Jump to content



Project ''Plexi'' - Part -37. LevelOne router mod. Part -4


Recommended Posts

Lakis respect ..Τα ειπαμε απο κοντα . Τα εχουμε 1000 πει και απο δω..

Και εγω σε ειχα για πρωτια .. Οπως ειπαν και τα παιδια ποιο πανω μεινε στις αποψεις αυτων που ειναι σχετικοι στον χωρο..

Ειπες οτι συζητησες και με ανθρωπουν με αποψη που ρωτουσαν σοβαρα πραγματα για το προτζεκτ , δν κυκλοφορούνκαι πολλοι τετοιοι . Απο αυτους τα κερδισεις και οχι απο τα παιδακια που σου ελεγανα για υδροψυξη.

Το μερακι και το ταλεντο σου ξεχειλίζει και ειμαι σιγουρος οτι οταν περασει η πικρια θα εισαι ετοιμος για πολλα ...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι δεν μάρεσε εμενα και με πίκρανε πολύ?

Φέτος ειδικά.

Το πρώτο project που βγήκε δεν είχε δουλειά από τον ίδιο που το παρουσιαζε.

Υπήρχαν πράματα που ένα παιδί 16 χρονων δεν τα ξέρει.

Δεν είχε δουλέψει πάνω στο project του αυτός αλλα άλλος (μπαμπάς/φίλος)

Δεν είναι άδικο για τους άλλους αυτό?

Μιλάω και για μένα και για σένα.

Εγώ θα ξανακατεβώ και στο επόμενο ADW το ίδιο προτείνω και σε εσένα Niko,και σου λέω και κάτι άλλο.

Αυτό που θα φτιάξεις όπως προείπες,μην το κατεβάσεις στον διαγωνισμός,δεν θα αξίζει θα το δουν

Εκτος αν είναι κάτι μεγάλο και εντυπωσιακό/περίεργο.Μονο τότε.

Κατάλαβα πια πως ψηφίζει ο κόσμος που δεν ξέρει.

:daisy:

Δυστηχώς έτσι είναι...Για αυτό καλύτερα είναι η επόμενη δουλειά tου να την ανεβάσει σε ένα forum όπου θα την εκτιμήσουν περισσότερο...

Έγινε επεξεργασία από arisanth
Link to comment
Share on other sites

Κόντεψα να σκάσω!

Μόλις πριν από μισή ώρα κατάφερα και συνέφερα το internet, είναι δυο μέρες κάτω!

Έμεινα στο μαύρο σκοτάδι και όταν "ξημέρωσε" είδα τα "χαϊρια" μας εμάς των θεατών!

Φίλε Νίκο μην το βάζεις πολύ βαθειά γιατί , ότι δεν μας σκοτώνει μας κάνει πιο δυνατούς.

Θα είχα πολλά ακόμα να σου πώ , αλλά ο φίλος που παραθέτω τα είπε πολύ καλά.

Φίλε Νίκο, καταλαβαίνω απολύτως την πίκρα σου.

Σε αντίθεση με την κοινή θεώρηση, πιστέυω ότι οι τέχνες δεν είναι πολλές, αλλά μία και είναι η κάτάθεση αυτού που ο καλλιτέχνης έχει μέσα στην ψυχή του και τον κινητοποιεί αλλά και τον καίει και τον κάνει να θέλει απλόχερα να το μοιραστεί με όλο τον κόσμο.

Αυτό που ο κόσμος ονομάζει "τέχνες" δεν είναι παρά τρόποι που βρίσκει ο καλλιτέχνης να εκφράσει και να εξωτερικεύσει την ομορφιά της ψυχής του και είτε αυτό είναι η ζωγραφική ή η γλυπτική ή η φωτογραφία ή το case modding, που αν το δούμε λίγο χαλαρά, μοντέρνα γλυπτική είναι, δεν έχει σημασία.

