Jump to content


Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Καιρό το σκεφτόμουν και όλο το άφηνα για κάποιο ανεξήγητο λόγο το συγκεκριμένο θέμα. Πιστεύω ότι λίγο πολύ, όλοι σκέφτεστε αν είχα εργαλεία θα έκανα παπάδες και θα μπορούσα να φτιάξω ένα σωρό πράγματα στο σπίτι μου, αλλά και στον υπολογιστή μου.

 

Άραγε χρειάζεται να επενδύσουμε πολλά σε τέτοιο εξοπλισμό; Το ράσο κάνει το παπά ή ο παπάς το ράσο; :p

 

Η απάντηση είναι κάπου στη μέση. Προσωπικά έχω επενδύσει αρκετά και έμαθα εκ των υστέρων ότι όπου τσιγκουνεύτηκα να δώσω το κάτι παραπάνω σε κάποια επώνυμα εργαλεία μου γύρισε μπούμερανγκ. Όχι πάντα όμως. Έχω γλυτώσει και πολλά φτιάχνοντας μόνη μου κάτι που θα χρειαζόταν να δώσω πολλά παραπάνω για να το πάρω έτοιμο. Πχ ένα τραπέζι για ρουτερ ή ένα δισκοπρίονο πάγκου.

 

Σε αυτό το θέμα θέλω να συγκεντρώσουμε εμπειρίες από διάφορα εργαλεία και εξαρτήματα που έχουμε πάρει κατά καιρούς. Καλό είναι να βγάλουμε και κάποιες φωτογραφίες και να εξηγήσουμε με δυο λόγια ποια θετικά και ποια αρνητικά εντοπίσαμε. Επίσης, θα ήθελα να γίνει μία γενική συζήτηση γύρω από αυτά. Πχ χρειάζομαι να πάρω ένα σετ με κατσαβίδια για laptops, Κινητά, υπολογιστές κλπ. Ποιο να προτιμήσω; Ή θέλω να κόψω σκληρό ξύλο με τη σέγα μου. Ποια λάμα είναι η κατάλληλη για καθαρή κοπή και που θα τη βρω; Ή το γραφείο μου "παίζει" και λέω να το πετάξω να πάρω άλλο. Υπάρχει σωτηρία μετά από τόσο χρόνια;

 

 

Επίσης, posts όπως η ιδανική εργαλειοθήκη για μένα πρέπει να περιεχέι αυτά 1,2,3,4, είναι παραπάνω από απλά καλοδεχούμενα. Και επειδή οι εποχές είναι δύσκολες, όλοι μας έχουμε σκεφτεί την αγορά κάποιων εργαλείων από τα Lidl aka parkside, powerfix. Ότι έχετε δοκιμάσει λοιπόν γύρω από τον κόσμο των εργαλείων, είτε φθηνό, είτε ακριβό, καλό είναι να το μαζέψουμε σε αυτό το θέμα.

 

Για να είναι εύκολη η μελλοντική αναζήτηση από κάποιους, όλα τα "ωραία" Posts θα φροντίσω να τα προσθέτω σε αυτό το Post. Έτσι με ένα κλικ αν κάτι σας ενδιαφέρει θα μπορέσετε να το βρείτε εύκολα και γρήγορα. Εύχομαι το συγκεκριμένο θέμα να έχει το ενδιαφέρον που περιμένω και σύντομα να γίνει sticky :)
 

3. Γυαλισμα/κέρωμα ξύλινων επίπλων και σκευών κουζίνας

4. Κρυφά στηρίγματα ραφιών

5. Καβίλιες για συνδέσεις ξύλων, οδηγός για καβίλιες και τύποι

8. Τοποθέτηση φεραμιών σε κρεβάτια.

9. Κατασκευή βάσης ηλεκτρονικού τσιγάρου

10. DIY Μηχανισμός ανύψωσης ρουτερ

11. Βάψιμο με πιστόλι βαφής αέρα

12. Κόψιμο γυαλιού , Κόψιμο μπουκαλιού κλπ

14. Κατασκευή βιβλιοθήκης από μελαμίνη

15. Κατασκευή ραφιών με κορνίζα για το σαλόνι

16. Τελάρωμα πίνακα και κατασκευή κορνίζας από ξύλο

17. Μετατροπή χώρου σε δωμάτιο επισκεπτών με την βοήθεια 3D εκτύπωσης

18. Κατασκευή επίπλου για ενυδρείο και βαφή με κάσια

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να σας πω ότι για να ξεβιδώσω μία πεισματάρικη βίδα μία φορά είχα ανέβει επάνω του. Σα να άλλαζα λάστιχο σε αμάξι ένα πράμα

 

Ηθικόν δίδαγμα:

 

1) Άμα θελήσετε ένα ΚΑΛΟ και με φαντασία (!) test drive των εργαλείων σας, ξέρετε.... :T:

2) Η Gedore κάνει ΓΕΡΑ εργαλεία !!!

 

Αγάπη ξέρω τι θα σου κάνω για επόμενο δώρο !

Ένα ΓΕΡΟ σωληνάκι να το βάζεις στο καστανόκλειδο προέκταση, τουλάχιστον μην κινδυνεύεις να γκρεμιστείς! :hehe:

 

Τώρα όμως να σοβαρευτώ!

