...

Ποια ευρωπαϊκή χώρα δεν είχε θανάτους; Ποια δεν κάνει αγώνα να εμβολιάσει τους πολίτες της; Ποια πολιτική ηγεσία δεν ξόδεψε εκατομμύρια στις διαφημιστικές καμπάνιες των εμβολίων; Ποια χώρα δεν ετοιμάζεται για το τέταρτο κύμα; Ποια επιστημονική επιτροπή δε διαπιστώνει ξεκάθαρη συσχέτιση εμβολιασμών/θανάτων, εμβολιασμών/αντίστασης στο τέταρτο κύμα;

Άντε και ο Κούλης θέλει αγάλματα ή τα έχει κάνει πλακάκια με τον Μπιλ Γκέητς. Όλοι οι άλλοι το ίδιο;

Και αν απαντήσετε σε αυτήν την ερώτηση, μήπως τελικά δεν είναι συνομωσία; Μήπως έχουμε ώφελος ως άτομα και ως κοινωνία από το να εμβολιαστούμε;

 

Μου προξενεί περίεργα συναισθήματα που κωλοφαρδήσαμε να έχουμε εμβόλιο σε χρόνο dt, που δουλεύει, που είναι ασφαλές,

και αντί να αναρωτιόμαστε πώς στο κέρατο τα καταφέραμε και να ανάβουμε και από μια λαμπάδα την ημέρα, κοιτάμε το γάιδαρο στα δόντια. Πριν από 25 χρόνια αυτή η πανδημία θα έπαιρνε μερικά εκατομμύρια στο πρώτο κύμα μόνο

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Συγγνώμη ρε παιδιά, οι θάνατοι και οι παραλίγο θάνατοι, τα σοβαρά χειρουργεία και σοβαρές νοσηλείες υγιών νέων ανθρώπων δεν σας λένε τίποτα; Το ότι έπρεπε να πεθάνει μια γυναίκα στην Κρήτη για να αλλάξει η οδηγία για το astra δεν λέει τίποτα; Δεν αρκούν αυτά σαν λόγος; Τι Bill Gates, μείωση πληθυσμού, αντίχριστος και αηδίες; Υπάρχει κάτι (κάποια εξέταση) που μπορείς να κάνεις πριν το εμβόλιο που να σου εξασφαλίζει μειώνει τις πιθανότητες να ανήκεις στους <<ασύμβατους>> με το τάδε εμβόλιο ώστε να μην ακολουθήσει νοσηλεία, χειρουργεία, lifetime κουσούρια, μελλοντικά σοβαρά κουσούρια, θάνατος;

 

Ο πατέρας μου είναι δυστυχώς για τρίτη φορά σε σύντομο χρονικό διάστημα νοσηλευόμενος (όχι covid), και στο διπλανό κρεβάτι είναι ένας κύριος τον οποίον προλάβανε στο τσακ από pfizer. Να το γράψω στα @@ μου; Να τον βγάλω ψεύτη και αρνητή; Να μην με επηρεάσει επειδή τα στατιστικά λένε ότι αυτές οι περιπτώσεις είναι 1 στο 10.000.000; Πόσα μύρια πλυθυσμό έχει η Ελλάδα και έχουμε τόσα περιστατικά; Η αδερφή της γυναίκας μου έκανε pfizer προχθές και ενώ είναι σχετικά υποτασική, τη βρήκανε λιπόθυμη με πίεση στο Θεό. Ψεκασμένη; Ψεύτρα κι αυτή; Να περιμένω να αποφανθεί κάποια επιτροπή σε 100 χρόνια εάν έφταιγε το εμβόλιο και μέχρι τότε θα λέμε ότι ήταν σύμπτωση και ότι δεν ήταν αποδεδειγμένα αιτιώδης αλλά μόνο χρονική η σχέση (άρα απλή σύμπτωση) ανάμεσα στη δόση και το συμβάν; Με αυτή τη λογική πόσοι θάνατοι από covid μπορεί να ήταν χρονικές συμπτώσεις; Θα την δικαιώσει κανένα δικαστήριο εάν στραφεί ενάντια στη δουλειά της που πρακτικά την ανάγκασε φορτικά και σχεδόν εκβιαστικά να εμβολιαστεί;