Σημασία έχει η κατάθεση ψυχής να είναι ειλικρινής και καμωμένη με μαεστρία με τον εκάστοτε τρόπο που η φύση προίκισε τον καλλιτέχνη και τον έκανε ικανό να μπορέι να εκφράσει άρτια το μεγαλείο της ψυχής του.

Τα γράφω όλα αυτά διότι έτσι αντιμετωπίζω τη δική σου δουλειά (και σαφώς όχι κάθε case modding που είδα στο ADW) και κάποιες άλλες που αξίζουν να αντιμετωπίζονται έτσι. Ό,τι έκανες το έκανες με μεράκι, δημιουργικότητα, όρεξη, τεχνική και 1000 αρετές.

Όμως όπως προείπα, εκτός απο το δημιουργικό κομμάτι, ο καλλιτέχνης συχνά καίγεται να μοιραστεί με τον κόσμο, να δώσει και να πάρει από αυτόν. Να δώσει την ψυχή του και να πάρει ενέργεια αλλά και ιδέες για να συνεχίσει. Και αυτό είναι ουσιαστικά που συνέβη σε τούτο δω το νήμα του lab. Βρέθηκε το κοινό σου που σε αγγάλιασε, μοιράστηκε τη δημιουργία σου και σου έδωσε ενέργεια και ιδέες.

Φυσικό επόμενο βήμα, το άνοιγμα σε πλατύτερο κοινό σε μια διοργάνωση όπως η ADW. Όταν όμως προσεγγίζεις το "πλατύ κοινό", δηλαδή το ανειδίκευτο και γενικό και όχι αυτό το πολύ συγκεκριμένο κοινό του thelab, θα έχεις άλλη αντιμετώπιση. Θα έχεις τον άσχετο αλλά και - χειρότερα - τον αδιάφορο, θα έχεις το συμμαθητή και το φιλαράκο του ανταγωνιστή σου και λοιπά.

Σε ένα έργο τέχνης που αφορά υπολογιστή, σίγουρά μετράει και το "εξωτικό" hardware και η υδρόψυξη και δε μας ενδιαφέρει αν αυτά κοστίζουν ή αν μπορούσες να τα έχεις 2 χρόνια πριν που ξεκίνησε το Project, διότι το αποτέλεσμα κρίνει αυτός που βλέπει. Πόσο μετράνε όμως; Διαφορετικά για εμένα, που ομολογώ ότι θα ήθελα να δω το project σου και με αυτά, αλλά το εκτίμησα σχεδόν εξίσου και χωρίς αυτά, και διαφορετικά για τον άτεχνο πιτσιρικά που ήρθε εκεί να δει καμιά υδρόψυξη.

Μην απογοητέυεσαι Νίκο. Αυτά έχει το πλατύ κοινό. Σε όλες τις "τέχνες". Κάνε εσύ την κατάθεση της ψυχής σου για ΕΣΕΝΑ και για όσους θα μπορέσουν να την εκτιμήσουν και μην πληγώνεσαι από τους πολλούς. Είναι και αυτό στάδιο την ωρίμανσης του καλλιτέχνη, να μάθει να συνεχίζει αφού ζήσει την αδυναμία του κόσμου να καταλάβει και να εκτιμήσει.

Για εμάς λοιπόν που εκτιμάμε αλλά περισσότερο για εσένα, κάνε την πίκρα δύναμη. Συνέχισε την τέχνη σου και ακόμα, συνέχισε να την εκθέτεις στο πλατύ κοινό, γνωρίζοντας τα πιθανά αποτελέσματα.

Όλο και κάποιος θα καταλάβει.

Μια παρατήρηση μόνο , να αισθάνεσαι ευτυχής όταν -έστω και λίγοι- σχετικοι άνθρωποι αναγνωρίζουν το έργο σου.

Στο κάτω-κάτω είναι οι καλίτεροι κριτές και εν προκειμενω πιστεύω ότι από αυτή την άποψη είσαι πανευτυχής!!