Αυτή η ιδέα είναι πολύ καλή ! :T:

Θα δώσει ευκαιρία να ειπωθούν πολλά πράγματα για τα εργαλεία που χρησιμοποιούμε

αλλά και να μαθευτούν εργαλεία που υπάρχουν δίνουν λύση και απλά είναι άγνωστα.

Ακόμα πιο σημαντικό θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο, γιατί όλοι ψαχνόμαστε !

 

Από εμένα -δεν χρειάζεται να το πω- ήδη η σκούφια μου είναι στα σύννεφα!! :D

 

Επιφυλάσσομαι λοιπόν για άμεση συμμετοχή ! :)

 

Τώρα μια ερώτηση για τα "κυπαρισάκια" (κλιμακωτά τρυπάνια).

Αγάπη, αυτά αν βλέπω καλά στην φωτογραφία είναι όλα στα ζυγά νούμερα των τρυπανιών, απλά διαφορετικά μήκη για ευκολία,

μήπως έτυχε να δείς αν έχουν και τα μονά (3. 5. κλπ)?

Γιατί για την ώρα μόνο σε ζυγά πέφτω !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και μονά αλλά δεν είναι μεγάλη η ποικιλία δυστυχώς. Οπότε ή σε κάτι τέτοιο

 

http://www.ergaleia-monotika.gr/product.php?products_id=11013&sess=aa78981c16f45f34c11b8b25bbd9c7b3

http://www.ergaleia-monotika.gr/product.php?products_id=11016&sess=aa78981c16f45f34c11b8b25bbd9c7b3

 

ή πας για κυπαρισσάκι bosch στο κατοστάρικο :/

 

 

ΥΓ Αναμένω το σωληνάκι αχχαχααχαχαχαχ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πςςς!!!
Ευχαριστώ! :)

 

Όσο για την Μπος και τις τιμές της, σε παρακαλώ να θυμάσαι ότι είμαι και κάποιας ηλικίας!

Ρώτα πρώτα, αν κάθομαι τουλάχιστον ! ! ! :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ότι έχει να κάνει με τη δουλειά μου (κουφώματα αλουμινίου κτλ) ειναι makita και dewalt.

Ότι αφορά το χόμπι ηλεκτρονικά κτλ δεν λέει να παίρνεις τοπ μάρκες πιστεύω για κάτι που χρησιμοποιείς περιστασιακά. Και αυτά από το lidl μια χαρά είναι...

Αν και τώρα που το σκέφτομαι το κολλητιρι μου το είχα πάρει στην πρώτη λυκείου 1998 και δουλεύει ακόμα γιατί ήταν antex...

Πολύ καλά και ανθεκτικά εργαλεια ακόμα και για επαγγελματική χρήση παιδιά είναι τα Dexter (χειρός κυρίως, Πένσες κατσαβίδια κτλ) που έχει στο Leroy Merlin. (εξαιρώ τα ηλεκτρικά που είναι κινέζικες)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 edit:  καλά Χριστούγεννα και καλές γιορτές! με  μπόλικο φαγητό :)

 

@Seafalco

 

το πάγκο με τα εργαλεία που έχεις  θα ήθελα να δω !!

 

@karmen1983

 

ξέχασες ένα positive screwdriver που κουνιέται  η μύτη του λίγο ! το είδα παλιά σε ένα άλλο θέμα εδώ, δεν θυμάμαι  σε ποιο! ναι αν θυμάμαι   καλά ήταν από επώνυμη εταιρία 

 μαρικα έχεις και ένα τραπέζι για ρουτερ ?   :)

 

ps.  πολύ ωραίο topic.. υπάρχει κάτι παρόμοιο στο avclub και μου αρέσει πολύ σαν ιδέα, για τους λάτρης 

Έγινε επεξεργασία από tromeross
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η Αγάπη σήμερα σαν οικοδέσποινα το πιθανότερο είναι να έχουν πάρει φωτιά τα μπατζάκια της.... ! :T:

Το κατσαβίδι είναι αυτό:

http://toolguyd.com/wihas-orbit-screwdriver/

 

Όπου το βρήτε πάρτε το γιατί από την Wiha λένε ότι :

 

http://www.wihatools.com/300seri/311orbit.htm

 

Όσο για το πάγκο μου ... ποιόν απ' όλους ! :hehe:

 

Αλλά για να είμαι σωστός για δες εδώ στο θέμα που έχει ανοίξει εδώ και καιρό η Αγάπη, θα δείς πολλoύς πάγκους (γκουχχχ!! γκουχχχ!!!) sory  Xώρους εργασίας ήθελα να πώ!

 

http://www.thelab.gr/topic/115682-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AE%CE%BD%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%AE-%CE%B1%CE%BB/

 

Άντε Καλά Χριστούγεννα σε όλους ! ! ! :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλές γιορτές σε όλη τη παρέα! :)

Εργαλεία λοιπόν !

