Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

3 minutes ago, ARMAGEDDON said:

ιδού η βλακεία στο μεγαλείο της :

1. είναι λυπηρό, δεν γνωρίζω καν αν είναι σωστό. Βλακεία όμως δεν είναι.
2. Αν η αεροπορική το έγραφε στους κανόνες πτήσεων (ή η FAA που ορίζει τα πλαίσια) και οι γονείς το αγνόησαν, το λάθος είναι δικό τους. Αν δεν το έγραφε ούτε κανείς τους ενημέρωσε προκαταβολικά έχουν απόλυτο δίκιο να διαμαρτύρονται για αυτό το σκέλος -της μη ενημέρωσης-.
3. μην ξεχνάς ότι η αεροπορική είναι εκτεθειμένη σε κίνδυνο να δεχθεί αγωγές -που μπορεί ακόμα και να τη φαλιρίσουν- όχι μόνο από άλλους επιβάτες/πλήρωμα αλλά ακόμα κι από τους ίδιους τους γονείς που βλέπεις στο βίντεο (γιατί με άφησες χωρίς μάσκα, εγώ ήμουν χαζός δεν ήξερα ότι μπορεί να κολλήσω, εσύ γιατί δεν προστάτεψες το παιδί μου). Όχι πάντοτε με καλοπροαίρετα κίνητρα.

Το σημείο που διαφεύγει της προσοχής αρκετών που θεωρούν -να σημειώσω ότι μερικές φορές συμφωνώ μαζί τους- ότι το Α ή το Β είναι υπερβολικό (παραφροσύνη το χαρακτήρισες, υστερία, βλακεία κλπ) είναι η μεταδοτικότητα. Πρόκειται για λοίμωξη. Μεταδίδεται. 
Ακόμα και λάθος να κάνει κάποιος που φοβάται σε αδικαιολόγητο βαθμό, να μην ξεχνάς ότι στο δικό του μυαλό απειλείται η ζωή του. Σκέψου το ως νεροπίστολο/άσφαιρο. Αν πάρω ένα νεροπίστολο/άσφαιρο και το βάλω στο κεφάλι σου, δεν έχει σημασία μονάχα τι πιστεύω εγώ, δεν έχει σημασία μονάχα τι συμβαίνει στην πραγματικότητα αλλά παίζει ρόλο στην αντίδρασή σου -καθοριστικό μάλιστα- το τι πιστεύεις εσύ. Εγώ μπορεί να γνωρίζω ότι είναι νεροπίστολο ακίνδυνο. Εσύ κάλλιστα μπορείς να το θεωρήσεις όπλο και να αντιδράσεις όπως θα αντιδρούσες σε κανονικό όπλο που βάζουν στο κεφάλι σου. Μην το υποτιμάς αυτό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

20-05-11_0014_dpx0366.jpg
THEPRESSPROJECT.GR

«Ακόμα και με τους περιορισμούς που έχουν επιβληθεί στην Ελλάδα, είναι σημαντικό να ξεκινήσουν τα τεστ άμεσα και να είμαστε έτοιμοι όταν χαλαρώσουν τα μέτρα να πραγματοποιούμε...

Ποιος κυβερνά τελικά αυτόν τον τόπο; Οι επιστήμονες ή οι πολιτικοί;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ARMAGEDDON said:

κάτι είπα πριν για παραφροσύνη ιδού η βλακεία στο μεγαλείο της :

 

Βλακεία είναι και να εργαλειοποιείς τα παιδιά σου και μετά να φοράς τις ψεύτικες βλεφαρίδες σου και φουλ μέηκ-απ μπας και γίνεις σόσιαλ-μήντια-σελέμπριτι.

 

1 hour ago, ARMAGEDDON said:

και εδώ βλέπουμε παραπάνω ένα ποστ παραφροσύνης !

 

 

Δεν ξέρω για το αεροπλάνο, αλλά στο φόρουμ οι κανόνες υπάρχουν για να εφαρμόζονται. Χωρίς συμπάθειες, αντιπάθειες και εξαιρέσεις. Λυπάμαι πολύ, αλλά τα ξαναλέμε αύριο, ελπίζω πιο νηφάλια και χωρίς χαρακτηρισμούς.