Να είσαι καλά και θα επανέλθω γιατί τώρα με διώχνει η κόρη από το P.C.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν έχω γράψει σε αυτό το θέμα, οπότε με την ευκαιρία έστω και καθυστερημένα θα ήθελα να πω ότι θαυμάζω το έργο του lakisss, αλλά ακόμα περισσότερο θαυμάζω το μεράκι του και την υπομονή του. Δυστυχώς προσωπικοί λόγοι δε μου επέτρεψαν να επισκευθώ την έκθεση όπως προγραμμάτιζα την Κυριακή.

Με έκπληξη διαπίστωσα την Κυριακή ότι η "έκθεση" modding του ADW ήταν συγχρόνως και διαγωνισμός (μάλιστα με αξιόλογο χρηματικό έπαθλο) και με μεγαλύτερη έκπληξη διάβασα την σειρά κατάταξης που φυσικά και αδικεί τον συμforumίτη μας.

Θέλω να πιστεύω ότι δεν είμαι ο μοναδικός που δε γνώριζε για την ύπαρξη διαγωνισμού και ίσως και αυτός να ήταν και ένας από τους λόγους που ο lakisss δεν πήρε τη θέση που του αξίζει. Ακόμα περισσότερο αν γνωρίζαμε από πριν τις προθέσεις του περί αξιοποίησης του χρηματικού επάθλου με αυτόν τον τρόπο.

Λυπάμαι που η εξέλιξη των πραγμάτων επηρέασε τόσο τον lakisss απλά ελπίζω το μεράκι του και η όρεξη να μη σταματήσουν εδώ.

Καλή συνέχεια φίλε...

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς έτσι είναι...Για αυτό καλύτερα είναι η επόμενη δουλειά tου να την ανεβάσει σε ένα forum όπου θα την εκτιμήσουν περισσότερο...

Καλα δεν εφταναν οι λαλακιες που παιχτηκαν στην εκθεση,μερικοι το συνεχιζουν και εδω.

Ελεος ρε φιλε.

:nothing:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όσοι είναι προγραμματιστές μητρών

:hmm::hmm:

@arisanth Άλλαξε τον αετό και βάλε ενα παπαγαλάκι καλύτερα.... :/
Καλα δεν εφταναν οι λαλακιες που παιχτηκαν στην εκθεση,μερικοι το συνεχιζουν και εδω.

Ελεος ρε φιλε.

:nothing:

Μηπως το εννοει αλλιως ο φιλτατος??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Lakis,

Τα έχουμε πει και σε ΠΜ, θα σου τα πω άλλη μια φορά, λίγο πιο δημόσια και λίγο πιο φιλικά.

Ξέρεις πόσο πολύ έχω θαυμάσει τη δουλειά που έχεις κάνει, κάθε λεπτομέρεια που έχεις φτιάξει, τα έχουμε πει.

Όπως και έχουμε πει όταν τελειώσεις με το καλό το Project Plexi, θα έρθω σπίτι σου να το κάνουμε review οι δυο μας, για να δείξουμε στον κόσμο το τελικό αποτέλεσμα.

Όπως ίσως έχεις πάρει πρέφα, τους τελευταίους 2 μήνες ασχολούμαι καθαρά με τα οικογενειακά μου. Να πω ότι λυπάμαι, αλλά δυστυχώς δεν κατάλαβα ADW, γιατί δεν είχα χρόνο ούτε καν να σκεφτώ να πάω.

Επίσης, κάτι ακόμα, σαν δικαιολογία ή και συμβουλή. Αν γνώριζα προσωπικά ότι έχει διαγωνισμό στο ADW με βραβείο για το Case Mod, θα είχα φροντίσει με άρθρο στην κεντρική, μόνο και μόνο για τον χρόνο που έχεις αφιερώσει εδώ και για το θαυμασμό που έχει δείξει όλος ο κόσμος για το project σου. Ειλικρινά, μπήκα σήμερα στο thread με σκοπό να δω ενημερώσεις του project και είδα όλο αυτό το θέμα.