Πάντα πίστευα -κι εξακολουθώ- ότι δεν κάνουν το μάστορα, αλλά -και σ' αυτό έχω πολύ μακριά πείρα- τον βοηθάνε όσο δεν παίρνει! Και αρκετές φορές ουσιαστικά του ανοίγουν νέους δρόμους για να πετύχει αυτό που έχει σκεφτεί, και συχνά και αυτό που δεν έχει ! :)

Θα κάνω αρχή όμως στη συμμετοχή μου σε αυτό το πολλά υποσχόμενο νήμα, με ένα εργαλείο που δεν έκανε το μάστορα , αλλά ο μάστορας εκείνο!

 

Θα μου πείτε ότι έτσι δεν γινόταν από πάντα?

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα μας, η  ευρηματικότητα που βρίσκεται στον κάθε ένα από εμάς, που κάτω από κάποιες συγκυρίες βρίσκει το δρόμο να γίνει ένα χρηστικό αντικείμενο, είτε αυτό είναι ένα καμπυλωτό μαχαίρι για να κόβει τους θάμνους, είτε είναι ένα "γεράνι" που αντλεί νερό από ένα πηγάδι!

 

Το πήγα τόσο πίσω, γιατί εκεί ακριβώς είναι η ουσία του πράγματος, πάνω σε αυτά τα απλά, χτίστηκε όλα αυτό το τεχνολογικό θαύμα που μας περιβάλει και μας γοητεύει !

Αρκετά όμως τα λόγια, ας δούμε περί τίνος πρόκειται.

 

Κατασκευή ενός οδηγού λίμας.

 

Πριν από λίγο καιρό στην διάρκεια της κατασκευής ενός πάγκου εργασίας μου χρειάστηκε να κατασκευάσω τα στελέχη δυο χειρολαβών για μια ξυλουργική μέγγενη τύπου Moxon.

 

Το πρόβλημα ήταν ότι έπρεπε να δημιουργήσω πάνω σε μια μακριά βίδα, μερικές πατούρες επίπεδες, όπως αυτήν που βλέπουμε στις επόμενες φωτογραφίες.

gallery_33151_1019_2122020.jpggallery_33151_1019_879690.jpg

 
Η βίδα δέθηκε πάνω σε μια μικρή μέγγενη -ανάμεσα σε δυο ξύλινους τάκους για να μην τραυματιστεί από τα μεταλλικά σαγόνια της μέγγενης- και με την λίμα σιγά σιγά και προσεκτικά δημιουργήθηκε η πρώτη από τις πατούρες (δεξιά).
Μια χαρά μέχρι εδώ, αλλά το πρόβλημα γεννήθηκε από το γεγονός ότι οι επόμενες πατούρες έπρεπε να είναι στο ίδιο επίπεδο με την πρώτη, να μην σχηματίζουν μεταξύ τους δηλαδή κλίση και φυσικά να είναι η κάθε μια τους τελείως επίπεδη.
 
Το τονίζω αυτό, γιατί στο λιμάρισμα τόσο μικρών επιφανειών,  ενώ ξεκινάμε για να φτιάξουμε μια επίπεδη επιφάνεια, είναι πολύ εύκολο, η φυσική  κίνηση των χεριών μας να διαγράφουν τόξα και όχι ευθείες, να μας δώσει τελικά μια πομπέ επιφάνεια!
 
Η λύση δόθηκε πολύ απλά με μία βίδα, ένα ελατήριο και ένα ξύλινο τάκο...
 
gallery_33151_1019_140426.jpggallery_33151_1019_351034.jpg

 

Το ελατήριο βρέθηκε στο "θησαυρό'' όσων έχω μαζέψει στα συρτάρια μου χρόνια τώρα και η βίδα επίσης!

Δεν μπαίνω σε επιπλέον εξηγήσεις τώρα καθώς οι επόμενες εικόνες μιλάνε μόνες τους.

Ο τάκος στερεώθηκε με ένα νταβίδι (μεταλλικός σφιγκτήρας με βίδα) πάνω στο "αμόνι" της μέγγενης και ....

 

  gallery_33151_1019_454994.jpggallery_33151_1019_224654.jpg

 
Όπως βλέπετε πλέον κατά την στερέωση της βίδας στον τάκο φρόντισα η βίδα να είναι παράλληλη με τις πλευρές του τάκου.
Αυτό έγινε διαλέγοντας ένα τάκο με κάθετο σόκορο, πάνω στο οποίο με ένα κάθετο δράπανο έκανα την τρύπα στην οποία βίδωσε η βίδα.
Έτσι είμαι σίγουρος ότι η βίδα του οδηγού μου είναι παράλληλη με την βίδα που πρόκειται να επεξεργαστώ.
 
Ας βάλουμε όμως και την λίμα επάνω για να δούμε πως θα δουλέψει το εργαλείο μας.

 

gallery_33151_1019_229489.jpg

 

Η λίμα πατάει πάνω στο ελατήριο, το οποίο είναι λίγο μεγαλύτερο από την βίδα που το στηρίζει, έτσι αυτό μπορεί να περιστρέφεται ελεύθερα, καθώς η λίμα "κυλάει" επάνω του.
Με αυτό το τρόπο ξέρουμε ότι η επιφάνεια της λίμας που λιμάρει το αντικείμενο μας είναι παράλληλη με το οριζόντιο επίπεδο και επίσης σημαντικό αυτό, ότι καθώς πατάει σε δύο σημεία (επεξεργαζόμενο αντικείμενο και ελατήριο) παραμένει σε όλη τη διαδρομή της σε ευθεία κίνηση και έτσι η επιφάνεια που θα αποδώσει λιμάροντας την βίδα μας θα είναι επίπεδη!
 