 

Λένε διάφοροι εξυπνάκηδες να υπογράφουν χαρτί αν κολλήσουν covid οι ανεμβολίαστοι να μην καταλαμβάνουν ΜΕΘ και ζημιώνουν το σύστημα υγείας και την κοινωνία. Μέσα. Αλλά δεν πρέπει να συνοδεύεται από ένα χαρτί που να λέει ότι αν κάνω το εμβόλιο και ψοφήσω ή καταστώ ανίκανος να εργαστώ και λοιπά κάποιος θα αποζημιώσει την οικογένειά μου;

 

Δυστυχώς δεν είναι έτσι απλή η χάραξη πολιτικής δημόσιας υγείας. Οι ανεκδοτικές αναφορές περιστατικών χωρίς τη συνοδεία πλήρους ιατρικού φακέλου δε λένε απολύτως τίποτα, συχνότερα δε οδηγούν σε εσφαλμένα συμπεράσματα αν δεν υπάρχει η γνώση και η εμπειρία να τεθούν στο υπόβαθρο της συνισταμένης. Αλλιώς κινδυνεύεις να κοιτάς μία από τις ασήμαντες συνιστώσες και να την αναγάγεις σε συνισταμένη στο μυαλό σου, απλά και μόνο επειδή έτυχε να τη δεις. Είδες με λίγα λόγια ένα δέντρο στην ερημιά και κατέληξες στο συμπέρασμα ότι είσαι σε δάσος.

 

Οι επιπλοκές από τα εμβόλια είναι υπαρκτές, παραμένουν τρομερά απίθανες αν απλά κάνεις τη διαίρεση με το πόσοι έχουν κάνει και κάνουν το εμβόλιο.

Ακόμη και αν στον παρονομαστή βάλεις τις επιπλοκές της ίδιας της ίωσης ο αριθμός είναι τρομερά χαμηλός.

Όλα τα περιστατικά που περιγράφεις έχουν σίγουρα πολύ καλύτερη παθοφυσιολογική εξήγηση από τον εμβολιασμό, με την ελλιπέστατη αναφορά σου είναι αδύνατο να σου δωθεί όμως, μιας και απαιτεί πολύ περισσότερη πληροφορία. Θα είναι κρίμα να μείνεις στα συμπεράσματα από 3 περιστατικά που ερμηνεύτηκαν εν δυνάμει λανθασμένα από μη εξειδικευμένο προσωπικό, και να πείθεις εαυτόν και άλλους για τα κακά εμβόλια.

 

Ειρήσθω εν παρόδω, αν πάθω ζημιά από το εμβόλιο ναι θα αποζημιωθώ, γιατί ακριβώς η κοινωνία αντιλαμβάνεται ότι για το κοινό ώφελος ζημιώθηκα υπερβολικά. Η προσωπική απώλεια παραμένει όμως απειροελάχιστη σε σχέση με το κοινό καλό.

Ρωτάς τι θα γίνει αν καταστείς ανίκανος να εργαστείς από το εμβόλιο (μιλάμε για νούμερα ανύπαρκτα πλέον), σχεδόν 10% των ατόμων παραγωγικής ηλικίας παθαίνουν long covid, για αυτούς να μας νοιάξει;

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όταν πρόκειται για ταξιδάκι σε κανένα Μπελίζ, Ταϊλάνδη, Βιετνάμ, κλπ, εκεί δεν φέρνουν αντίρηση οι αντιεμβολιαστές... εκεί είναι όλα καλά :D

 

Αν μοιράζανε iPhone 12 με το εμβόλιο θα τρέχανε να κάνουν και 3 δόσεις μην πω και 4....

