Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Για προφίλ αλουμινίου υπάρχει ο Κουμάκης με υλικά της Bosch Rexroth

www.koumakis.gr.  Έχω αγοράσει τέτοια εξαρτήματα και έφτιαξα ένα cockpit και έμεινα πολύ ευχαριστημένος

Αθήνα

Λεωφόρος Αθηνών 86, Τ.Κ. 10442 Αθήνα
Τηλ: +30 210.5140557
Φαξ: +30 210.5142224

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983

 

Μπορείς να το γυρίσεις και τρυπήσεις στην πίσω πλευρά και όχι από την μεριά της βάσεις?

---

 

 

5829b9221251b.png

 

Αγόρασα σήμερα την σαββατιάτικη εφημερίδα «Αγορά» είχε ένθετο Woodwork DK, το είδα σήμερα το πρωί σε διπλανό φόρουμ, το βιβλίο είναι 200 σελίδες και έχει πληροφορίες για εργαλεία χειρός, ηλεκτρικά, σταθερά μηχανικά, συνδέσεις και κάποια σχέδια, γενικά για noobs καλό είναι, κόστος 3.5€ , υπάρχει και στην αγγλική (u know were), το προτίμησα να το πάρω από την εφημερίδα καθώς το λεξιλόγιο μου είναι περιορισμένο σε ελληνική ορολογία και επίσης το ήθελα σε φυσική μορφή.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Havic
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Havic έγραψε:

@karmen1983

 

Μπορείς να το γυρίσεις και τρυπήσεις στην πίσω πλευρά και όχι από την μεριά της βάσεις?

5829b9221251b.png

 

Αγόρασα σήμερα την σαββατιάτικη εφημερίδα «Αγορά» είχε ένθετο Woodwork DK, το είδα σήμερα το πρωί σε διπλανό φόρουμ, το βιβλίο είναι 200 σελίδες και έχει πληροφορίες για εργαλεία χειρός, ηλεκτρικά, σταθερά μηχανικά, συνδέσεις και κάποια σχέδια, γενικά για noobs καλό είναι, κόστος 3.5€ , υπάρχει και στην αγγλική (u know were), το προτίμησα να το πάρω από την εφημερίδα καθώς το λεξιλόγιο μου είναι περιορισμένο σε ελληνική ορολογία και επίσης το ήθελα σε φυσική μορφή.

 

 

 

 

φτουυυ, το είχα ακούσει στο ραδιόφωνο και ήθελα και γω να το πάρω αλλά το ξέχασα..:( λες να το βρω κάπου σήμερα, 2 μέρες μετά?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Havic έγραψε:

 

@karmen1983

 

Μπορείς να το γυρίσεις και τρυπήσεις στην πίσω πλευρά και όχι από την μεριά της βάσεις?

 

Ναι γυρνάει. Βέβαια θέλει στήριξη η βάση καθώς βγάζεις εκτός το κέντρο βάρους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Nameless1 said:

 

φτουυυ, το είχα ακούσει στο ραδιόφωνο και ήθελα και γω να το πάρω αλλά το ξέχασα..:( λες να το βρω κάπου σήμερα, 2 μέρες μετά?

Και εγώ σήμερα το αγόρασα πριν λίγο από περίπτερο :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Lorimer έγραψε:

Για προφίλ αλουμινίου υπάρχει ο Κουμάκης με υλικά της Bosch Rexroth

www.koumakis.gr.  Έχω αγοράσει τέτοια εξαρτήματα και έφτιαξα ένα cockpit και έμεινα πολύ ευχαριστημένος

Αθήνα

Λεωφόρος Αθηνών 86, Τ.Κ. 10442 Αθήνα
Τηλ: +30 210.5140557
Φαξ: +30 210.5142224

Θυμάσαι καθόλου τιμές και ελάχιστο μήκος που πουλάει;

Link to comment
Share on other sites

Ενώ έβαλα κάμποσα πράγματα στο καρότσι γύρισα με τα καθαριστικά και από εργαλεία την ταμπακιέρα και τον κόφτη.

Πάλι καλά που δεν είχε την βάση για το τρυπάνι :whistling:.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βίδωσα τη βάση πάνω σε ένα κομμάτι κόντρα πλακέ και έτριψα για δοκιμή ξύλο.

Μία χαρά βράχος είναι για τέτοια δουλειά. 20 ευρουλάκια έπιασαν τόπο και έχουμε και μία μέγγενη για ψιλοπράγματα :D 

 

Δε μπόρεσα να δουλέψω παραπάνω μιας και είναι μεσημέρι. Αν εντοπίσω κάτι θα επανέλθω αλλά δε το νομιζω

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, karmen1983 said:

Θυμάσαι καθόλου τιμές και ελάχιστο μήκος που πουλάει;

STRUT PROFILE 40X40L LP=520MM 8,60 €
STRUT PROFILE 40X40L LP=150MM 2,50 €
STRUT PROFILE 40X40L LP=175MM 2,90 €
STRUT PROFILE 40X40L LP=272MM 4,50 €
STRUT PROFILE 40X40L LP=1400MM 23,15 €
STRUT PROFILE 40X40L LP=170MM 2,85 €
STRUT PROFILE 40X40L LP=400MM 6,70 €
STRUT PROFILE 40X40L LP=600MM 9,92 €
STRUT PROFILE 40X40L LP=450MM 7,44 €
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Lorimer έγραψε:

Για προφίλ αλουμινίου υπάρχει ο Κουμάκης με υλικά της Bosch Rexroth

www.koumakis.gr.  Έχω αγοράσει τέτοια εξαρτήματα και έφτιαξα ένα cockpit και έμεινα πολύ ευχαριστημένος

Για πες...