Σαφώς και δεν μπορώ να πάρω ευθύνη για τον κάθε Labίτη που δεν εμφανίστηκε, αλλά θεωρώ ότι αν είχαμε δουλέψει μαζί το PR, έστω με ένα ξεχωριστό thread.

Στη θέση σου ίσως να στεναχωριόμουν κι εγώ βέβαια, αλλά εδώ έχεις ένα θέμα με ένα project που εκθειάζεται καθημερινά, το έχει δει πολύ περισσότερος κόσμος απ'ότι θα το έβλεπε σε 2 εκθέσεις. Συμφωνώ ότι η φυσική παρουσία θα ήταν σημαντική, αλλά ελπίζω ότι θα σε καλύψουμε σαν ομάδα την επόμενη φορά αν το έχουμε συνεννοηθεί.

ΥΓ: @arisanth, το μόνο πράγμα που δεν εκτιμάται σε αυτό το forum, είναι άνθρωποι που δεν προσφέρουν τίποτα και κοιτάζουν την πάρτη τους.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να εξηγήσετε και σε μένα που διαφωνείτε μαζί μου..>Εγώ απλά είπα πως ενα prject μπορει να εχει μεγαλύτερη αξία από αυτή που θα πάρει σε ένα διαγωνισμό...Για αυτό καλύτερα να ανεβαίνει σε forrum όπου θα εκτιμάται περισότερο σαν αυτή εδώ...

Τι εννοώ..Ο φίλος είπε πώς βγαίνουν παιδιά που η δουλειά δεν είναι δική τους, αλλά του μπαμπά...Και γώ τί λέω...

Εφόσον συμβαίνει αυτό, καλό είναι να ανεβάζουμε την δουλειά μας σε forum που ασχολούνται με αυτόν τον τομέα...Διότι όπως είδαμε στο παρον thread η δουλειά του έλαβε πολλά συγχαρητηρια...

Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς...

Ορισμένοι πέσαν να με φάνε...Ηρεμία κουβέντα κάνουμε...

Έγινε επεξεργασία από arisanth
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς έτσι είναι...Για αυτό καλύτερα είναι η επόμενη δουλειά tου να την ανεβάσει σε ένα forum όπου θα την εκτιμήσουν περισσότερο...

είναι τα άτιμα τα σημεία στίξης...

μάλλον αυτοί που το παρεξήγησαν έβαλαν το κόμμα μετά μετα το "δουλειά του" και φαίνεται ότι απαξιώνεις το lab

ενώ μάλλον ο φίλος έπρεπε να βάλει ένα κόμμα μετα το "σε ενα forum" όπου έτσι ήθελες να ενισχύσεις τα φόρα σε σχέση με τις εκθέσεις.

Κλείνει η παρένθεση :)

Link to comment
Share on other sites

είναι τα άτιμα τα σημεία στίξης...

μάλλον αυτοί που το παρεξήγησαν έβαλαν το κόμμα μετά μετα το "δουλειά του" και φαίνεται ότι απαξιώνεις το lab

ενώ μάλλον ο φίλος έπρεπε να βάλει ένα κόμμα μετα το "σε ενα forum" όπου έτσι ήθελες να ενισχύσεις τα φόρα σε σχέση με τις εκθέσεις.

Κλείνει η παρένθεση :)

+1!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα ειπαμε κ στην εκθεση.Στο είχα πει κ εδώ σε αυτό το τοπικ παλιότερα. Η δουλειά σου ήταν σε εντελώς άλλο επίπεδο από οτιδήποτε εκεί πέρα κ από οτιδήποτε έχω δει ποτέ μου... Μπορεί να μην έχει το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα ενός κουτιού από τον Κοπρίτη αλλά το δικό σου προτζεκτ δεν ξεχωρίζει γι αυτο... Ξεχωρίζει για το ότι είναι όλο χειροποίητο από τα πλεξι μέχρι τα καλώδια...

