Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

Λοιπόν μεγάλη παραλαβή σήμερα :) 

Πριονοκορδέλα Metabo 400 Watt BAS 261 6.19008.00

https://www.pavlatos-tools.gr/Prionokordela-Metabo-400-Watt-BAS-261-6-19008-00

 

IMG_20170126_211450.jpg

 

Καιρό την περίμενα ακόμα περισσότερο τη χαλβάδιαζα αλλά το πήρα απόφαση.

Θα ανέβει και βίντεο σύντομα αλλά πρώτα να κάνω κάτι δουλειές να βγάλουμε τα λεφτά της. Λογικά Δευτέρα θα σας έχω βίντεο με τις δυνατότητες

 

Πρώτες εντυπώσεις αρκετά καλές αν και έχει θεματάκια. Δε περίμενα να ειναι τέλεια και αψεγάδιαστη, αλλά είναι μια πάρα πολύ καλή κορδέλα με φράκτη ακριβείας και πολύ ήσυχη λειτουργία. Και όταν λέω πολύ ήσυχη το εννοώ.

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μεγειές  και καλοδούλευτη ! ! ! ! :D

Καλές κοπές και πολλά DIY projects, jigs, και δουλειές, το βασικό συστατικό που απαιτούν (φαντασία και μεράκι) υπάρχουν σε αφθονία ! :T:

Και κερασάκι στη τούρτα θα έχεις και μια Γερμανίδα στη δούλεψή σου, να της "πιεις το αίμα"  (!). . . . δεν είναι λίγο ! ! ! :p

Αναμένουμε λεπτομέρειες ! ! ! !

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλοδούλευτη. Ευχομαι να κάνεις ότι επιθυμείς :):) 


Eγώ το πρώτο που έκανα όταν πήρα πριν 7-8 χρόνια μία Boston 800  ή 850w

(μοιάζει 99% με αυτήν)

 

boston.jpg

 

ήταν να αλλάξω την κορδέλα που είχε, πήρα την πιο ακριβή που είχα βρει. 

 


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ και τους δύο :) 

 

Το σκεφτόμουν να πα΄ρω μία από τροχείο αλλά επειδή έχει ο @costas1965 τη μεγάλη (εγώ δεν εχω χώρο προς το παρόν οπότε πήρα τη μικρούλα :p ) και μου είπε καλά λόγια για την μαμα κορδέλα όπως και ο Παυλάτος επίσης είπα να δοκιμάσω τι πουλιά πιάνει.

Αν δείτε η βιντεοκάμερα είναι ήδη στημένη από πίσω και έκανα κάποιες δοκιμαστηκές κοπές.

Με ξάφνιασε η ταχύτητα κοπής και η καθαρότητα οπότε θεωρώ ότι είμαι οκ με αυτή προς το παρόν.

 

Περιμένω και άλλες κορδέλες μέσα στην επόμενη εβδομάδα για να κάνω καμπύλες κοπές κλπ. Αλλά όλα στην ώρα τους.

να κόψω κάτι αρχικά να δω πως δουλευει να δω συμπεριφορά και τα όρια

 

ΥΓ και εγώ ήμουν ανάμεσα σε μία boston και στη metabo αλλά κάτι έπαθα με τη πρασινούλα :hehe: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι πες μου μόνο σε τι διαστάσεις ακριβώς το θες για να μη το βγάλω πιο μικρό ή πιο μεγάλο από όσο θες :p 

 

Κατα τη ταπεινή μου άποψη ο άρχοντας της πριονοκορδέλας είναι ο Sam Maloof :) 

εχω λιώσει στο youtube εδώ και μήνες :hehe: 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα μια βόλτα να δω "βιτρίνες" και γύρισα μ'αυτά :):) 

 

Κρουστικό Δραπανοκατσάβιδο ΒOSCH GSB 10,8-2 Li

http://www.skroutz.gr/c/946/hlektrika-katsavidia.html?from=catspan&keyphrase=bosch+gsb+10.8-2+li

 

001.JPG

... δραπανοκατσαβίδο είχα, απλά μου έλειπε η ένδειξη με το σφυρί :)  ....
 

002.JPG

 

Παλμικό κατσαβίδι - μπουλονόκλειδο BOSCH GDR 10,8 V-EC

http://www.skroutz.gr/c/946/hlektrika-katsavidia.html?from=catspan&keyphrase=bosch+gdr+10.8+v-ec

 

003.JPG

 

...πλέον έχει διακόπτη για εναλλαγή κατσαβιδιού-παλμικού, και διακόπτη για τον φωτισμό...


004.JPG

.. στην συσκευασία βρήκα και ένα σακουλάκι με αυτά τα πλαστικά (μαύρο, κόκκινο,μπλε)....