Αφού σφίχτηκαν προσεκτικά τα κομμάτια πήρα ένα αθέρα από το ήδη λιμαρισμένο τμήμα, για να είναι σίγουρα επίπεδο, γιατί καλός είμαι στο λιμάρισμα, αλλά μηχανή δεν είμαι ! :)

 

gallery_33151_1019_1620897.jpggallery_33151_1019_1626062.jpg

 

Με σιγουρεμένο το επίπεδο της πρώτης πατούρας, πάμε να φτιάξουμε την δεύτερη, τα όρια της οποίας έχουμε ήδη σημαδέψει με δυο χαρακιές.
Εδώ ακριβώς θα μας φανεί χρήσιμο μέ ένα άλλο τρόπο ο οδηγός που φτιάξαμε, εξασφαλίζοντάς μας ότι, η δεύτερη πατούρα εκτός από επίπεδη θα είναι και στην ίδια κλίση με την προηγούμενη...
 
gallery_33151_1019_1626062.jpg

 

Χαλαρώνουμε λίγο την μέγγενη που κρατά την βίδα πάνω στην οποία δουλεύουμε, και την τραβάμε λίγο προς τα έξω.
Πιέζουμε δυνατά την λίμα πάνω στην ήδη φτιαγμένη πατούρα και φροντίζουμε ελέγχοντας με το μάτι η βίδα μας να είναι παράλληλη με την βίδα του οδηγού (μας βοηθάει και το λούκι που έχει σχηματιστεί στους τάκους της μέγγενης από το πρώτο σφίξιμο). Μόλις είμαστε ευχαριστημένοι με την παραλληλία, σφίγγουμε καλά την μέγγενη και αφού ελέγξουμε για μια ακόμα φορά την παραλληλία, ξεκινάμε το λιμάρισμα της δεύτερης πατούρας.
 
Επαναλαμβάνοντας την διαδικασία αυτή, κατέληξα εδώ...
 

  gallery_33151_1019_193363.jpggallery_33151_1019_2314565.jpg
 
...αποτέλεσμα καθόλα αποδεκτό για την δουλειά που το χρειαζόμουν, το οποίο από μια επίπονη και με πολύ αμφίβολο αποτέλεσμα δουλειά, μετετράπη με την βοήθεια του "οδηγού λιμαρίσματος" σε μια τυπική επαναλαμβανόμενη διαδικασία, με πολύ πιο σίγουρο αποτέλεσμα και με αρκετά λιγότερο κόπο !
 
Στα παραπάνω -αναπόφευκτα- θεώρησα δεδομένο ότι κάποια πράγματα είναι γνωστά, αν όμως δεν είναι έτσι, αυτό είναι καλό γιατί θα μας δώσει την ευκαιρία να συζητήσουμε ότι απορία υπάρχει !
Ελπίζω να σας άρεσε το DIY εργαλείο λιμαρίσματος και επιφυλάσσομαι για κάποια ακόμα! :)
 
Καλές γιορτές σε όλους ! :)
 
Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τυφλα να έχει το φρεζοδράπανο :hehe: Ωραιος Στέλιο :)

 

ξέχασες ένα positive screwdriver που κουνιέται  η μύτη του λίγο ! το είδα παλιά σε ένα άλλο θέμα εδώ, δεν θυμάμαι  σε ποιο! ναι αν θυμάμαι   καλά ήταν από επώνυμη εταιρία   μαρικα έχεις και ένα τραπέζι για ρουτερ ?  

 

Δε το ξέχασα να σου πω την αλήθεια. Τα απαραίτητα που θα κράταγα είπα και μιας και έβαλα τη καστάνια της gedore που μπαίνει παντού τα κατσαβίδια της wiha ήρθαν σε δεύτερη μοίρα :)

Εχουμε όμως χρόνο να δούμε πολλά. Οσο για το τραπέζι ναι υπάρχει και είναι DIY εντελώς :hehe:

 http://www.thelab.gr/topic/104733-true-violet-project/?p=2012411

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τυφλα να έχει το φρεζοδράπανο :hehe: Ωραιος Στέλιο :)

 

Χαχαχα!

Το πάγκο τον έφτιαχνα σπίτι καλοκαίρι στην άδεια μέσα, όποτε δεν είχα το φρεζοδράπανο.

Αλλά το "Πενία τέχνας κατεργάζεται", απέδειξε την αλήθεια του "Ουδέν κακόν αμιγές καλού" και προέκυψε ο λιμοδηγός! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ είπαμε να βάλουμε τα εργαλεία μας που έχουν φανεί  χρήσιμα ασχέτως εποχής αγοράς,

αλλά άμα είναι και νεοαποκτηθέντα, είναι διπλή η χαρά ! :) 

 

Καιρό τώρα το σκεφτόμουν και -όποτε το θυμόμουν :hehe:- έψαχνα να βρώ δυο κατσαβίδια allen για να αντικαταστήσω δυο μινιατούρες που χρησιμοποιούσα στις ψύκτρες και έτρωγα τα χέρια μου.