Μην περιμένεις να εκτιμήσει ο κάθε καημένος που πηγε στο ADW την δουλειά σου... Οι πιο πολλοί που πήγαν το μόνο που ήξεραν ήταν να ανοίγουν το πισι για fb....

Να είσαι περήφανος για το πρότζεκτ σου γιατί δεν το έχει κανείς κ να ξέρεις ότι για όσους ξέρουν λίγα πράγματα από μόντες εσύ είσαι ο νικητής... :fun:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τη μεριά που το βλέπω.

Έλεος ρε Lakissss το έργο σου θα θαυμάζεται -και λόγω του τρελού worklog σου- στον αιώνα τον άπαντα, κι εσύ κάθεσαι και χαλιέσαι με το διαγωνισμό? Ξέρεις αυτούς που ψήφισαν? Ξέρουν αυτοί τι έχεις κάνει?ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ τι έχεις κάνει?

Αφήνω απ'έξω τα ηχεία (έτσι κι αλλιώς ηχεία των 3 ευρώ πάντα μου αρκούσαν, δεν το'χω βλέπεις ακουστικά!!!), αλλά στο κουτί, η λεπτομέρεια δεν είναι για βραβείο ή έπαθλο.

Το project σου είναι για μελέτη, χάζεμα, καλύτερο από ένα βιβλίο, προτιμότερο από τη μεσημεριανή ξεκούραση μηνών στη σειρά!!!

Αλλά όχι και να χαλιέσαι ρε φίλε. Τι να πω, αν και από μια μεριά σε καταλαβαίνω, από την άλλη θεωρώ ότι οφείλεις να κρατάς την άποψη των σχετικών. Για τους υπόλοιπους το κουτί σου απλά "δε θα ταίριαζε" στο σαλόνι τους και "θα φαίνεται η σκόνη πολύ".:wall:

Keep up the good work φίλε.

Άλλος ένας θαυμαστής

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα που άκουσα από πάρα πολλούς στην έκθεση, ήταν ότι έχω πολύ καλές θερμοκρασίες στο case.

Με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι θερμοκρασίες σ' αυτό το project όχι γιατί έχω κανένα extreme σύστημα που βράζει, αλλά γιατί έχω κάνει ένα κάρο δουλειά με τις ψύκτρες και με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα.

Άλλωστε χειροποίητα Northbridge-Southbridge, full modded vga με cpu ψύκτρα δέν συναντάς συχνά...

Δέν ξέρω άν έχω πετύχει κάτι καλό απλά ή άν έχω βρεί καμία μαγικη συνταγή....σίγουρα το δεύτερο όχι.

Με βοηθάει σίγουρα ο αρκετά μικρός ''ψυχρός'' Core2Duo και η απλή Gigabyte9500gt αλλά είπαμε...συμπεράσματα βάσει αυτού το hardware αφού αυτό υπάρχει απλά!

Είπα λοιπόν σήμερα να κάνω μερικά πειραματάκια και να μου πείτε την γνώμη σας, γιατί ούτε γνώστης είμαι ούτε ειδικός περί temps.

Για αρχή προσέξτε την ροή του αέρα με τα κίτρινα βέλη στο case.

1003923i.jpg

Οι μόνοι fans εισαγωγής είναι στο πάτωμα του case και είναι 12άρηδες της Aerocool, 50cfm έκαστος.

Εξαγωγή κάνουν ένας Nexus 37cfm στην οροφή και του τροφοδοτικού επίσης Nexus max. 80cfm. άν θυμάμαι καλά, καθώς και ένας 80mm. στο πίσω μέρος.

Του psu δουλεύει τέρμα χαμηλά και δέν τον υπολογίζω πάνω από 30cfm, αφού κάνει λιγότερο αέρα από αυτόν της οροφής που είναι 37.

Άρα έχουμε (χονδρικά πάντα) 50+50-(30+37)=36cfm. περίσσεια αέρα στο κουτί = θετική πίεση εσωτερικά, όλα αυτά πάντα με τον 80άρη πίσω κλειστό. Γιατί? θα δείτε τί κάνει αυτός αργότερα...