ή μάλλον.... για δείξε :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα το πιστολι που δεν είχα βρει την προηγούμενη βδομάδα ευτυχώς, και μυτες που ήθελα, και την μικρή καστανια..
Δεν βρήκα Πενσα και Μυτοτσιμπηδο που ήθελα.. Θα ξαναπροσπαθησω

Sent from 1+3

Link to comment
Share on other sites

Καταναλωτισμός τέλος για σήμερα

20161114_184536.jpg

 

Τα παρακάτω σετ δεν τα αγόρασα, έχουν 15€ και δεν τα χρειάζομαι, ίσως για κάποιον που συναντάει ασυνήθιστες βίδες… έχει δυο σετ και τα έβγαλα φοτο αν ενδιαφέρει κανένα.

 

και μόλις σκέφτηκα ότι έπρεπε να βγάλω την πίσω πλευρα που τα έχει λίστα.... my fail....

 

 

20161114_180313.jpg

 

 

20161114_180307.jpg

 

 

 

 

Τώρα πρέπει να πείσω τον εαυτό μου να σχεδιάσει αυτά που θέλω στο “s”ketch up για να βγάλω ξύλα /διαστάσεις, να βρω κάποιο κατάστημα με καλές τιμές + μεταφορικά,να τα παραγγείλω και να τα συναρμολογήσω, τπτ δλδ, τουλάχιστον έχω εργαλεία! :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Havic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος GregEl έγραψε:

Έχετε κάποια μάρκα λυπαντικού κοπής/σπειρωμάτων να προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Για το λάδι κοπής δεν θέλεις όπως είπαν και τα παιδιά κάτι ιδιαίτερο, αλλά καλό είναι στη τελική να χρησιμοποιήσεις κάποιο λάδι κοπής! :)

'Ενα φτηνό αλλά καλό (είναι φτηνό γιατί το χρησιμοποιούν οι υδραυλικού πολύ και εισάγεται σε ποσότητες μεγάλες) είναι το Virax 1101-1102

 

http://www.virax.com/index.php/el/p/30397/cutting-oil/mineral-cutting-oil

 

Το λίτρο έχει μερικά € μόνο και είναι πολύ αποτελεσματικό!

Για τα σπειρώματα που θελεις να ανοίξεις -αν έχω καταλάβει καλά- θα ανοιχτούν μέσα στο λούκι των προφίλ.

Αυτό το λουκι υπάρχει κάποιο  πρόβλημα (αισθητικό ή μηχανικό) να ξετρυπηθεί μέχρι απέναντι;

Αν όχι, τότε μπορείς να το κάνεις και να ανοίξεις σπείρωμα και στα δύο απέναντι τοιχώματα του "πηρήνα" του προφίλ, οπότε με μια μακρύτερη βίδα από καλό κράμα, θα έχεις άφοβα όσο σφίξιμο χρειάζεσαι ! :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Papakitou έγραψε:

Εγώ βρήκα το πιστολι που δεν είχα βρει την προηγούμενη βδομάδα ευτυχώς, και μυτες που ήθελα, και την μικρή καστανια..
Δεν βρήκα Πενσα και Μυτοτσιμπηδο που ήθελα.. Θα ξαναπροσπαθησω

Sent from 1+3
 

Ποια καστάνια, more info;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι. αυτες τις μερες εκανα την μεταφορα απο το μεγαλο ενυδρειο στο μικρο, και επεσε πολυ δουλεια στο μεγαλο. αρχικα εκοψα ολες τις κοντρες που ειχε καθως και την βαση για τις λαμπες με σκοπο να βαλω λαμπες στο επιπλο και να μην κανει σκιες. δυστυχως δεν απεφυγα τις κοντρες αλλα ειναι πιο καλο το αποτελεσμα. δυστυχως εχει σπασει το κινητο και δεν μπορεσα να βγαλω φωτο απο την περιοδο της κατασκευης αλλα βρηκα μια παλια ψηφιακη και εβγαλα μερικες τωρα. επισεις εχω φτιαξει και μεταλικα τσερκια να το πω ετσι που αγκαλιαζουν τα τζαμια και σφιγουν με Μ8 βιδα απο πισω.(εχει ανοιξει μια φορα το ενυδρειο και 100 λιτρα στο πατωμα. τα αλλα 100 τα προλαβα:hehe:). 

τελικα λογω βαρεμαρας αλλα και ευκολιας εβαλα ενα αλυσιδακι για το πορτακι και δεν ειναι και τοσο ασχημο. ειναι διακριτικο

DSCN1083.JPG

με το ενυδρειο προχειρα τοποθετημενο

DSCN1084.JPG

 

ο ζωντανος βραχος "πεταμενος στο μικρο". πραγματικα εχει κλεισει ο χωρος

DSCN1086.JPG

DSCN1085.JPG

DSCN1087.JPG

DSCN1088.JPG

DSCN1089.JPG

DSCN1091.JPG

DSCN1093.JPG

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

ναι γυαλι ειναι.ειχα βαλει για το καλοκαιρι ενα πλεξι με ανεμηστηρα για την θερμοκρασια αλλα λογο αλατιου θαμπωνει αρκετα. και υποθετω δεν θα εχω σωστο φωτισμο

μιας και ειναι εξωτερικος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.