 

005.JPG

 

... είναι για να αλλάξεις το ταμπελάκι από την πίσω πλευρά του εργαλείου B):rolleyes:

 

006.JPG

 

Πλέον η σειρά BOSCH 10.8v είναι σ'αυτό το σημείο...

 

007.JPG

 

...και τα L-BOXX εδώ....

008.JPG

... ή όπως είπε o seafalco θέλουμε 4 σκαμπό για το τσίπουρο......... έχουμε τα 2 μέχρι στιγμής :):) 

009.JPG

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα και καλοδουλευτα όλα

Μια απορία μόνο για το GDR. Με την εναλλαγή που λες τι ακριβώς κάνει;

Δουλεύει σαν απλό κατσαβίδι και σαν παλμικό στην άλλη ή είναι κάτι άλλο που δε καταλαβαίνω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Καλορίζικα και καλοδουλευτα όλα

Μια απορία μόνο για το GDR. Με την εναλλαγή που λες τι ακριβώς κάνει;

Δουλεύει σαν απλό κατσαβίδι και σαν παλμικό στην άλλη ή είναι κάτι άλλο που δε καταλαβαίνω;

 

Με απλά λόγια, η 1η σκάλα είναι για εύκολες δουλειές και η 2η για δύσκολες.

Και στις 2 σκάλες δουλεύει η κρούση όταν ζοριστεί.

Τα λέει και ο μάστορας παρακάτω... 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Asxetius said:

Πήγα μια βόλτα να δω "βιτρίνες" και γύρισα μ'αυτά :):) 

[...]

Καλορίζικα.

Τα είχε προσφορά ως σετ ή τα πήρες χωριστά? Και επειδή θυμάμαι πρόσφατα τη συζήτηση ότι υπάρχουν καλά και λιγότερο καλά στα μπλε 10.8 Bosch, αυτά από ποιά είναι? :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Καλορίζικα.

Τα είχε προσφορά ως σετ ή τα πήρες χωριστά? Και επειδή θυμάμαι πρόσφατα τη συζήτηση ότι υπάρχουν καλά και λιγότερο καλά στα μπλε 10.8 Bosch, αυτά από ποιά είναι? :)

 

Eυχαριστώ :)

Τα πήρα χωριστά.
Είναι οι εκδόσεις χωρίς μπαταρίες και φορτιστή (Solo) που δίνονται μαζί με το L-BOXX 

Υπάρχουν σε σετ με μπαταρίες και φορτιστή http://www.skroutz.gr/s/9784546/Bosch-GSB-10-8-2-Li-GDR-10-8-V-Ec.html?keyphrase=BOSCH+GSB+10%2C8-2-LiProfessional+%2B+GDR+10%2C8+V-EC+Professional

Κάποια στιγμή θα τα αγόραζα,  σήμερα τα είδα στο κατάστημα και τα πήρα :) 


Το μόνο 10.8 που είναι "λιγότερο καλό" (αλλά πιο οικονομικό) από τα άλλα είναι το BOSCH GSR 1080-2 LI
οι διαφορές με το BOSCH GSR 10,8-2-LI βρίσκονται στο post εδώ


Αυτά που πήρα είναι από τα "καλά" 
:rolleyes:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/1/2017 at 4:19 ΜΜ, το μέλος Asxetius έγραψε:

 

Με απλά λόγια, η 1η σκάλα είναι για εύκολες δουλειές και η 2η για δύσκολες.

Και στις 2 σκάλες δουλεύει η κρούση όταν ζοριστεί.

Τα λέει και ο μάστορας παρακάτω... 

 

 

Ωραίο το μοτεράκι…έχω έναν ενδοιασμό στην κατανάλωση-διάρκεια της μπαταρίας συγκριτικά με τα DC

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Ωραίο το μοτεράκι…έχω έναν ενδοιασμό στην κατανάλωση-διάρκεια της μπαταρίας συγκριτικά με τα DC

 

 

Τσέκαρε αυτό το βιντεάκι (1:05 διάρκεια) στο 49 δευτερόλεπτο θα σου φύγει ο ενδοιασμός :):) 
 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Asxetius έγραψε:

 

Τσέκαρε αυτό το βιντεάκι (1:05 διάρκεια) στο 49 δευτερόλεπτο θα σου φύγει ο ενδοιασμός :):) 
 

 

Αυτό είναι διαφημιστικό βίντεο δεν είναι ανεξάρτητο συγκριτικό απέναντι πχ στο Makita

Παλιά έπαιρνα εργαλεία Bosch ώσπου ανακάλυψα τα πολύ πιο αξιόπιστα Atlas Copco.  Από τότε που εξαγοράσθηκε η  Atlas Copco… μόνο Makita.

Οι δυτικοί γενικά κάνουν έρευνα προσπαθώντας να αχρηστεύεται το εργαλείο σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.