Για αρχή ένα γρήγορο Prime.

Άυξηση του cpu, αμετάβλητη του System (αλήθεια του system είναι του Northbridge στις Gigabyte?)

adfadfadf.png

Ακολουθεί η κάρτα. (κρατήστε το min.40 για την συνέχεια)

zfbzfsgsfgfggggddfg.png

Πάμε λίγο ειδικότερα στην ψύξη της κάρτας.

Ο 12άρης fan είναι τοποθετημένος στο μέσον κάρτας-southbridge ώστε να ψύχει καί τα δύο.

Η ροή του αέρα φαίνεται με τα κίτρινα βέλη και καταλήγει στον fan εξαγωγής του psu.

Στο πίσω μέρος διακρίνεται και η ροή του 8άρη με πράσινα βέλη, ο οποίος παραμένει πάντα κλειστός.

1003922v.jpg

Παρατήρηση Νο.1

Αφαίρεση του fan filter στον 12άρη fan κάτω από την vga, και αποτέλεσμα -4βαθμούς.

bxbaf.png

1003922v.jpg

Παρατήρηση Νο.2

Αφαίρεση του fan filter και αποτέλεσμα -6βαθμούς της vga στο max.

sdfsgsgs.png

Παρατήρηση Νο.3

Αφαίρεση του fan filter και αποτέλεσμα -1βαθμούς στην θερμοκρασία του psu.

Λογικά όλα μέχρι εδώ.

Παρατηρήσεις με τον 80mm. fan ανοικτό:

- Vga: +2βαθμούς σε idle καθώς και σε full load.

- Cpu: αμετάβλητες temps.

- Psu: +3βαθμούς σε γενική χρήση.

Προφανώς:

-O 80άρης με κάποιο τρόπο χαλάει την ροή του αέρα στην κάρτα γραφικών.

-Αντιστρέφει την πίεση στο κουτί από θετική σε αρνητική, επιδρώντας στην θερμ. του psu.

Μήπως τελικά είναι γενικά λάθος η χρήση fan εκεί, ή είμαι ιδιαίτερη περίπτωση?

Αναμένω εντυπώσεις απο το πείραμα και τις θερμοκρασίες.

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τη γνώμη μου και τι πιστεύω και θα σου απαντήσω στην ερώτησή σου,αλλά πρώτα θα σου πω κάτι άλλο με μορφή ερώτησης...Γιατί δεν βάζεις(έστω δοκιμαστηκα αν δεν το έχεις είδη κάνει),τη ψύκτρα του επεξεργαστη κάθετα?Δλδ να την περιστρέψεις κατά 90μοίρες αριστερόστροφα και να την έχεις να φυσάει προς τα πίσω!Και να μας πεις τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση!!!

edit 1

αν είναι λόγω ψυκτρας nb ,μήπως αν την έβγαζες!Ή σου είναι απαραίτητη?

edit 2

Πάντως οι θερμοκρασίες σου μετά από full load prime στους 35C είναι τρομερά καλοί και μου φαίνεται απίστευτο αυτό και με αέρα!!!

Έγινε επεξεργασία από venom7
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς:

-O 80άρης με κάποιο τρόπο χαλάει την ροή του αέρα στην κάρτα γραφικών.

-Αντιστρέφει την πίεση στο κουτί από θετική σε αρνητική, επιδρώντας στην θερμ. του psu.

Μήπως τελικά είναι γενικά λάθος η χρήση fan εκεί, ή είμαι ιδιαίτερη περίπτωση?

Αναμένω εντυπώσεις απο το πείραμα και τις θερμοκρασίες.

Να παρατηρησω οτι σχεδον ολα τα κουτια εχουν το push-pull απο τη προσοψη του κουτιου προς το πισω μερος.