 

Μπήκα να γράψω δυο κουβέντες για τους μηχανισμούς δράσης των εμβολίων και καταλήξαμε να ασχολούμαστε με τη Μαντάμ Σουσού. Κρίμα... 

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Στο Λονδίνο έχει lockdown. Στη Γερμανία, η Μέρκελ έκλεισε τους Γερμανούς μέσα, καθώς η φημισμένη γερμανική πειθαρχία δεν βοήθησε την κατάσταση.

Εδώ; Εδώ θα μηδενίσουμε το κοντέρ.

Τριψήφιος αριθμός κρουσμάτων, ενώ όλοι δηλώνουν ανήσυχοι. Σουξές στόρυ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μια εβδομάδα η έγκριση...:

 

?m=02&d=20201215&t=2&i=1544608645&r=LYNX
WWW.REUTERS.COM

The European Medicines Agency (EMA) is set to issue a positive verdict on the first COVID-19 vaccine on Dec. 23, a German government source told Reuters on Tuesday, putting EU countries...

 

'clearing a path for innoculations before the end of the year.'

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Rusty_Cookie said:

Aθλοπαιδιαί του βουνού. 

και του ναού. Πλήξη μηδέν διαχρονικά σε τούτο τον τόπο.

Το δυσάρεστο είναι ότι δεν φταίνε σκέτα ούτε τα βουνά ούτε οι ναοί. Υπάρχει λανθασμένη συμπεριφορά σε ευάριθμο τμήμα του πληθυσμού, πέραν των συγχρωτισμών. Μέσα σε σπίτια, σε πολυκατοικίες, παντού. Ακόμα κι άνθρωποι που δεν συγκεντρώνονται σε μεγάλα πλήθη, που υποτίθεται ότι προσέχουν, λειτουργούν σαν να μην έχουν καταλάβει τι πρέπει να κάνουν, τι είναι επικίνδυνο, τι δεν είναι κλπ. 10-11 μήνες ιστορία. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

λειτουργούν σαν να μην έχουν καταλάβει τι πρέπει να κάνουν, τι είναι επικίνδυνο, τι δεν είναι κλπ. 10-11 μήνες ιστορία. 

 

Όχι ότι είμαι σπασοκλαμπάνιας σαν αυτούς που θέλουν την υποχρεωτική χρήση μάσκας.. εξάλλου δεν μπορείς να υποχρεώσεις τους άλλους να φοράνε μάσκα με τσιπς... 

Αλλά σήμερα που πήγα σε γνωστότατη πυροσβεστική υπηρεσία της αττικής, οι υπάλληλοι στα γραφεία δεν φορούσαν μάσκα. Περίεργο μου φάνηκε. Όπως και τις προάλλες που μπήκα σε ψητοπωλείο, από τα 8 άτομα που δούλευαν κανένας δεν φόραγε τη μάσκα, την είχαν περασμένη στο λαιμό. Αλλά και οι δικοί μου που είναι ψιλοαρνητές κάνουν μαζέματα στο σπίτι. Βγάλε άκρη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι χάος Σάιμον. Δεν έχει να κάνει με αρνητές, χαζούς, έξυπνους, προσεκτικούς, απρόσεκτους, μικρούς, μεγάλους. Παίζουν ρόλο όλα αυτά όμως το Βατερλώ γίνεται χωρίς να μπορεί να προσδιοριστεί «φταίξιμο» σε κάποια υπο-ομάδα ή αποκλειστικάσε κάποιο «χώρο».