 

Μάθαμε την λέξη "ελευθερία" τώρα... όταν μόνοι τους τόσα χρόνια παραχωρούν την ελευθερία τους σε τόσους τομείς ήταν όλα καλά.... τώρα σε κάτι που επηρεάζει και την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ γίναμε όλοι μάγκες...

 

Να ευχηθεί κανείς να βγεί ένα στέλεχος που να έχει θνητότητα ας πούμε 50% ?
Ευκαιρία να λυθεί και το θέμα του συνταξιοδοτικού και του υπερ-πλυθησμού της Γης.

Εμπρός νεάντερταλς! :D

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

 

Δυστυχώς δεν είναι έτσι απλή η χάραξη πολιτικής δημόσιας υγείας.

Σύμφωνοι.

Μία ώρα πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Οι ανεκδοτικές αναφορές περιστατικών χωρίς τη συνοδεία πλήρους ιατρικού φακέλου δε λένε απολύτως τίποτα, συχνότερα δε οδηγούν σε εσφαλμένα συμπεράσματα αν δεν υπάρχει η γνώση και η εμπειρία να τεθούν στο υπόβαθρο της συνισταμένης. Αλλιώς κινδυνεύεις να κοιτάς μία από τις ασήμαντες συνιστώσες και να την αναγάγεις σε συνισταμένη στο μυαλό σου, απλά και μόνο επειδή έτυχε να τη δεις. Είδες με λίγα λόγια ένα δέντρο στην ερημιά και κατέληξες στο συμπέρασμα ότι είσαι σε δάσος.

Εντάξει.

Μία ώρα πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Οι επιπλοκές από τα εμβόλια είναι υπαρκτές, παραμένουν τρομερά απίθανες αν απλά κάνεις τη διαίρεση με το πόσοι έχουν κάνει και κάνουν το εμβόλιο.

Λάθος. Η διαίρεση αυτή δεν έχει νόημα αν την κάνεις με το πόσοι έχουν κάνει και κάνουν το εμβόλιο αδιακρίτως. Έχει νόημα να την κάνεις ανά εμβόλιο με κατηγορίες πληθυσμού και θα βγάλεις διαφορετικά αποτελέσματα ανά κατηγορία. Για παράδειγμα όταν κατόπιν εορτής και αφού είχε πεθάνει η γυναίκα στην Κρήτη, έκαναν τη σωστή διαίρεση που λέω εγώ, άλλαξαν την οδηγία για το astra. Είμαι κάπου λάθος; Θα μας χάλαγε εάν είχαν λάβει λίγο σοβαρότερα υπόψη τους προβληματισμούς αυτούς και είχε γλυτώσει ένας άνθρωπος; Ή μήπως να κάνει όποιος θέλει όποια διαίρεση θέλει και να βγάζει ότι συμπέρασμα θέλει;

 

Μία ώρα πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Ακόμη και αν στον παρονομαστή βάλεις τις επιπλοκές της ίδιας της ίωσης ο αριθμός είναι τρομερά χαμηλός.

Όλα τα περιστατικά που περιγράφεις έχουν σίγουρα πολύ καλύτερη παθοφυσιολογική εξήγηση από τον εμβολιασμό, με την ελλιπέστατη αναφορά σου είναι αδύνατο να σου δωθεί όμως, μιας και απαιτεί πολύ περισσότερη πληροφορία. Θα είναι κρίμα να μείνεις στα συμπεράσματα από 3 περιστατικά που ερμηνεύτηκαν εν δυνάμει λανθασμένα από μη εξειδικευμένο προσωπικό, και να πείθεις εαυτόν και άλλους για τα κακά εμβόλια.