Το δικο σου το εχει απο τον πατο του προς την οροφη. Δεν ξερω αν αυτο που λεω στεκει απλα εκανα μια παρατηρηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αυτό. Η γενική αρχή είναι είσοδος κρύου αέρα από χαμηλό στρώμα και έξοδος θερμού από υψηλό. Μάλιστα η τάση του αέρα είναι η κατακόρυφη άνοδος, κάτι που λειτουργεί καλύτερα αν είσοδος-έξοδος βρίσκονται στο κατακόρυφο άξονα του κουτιού. Αρκετοί κατασκευαστές φτιάχνουν απλώς ένα κατα την άποψή τους όμορφο κουτί ενώ αδιαφορούν/αγνοούν τη σχεδίαση της αερόψυξής του.

Εγώ πιστεύω ότι με κλειστό 80αρη, η ροή του 120άρη πεφτει πάνω στην GPU, κάνει ενα U και περνάει από πανω της ώστε να συνεχίσει το δρόμο της μέσω του ΝΒ, της CPU και του PSU. Όταν τον ανοίγεις δημιουργείς μια έξτρα έξοδο που αναγκάζει το διάνυσμα της ροής από σχεδόν κάθετο να αποκτήσει μια κλίση ας πουμε 45° στο σημείο της CPU. Οπότε ανοίγει σε κλίση και η ροή στην είσοδο, σαν να λεμε ο αέρας που εισέρχεται τρέχει γρήγορα γρήγορα να καλύψει τη ζήτηση των ανεμιστήρων εξόδου. Όταν η ζήτηση ειναι χαμηλή (κλειστός 80αρης) ο αέρας έχει χρόνο να κυκλοφορησει στον ευρύτερο χώρο (GPU)

Γενικά τη δουλειά της ψύξης την κάνουν οι ανεμιστήρες εισαγωγής για 2 λόγους. 1ον είναι αυτοί που εισάγουν τον κρύο αέρα 2ον έχουν κατευθυντικότητα. Αν φυσήξεις το δάχτυλό σου κρυώνει περισσότερο απότι αν ρουφήξεις αέρα κοντά του

αυτα χωρίς να ξέρω ιδιαίτερα πραγματα πάνω στη ροή ρευστών και αερίων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα καλησπέρα!

Πολύ σωστά παρατηρούν ταπαιδιά , (ιδιαίτερα ο AgentCain το εντοπίζει πολύ σωστά).

Το πρόβλημα είναι η αλαγή της ροής του αέρα που προκαλεί το σημείο υποπίεσης που αντιπροσωπέυει ο 80ρης ανεμιστήρας.

Και επί πλέον της πολύ σωστής παρατήρησης για την κάρτα γραφικών , αυτή η υποπίεση ανταγωνίζεται την είσοδο του αέρα στο τροφοδοτικό και γι' αυτό και η άνοδος της θερμοκρασίας.

Και κάτι ακόμα , είναι καλύτερο να χρησημοπιήσης φίλτρα τύπου πυκνής σίτας , αν για λόγους καθαριότητας -προφανώς - επιμένεις σε αυτά θα πρέπει να χρησημοποιήσεις στον πυθμένα του κουτιού ανεμιστήρες με μεγάλη στατική πίεση, που να καταφέρνουν να ρουφήξουν τον αέρα από το πυκνό φίλτρο εισόδου.

Επίσης -με λίγη σκέψη - μπορεί να φτιαχτεί ένα έιδος κατευθυντήρων της ροής του αέρα, που θα τον εξαναγκάζει να περάσει από εκει΄που θέλεις εσύ!

(άντε να δώ πότε θα τελειώσω κι' εγώ το δικό μου κουτί !!)

Τώρα σε "χώσαμε " όλοι σε πελάγη σκέψεων......................

καλή διασκέδαση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανετα το πιο "δουλεμενο" προτζεκτ στην ADW πραγματικα ηθελα να ΣΦΙΞΩ το χερι του δημιουργου του, αλλα μου ειπαν τα παιδια εκει οτι δεν παρευρισκονταν.

Οπως και να χει "αξιος".

Μην ξενερωνεις ποτε.:T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.