Χθες μου διηγήθηκαν περιστατικό σε γνωστό γνωστού: γυναίκα, ηλικιωμένη, με προβλήματα υγείας, μπαίνει για εγχείριση σε νοσοκομείο. Κολλάει (μάλλον εκεί χωρίς να είναι σίγουρο) τον ιό. Γυρίζει σπίτι, πολυκατοικία. Μπαίνει στο ασανσέρ μαζί με την κόρη της. Χωρίς μάσκες κι οι δύο (δεν γνώριζε ακόμα ότι έχει κολλήσει η μία). Η συνέχεια: ολόκληρη η πολυκατοικία, σε λιγότερο από μια εβδομάδα, έχουν κολλήσει όλοι. Πιθανότατα εντός του ασανσέρ. (μπαίνει όλο το κτίριο υποτίθεται σε καραντίνα, τρέχα γύρευε τι εννοούν και πώς επιβλέπεται η τήρηση του μέτρου).
Από όλους αυτούς, σίγουρα ένας ή περισσότεροι «πρόσεχαν». Θα έβαζα στοίχημα ότι έστω κι ένας από όλους πραγματικά πρόσεχε, δεν το έκανε υποκριτικά. Κι όμως, το αποτέλεσμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.in.gr/2020/12/15/greece/koronaios-1240-nea-krousmata-kai-98-thanatoi-stous-550-oi-diasolinomenoi/

 

Τις κουμπάρες παίζουμε... Μια πάμε καλά, μια βυθιζόμαστε στα τάρταρα..

Α, for the record:

https://www.in.gr/2020/12/15/greece/prosfygi-sto-ste-gia-tis-leitourgies-stis-ekklisies-tis-giortes/

Ευλόγηcον...

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

tk_62481572080792.jpg
THEPRESSPROJECT.GR

Πλέον και επίσημα, μέσω του ΦΕΚ που δημοσιεύθηκε, η κυβέρνηση κάνει βήματα πίσω απέναντι στα αιτήματα...

Θα μας θάψουν όλους οι παπάδες:amen:...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα το πρώτο μου αεροπορικό ταξίδι εν μέσω πανδημίας.

Ήταν πιο δύσκολο να βρω κατάλληλο σλοτ για κορωνοϊό απ'ότι εισιτήριο για την πτήση.

3 μέρες καραντίνα και έχω προγραμματίσει να κάνω και ένα τεστ Ελλάδα στις 4-5 μέρες από την άφιξή μου!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
tk_62481572080792.jpg
THEPRESSPROJECT.GR

Πλέον και επίσημα, μέσω του ΦΕΚ που δημοσιεύθηκε, η κυβέρνηση κάνει βήματα πίσω απέναντι στα αιτήματα...

Θα μας θάψουν όλους οι παπάδες:amen:...

Αν θέλουν. Γιατί αν ξυπνήσουν στραβά, ούτε καν μας θάβουν...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έντυπο συναίνεσης;

Πότε βγήκε αυτό;

 

vac1.jpg
WWW.IN.GR

Το έντυπο έχει σταλεί, ήδη, από το Υπουργείο Υγείας, στα 1.018 εμβολιαστικά κέντρα όλης της χώρας και αποτελεί την υποχρεωτική συναίνεση των πολιτών πριν τον εμβολιασμό

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

Έντυπο συναίνεσης;

Πότε βγήκε αυτό;

 

vac1.jpg
WWW.IN.GR

Το έντυπο έχει σταλεί, ήδη, από το Υπουργείο Υγείας, στα 1.018 εμβολιαστικά κέντρα όλης της χώρας και αποτελεί την υποχρεωτική συναίνεση των πολιτών πριν τον εμβολιασμό

 

 

Μοιάζει να είναι modification παρόμοιου εγγράφου που συμπληρώνεις και πριν από εγχειρήσεις/αναισθησίες κλπ νομίζω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

Μοιάζει να είναι modification παρόμοιου εγγράφου που συμπληρώνεις και πριν από εγχειρήσεις/αναισθησίες κλπ νομίζω. 

 

Έντυπο συναίνεσης "πειραματόζωου". Good luck.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Συναίνεση για να "παρω την ζωή μου πίσω".

Δεν μας λένε όμως αν είναι ή όχι "υποχρεωτικό" γι αόλους. Αν κάποιος δεν το κάνει, θα πάρει τη ζωή του πίσω ή θα είναι σε "καραντίνα" για όλη του τη ζωή;

Θα χάσει την δουλειά του κλπ κλπ...

Διότι "ο καβγάς" τελικά κατέληξε στο αναμενόμενο....

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.