 Πρόσφατα στο καλό εργαλειάδικο της περιοχής μου τα βρήκα!

 

gallery_33151_779_1050091.jpg

 

Η μάρκα αυτή που προτιμώ χρόνια τώρα γιατί δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ!

Και τα κατσαβίδια απόκτησαν και παρέα τα αντίστοιχα κλειδιά σε " Τ ".

Και δεν είναι η καταναλωτική μανία (μακρυά από μένα και κυρίως από τη τσέπη μου ! :) ), αλλά το γεγονός ότι έχοντας στέλεχος μήκους 20cm είναι ψηλότερα από κάθε ψύκτρα και έτσι άνετα στη χρήση και ε΄χουν και ένα "κερασάκι" !

 

Το "κερασάκι" είναι ότι λόγω του μεγάλου μήκους τους και του ότι ο κορμός τους είναι λεπτός, όταν τερματίσει η βίδα, φρενάρουν και κάνουν όπως μια ράβδος στρέψης. Έτσι συνεχίζοντας το στρίψιμο του " T " για π.χ. 1/4 της στροφής ακόμα έχεις μια σταθερή ροπή σύσφιξης!!! :)

 

Αλλά να δούμε και δυο κοντινά στις μύτες των κατσαβιδιών.

 

20160105 194722

20160105 194710

 
Για λόγους ευκολίας και για να απομακρυνθεί το χέρι μου από την ψύκτρα διάλεξα allen με μύτη "μπαλάκι" το οποίο μπορεί να λειτουργήσει σε πολύ μεγαλύτερη γωνία από ότι το ίσιο allen.
Αψευδής μάρτυρας η επόμενη φωτογραφία.
 
gallery_33151_779_1260223.jpg
 
Δεξιά είναι το κατσαβίδι και αριστερά το " Τ ".
Και φυσικά έχοντας δύο μέσα για εύκολο βίδωμα, μπορώ να βιδώνω ταυτόχρονα δύο απέναντι βίδες και να έχω πιο συμμετρικό κάθισμα της ψύκτρας πάνω στον Loader του "Ηφαίστου" !
 
Ανάμεσά τους έβαλα ένα ακόμα κατσαβιδάκι που είναι πολύ μικρό, αλλά αναντικατάστατο!
Το χρησιμοποιώ στις περιπτώσεις που πρέπει να σφίξω παξιμάδι πάνω σε "σκουλικόβιδα" *.
{* βίδα που έχει μόνο σπείρωμα και καθόλου κεφάλι, είναι για να "βυθίζεται ολόκληρη μέσα στο υλικό που βιδώνεται και χρησιμοποιούνται -κανονικά- σαν βίδες που ασφαλίζουν άξονες, ποτενσιόμετρα κλπ. Εγώ βέβαια τις χρησιμοποιώ για προσομοιώσω την βίδα που προβάλει από την μητρική και πάνω της πιάνει κάποιο παξιμάδι, ή χειρόβιδα του block.}
 
Αυτές έχουν συνήθως allen υποδοχή και το "κόλπο" εδώ είναι ότι το σώμα του στελέχους του κατσαβιδιού έχει διάμετρο τέτοια , ώστε επιτρέπει να περάσει μέσα στο παξιμάδι που θα βιδωθεί στην σκουλικόβιδα.
 
Έτσι περνάω το το παξιμάδι στο κατσαβίδι, και μετά με αυτό ακινητοποιώ την σκουλικόβιδα και μπορώ να κατεβάσω το παξιμάδι και να το σφίξω στην σκουλικόβιδα, χωρίς φόβο αυτή να στρίψει τρελά!
 
Ελπίζω η φτωχή φωτογραφική κάλυψη όσων είπα να μην τα έκανε δυσνόητα, και εύχομαι στην παρέα
Χρόνια πολλά και Καλή χρονιά ! :D
Έγινε επεξεργασία από karmen1983
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ξερω θα με μισεισετε @karmen1983,  και@Seafalco,  αλλα εργαλεια ειπατε και

τα εφερα :D

H facom ειναι σχεδον γεματη με facom και τα υπολοιπα ειναι διαφορες επωνυμες μαρκες + μερικα ταιβανεζικα

γερμανοπολυγωνα με καστανια που του τα φερα εγω.Η Beta ειναι γεματη με beta .

Ειναι στο φανοπoιειο του αδερφου btw.

post-30476-0-92057400-1452078327_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα!

 

Λοιπόν αρχικά να πω για τα δικά μου.

Έχω Dremel και πράσινα Bosch κυρίως από ηλεκτρικά. Dremel 3000 και hot glue gun για σιλικόνη. Bosch σέγα, ηλεκτρικό κατσαβίδι, router και πιστόλι βαφής. Έχω και ένα τρυπάνι skill που είχα πάρει στην εστία για να βάλω ράφια. Δεν έχω πάρει ποτέ από τα επαγγελματικά και ακριβά, αλλά έχω χρησιμοποιήσει από θείους και παππού makita και metabo και έχω καταλάβει γιατί κοστίζουν παραπάνω.