Σου απαντάω σε αυτά που έχω τονίσει. Αυτή η σιγουριά θα μας φάει. Μιλάμε για δογματισμό όμως. Ήθελα να ήξερα από που πηγάζει όταν στην ίδια πρόταση αναγνωρίζεις ανεπαρκή πληροφορία. Μιλάς για μη εξειδικευμένο προσωπικό όταν σου μιλάω για νοσηλευόμενο σε νοσοκομείο. Δηλαδή ποιος πρέπει να το πει για να μην είναι μη εξειδικευμένος; Ο Τσιόρδας; Επίσης κακά εμβόλια δεν ανέφερα. Απλώς μου τη δίνει η ισοπέδωση κάθε προβληματισμού γύρω από αυτά τα εμβόλια και η αυτόματη δογματική απόρριψη κάθε πιθανότητας να φταίνε για οποιοδήποτε περιστατικό.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Ειρήσθω εν παρόδω, αν πάθω ζημιά από το εμβόλιο ναι θα αποζημιωθώ, γιατί ακριβώς η κοινωνία αντιλαμβάνεται ότι για το κοινό ώφελος ζημιώθηκα υπερβολικά.

Από που προκύπτει αυτή η αποζημίωση; Μπορείς να αναφέρεις τη αποζημίωση προβλέπεται για τον Μεταξάκη ή η οικογένεια της 44χρονης Νεκταρίας; Εκτός εάν εννοείς τη συμπάθεια και συμπόνια της κοινωνίας απέναντί τους.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Η προσωπική απώλεια παραμένει όμως απειροελάχιστη σε σχέση με το κοινό καλό.

Ναι, αρκεί να υπάρχει ειλικρινής και διάφανη πληροφόρηση περί αυτού. Όχι γενικεύσεις και υπεραπλουστεύσεις του τύπου, όποιο εμβόλιο και να κάνεις είναι το ίδιο και όποιον πάρει ο χάρος και μετά από θάνατο και χωρίς συγγνώμη λέμε να μην κάνουν astra οι τάδε και οι τάδε κατηγορίες.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Ρωτάς τι θα γίνει αν καταστείς ανίκανος να εργαστείς από το εμβόλιο (μιλάμε για νούμερα ανύπαρκτα πλέον), σχεδόν 10% των ατόμων παραγωγικής ηλικίας παθαίνουν long covid, για αυτούς να μας νοιάξει;

Για όλους πρέπει να μας νοιάζει και μας νοιάζει. Αλλά είναι άλλο να ταλαιπωρείσαι ή ακόμα και να πεθάνεις επειδή δυστυχώς κόλλησες έναν ιό και άλλο να πάθεις τα ίδια χωρίς να έχεις κολλήσει κανέναν ιό.

 

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενόψει της δεύτερης δόσης (με pfizer), να καταθέσω την άποψή μου: ναι, δεν είμαι χαζό παιδί, χαρά γεμάτο, επειδή θα εμβολιαστώ. Ναι, διατηρώ τις αμφιβολίες μου για την αποτελεσματικότητά τους/πιθανές παρενέργειες/τρίτη δόση (για εμάς τους pfizerόπληκτους).

Όμως, ακούω, σέβομαι και ακολουθώ τις συστάσεις των ειδικών. Όχι, των "ειδικών του πισινού", όχι των "όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω", όχι των "ειδικών ΜπιλΓκειτσοφάγων".

Θεμιτή η ελεύθερη διάδοση ιδεών και απόψεων, μη ανεκτή η ελεύθερη διάδοση μπουρδολογικών θεωριών της κακιάς ώρας.

Επειδή σε αυτήν τη χώρα όλα τα ξέρουμε και δεν ακούμε κανέναν ή αν ακούσουμε κάποιον/κάποιους, πολύ γρήγορα τον/τους απαξιώνουμε, ας ακούσουμε τους ειδικούς και ας τους εμπιστευτούμε.

Στο κάτω-κάτω, ουδείς ζήτησε να εξεταστούν όσοι αμφιβάλλουν από τον Γιόζεφ Μένγκελε, σωστά;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.