 

Το προσωπικό μου συμπέρασμα είναι ότι αξίζει να δώσεις ανάλογα το πόσο συχνά θα το χρησιμοποιείς. Παράδειγμα, το κίτρινο κινέζικο τρυπάνι 20 ευρώ από τα lidl δουλεύει, αλλά μετά από 2-3 μαστορέματα-project στο σπίτι θα βλέπεις την σκανδάλη και το καλώδιο να δείχνουν την χαμηλή ποιότητά τους, όπως και τις έξτρα σπίθες. Αν θες ένα τρυπάνι για μερικά χρόνια με αραιή χρήση, η μεσαία κατηγορία skill, bosch κλπ μέχρι 60 euro λογικά θα είναι μια χαρά. Στα 70-80 και πάνω makita, dewalt, metabo, bosch μπλε κλπ πας αν η χρήση θα είναι πολύ πιο συχνή.

 

Από χειρός έχω ένα σετ κατσαβίδια για μικροηλετρονικά walter schroder (επιπέδου σχεδόν facom) και μερικά βοηθητικά μαραφέτια από stanley.

DSCN0597.jpg

 

Για ηλεκτρολογικά έχω προς το παρόν φθηνό κολητήρι και πολύμετρο, αλλά σκοπεύω να αναβαθμίσω σε weller κολητήρι και fluke πολύμετρο, γιατί θα αυξηθεί η συχνότητα χρήσης (3D printers, arduino/pi aquaponics, ρομποτάκια, home automation κλπ)

DSCN0472.jpg

 

A και btw εγώ για ανθρωπάκι-helping hands εκτυπώνω αυτό

 

_MG_0644_preview_featured.JPG

 

Κάτι πολύ σημαντικό για εμένα που θα ήθελα να ρωτήσω είναι πόσο γνωρίζετε οι μαστροχαλαστές του lab για τα makerspaces, fablabs.

Παραδείγματα Artisan's Asylum, Fablab, Made και techshop. Α και μια ελληνική προσπάθεια make.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@GregEl, ωραίο το ανθρωπάκι σου που είναι χταποδάκι ουσιαστικά :D Ζηλεύω

 

Σε άλλα νέα μέρες έψαχνα μία καλή καστάνια 1/2" μιας και αυτή των 5ευρώ που ειχα πιο πολύ μου έσπαγε τα νεύρα κάθε φορά που την έπιανα στα χέρια μου παρά έκανα δουλειά. Βρέθηκα πριν μέρες στο leroy merlin και ψώνισα μία ρωσίδα με 24ευρά  :p

 

Πολύ καλή και γερή κατασκευή φαίνεται. Οσο τη δούλεψα δε μου δημιουργησε κάποιο πρόβλημα, οπότε εδώ είμαστε. μερικές φωτο απο το εργαλείο και ένα βίντεο απο τη ρωσία με αγάπη. Δε ξέρω για ποιο λόγο σε ότι εργαλείο "μεγαλώνει" βάζουν γυναίκα να το κρατάει :p

 

 

post-33144-0-42283200-1452603553_thumb.jpost-33144-0-78910400-1452603549_thumb.j

post-33144-0-03370100-1452603543_thumb.jpost-33144-0-57996600-1452603546_thumb.j

 

 

ΥΓ θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος απο εσάς έχει εγκαταστήσει πλαστικά φεράμια σε κρεβάτια. Αν ναι χρειάζεται κάποια ιδιατερη γνώση, πατρον κλπ ή είναι εύκολα στην εγκατάσταση;

 

Ευχαριστώ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και όπως είπα οι εποχές είναι δύσκολες και ψάχνουμε και το φθηνό ας παρααθέσω κάποια συμπεράσματα απο μια αγορά που ε΄κανα πριν μερικούς μήνες απο το lidl. Πήρα το κατσαβίδι rapidfire 3.6V. Είχα ένα ήδη απο Lidl που είναι σχεδόν χούφτας και στα reviews κουτιών με έχει εξυπηρετήσει αρκετά. Αυτό το πήρα πιο πολύ για το γεγονός ότι έχει μία θαλάμη που δέχεται 9 bits, τα οποία με μία απλή κίνηση αλλάζουν ανάλογα τη βίδα που έχεις να βιδώσεις. Αντί να ψάχνεσαι στις μύτες που έχεις, βάζεις μέσα τις 9 που χρειάζεσαι πιο συχνά και τις έχεις διαθέσιμες σε ένα εργαλείο μικρό.

 

Σε γενικές γραμμές είναι καλό για τη τιμή του η οποία ήταν 19.90ευρώ. Μπαταρία λιθίου οπότε δεν αποφορτίζεται αν το αφήσεις για κάποιο διάστημα στην ησυχία του, ελαφρύ, μικρό και για κατσαβιδάκι μια χαρά. Αυτό που μου την έσπασε βέβαια είναι ο τζόγος που έχει το μικρό του τσοκ μπροστά. Για ένα νοικοκυριό όμως που κατά καιρούς θέλει να συναρμολογήσει έπιπλα τύπου ικέα και δε θέλει να μπλέκει με εργαλεία χειρός (κατσαβίδια, άλεν κλπ) θεωρώ ότι είναι αρκετά καλή αγορά. προσωπικά το έχω σε ένα ράφι όμως μιας και όπως είπα μου την έσπασε :p

 

Το αδερφάκι του που φαίνεται στη πρώτη φώτο απο την άλλη καλά κρατεί και με συνοδεύει κάπου 3 χρόνια στα reviews κουτιών.

 

post-33144-0-88962500-1452604817_thumb.jpost-33144-0-14317900-1452604824_thumb.j

post-33144-0-63101100-1452604827_thumb.jpost-33144-0-06552700-1452604832_thumb.j

post-33144-0-61757400-1452604835_thumb.j

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

A και btw εγώ για ανθρωπάκι-helping hands εκτυπώνω αυτό

_MG_0644_preview_featured.JPG

Κάτι πολύ σημαντικό για εμένα που θα ήθελα να ρωτήσω είναι πόσο γνωρίζετε οι μαστροχαλαστές του lab για τα makerspaces, fablabs.

Παραδείγματα Artisan's Asylum, Fablab, Made και techshop. Α και μια ελληνική προσπάθεια make.

Αυτό το χταποδακι σπέρνει, απο που είναι ;

Edit

μόλις είδα ότι το τυπωσες εσύ;

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983

Αγάπη καλοδούλευτο το εργαλείο ! :)

Για τα φεράμια του κρεβατιού, φαντάζομαι θα μιλάς για τα διπλά με τις δύο βίδες, σαν αυτό:

 

feramia-krevation.jpg

 

Δεν χρειάζεται κάτι δύσκολο για να μπούν.

Απλά θέλει μια μικρή προετοιμασία.

Αν πρόκειται για αντικατάσταση των συνδέσμων κάποιου κρεβατιού, βασικό είναι να δείς που πέφτουν οι τρύπες του νέου συνδέσμου, για να αποφύγεις όσο μπορείς τις ήδη υπάρχουσες τρύπες! Αν είναι νέα κατασκευή δεν υπάρχει πρόβλημα, εκτός από το ότι θα πρέπει το κομμάτι που θα πάει στην τραβέρσα να μπεί κάπως στο κέντρο της για να έχουν αρκετό "ψαχνό" οι βίδες γύρω τους.

 

Λοιπόν :

Ψυχραιμία τα "βήματα" είναι πολύ περισσότερα από αυτά που χρειάζεται για να καταλάβεις εσύ, απλά για να γίνει ένας "τυφλοσούρτης" για όποιον δεν έχει ασχοληθεί ξανά με το άθλημα! :)

 

1. Βρίσκεις ένα τάκο κατάλληλο σε μήκος έτσι ώστε να κρατάει την τραβέρσα στο σωστό ύψος ακόμα και χωρίς σύνδεσμο.

(μπορείς αντί για τάκο να σφίξεις να βολεύει με ένα νταβίδι δυο τακάκια με λάστιχο προς τη μεριά του επίπλου για να μην το τραυματίσουν, και πάνω στο μέσα τακάκι να πάει να κάτσει η τραβέρσα.

2. Βρίσκεις δυο βίδες που να μπαίνουν εφαρμοστά στις τρύπες του κομματιού που θα βιδωθεί στο κεφαλάρι, και σε μήκος τόσο ώστε να περισσεύει μισός πόντος βίδα  από το πλαστικό όταν πάνω σε αυτό βιδώσεις το κομμάτι που πάει στην τραβέρσα.

Τις βίδες αυτές τις βάζεις στην δεύτερη και στην έκτη τρύπα και κλείνεις το σύνδεσμο βιδώνοντας τις μεταλλικές βίδες. Έτσι έχεις το σύνδεσμο κλειστό στο χέρι και από δύο τρύπες του περισσεύουν οι μύτες από τις βίδες.

3. Βάζεις το σύνδεσμο πάνω στην τραβέρσα και ακουμπάς πάνω στο τακάκι που πατάει αυτή ένα φιλετάκι ξύλο (ένα ακόμα μικρό τακάκι δηλαδή) που να έχει τόσο πάχος ώστε να φέρνει το σύνδεσμο στο κέντρο περίπου της τραβέρσας, και λίγο πρός τα κάτω αν η τραβέρσα είναι πολύ φαρδιά .

Εδώ προσοχή στο καδρονάκι που πατάνε οι τάβλες του κρεβατιού, μήπως σε εμποδίσει μετά στο βίδωμα του φεραμιού.

 

4, Αφού έχεις φέρει το φεράμι στη σωστή θέση, το κρατάς γερά με το χέρι και με μια ματσόλα, του ρίχνεις μια σφυριά στο κέντρο, έτσι ώστε οι δύο βίδες που περισσεύουν να κάνουν δυο πονταρισιές στο κεφαλάρι.

5. Εφόσον οι πονταρισιές έγιναν , τις τονίζεις με ένα μαρκαδόρο και με ένα τρυπανάκι λίγο πιο στενό από το σώμα της νοβοπανόβιδας (μετράς διάμετρο μέσα στα σπειρώματα και όχι πάνω σε αυτά!) ανοίγεις τρυπούλες για να μπουν οι βίδες χωρίς να υπάρξει φόβος να σχίσει το ξύλο.

6. Λύνεις το σύνδεσμο, και βιδώνεις το κομμάτι που πάει στο κεφαλάρι με τις δύο βίδες που είναι ήδη πονταρισμένες , χωρίς να καργάρεις το σφίξιμο.

7. Βάζεις βίδες και στις άλλες τρύπες και ποντάρεις και αυτές και μετά λύνεις το κομμάτι από το κεφαλάρι και τρυπάς και τις άλλε πέντε τρύπες.

8. Βάζεις το σύνδεσμο και πάλι στο κεφαλάρι και βιδώνεις και τις επτά βίδες κανονικά!

# Εναλλακτικά, αν έχεις τρυπάνι μακρύ στη σωστή διάμετρο μπορείς να κάνεις τις τρύπες χωρίς να βγάλεις το σύνδεσμο, αλλά είναι πολύ πιθανό να μην πετύχεις το κέντρο της κάθε τρύπας.

9. Αφού έχει μπει το κομμάτι πάνω στο κεφαλάρι, είναι η σειρά να μπει το κομμάτι της τραβέρσας.

 

Εδώ υπάρχουν δύο περιπτώσεις, η μία είναι να μην αφήσεις καμία ανοχή και η άλλη να μείνει λίγη ανοχή μεταξύ της τραβέρσας και του κεφαλαριού.

Αν ο σύνδεσμος είναι καλή ποιότητα ακόμα και χωρίς ανοχή το κρεβάτι δεν πρόκειται να τρίζει, αν όμως έχει κάποια ελαστικότητα τότε μπορεί και να τρίζει ! :)

Εγώ προτιμώ να αφήνω λίγη ανοχή και θα σου πω γι' αυτήν την περίπτωση.

 

10. Πάνω στο κομμάτι του κεφαλαριού κολλάς με λίγο θερμόκολα δύο μικρά ροδελάκια, ή  δυο κομματάκια χαρτόνι (κάτι τέλος πάντων που να έχει πάχος γύρω στο ένα mm σε δυο "αντιδιαμετρικά σημεία, τα οποία δεν θα εμποδίζουν το πέρασμα των σιδερόβιδων που ενώνουν τα δυο κομμάτια.

 

11, Περνάς τις δυο σιδερόβιδες πάνω στο κομμάτι της τραβέρσας και το σφίγγεις πάνω στην βάση που είναι στο κεφαλάρι.

Το φεράμι θα κλείσει αλλά δεν θα πατήσει τελείως το ένα κομμάτι του πάνω στο άλλο, θα είναι σφιχτό και στιβαρό αλλά δεν θα έχει εξαντλήσει όλη του την διαδρομή, θα της λείπει αυτό το χιλιοστό που είπαμε πιο πρίν.

12. Φέρνεις την τραβέρσα στη θέση της, και περνάς βίδες σε ολ΄λες του τις τρύπες.

13. Με ένα σφυράκι και αφού είσαι σίγουρη ότι η τραβέρσα δεν θα κινηθεί με το χτύπημα, χτυπάς ελαφρά τις βίδες για να κάνουν πονταρισιά πάνω στην τραβέρσα.

14. Βγάζεις την τραβέρσα και κάνεις τρυπούλες για να υποδεχτούν τις νοβοπανόβιδες.

15. Λύνεις το κομμάτι του φεραμιού που πάει στην τραβέρσα από το κεφαλάρι, και το βιδώνεις πάνω στην τραβέρσα χωρίς να καργάρεις τις βίδες.

16, Ξεκολλάς τα ροδελάκια του ~1mm από το κομμάτι του κεφαλαριού.

17. Περνάς την τραβέρσα στο κεφαλάρι και βιδώνεις τις σιδερόβιδες που ενώνουν τα δυο κομμάτια του φεραμιού, μέχρι να πατήσουν τα δυο κομμάτια μεταξύ τους χωρίς να σφίξουν!

Αν όλα έχουν γίνει σωστά θα πρέπει η τραβέρσα να έχει ακουμπήσει στο κεφαλάρι και τα δυο κομμάτια του φεραμιού να έχουν ακόμα γύρω στο ένα χιλιοστό για να πατήσουν καλά μεταξύ τους.

18. Αν είναι έτσι, τότε καργάρεις καλά τις νοβοπανόβιδες πάνω στην τραβέρσα, και μετά σφίγγεις και τις σιδερόβιδες του φεραμιού.

19. Το φεράμι θα πατήσει καλά και οι σιδεροβιδες θα τραβήξουν εγκάρσια τις βίδες του κομματιού του που είναι πάνω στην τραβέρσα, παίρνοντας όλες τις ανοχές τους , έτσι τραβέρσα και κεφαλάρι θα είναι πολύ σφιχτά μεταξύ τους και τριξίματα δεν θα υπάρχουν!

20. Αν δεις ότι παρ' όλα αυτά υπάρχει μια μικρή ανοχή μπορεί να κολλήσεις πάνω στο σόκορο της τραβέρσας μια λωρίδα από σαμπρέλα ποδηλάτου (είναι περίπου 1mm πάχος) και να σφίξεις ξανά το φεράμι. Αυτό θα "κόψει το βήχα" σε οποιοδήποτε τρίξιμο ! :)

 

Άντε καλή διασκέδαση ! :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.